1877. N°. 83. Dinsdag' 17 Juli. 64s,e Jaargang. Hoogere Burgerschool. Vertrek der brievenmail naar Oost-lniiië. ÜFF1CIEELE MËDEI)EELL\GËN] BINNENLAND. OPROEPING VEULOFGANGEKS. Dinsdag Y7 Jiali. J. A. Bevier De Fouw. W. F. Busing. Jhr. L. C. Van der Feltz. Jhr. M. J. De Marees van Swin- deren. G. Van der Hoek. (iOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vkijdacavdnd, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. mm. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van AU GIT VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Bevordering van ILeerlingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis de volgende, van de Com missie van toezicht op de inrichtingen voor middel baar onderwijs ontvangen: Lijst van bevordering der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor jongens, die aan het over gangs-examen hebben deelgenomen. Van de Voorbereidings- tot de le klasse. de Leerlingen: Met den lsten graad. A. Danckaerts. L. A. F. Hoffman. Met den 2den graad. L. H. D. Van den Bussche. E. Van Maenen. G. Wessel. A. Luik. C. J. Warnsinck. Met den 3den graad. J. Bannet. C. J. Snijder. Voorwaardelijk zijn bevorderd: J. Matthijssen. J. P. M. De Wijs. VV. C. Van Campen. J. Koert. H. J. Hanninck. P. C. JohaDnissen. Van de le tot de 2e klasse. de Leerlingen: Met den lsten graad. J. Schipper. Met den 2den graad. J. J. D. Vereeke. M. .lohannissen. P. Snoep. |J. E. J. De Jongh. Met den 3den graad. A. 3. Den Hollander. Voorwaardelijk zijn bevorderd: J. C. Vermande. H. W. H. Van Maenen. G. L. Del Baere. |J. M. C. Vermande. Van de 2e tot de 3e klasse. de Leerlingen Voorwaardelijk J. C. H. Hartman. H. A. Fait. E. F. Moll. I Bevorderd de toehoorder B. A. Koster met den ln graad. Voorw. C. D. Bolier. Van de 3e tot de 4e klasse. de Leerlingen: A. E. Janssen, met den lsten graad. J. Bruggeman, 2den W. M. Geill, 3d en Voorwaardelijk bevorderd Jacs. Van der Hoek. I A. J. Van Heel. H. Van Gorsel. I Bevorderd de toehoorder M. E. Booij. met den ln graad. Voorw. bevorderd de toehoorder L. J. W. Overtveldt. Van de 4e tot de 5e klasse. I. D. Fransen Van de Putte, met den 2den graad. Bevorderd de toehoorder M. J. De Jongh, met den ln graad. Goes, den 14 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES: Gezien hebbende de circulaire van den heer Commissaris des Konings van den 12 Mei 1877 A no. 2175, 3e Afd. (Prov. blad no. 58) volgens welke, tengevolge van de door Z. M. den Koning gegeven bevelen, de milicien-verlof gangers der lichtingen van 1874 en 1875, behoorende tot het 3e en 6e regiment infanterie van 4 Augustus tot 7 September voor herhalingsoefeningen onder de wapenen moeten komen, geeft daarvan aan de belang hebbenden kennis en roept op De Van de lichting 1874. Maarten Beijnhout. Marinm Everaard. Gilles Jooise. Bastiaan Gerardus Baljé. Marines l otter. Willem Van Veen. Adriaan Bak. Otto Leonard Cornells Van den Brandt. Simon Kakebeeke. Judocus De Laat. Jan Fagel. Cornells Pister V. d. Does. Breder ik Johannes Loobeek. Johannes F. d. Wijngaard. Jan Geluk. Marines Clement. om tegenwoordig te zijn bij hun korpsen te Vlissingen, Breda en Middelburg op Zaterdag den 4 Augustus 1877 aanstaande, des namiddags vóór 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Wordende den verlofgangers indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt, of niet voortdurend aan de oefeningen deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de kom- mandant noodig acht. Goes, den 14 Juli 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Van de lichting 1875. Johannes Brand. Gommert kan Ast. Willem Van de Velde. Adnaan Jacobus V. Aken. Pieter Goossen. Adriaan Nonnekes. Willem Westdorp. Willem De Reijzer. Laurus Oele. Jacob Roose Mattheus De Witte. Johannes Anthoni* Witte. Hubrecht Johannes Pieter Visser. POSTERIJEN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Juni 1. F. W. Prumer, 's-Gravenhage. 2 P. Serier, Rotterdam. 3. Bolsart, Rozendaal van de Hulpkantoren: colijnsplaat. 4. Coruelis Van Stelle, Leiden. Heinkenszand. 5. A. Karelse, Kattendijke. ovezand. 6. Cornelis Proovo, Zandvoort. Waaude. 7. J. Waterman, Rotterdam. Wemeldinge. 8. C. Van Harn, Vinker,een Yerseice. 9. Izak Priem, Rotterdam. Via TRIEST, 18 Juli, 1.'s middags. Via BR1NDISI, 20 Juli, 9.20 's morgens. Via NIEUWEUIEP, 20 Juli, 1,s middags. Via MARSEILLE, 27 Juli, 9.20 's morgens. Via NAPELS, 29 Juli, 5.45 's avouds. De Fransche pakketbooten doen Riou.v, Bauka en Palembang niet aan. Bij verzending via Triest moet dit op het adres wordeu aangeduid. n—i mma——wuog» Vóór wij overgaan tot het bespreken van hen, die volgens onze meeniug in den gemeen teraad eeue plaats waardig zullen innemen, voegt ons een enkel woord ter herinnering aan de drie leden, die ons reeds verlieten of zullen verlaten. Men laat mannen, die hunne beste krachten gewijd hebben aan de belangen der gemeente, die naar hunne overtuiging al het mogelijke hebben gedaan, om haar vooruit te helpen, niet ongemerkt heengaan. De voor zitter van den gemeenteraad moge hun reeds een woord van hulde hebben toegebracht, ook wij achten het onzen plicht dit te doen. Een van hen moge met ons vaak in gevoelen heb ben verschild, in de laatste jaren toonde hij toch in onzen gemeenteraad dat hij, meerdan voor heen, eerder wilde helpen opbouwen dan afbreken. En zelfs al stond hij tegenover ons, dan nog, wanneer hij het uit overtuiging deed, voegt een woord van dank voor zijn streven ter bevor dering van de belangen der gemeente, want ook hij deed 't dan naar zijne meening voor een goed doel, al sloeg hij een anderen weg in, dan wij zouden doen. Voor alles dan en wij aarzelen niet te zeggen uit naam van alle ingezetenen onze dank aan de drie leden van den raad, die hun taak voorgoed neerleggen. Goes verliest ook als burgers veel in hen tal van nuttige zakeu weraen door hen gesteund en te meer treft ons hun vertrek, nu dat in verband staat met het verlies van een bron van bestaan voor onze stad. Moge 't hun in hun verder leven welgaan, en mogen zij in hunne nieuwe woonplaats steeds dezelfde achting genieten, die hun hier is te beurt gevallen! En thans wie zal hunne plaatsen innemen De hoofdquaestie zal toch op a. s. Dinsdag zeker daarover loopen. De beide aftredende leden, deheeren Busing en De Ma rees van Swindkren, zijn te werkzame leden van onzen gemeenteraadom hen niet herkiesbaar te stellen. Als leden der finan- ciëele commissie toonen zij steeds ijver voor de publieke zaakiu d n gemeenteraad, durven wij zeggen, zijn zij vol lust voor en werken zij steeds aan de belangen der gemeente. De jarenwaarin zij de plaats daar innamen, kunnen getuigen, hoe zij met hunne bekwaam heden belangrijke diensten aan onze stad be wezen, en hoe nooit hun iets te veel was, waar het gold die belangen te bevorderen. Een blijk van waardeering van de diensten, daar bewezen, zij Dinsdag hunne herkiezing tot lid van den raad. Ook de heer B. M. Den Boer is in vele op zichten een verdienstelijk raadslid, en wij zouden ook hem met gerustheid kunnen aanbevelen, zoo hij bij vroegere gelegenheden zich niet een be paald tegenstander van onze volksschool had verklaard. En waar bij zulk een belangrijke quaestie, bij een punt, waarvoor wij steeds stre den en zullen strijden, zoolaug ons daartoe de krachten overblijven, onze gevoelens uiteenloo- pen, kunnen wij hem niet aanbevelen. Het geldt hier echter een aftredend lid, die, ook om zijne bekendheid met Goesche toestanden, en om zijne adviezen daarover, bij zijne medeleden zeer wordt gewaardeerd, en dat gaf ons aanleiding geen candidaat tegenover hem te stellen en ons ten zijnen opzichte onzijdig te houden. Voor de drie vertrekkende leden bevelen wij nu aan de heeren JT. A. Bevier IK' Fouw, jlar. Ij. C. Van «lei* Feltas en O. Van «Ier 21 ««'li, die, worden zij gekozen, zeker niet aarzelen zullen het lidmaatschap van den raad te aanvaarden. En dat zij die betrekking met eere zullen vervullen, wij zijn er vast van overtuigd. En die overtuiging dringt ons allen kiezers toe te roepen: Stemt hen, want gij kunt geen waardiger mannen kiezen. De heer Bevier De Fouw behoort tot een der familiën, die van ouder tot ouder in Goes ge woond hebben. Hij is een man, die door zijn werkkring uitstekend op de hoogte is van ad ministratie en financiëele zaken en die daardoor aan onze gemeente onschatbare diensten kan be wijzen. Hij is bekend met de aangelegenheden en behoeften onzer stad, en zal met toewijding in de raadzaal zich in de bres stellen voor de belangen van zijne geboorteplaats. Wat reeds bij een vorige verkiezing van onze twee overige candidateri werd gezegd, willen wij in 't kort nog eens herhalen. Wij wijzen er echter op, dat bij een trouwer opkomst van onze aanhan gers die beide heeren bij eene eerste stemming toen reeds gekozen zouden zijn, terwijl bij her stemming wij nooit zijn opgewassen tegen het ver bond van twee verschillende partijen Het zou zeer zonderling wezen, wanneer men ten opzichte van den heer Van der Feltz nog het motief bezigde, dat hij geen geboren Goesenaar is Dergelijke leden van den raad zijn er meer; maar sinds de lieer Van der Feltz bij eene vorige gelegenheid candidaat werd gesteld, zijn er eenige jaren verloopen. Hij is dus nu nog beter dau voor heen op de hoogte van onze behoeften, en wat hij in zijne vroegere gemeente Bolsward in ver schillende betrekkingen tot gemeente-aangelegen heden deed, zal hij ook hier doen, wnnneer hem de burgerij daartoe roept. Meer en meer heeft hij zich doen kennen als een humaan en ijverig man, als voorstander van het onderwijs, dat wij waar- deeren, en hij zou in onzen raad eene plaats naar waarde vervullen. Met betrekking tot den heer G. Van der Boek kunnen wij nog korter zijn. Ieder kent hem, en die hem kent, moet hem waardeeren om zijn helder verstand, zijn rond karakter en zijn eerlijk hart. Zijne beginselen behoeven wij hier niet bloot te leggen, hij houdt ze niet verborgen en zijne daden spreken genoeg. Over de tegen-candidaten zullen wij niets zeggen Wij vragen aan de kiezers slechts, of zij behooren tot de zaakkundige, ontwikkelde burgers, die boven de door ons gestelde candi- daten de voorkeur verdienen, om een plaats in te nemen, waar onze beste burgers tegen woordig moeten wezen? Wat helpt echter al ons betoogen, wanneer allen, die thans vooral van den ernst des oogen- bliks overtuigd zijn, niet eendrachtig samenwer ken Gegrond op de ervaring, vroeger opge daan, roepen wij allen, die met ons voor de zelfde beginselen strijden, toe Alleen door eenstemmigheid en trouwe op komst bij eene eerste stemming kunnen onze candidaten overwinnen. En dat onze tegenpartij dit weet, bewijst hare tactiek, nu zij, ja wel eenige candidaten noemt, maar tevens de aandacht vestigt op man nen, die tot onze partij behooren, alleen om daardoor tweedracht te zaaien onder onze ge lederen. Van die mannen willen de meesten geen zitting nemen, maar elke stem, op hen uitgebracht, vermeerdert de kansen voor de tegenstanders. daarom vragen wij met aandrang, niet als een gl'nst voor ons zelven, maar in het waar achtig belang van de gemeente goes, waarvan de toekomst thans op het spel staat Laat alle kleine verschillen voor het oogenblik varen ter wille van de beginselen, die wij allen toch voorstaan offert uwe bijzondere sym pathieën of antipathieën op in het belang van de goede zaak. Daardoor kunt gij toonen waarlijk de be ginselen te zijn toegedaan, waabvoor gij strijdt. Leed zou het ons doen, wanneer in de naaste toekomst eens vervuld moest worden over Goes, wat wij in ons vorig kommer meedeelden van eene gemeente, die niet meer bestaat. Men kieze dus: Wit stembriefje Rood stembriefje Men zij voorzichtig met het invullen, dook op het roode stembriefje niet den naam van een der candidaten voor het witte en omge keerd te zetten, want daardoor verkrijgt men versnippering en werkt men zijn eigen bedoeling tegen. Gedurende de maand Juni 11. bedroeg de opbrengst der middelen f8,569,266,09 tegen 7,198,605,90 in Juni 1876. De raming voor een maand bedraagt/7,449,086,43. De opbrengst over de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg ƒ47,302,114,28 tegen 43,932,256 over het zelfde tijdvak van 1876. GOES, 16 Juli 1877. Zijn Exc. de Commissaris des Konings in deze Provincie kwam hedenmorgen per eersten trein hier ter stede aan, en bezocht daarop verschillende gemeenten op Zuid-Beveland, zoo als Hoedekenskerke, Oudelande, Baarland, Nisse, Ovezand, Driewegen en Ellewoutsdijk. Door het comité tot wering van School verzuim isbesloten a. s. Donderdag met de kinderen, die in 1876 nul verzuimen hebben gehad, een uitstapje naar Middelburg te maken. Boi'sselc. In de zandplaat, beoosten den oosthavennol te Ellewoutsdijk, heeft Vrijdag, over eene lengte van meer dan 150 meters,' eene belangrjjke afschuiving plaats gehad. Hoe wel die afschuiving op dit oogenblik voor het verlies van den dijk geen het minste gevaar oplevert, kan zij toch tengevolge hebben, dat het later noodzakelijk wordt, om hem op dat punt krachtig te versterken. Wisse. Zaterdagavond had alhier eene treu- rige gebeurtenis plaats, die bijna een menschen- leven^had gekost. Omstreeks elf uren hoorden P. Joossen en L. Dronkers, die gelukkig nog niet te bed waren, hulpgeschreeuw in» de

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1