ISDN EEUWFEEST. JBUITEXLACVD. RECHTZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WERING VAN~DEN~COLORADOKEVER. Fan aen paroehiepnt, waarop zy zic daarheen begaven en bevonden dat A. P., 19 jaar, dienstmeid bij den herbergier C. De Blaaij, in gemelden put met den dood worstelde. Door spoedige uitredding en eene voorbeeldige werk zaamheid van den geneesheer Geill, die in middels was toegesneld, mocht men het genoegen smaken haar in het leven te behouden. Men meldt ons verder, dat als vermoedelijke dader wordt gehouden de minnaar van be doelde dienstmaagd, die zich beleedigd gevoelde, dat zijn meisje, bij gelegenheid der Heinkens- zandsche kermis, met een ander had gedanst. Na hevige woordenwisseling moet hij haar, zonder vorm van proces, in den put hebben geworpen. Ruim een uur is besteed om de bijna uitgedoofde levensgeesten op te wekken, en lof wordt toegebracht aan de oorspronkelijke redders voor hun bemoeiingen. Ten slotte schrijft die berichtgever: Meermalen is in deze gemeente op de straatverlichting aangedrongen, omdat de gevaarlijke gemeenteput reeds meerdere slachtoffers heeft geeischt, maar die stem is als die van een roepende in de woestijn. Nog maals wordt de bevoegde autoriteit gewezen op eene zaak, die in geen enkele gemeente mocht ontbreken, n.l. eene doelmatige ver lichting bij donkere avonden en nachten. Op vele dorpen in Zuid-Beveland is men ia den laatsten tijd begonnen met lantaarns te plaatsen; alleen Nisse moet eene uitzondering blijven maken op dit gebied. De leden van den ge meenteraad schjjnen het noodzakelijke daarvan niet te willen erkennen. De meeste leden wonen dan ook buiten de kom der gemeente, en zjj behoeven hunne wotingen bjj donkere avonden niet te verlaten, maar voor vreemde lingen en voor hen, die buiten moeten komen, is het een ware grief, steeds in het donker te moeten rondtasten. Nog van een andere zijde meldt men ons, dat de verdachte, A. G., 26 jaar, schaapherder te Hoedekenskerke, zijn slachtoffer eerst de gouden hoofdstukken, die hij haar vroeger heeft cadeau gedaan, liet afgeven. Daarna pleegde bij de misdaad. De beklaagde is door den majoor- titulair Verdouw en den veldwachter Anemaet onder Hoedekenskerke opgespoord, en naar de gevangenis te Goes gebracht. Hij ontkent alles. Zondagnamiddag was de justitie uit Middelburg op de plaats der misdaad aanwezig, om een onderzoek in te stellen. Het driemastscbip Utrechtsedert 12 Mei in het droogdok te Middelburg opgenomen om nagezien en gekoperd te worden, is Zaterdag met goed gevolg daaruit gehaald. De Noordsche bark Bredsdorf lag Donder dagmorgen op de reede te Ylissingen, in de nabijheid der haven, voor anker, toen de mail boot »Stad Breda" aankwam, en de bark aan het voorgedeelte zóo licht raakte, dat opper vlakkig beschouwd de schade hoogstens zou bestaan in 't. verlies van een weinig teer. De Noorman schijnt er echter anders over te denken; hij is althans Vrijdag binnenge- loopen, en eischt, naar men zegt, een niet geringe schadeloosstelling. De »Stad Breda" bekwam, door de aan varing, geringe schade aan een der stengen. (Z. D.) Zaterdagmorgen arriveerde te Vlissingen de mailboot «Stad Middelburg," gezagvoerder Mulder Drenth, met 114 passagiers, waaronder zich Z. H. prins Wilhelm van Hessen bevond. Het toenemend aantal passagiers en de vele hooggeplaatste personen, die van de lijn Vlis singenQueenboro gebruik maken, bewijst dat het reizend publiek meer en meer de uitmun tende inrichting der stoomschepen begiut te waardeeren. (M. C.t De aak van schipper Dombeek, met kolen van Pruisen naar België, is Zaterdag bij Stave- nisse gezonken. De opvarenden zjjn gered. Het arsenaal te Bergen op Zoom, waarvan sprake was ter kazemeering, is behalve door de militaire geneeskundigen ook nog, eenige dagen geleden, geheel afgekeurd door den heer dr. Ingenhousz, inspect, bij het geneesk staats toezicht. Ook het terrein »Kijk in de Pot" is voor het kampeeren ongeschikt verklaard. Door den afgevaardigde dtr af deeling Goes ter alge meene vergadering der blederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Honderd jaren levens waarljjk, wien dit ge luk te beurt valt, mag er om de zeldzaamheid wel een feest van maken. Slechts weinigen onder de menschenkinderen zijn er, die zoodanig feest mogen vieren. En onder de instellingen van maatschappe- ljjken aard zjjn er ook niet vele te vinden wier geboorte van voor meer dan honderd jaren dagtee- kent. Een eeuwfeest van zulk eene instelling mag daarom ook niet ongemerkt voorbijgaan, en naarmate de werkkring van de instelling uitgebreider is eu de vruchten van haar pogen van praetischer aard zijn, zal haar honderdjarig bestaan meer de aandacht vaD liet algemeen trekken. In de nu begonnen week zal eeD der Nederlaudsohe Maatschappijen haar eeuwfeest vieren. Het is de Ne* derlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijver- Jari verschillende zjjden verueemt bet HU., dat Z. M. de Koning het besluit heeft opgevat, voortaan voor de muziek geene nieuwe toelagen meer te verleenen en dus deze afde.ling det pensionaire3 op te heffen nadat de jonge lieden, die er thans toe behooren, huune op leiding hebben teneinde gebracht. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn Zaterdagochtend te Rotterdam aangekomen, en hebben onmiddellyk met hun gevolg eeu tochtje door de stad gemaakt. Des namiddags vertrokken zij naar 's-Hage. De Keizer, om zijn regeeringsbeleid niet min der dan om zijne persoonlijke hoedanigheden en zucht voor wetenschappen en kunsten hoog vereerd, heet don Pedro II d'Alcantara is geboren 2 December 1825 en in 1843 gehuwd met donna Theresia, geboren 14 Maart 1822, prinses der beide Sieiliën. Een particulier correspondent uit Londen aan het Vaderland brengt in herinnering, dat de Keizer van Brazilië des morgens te 5 uren zijn paleis verlaat, om de bezienswaardigheden eener stad in oogenscbouw te nemen of zijn vrienden te bazoeken. Londens instellingen en zelfs publieke vermakelijkheden werden met het krieken van den dag door Z. M. bezocht. De Haagsche morgenstond heeft ontegen zeglijk teel goud iu den mond en de Keizer van Brazilië zal in ons vaderland van zijn gewoonte niet afstappen." Eenige dames roet de echtgenoot van den Commissaris des Konings in Overjjsel aan het hoofd, hebben het denkbeeld opgevat om »als gedenkteekeu voor de overleden Ko ningin" ook te Zwolle, zoo mogelijk, een ziekenhuis op te richten en tot dat doel gelden bijeen te brengen. Men begint te Doniawerstal eeu soort van restitutie-stelsel in te voeren. De Gemeenteraad nl. heeft besloten om aan die ouders, wier kinderen om den verren af stand genoodzaakt zjjn een openbare of bijzon dere school eener naburige gemeente te be zoeken, daarvoor restitutie te verleenen. Men is verlangend om te vernemen, of dit restitutie stelsel door Ged. Staten zal worden goedge keurd. Vad.) KEKKEL1JKE ZAKEN ONDEliWIJS. Ds. K. W. Vethake, te Wilhelminadorp, heeft toe zegging van beroep naar Bruinisse ontvangen. In deze maand valt het eeuwfeest van de geboorte van Pieter Johannes Prinsen, den man naar wiens me thode om zoo :e zeggen liet geheele thans levende geslacht heeft leeren iezen. Hij overleed in 1854. Naar de M. Ct. verneemt, zal de behandeling der zaak van den heer J. De Decker Ge. in appél voor het gerechtshof te 's-Gravenhage hoogst waar schijnlijk eerst na de vacantie worden behandeld. De heeren Sweens eu Mottu, door de rechtbank te Roermond veroordeeld wegens deelneming aau eene ongeoorloofde processie, in September 1876 ge houden, zullen in appél gaan van dit vonnis. LANDBOUW VEETEELT. Men schrijft in de N. R. Ct. uil Middelburg Omtrent den toestand van (1e te veld staande gewas sen zijn de boeren hier zeer tevreden. De hooioogst valt bijzonder mede; het gras is overvloedig. Aard appelen beloven veelvan de vroegere soorten is de qualiteit uitmuntend, doch de prijzen blijven hoog. De pere- en appelboomen hebben veel van de rupsen te lijden gehad; de opbrengst daarvan zal zeer ge ring zijn, evenals van de morelle-en perzikboomen. In het noorden van Groningen zal dit jaar van het kanariezaad weinig terechtkomen. Over het geheel acht men 't vrij zeker, dat binnen eenige jaren die teelt, welke eerst zulk eeu groote vlucht nam, weder geheel zal verdwijnen. Aan het plan tot het zenden van een collectieve vee-inzending naar de Parijsche wereldtentoonstelling, op naam, doch buiten bezwaar der kas van „Het Ned. Rundvee Stamboek", is door 51 personen adhaesie betuigd. FRANKRIJK. De verbonden clericalen en Bonapartisten hebben, nu bet zoo langzamerhand aankomt op bet verdeelen van den buit, hevig ongenoeren. De regeering wil daardoor de verkiezingen voor de kamer zoo lang heid. Zij, de dochter van de Hollandsche Maatsobappij van Wetenschappen, heeft iu haar leven getoond eene waardige voedsterlinge van die matrone te zijn, en nu zelve matrone gewordenmag de moeder, die nog altijd krachtig werkzaam is en blijft, trotscb zjjn op hare dochter. Wat heeft de Maatschappij tot be vordering van Nijverheid niet al gewrocht Behalve de weldaden, die zij in ruime mate voor de industrie, dien voornamen tak van ons volksbestaan, voor den landbouw, die hoofdbron van onze welvaart, voor koophandel en visscberjjen, die bedrijven, waarop wij Nederlanders ons mogen verheffen heeft zjj onder scheidene instellingen in het leven geroepen, die ge- tuigen van haren ijver in de behartiging der alge- meene belangen. Den dag van haar eeuwfeest zelve heiligt zjj opnieuw door de opening van een museum van kunst-nijverheid, dat haar roem naast bet koloniaal musenm heinde en verre zal doen klinken Doch laat ons de zaken niet vooruitloopen; wij zullen nog gelegenheid te over hebben, om iets uit hare geschie denis mede te deelen. De zetel der Maatschappij is gevestigd te Haarlem; mogelijk verdagen, teneinde nog te beproeven di partijen tot overeenstemming te brengen Gelukken zat dit naar onze meening niet, wijl elke partjj te uiteeuloopende belangen heeft. Uit oug noegen kan echter niet anders dan ten voordeele van de republikeinen komen. Als eene eigenaardige bjjdrage tot den tegeu- woordigen toestand verdient vermelding, dat een com missaris van politie te Limoges, een koffiehuishouder, dwong om de gesprekkeu, die de bezoekers van zijn koffiehuis houden, hem eiken avond over te brengen Deed hij dit niet, dan zou zjjn inrichting gesloten worden. De minister Decazes zou verlaugendat de pre sident Mac-Mahon, wanneer de verkiezingen republi- keinsch uitvallen, eenvoudig Fourtou zou wegjagen, en een gematigd repubiikeinsch miuisterie zou nemeu. Natuurlijk zal Decazes dan wel zorgen, dat hjj bljjft. ITALIË Een zonderling gerucht meldt men uit Rome aan de Köln. Zeitung, Er zou dezer dagen op het Vaticaan eene geheime vergadering plaats hebben gehadbe staande uit den paus en zes der aanzienlijkste kar- diualen, de hh. Simeoni, PeeciLa Valetta, Sacconi, Mertel en Franzelin. Z. H. zou bjj deze gelegenheid den wensch hebben te kennen gegeven, dat alle gronden en redenen, welke voor en tegen eene verzoening met de ltaliaansche regeering kunnen aangevoerd worden, aan een nauw keurig ondeizoek zouden worden onderworpen. Iuderdaad zou dan ook in deze vergadering over het voor en tegen uitvoerig zjjn beraadslaagd eu van een en ander protocol zijn opgemaakt. Dit besluit vau den paus zou zoowel op het Va- ticaau in 't algemeen als in 't bijzonder op het college der Kardinalen, diepen indruk hebben ge maakt. Men zou maar niet kunnen begrijpen, wat Pius tot dezen stap kan hebben gebracht. VAN HET 00RL0GST00NEEL leest men vele beschouwingen, doch weinig feiten. De kommandanten van Sistowa en Tiruowa, vol gens een ander bericht ook die van Osmanbazar, zijn naar Konstantiaopel ontboden, om terecht te staan voor den krijgsraad. Engeland wap. ut zijn oorlogsvloot zeer sterkmen ziet daarin een teeken, dat dit land zich misschien spoedig met de zaken iu. het Oosten zal bemoeien. Via Londen komt uit Singapore bericht, dd. 16 Juli, dat de Nederlandsche expeditie tegen de opge stane Hoofden op Ternate tot uitslag had de vero vering van 60 prauwen, c'e verwoesting van Rjatti en twee audere kampongs. Te Singapore valt zware regen. Jourde, de ex-minister van financiën der Parijsche commune iu 1871, die vóór eenige dagen België moest verlaten, houdt thans te Oosierhout ziju verbljjf, waar verscheidene vreemdelingen hem hebben bezocht. Hij denkt binnenkort naar Rotterdam te vertrekken, waar hem eeu betrekking aangeboden is. Btj het laten zwemmen van zijn bond is te Amsterdam een 14jarige knaap in het water gevallen en verdronken. Te 's Ilage is een knaap met eene schaar in de band gevallen, waardoor de eene punt van de schaar door zijn oog is gedrongen, dat waarschjjn- lijk verloren zal zijn. 'J'e Aardenburg hebben des nachts eenige liefhebbers van 't oogsten zonder ge zaaid te hebben een bezoek gebracht aan de keet van een landbouwer en daar iu beslag genomen 3 baken, l ham, 1 brood, 1 mes en een pot met vet. Op eene hofstede le St. Kruis is een varken met één kop, acht pooten en twee staarten geboren. Eene padde met vijf pooten bevindt zich tegenwoordig in den dierentuin te Rotterdam. Eén landbouwer te Kouveen vond dezer dagen een zjjnev befte run deren dood in de wei. Een onverlaat had het dier met een scherp werktuig zóo toegetakeld, dat het was bezweken. Weinige dagen te voreu had men eene koe van een anderen veehouder eene belangrjjke snede in den uier toegebracht. Nabjj Val the heeft men balvormige steenen opgedolven, die door de Ba tavieren voor puiten zjjn gebruikt. In de nabijheid zijn ook Hunnebedden gelegen, Aan de Kaag, ge meente Spanbroek, is eeu knaap, die achter op eeu rijtuig geklommen was, met een been tusschen een der wielen geraakt, waardoor het been gebroken werd. Den onderwijzer-koster enz van zekere Noordbra- bantsche gemeente werd dezer dagen door een der kerkvoogden de „waarschuwing" gedaan, dat zijn kind gedoopt zou worden. Daarbjj reikte de man een briefje over (een klein vierkant papiertje uit een re keningenboek) voor den predikant. De inhoud luidde als volgt: Doopt dit kint A DrieJaanna Ge Boor Ren 15 mei Dezen Jaars 18, 77 Een landbouwer te Zuidlaren, zjjn naam behoort vereewigd te worden: J. Koers heet hij heeft eene ont dekking gedaan, die tot groote gevolgen kan leiden op het wat wonder, dat daar ook het eeuwfeest moest ge vierd worden Ofschoon, volgens de wetten der Maatschappjj, hare algemeene vergadering slechts eens om de vijf jaren in Haarlem moet gehouden worden, en dit, volgens den rooster in 1876 had moeten plaats hebben, had de vergadering in 1875 op voorstel van directeuren besloten, de toerbeurt een jaar te verschuiven. Welke gemeente zou zich ook beter voor de feestviering leenenWaar zou de Maatschappjjwaar zouden hare leden zich meer tot feestviering opgewekt ge. voelen, dan in de stad, waar zij ontstond, vanwaar hare levenskracht uitging en waar zjj haar zetel heeft! En dan de schoonheid der streek, de rijkdom van natnurpracht, de grootschheid van den bloemenschat, die rondom Haarlem bestaat en die zich zoo juist leenen voor eene feestviering 1 Neen er kon geen andere, geen waardiger, geen gepaster plaats voor de herdenking van de geboorte der Maatschappjj gekozen worden. En de Spaarnestad heeft zich niet onbetuigd ge laten maar getoond een hartelijk aandeel in het gebied der vergelijkende psychologie. Hij had een paard gekocht, dat gewoon was met een of met eene kameraad op stal te staan, doch nu, bij Koers, in eenzaamheid geplaatst werd, zich dientengevolge verveelde en lastig werd. Nu vond Koers een middel uit, om op eene zeer goedkoope manier zjjn paard gezelschap te ver schaffen hjj nam den spiegel uit zjjn keuken en hing dien in den stal voor des paards oogen. Het dier wordt nu blijkbaar met goed gevolg verschalkt; want het is thans voldaan, tevreden en rustig. De verdere toepassingen van dit zinsbedrog liggen voor de hand Gladstone heeft een onderhoud gehad met de hee ren Jorissen en Kruger, de gecommitteerden uit de Transvaal, om tegen de annexatie te proteBteeren. Prof. Vreede geeft den moed nog niet op, dat door protesten uit Nederland de annexatie van de Transvaal ongedaan gemaakt zal kunnen worden en dringt er op aan supptetoire a tressen van adhaesie naar Engeland te zenden, teneinde aan de oppositie meer kracht te geven tegenover de Regeering. Zou 't nu helpen!?? Dooreen Amerikaansch ingenieur is, naar de Baltimore Journal of Commerce mede deelt, een nieuw stelsel uitgevonden om stoomboo- ten voort te bewegen ter vervanging van schroeven en raderen. Onder zijn leiding is namelijk een schip gebouwd ter grootte van een gewone sleepboot, toet een stoompomp van 16 paardekracht, welke ontzag lijke hoeveelheden water opzuigt, dat in twee met de kiel evenwijdige stralen aan voor- en achtersteven wordt uitgeworpen. Om voorwaarts te stoomen heeft men de achterpijpen te openen: om achteruit te stoomen die van voren. Op deze wjze woidt alle tiilling van het vaartuig vermedende machine kan boven dien door aanschroeving van eenige buizen ook tot brandbiusscbing worden aangewend, en eindelijk kan de aldus ingerichte boot een lek geworden vaartuig, dat zij op sleeptouw voert, onder het voortgaan uit pompen en boven water houden. Op zjjn proeftocht heeft het schip tien knoopen iu bet uur afgelegd onder een druk van niet meer dan dertig atmosferen. Te Sint Peters burg is een boek gedrukt met een letter zoo klein, dat het niet is te lezeu dan met een vergrootglas. Twee jaar lang is men bezig ge. weest met het zetten, corrigecreu drukken enz. van dit boek van 42 bladzijden, dat 1 Eugelsche duim lang eu 7/g duim breed is. 't Is wel aardig; maar ook nuttig?? Zeker had die tijd oneindig veel beter kunnen besteed worden. Ingezonden Stuffken. Mijnheer de Redacteur „'t Zij me vergund u op te merken, dat de schrijver van het stuk uit Cats zeker geen Cuseuaar het voorgevallene op het concours zeer, zeer overdreven heeft voorgesteld. 't Is waar, een 3 a 4tal personen, ik wenschte wel, dat ze naar 't Zeudingsfeest waren gegaan, gedroegen zich niet, zooals men het van de ontwikkelde Catse- naren volgens schrijver wel verwachten mocht; doch om nu zoo ronduit aan 't publiek te zeggen, dat er niets dan moeite en ongenoegen te Cats is geweest, zie M. de Redacteur, dat is wat kras ge sproken. 'k Ben er zeker van, dat verreweg de mees ten van 't publiek zich tlauig hebben geamuseerd en gevochten is er niet. Zou hier ook van toepassing kunuen zijn het spreek woord: „honni soit qui mal y pense?" d. i. die erg deukt, voedt erg in 't hart. Cats, Hoogachteud heb ik de eer te ziju 14 Juli 1877. UEd. dv. Dienaar, J. STURM Jz. Wjj kuuuen natuurljjk niet beoordeelen wie geljjk heeft, onze berichtgever of schrjjver van bovenstaande; maar alleen betuigen wjj laatstgenoemde ons leed wezen over zjjn verklaringfik wenschte wel, dat te naar het Zendingsfeest waren gegaan." „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe (gun) dit ook aan anderen niei" is een bekend woord, dat ook hier wel in herinnering kan gebracht worden. Red. Zeer terecht wordt er tegenwoordig door de hooge autoriteit op het gevaarvolle van dut insect gewe zen, en alhoewel er veel zinnebeeldige Coloradokevers gevonden worden, bestaat er toch voor Zuid-Beve land ruimschoots gelegenheid tot invoer; daarop te wjjztn is mijn doel. Driemaal 'b weeks wordt er van de passagiersboot Telegraaf, iu het Zuid-Bev. kanaal, Amerikaansch spek gelost en wel in groote kisten; de plaats van afzending is Antwerpen en meestal is de bestemming Goes. Al het voor die environs bestemde spek wordt te Wemeldinge gelost eu per vrachtwagen vervoerd. We nemen voor een oogenblik aan, dat er in België, na lossing uit de schepen, voldoende toezicht daarop is, maar wat is er tegen eene strenge controle bjj aankomst in ons eiland? Ja, zelfs zou schrijver dezes eeu fliuke regeling bij de opening der kisten wen- scheljjk achten. De wering is vau te algemeen be lang, dan dat die mogeljjke invoer met aau de bevoegde macht zou kenbaar gemaakt worden. S. hoogtjj te nemen. De gemeentekaszoowel als de beurzen der ingezetenen, hebben zich met blijmoe digheid geopend om een waardig feest te vormen. Terwijl dit nommer van ons blad verschijnt, beeft de plechtige ontvangst van directeuren en afgevaar digden der Maatschappjj ptaats op het raadhuis en door den heer burgemeester van Haarlemwaarna eene bijeenkomst zal gehouden worden in de Buiten- Sociëteit „Trouw moet blijken welke sociëteit den leden der Maatschappjj een concert door het muziek korps van het le regiment infanterie aanbiedt. Daar zullen de oude kennismakingen tusschen directeuren en leden of tusschen de afgevaardigden onderling her nieuwd of aangeknoopt worden, om dan op morgen de eerste zitting der algemeene vergadering te houden. Door het aanbod van den afgevaardigde van het Depart. Goes zullen wjj in staat zjjn onze lezers op de hoogte te brengen en te houden van de algemeene vergadering en van het feest. Dit artikel strekt tot inleiding van bet te geven verslag, dat, naar wjj hopen, met genoegen ontvangen en gelezen zal worden.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2