1877. N°. 82. Zaterdag 14 Juli. OMROEPER. Voor de verkiezing van 6 leden voor den Gemeenteraad, op Dinsdag den 17 Juli, beve len wij ten dringendste aan j. A. BEVIER DE FOUW. W. F. BUSING, (aftredend lid.) Jhr. L. C. VAN DER FELTZ. Jhr. M. J. DE MAREES VAN SWINDEREN, (aftredend lid.) Rood stembriefje: den heer G. VAN DER HOEK. Tegenover het aftredend raadslid den heer B. M. DEN BOER bevelen wij geen candi- daat aan. Maandagavond zullen wij ons gevoelen nader uiteenzetten. Middelbaar Onderwijs. OMEELE MEDEDEELIIV». GEMENGDE BERICHTEN. IH\\K.\LA\I>. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COIItWT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAGBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Wit stembriefje de heeren SCHOOL VOOR MEISJES. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat na gehouden over gangsexamens zijn bevorderd de navolgende leerlingen van de school voor Middelbaar onderwijs voor meisjes Van de Je naar de 2e klasse. Met den lsten graad. J. E. De Laat De Ranter, I A. A. De Laat De Kanter. S. H. J. Yen Hoek, Met den 2den graad. A. Krol Van der Hoek, IA. P. M. Daockaerts, J. J. Dominicus Van den 1 B. P. Van der Does. Bussche, Met den 3den graad. F. S. C. H. Overtvcld, Ph. E. A. Van den Bosch, van de 2e tot de 'ie klasse. Met den lsten graad. G. L. Dominicus Van den Bussche. Met den 2den graad. A. P. Janssen, I H. C. J. Dominicus Van den I Bussche. Met den 3den graad. A. Hildernisse. Van de ie tot de 4e klasse. Met den lsten graad de toehoorderessen: B. O. Van der Hoek, L. F. Van der Meer Mohr- Met den 2den graad. C. J. Van Dalen. Met den 3den graad. S. M. M. Kooman. Goes, 13 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat zij in hunne verga dering van den 7 Juli jl. hebben benoemd tot OMROEPER, HUBERTUS BATUS, zulks met ingang van den 1 Juli bevorens. Zij herinneren voorts den ingezetenen, dat volgens de laatstelijk door den gemeenteraad gemaakte wijzi ging in de Verordening op de straten, niemand buiten hem, zonder vergunning van de politie, eenige bekend making mag omroepen, terwijl voorts, volgens zijne instructie, de omroeping tot verdere punten der ge meente is uitgebreid en hij voor iederen roep mag vorderen dertig cents. Goes, den 15 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris HARTMAN. De plaats, die wij op het oog hebben, is niet meer te vinden. Jaren geleden bestond die gemeente nog en nu is er niets meer van te zien. Hare ge schiedenis is wel treurig, maar leerzaam voor anderen. Het was eene vriendelijke stad met al de genoegens en onaangenaamheden, aan eene gemeente van niet te grooteu omvang verbonden. Men had er tevredenen en ontevredenen, maar gelukkig de eersten waren lang het grootst in aantal. In die stad stond een grootsch gebouw, dat het uitgangspunt vormde voor den bloei en de welvaart van alle ingezetenen. Daar waren de mannen vereenigd, die tot de ontwikkeldsten der in gezetenen konden gerekend worden, die door hunne medeburgers werden geroepen om hunne belangen te behartigen. In dat gebouw was verder alles veree nigd, wat den bewoners nuttig wezen kon op het ge bied van kennis en ontwikkeling. Langen tijd waren allen vol bewondering geweest over dat sckoone ge bouw. Ieder was er als het ware trotsch op, en geen vreemdeling kon de stad bezoeken, of hem werd ge wezen op dat palladium. Maar op zekeren dag verbeeldden zich eenige bewoners, dat er iets aan dat gebouw ontbrakwelke redenen beu noop ten nu af te keuren, wat zij eens schoon vonden, is niet bekend. Sommigen beweerden, dat er eigenbelang in het spel was; anderen meenden, dat louter zucht tot oppositie-voeren hen dreef. Van dat oogeublik af werd het aantal ontevredenen grooter en ontstonden er twee partyen. De outevredenen vonden eerst veel tegenstand, maar lieten zich daardoor niet afschrikken. Eerst was de ingang van het gebouw niet goed. toen waren de ramen niet in orde, en eindelijk wisten zij op het inwendige van bet gebouw veel af te dingen. Het gelukte hun spoedig eenige bondgenooten te krij genomdat, zooals met alle dingen gaat, er wel iets waars was gelegen in hunne afkeuring, en omdat men allicht op alles iets kan afdingen. Maar een groote meerderheid bleef waken voor de eer van die bron van welvaart en vooruitgang. Zij vormde een bolwerk, dal hecht en sterk zich vast sloot rond het gebouw, en waardoor het onmogelijk was heen te dringen. Maar toen de outevredenen zich rustiger hielden, achtten de anderen het niet meer noodig zoo sterk de wacht te houden, totdat zij op een morgen plotseling opschrikten door de treurige tijding, dat hunne tegenstanders zich een onbewaakt oogenblik haddeu ten nutte gemaakt, om het gebouw binnen te dringen, en reeds eenige ver anderingen hadden teweeggebracht Moedeloosheid maakte zich van ben meester; in plaats van weer met alle man het verder voortgaan aan de onte vredenen te beletten, was men ontmoedigd, en was er geen sprake meer van eendracht. In plaats van krachtig op te treden, zat men te jammeren over het ongeluk, en geen middel mocht baten, om de oude eendracht weer in de gelederen te herstellen. In stede van te handelen, gaf de een den ander de schuld van het gepleegde verzuim. En de tegenpartij maakte zich hare kleine overwinning ten nutte; zij trok partij van de kleine veeten, die er in den boezem der andere waren. Hadden de aanhangers der eerste het innerlijke van het gebouw afgekeurd, zij vonden ook hen, die van daaruit de gansche stad bestuurden, uiet de geschikte personen meer. Zij alleen waren 't, die wijs en bekwaam waren gewordenzij alleen waren de aangewezen personen, om daar zitting te nemen. En de moede loosheid der anderen duurde voort en werd grooter naarmate de eersten in kracht en invloed toenamen. Eendracht en aaneensluiting vond men alleen bij hen en niet bij degenen, die vroeger als een man waren verbonden geweest. De zitplaatsen werden door de ontevredenen ingenomen, die toen hun theorieën in praktijk zouden brengen. Maar na dien tijd was het eenmaal zoo flinke gebouw geen bron meer van licht en vooruitgang. Vroeger ging er als 't waie een levenwekkende geest van uit, maar nu wasalles doodsch en stil geworden. De theorieën der ontevredenen, vroeger door hen zoo hoog verheven, bleken onuitvoerbaar te zijn. De ingezetenen ondervonden maar al te spoedig, dat er geen leven meer was, dat er, ja wel veel veranderd, maar Diets verbeterd was. Omvergerukt was het gebouw, waarop zij eens trotsch waren ge weest; onkenbaar was 't geworden door al de ver anderingen, die hadden plaats gehad. Het was spoedig het aanzien niet meer waardde deuren waggelden; al wat vroeger kennis en daardoor macht verspreidde, was vervlogen, en dor en droog was het geheel. En dat alles was bet gevolg van de moedeloosheid van de eertijds zoo sterke partijWaren zij krachtig aaneen gesloten gebleven, het zou nooit zoo ver gekomen zijn. Hadden zij zich niet uit het veld laten slaan, maar vooral, waren zij altijd trouw op hun post ge bleven, er zon nooit zulk een kroon hun ontroofd wezen, en de voormalige voorspoed zou hebben blijven bestaan 1 De Minister van Financiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de officiëele uitgave van den Postgids voor het Koninkrijk der Nederlanden, jaar gang 1877. Dit werkje bevat alle opgaven betreffende den dienst der posterijen, die het publiek kunnen te pas komen, zoowel ten aanzien der tarieven en verdere bepalingen voor verzendingen binnenslands, als omtrent die van en voor de koloniën en vreemde landen. zeggen, wat er met de eer der vlag gebeurt, als een der strijders er een smet op werpt. //Omdat de eer der vlag geen zin heeft dan ten opzichte van de gezindheid der voerders, is en blijft die vlag onteerd, totdat eervolle daden de schande zullen hebben uitgewischt." Wij vinden dit antwoord niet duidelijk. Die eervolle daden te vervullen, zal zeker wel plicht wezen van hem, die de vlag oneer aandeed. En in zoover zijn wij 't met de redactie eens. De anderen toch, die de vlag trouw dienen en voor haar strijden, behoeven toch niet de schuld van een ander goed te maken. De schande kooit op het hoofd van hem, die mis dreef; hij zorge dus zijn fout goed te maken door eervolle daden. En nu komt de redactie ten slotte nog een nieuwtje meêdeelen »Het succes kan de middelen niet zuiveren. En al zal dus de meerderheid krachtig blijven om te verkrijgen wat men wen sekt verkregen te zien, elk welgezind burger zal zich wel wach ten om met een beroep op het succes de on zedelijkheid te bedekken van de middelen, die er toe leiden." Wij meenden, dat zulk eene stelling zoozeer vanzelf sprak, dat het on- noodig was die te herhalen. Daarom zwegen wij op haar vraag naar den voor haar en ons bekenden weg. De statistiek van den handel en de scheep vaart in ons land over de maand Mei ligt aan ons bureau ter lezing. Tot deurwaarder bij het kantongerecht te Goes is benoemd de heer J. De Vos, thans wonen de te Middelburg. Willicliniuadorp. Woensdag jl., des voormiddags, werd ons dorp vereerd door een bezoek van Z. E. den Commissaris des Ko- nings iu Zeeland. Nadat Z. E. eenigeu tijd in de gemeentekamer had vertoefd, bezocht hij vervolgens de school, om daarna een rijtoertje door den Wilhelminapolder te makeu. De werk tuigen, behoorende bij den stoomploeg, het vee op de kweekhoeve, de rijke oogst, die nog te velde staat, dat alles werd door hem met belangstelling beschouwd. Ook had Z. E. nog gelegenheid te zien, hoe op het veld met stoom karwj werd gedorschen. Vervolgens vertrok Z. E. uit deze gemeente naar Wolfaartsdijk. Naar de M. Ct. verneemt is de opening der bad- en zweminrichting te Middelburg bepaald op 16 dezer. De inrichting is gelegen op den Wes telijken oever van het kanaal door Walcheren, tegenover de haven, en bestaat uit twee bas sins, het eene voor baders en ongeoefende zwem mers, het andere, diepere, voor geoet'enden, terwijl in zes badkamers gelegenheid gegeven wordt om binnenbaden te gebruiken. Er be vinden zich dertien ontkleedkamers. Het ge heel rust op drijvende ijzeren bakken. De inrichting zal dagelijks geopend zijn van 's mor gens 6 uren tot éen uur na zonsonder gang; op Zondagen, Hemelvaartsdag en twee den Pinksterdag van 's morgens 6 tot 9 uren. Zij is alleen voor vrouwen toegankelijk Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 9 tot 12, Woensdag en Zaterdag van 10 tot 2 uur. Dagelijks bestaat gelegenheid tot het nemen van zwemles voor vrouwen alleen op Woens dag en Zaterdag van 10 tot 2 uur. Voor min- en onvermogenden zijn de bassins kos teloos opengesteld des Zaterdags van 's middags half drie tot des avonds. Stadgenooten kun nen alleen bij abonnement van de inrichting gebruik maken. Voor vreemdelingen kost een bad 40 of 50 cent. Naar men verneemt zal de memorie van beantwoording der regeering nopens de wet op het lager onderwijs spoedig bij de Tweede Kamer inkomen. faartsdijk, over grond en water in en voor den Schengepolder. Bij dit wetsontwerp is tegemoet gekomen aan de bezwaren, die deTweedeKamer den 21 en Maart jl. tot verwerping van het eerste ontwerp hadden geleid. Aan het Depart, van Binnenl. Zaken heeft dezer dagen een zeer langdurige conferentie plaats gehad tusschen de Ministers van Oorlog en van Binnenl. Zaken, bijgestaan door den kolonel chef van de afdeeling personeel en militaire zaken" van eerstgenoemd departement en de heeren Netscher en den commies Abel, van Bin nenl. Zaken, in welke bijeenkomst de laatste hand is gelegd aan de conceptwet tot regeling van de Nationale Militie. De tweede algemeene vergadering der Vereeniging voor lijkverbranding zal worden gehouden te Amsterdam, op Zaterdag den 8sten September 1877, in het hotel Wackwitz. De tentoonstelling te Amsterdam is Dins dag, uithoofde van de ramp die het konink lijke huis en in het bijzonder den eere-voor- zitter der regelingscommissie, Z. K. H. den Prins vau Oranje en haar voorzitter, Prins Alexander, getroffen heeft, zonder plechtigheid geopend. Het Nederlandsch Nationaal Zangersfeest te Nijmegen zal van 3 tot 6 Augustus ge vierd worden op net Valkhof aldaar, onder leiding van de feest-directeuren R. Hol en J. F. Heinrichs, in de smaakvol daartoe ingerichte ruime tent. 27 liedertafels met 800 zangers, gesteund door mej. Gips en de heeren De Goeij en Deckers als solisten, zullen daarin gezamen lijk en afzonderlijk eenige der schoonste kunst gewrochten uitvoeren. Bovendien zal dit Zan gersfeest worden opgeluisterd door de kapel van het regiment Grenadiers en Jagers uit den Haag, bet Parkorkest uit Amsterdam en de kapel der Nijmeegsche dienstdoende schut terij, terwijl door gas-illuminatie, vuurwerk en een bal alles wordt aangewend om het den bezoekers aaugenaam te maken. Velen in Nederland kennen de schoone om streken van Nijmegen nietvelen zoeken in het buitenland, wat ze in hun eigen land be- zitteD; daarom mogen wij met vertrouwen ver wachten, dat men van heinde en verre zal komen om te genieten van wat natuur en kunst hier in zoo ruime mate zal aanbieden. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bij liet overgangs-exaraen der Rijkslandbouw school konden van de 19 leerlingen der 1ste klasse van afdeeling A, die aan dat examen deelnamen, 17 tot de 2de klasse worden bevorderd. Het resultaat was dus zeer bevredigend. Naar wij met genoegen vernemen, staat het met het „Nederl. Schoolmuseum" op goeden voet. De geldelijke toezeggingen hebben, met inbegrip van het subsidie uit 's lands kas en de aanzienlijke giften van Z. M. den Koning en van Prins Alexander, zoodanig bedrag bereikt, dat de totstandkoming der onderneming ver zekerd is en de opening op 1 September aanstaande stellig doorgaat. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Wissekekke. Woensdag hebben hier de volgende aanbestedingen plaats gehad; lo. het maken van wer ken tot verdediging van den oever van den calami- teusen polder Vliete, waarvoor ingeschreven werd door L. Lokker te Goedereede, voor ƒ18900; P. Van der Wende te Goedereede, voor 18490; G. Boller te Scher- penisse, voor 18400; D. Boller te Scherpenisse, voor ƒ18200; C. Roskam te Sliedrecht, voor 18100 en H. Hage te Middelburg, voor f 17747; 2o. het herstellen, vernieuwen en onderhouden der gewone werken aan de waterkeeering van bovenge- noemden polder, waarvoor ingeschreven werd door C. De Wilde te Kattendijke, voor ƒ9000; G.De Rijke te Colijnsplaat voor ƒ8988; J. De Rijke te Stavenisse, v o0r 8963 Van den Band te Wissekerke, voor ƒ8893; P. Van den Berge te Colijnsplaat, voor 8885; P Van der Wende te Goedereede, voor ƒ8750 en B. Den Ex ter Van den Brink te Krabbendijke, voor 8550. Na onmatig gebruik van karnemelk is te Noord- wolde een grasmaaier bezweken. Een persoon, die te Delft een „gouden" Atjeh-medaille in de bank van leening bracht voor ƒ20, waarna hij het belee- ningbriefje nog voor 7,20 aan een goudsmid ver kocht die, met den interest er bij, 30 voor de GOES, 13 Juli 1877. De Delfshavensche Courant zal nu eens Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging der dading met de gezamenlijke eigenaren der goederen, afkom stig van de voormalige ambachtsheerlijkheid W ol-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1