BUITENLAND. omité tot wering van Schoolverzuim te Goes. STATISTIEK RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Volgens de laatste berichten VAN HET 00RL0GST00NEEL GEMENGDE BERICHTEN. Misschien heeft de verdachte zich zeer ge lepen yoorgedaan bij het verkoopen van een n ander aan derden, anders wekt het be- reeinding dat er nog altijd menschen zjjn, die oor het opkoopen van verdachte voorwerpen et kwade onwillekeurig helpen bevorderen. In eene zitting van den gemeenteraad an Hulst is dezer dagen mededeeling gedaan an de ingekomen gunstige beschikking van en Minister, op daartoe gedane aanvrage om n subsidie voor de restauratie van den af- ebranden kerktoren aldaar, uit de rjjksfond- n voor de oude monumenten van geschiedenis n kunst. Daarbij toch is toegestaan een sub- idie aan de gemeente voor dien herbouw, ngevolge de opgezonden en door de Rijksad- iseurs goedgekeurde teekeningen, tot een bedrag an ongeveer f 24,000, te verdeden over 5 aar. De gemeenteraad heeft dan ook besloten, n den Minister met dankbetuiging het aan aarden van het subsidie te melden, en onver- jjld aan den ontwerper der plannen en de egrooting van kosten, den architect Cuypers e Amsterdam, het opmaken van een bestek n verdere werkzaamheden voorde aanbesteding p te dragen. De toren zal 9 meters hooger orden dan de afgebrande, welke, na die an Middelburg, als de fraaiste vaa geheel eeland gehouden werd, en waarvan de bouw n 1666 aangevangen is, na driemaal, in de aren 1468, 1562 en 1663, te zijn afgebrand. Ook het crimineel wetboek en het re- lement van krijgstucht voor het krijgsvolk te ater zullen herzien worden. Wetsontwerpen aartoe zullen, volgens de N. R. Ct., spoedig jj de Staten-generaal worden ingediend. Yan de 40 opgeroepen jongelingen voor et instructie-bataljon te Kampen zjjn er 38 pgekomen, die allen, op een na, zijn goed- ekeurd en als volontair aangenomen. Het Vaderl. verneemt, dat een voorloo- ige regelingscommissie werkzaam is in 't be- ang der oprichting van een kinderziekenhuis e 's-Hage, ter nagedachtenis van H. M. de oningin. Het plan zou zijn om het kinder- iekenhuis naast de diaconessen-inrichtiog een p zichzelf staand geheel te doen vormen. REKKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Sedert 27 Juni jl. is het questoraat der wedu- enbeurs van de Class. Goes overgegaan van dr. E. 'oil, pred. te Goes, op ds. C. Giltay PAz. pred. e 'e-Heer Arendskerke. De 34ste algemeene vergadering van de onderw. ereeniging in Zeeland's 5e schooldistr. zal op 30 ng. te Sluis, en de 11de van die in het 6de school- istr. op 31 Juli te Zaamslag gehouden worden. Door den Minister van Binnenlaudsehe Zaken is an de Gedeputeerde Staten der onderscheidene pro- ïnciën eene circulaire gezonden over eene nieuwe tatistiek van het schoolbezoek en het schoolverzuim. e Minister doet uitkomen, dat op het gebied van het ager onderwijs tot heden geene gegevens zijn verzameld mtrent bet schoolverzuim over het geheele rijk. Het omt den Minister voor, dat eene regeling van dit on- erwerp, zal zij doel tnffen, van rijkswege moet worden ngevoerd. Hij heeft te dien einde aan zijn departe- ent een onderzoek doen instellen naar de wijze, waarop ene statistiek van bet schoolverzuim zou te verkrij- en zjjn, en de daarop ontworpen regeling van zoo- anige statistiek, alsmede van eene statistiek van et schoolbezoek, waarvan wijziging tevens noodza- elijk bleek, aan de inspecteurs van het lager on- erwijs ter overweging aangeboden. Modelstaten zijn, a overleg van deze ambtenaren, voorloopig door den "mister vastgesteld. Hij stelt er prijs op, dat de hefs van de provinciale bureaux van statistiek hunne eening daarover doen kennen. Eene mondelinge edachtenwisseling tuschen hen en de chefs van die ureaux is daartoe door den Minister bepaald op aandag den 6 Augustus e. k. aan genoemd de- artemeul. {N. R. Ct De derde rijkskweekschool voor onderwijzeres- en zal te Nijmegen gevestigd worden, wanneer de emeente de geschikte lokalen of bet noodige terrein erschaffen en een aandeel in de kosten van stichting ragen wil. Aan het toelatings-examen tot de ïtijkslandbouw- chool zullen (volgens tot heden ontvangen aangiften) 8 leerlingen deelnemen. Het eerste toelatings-examen eeft plaats op 12 en 13 Juli, het tweede in Septem- r a. s. OVER JUJVI 1877. Op de School P klasse waren gedurende deze maand 47 kinderen. Onder dezen waren 10 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 33 b b van 1—10 verzuimen, en 4 n ii meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 24/io percent op het eheele aantal scholieren en schooltijden tegen percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 2" klasse waren 195 kinderen, waar- nder 162 zonder eenig verzuim, 32 die van 1 10 verzuimen, en 1 b meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld| verzuim was 1 percent tegen percent over dezelfde maand in 1876. Op de School 3e klasse waren 226 kinderen, waaronder 117 zonder verzuim, 69 met van 1—10 verzuimen, 40 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 12 percent tegen /io percent over dezelfde maand in 1876. Op de Weeeen- en Armenschool waren (zonder de weezen) 57 kinderen, waaronder 37 zonder eenig verzuim, 9 met 110 verzuimen, 11 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 15 percent tegen 11 percent over dezelfde maand in 1876. Op de bijzondere School waren 198 kinderen, waarvan 140 zonder eenig verzuim, 44 met van 1 10 verzuimen, 14 boven 10 b Het gemiddeld verzuim was 55'h> percent tegen 69/i« percent over dezelfde maand in 1876. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Juni 1877 bedroeg 5s/io percent tegen 4 "Uo percent over 't zelfde tijdvak in 1876. De jongens, die door de Zutfensche Rechtbank veroordeeld werden om tot op hun 18e levensjaar op den „Kruisberg" te vertoeven, zijn van dat von nis in hooger beroep gekomen. De fourier F. van het 8e regement infanterie te Zwolle is schuldig verklaard aan de onlaugs ver melde brandstichting in de kazerne aldaar, en ver oordeeld tot een tuchthuisstraf van 15 jaren. Op de veemarkt te Leeuwarden heeft iemand de door hem gekochte schapen met een schaar stukken uit de ooren geknipt ais herkenningsteeken, terwijl een ander bij het vervoer van kalveren, deze met een puutigeu stok onderscheiden kwetsuren toe bracht. Tegen beiden is proces-verbaal 0[ gemaakt, maar tot ons leedwezen kan tegen de bedrijvers dezer barbaarsche handelingen slechts een geldboete van 1 worden uitgesproken. Is zulk een geriuge strafbepaling in eveuredigheid tol 't wanbedrijf? vraagt het Vaderland. LANDBOUW VEETEELT. Heinkenszand. Hoort men nu en daa uil andere gemeenten ongunstige berichten over de aanwezigheid van rupsen, ook in deze gemeente is het op vele plaatsen treurig gesteld. Appelboomen vooral zyn zoo zeer bezet, dat er schier aan geeu uitroeien te deuken valt. Het gevolg daarvan zal zijn eene ge beele mislukking der vrucbt. En ware dit nu nog beperkt tot de terreinen van hen, die als 't ware ge- dreveu moeten worden tot het nemen van voorzorgs maatregelen, men zou zeggen, het is door 't gemis van eene Verordening op het uitroeien en weren van rupsen en rupsennesten, maar ook bij anderen, die het goede beginsel der Verordening wel in toepassing zouden brengen, ook zonder bevel, zoo het slechts mogelijk ware, is de toestand niets beter. Uit verschillende oorden des lands vooral uit de Noordelijke provinciën, Overijsel en Gelder- derland komen treurige berichten omtrent de schade, die door het weder der laatste dagen, regen, wind en hagel aan te veld staande gewassen, vooral boekweit en tabak, is toegebracht. Rijpe aardbeziën moeten geplukt worden, alvo rens de zon ze heeft beschenenterstond na bet pluk ken zijn de aardbeziën het minst lekker, eerst 3 a 5 uren daarna krijgen ze haren aangenamen, aroma- tiscben geur en smaak. Wenscht men ze na 't pluk ken nog 2 of 3 dagen te bewaren, dan ga men op de volgende manier te werk. Spreid de vruchten in dunne lagen uit op gevlochten horden, matten of mandjes en plaats die boven kuipen, tobben, emmers of bakken, met koud water gevuld, en men kan ver zekerd zijn, dat de aardbeziën goed blijven. SempVir.) Wolfaartsdijk. De levering van 200 eikenhouten paaltjes, ten behoeve der gemeente, Maandag den 9cn Juli aanbesteed, is aangenomen door B. Harmsen te Steenderen, (provincie Gelderland) voor 174. BELGIË. De zitting der Kamer van vertegenwoor digers op jl. Vrijdag was zeer onstuimig De regeering had te antwoorden op drie interpel lation, van welke eene tot" een groot tumult aanleiding gaf, te weten die over de uitzet ting van Jourdewaarvan wij in ons vorig nommer melding maakten. De heer Janson, de liberale afgevaardigde der hoofdstad, was de interpellant. De minister van justitie deelde den loop der zaken mede. Bij de discussie over dit punt geraakten de hartstochten in beweging, beleedigden de politieke partijen elkander, moest een lid tot de orde geroepen worden en mislukte een poging om het debat te verdagen, welke poging het herstel der kalmte ten doel had. Een motie van den heer Woeste, luidende: „de Kamer, de handelwijze der regeering goedkeurende, gaat over tot de orde van den dag" en later gewijzigd„de Kamer, de handelwijze der regeering en de door haargegeven ophelderingen goedkeurende, gaat enz" kwam niet in omvraag, daar eene andere motie van den heer Pirmez „de Kamer, terzijde stellende elke beschouwing, welke vreemd is aan de handelwijze der regeering enz.", werd aangenomen met 76 tegen 14 stem men (17 leden onthielden zich.) FRANKRIJK De ministerraad vergadert dikwijls, soms zelfs tweemaal op éen dag. Het hoofdonder werp zijn natuurlijk de verkiezingen. Er heerscht onder de partijen, die hare goedkeu ring aan den coup d' état van 16 Mei gehecht hebben, reeds oneenigheid. Iedere partij stelt zulke overdreven eischen, dat de regeering in verlegenheid gebracht wordt, wat betreft de verdeeling bij het slellen van eandidaten. De Bonapartisten hebben ingevolge uit Chis- lehurst, ontvangen instructien hunne politiek veranderd, en willen nu met hunne eigene eandidaten voor den dag komen. Zij worden met buitengewone heftigheid door de roya listische bladen aangevallen. Het Journal de Man» bevatte o a. deze zinsnede Marat en Bonaparte halen wij even felvan beiden hebben wij gelijken afschuw. De roya listische partij mag niet dulden, dat men ons terugvoere tot de dagen van den ordre moral, die den oorlog van 1870, Sedan, Metz en al den smaad en dè schande van het kei zerrijk tengevolge hebben gehad. DUITSCHLAND. Bismarck is van Berlijn naar zijne bezittin gen te Varzin vertrokken, na een onderhoud met den Engelschen gezant te hebben gehad. ROME. Ofschoon de paus zich nog wel gevoelt en dagelijks met kardinaal Simeoni, zijn staats secretaris, de vraagstukken betreffende het conclave behandelt, vreest men toch dat Pius IX niet lang meer leven zal. Met kardinaal De Angelis zijn onderhandelingen aangeknoopt ,óm hem te bewegen zijne waardigheid van „Kameraar der Heilige Roomsche kerk" neder te leggen. Wanneer een paus sterft, heeft die kameraar moeielijke en hoogst belangrijke plichten te vervullen en de grijze aartsbisschop van Termo, nog 29 dagen ouder dan Pius IX, is niet de geschikte persoon, om de einde- loor.e ceremoniën te verrichten, waarbij hij een hoofdrol te vervullen heeft. Kardinaal Pecci zou met die waardigheid belast worden. is Tirnowa, in Bulgarije, door de Russische troepen bezet, naar het schijnt zonder gevecht van beteekenisdaar het telegram slechts spreekt van eene ontruiming der stad door 3000 man nizain (infanterie), benevens artil lerie en reserve, die den terugtocht naar Os- manbazar aannamen. Een groote voorraad ammunitie is buit gemaakt. Prins Karei van Rumenië wordt spoedig te Kalafat verwacht; zijn komst aldaar brengt men in verband met het plan om weldra eene poging te wagen, ook daar den Donau over te trekken, nu door de Rumeensche troe pen ofschoon de Rumeniërs algemeen zich verzetten tegen de tactiek, om eene offensieve houding aan te nemen Uit AZIË kwam nog geen nadere tijding om trent het gevecht bij Ipeck, dat de Turksche rechtervleugel zou geleverd hebben met den Russischen linker. Kars wordt nog altijd gebombardeerd. De Turken hebben de beschieting van Chefket.il, zuidelijk van Poti, begonnen. SERVIE. De PoLl-Corresp. verneemt uit Belgrado dat aldaar in eene stormachtige zitting van de Skupschtina 31 leden der oppositie hun ontslag namen wegens de houding der meer derheid, en dit onder eerkrenkende beschul digingen tegen de Vergadering en den Minister. De meerderheid namonder afwijzing van deze beschuldigingen liet ontslag aan en schreef dadelijk nieuwe verkiezingen uit tegen 12, 14 en 17 dezer. De Vergadering blijft voltallig tot het nemen van besluiten. Op bet Nationaal Zendingsfeest te Middachten is gecollecteerd ƒ1023 benevens een broche en vier oorbellenEene koe te Streefkerk heeft een kalf met twee koppen ter wereld gebracht. Dezer dagen is uit het huis van arrest naar de echtelijke woning te Horsten teruggekeerd de vrouw van den rijks- commies D., die vóór eenige weken in een vlaag van krankzinnigheid eerst haar kind van 16 maanden van 't leien beroofde en daarna zichzelf op vreeselijke wyze verminkte. De firma Becker en Buddingh te Arn hem heeft ten behoeve der Noordpool-expeditie zich bereid verklaard instrumenten ter beschikking te stel len, ingeval wetenschappelijke waarnemingen op de ^voorgenomen tochten zullen worden gedaan. Semper firens geeft den volgenden raad om bouquetten lang goed te houden. Men verversche het water niet te dikwerf en doe in het water der bloemvaas eenige algen of draadwieren, van die slijmige, groene lang dradige plantenweefsels die men in slooten, vijvers en stilstaand water in menigte vindt, en het genot van uwe ruikers zal van drie dagen tot drie weken verlengd worden. Als ge goudviBchjes in glazen kommen of aquariums hebt, voeg ook aan dat water eenige algen toe, en uwe vischjes, die ge anders zoo spoedig aan uittering verliest, zullen er zich uitmun tend bij bevinden. Zaterdag is by de schietoefening van officieren der schutterij in l)en Haag een kor poraal-tamboer, doordien hij de onvoorzichtigheid beging van ontijdig uit zijn observatiekuil te komen, en wel zonder voorzien te zijn van het roode vlag getje, waarmede bij, ter voorkoming van een dergelijk ongeluk, een sein had moeten geven, door een juist op dat oogenblik gevallen kogelschot in den buik getroffen, en Zondagochtend aan de gevolgen zijner wonde overleden. By aankomst eener stoomboot te Vlaardingen is gisteren een der opvirenden, een lijn willende uitgooien, over boord gevallen en verdron ken. Te Mill is gisterochtend een metselaar van den steiger van de in aanbouw zynde R. K. kerk gfVallmen z odanig inwendig gekwetst, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Te Spieringhoru is het kind van een landbouwer, wiens paard op het erf liep, door het paard ten onderste boven geworpen en zoodanig gewond, dat bet eenige oogenblikken later den geest gaf. In Brooklyn zou een sprorweg worden aangelegd van Clason naar Elatbush Avenue. De bewoners der straat waren daar zeer tegen en besloten een verbod te vragen. Den ondernemer nu was er alles aan ge legen het bestuur voor een fait accompli te stellen. De ingenieur slaagde er in binnen 23 uren den 6500 meter langen spoorweg voor exploitatie gereed te maken. Hem stonden ten dienste 72 paarden, 2 lo comotieven, 350 werklieden, 4 smeden, 42 spoorweg wagens en 8 tramwagens. De Fransche industrie telt thans 122,000 fabrieken, waarin 1,800,000 werk lieden gebruikt worden. De in deze inrichtingen in toepassing gebrachte mechanische werkkracht bedraagt 502,000 paardenkrachten. Parijs alleen fabriceert jaarlijks voor 1690 millioeo francs aan koopwaren, dat is ongeveer het vijfde deel van de gezamenlijke productie van geheel Frankrijk. Blijkens telegraphiseh bericht van Zr. Ms. gezant te Berlyn, heeft de Duitsche regeering, by besluit van 7 Juli 11., den uitvoer van paarden, te rekenen van 9 dezer, verboden. Twee metselaars werkten aan de afbraak van een binnenmuur van het kasteel Romont te Eperny. Zij ontdekten in den muur een kastje; toen zij de paneelen weg namen, vonden zij een volledig servies in geslagen goud, een aantal zilveren schotels en andere kostbaar heden. Verder waren aanwezig 5 met goud gevulde lederen zakjes. De werklieden waarschuwden oogen- blikkelijk den eigenaar, die zich haastte den schat in bezit te nemen. De Vesuvius doet een dof gebrom hoareri, somwijlen als een verbolgen zee. Van lijd tot tijd hoort men een gekraak alsof groote houtstapels in brand staan, eu groote brokken lava wor den uit den krater geworpen. De geluiden worden tot op verren afstand gehoord, men vreest voor een ge luchte uitbarsting. Ingezonden Stukkeu. Mijnheer de Redacteur Vergun mij langs dezen weg een feit kenbaar te maken, dat met de belangen van het reizend publiek in verband staat. Woensdag (4 Juli) des avonds in het stationsge bouw komende tegen het vertrek van den sneltrein voor Middelburg, was daar in de wachtkamer 2e klasse een zeer groote menigte, die met den bewusten trein vertrekken wilde. Toen deze aankwam werd de helft van een der deuren geopend en ontstond een gedrang, dat even noodlottig dreigde te worden voor de glasruiten als voor de passagiers. Gescheurd en gehavend, met moeite aan een verpletterenden druk ontkomen en onder vele zeer billyke, maar minder welluidende klachten, geraakten wy op het perron, terwijl ook de aftocht niet bespoedigd werd door de langzame wijze, waarop de passagiers naar buiten konden komen. Natuurlijk moest de vraag by ons oprijzen, waarom in die wachtkamer twee deuren zijn, als men, by gelegenheden als deze zelfs, maar de helft van een van beiden openstelt? Misschien is het om den rei zigers e»nige avonturen te bezorgen, maar bet zij my vergund optemerken, dat er niet een onder de rei zigers was, die niet gaarne aan dat voorrecht zou gerenonceerd hebben, als hij zonder kleerscheuren de wachtkamer had mogen verlaten. U dankzeggende voor Uwe bereidwilligheid en met den wensch, dat de bestaande ruimte in ons stationsgebouw door de Maatschappij ten beste van het publiek geëxploiteerd moge worden, heb ik de eer te zijn Uw dienaar Goes, 6 Juli 1877. PRESSUS. Eene opmerking en eene vraag. Het heeft de aandacht van den ondergeteekende ten zeerste gelrokken, dat bij het veelvuldig wel verdiende applaus, aan de solisten by de opvoering van Die Schöpfung, op Zaterdag den 23 Juni, in de Sociëteit van Ongenuchten Vry ten deel gevallen deze steeds, behalve het publiek, ook het koor, door eene buiging, voor deze onderscheiding bedankten, zoodat zy alsdan aan het publiek hun rug toekeerden. Steller dezes niet genoegzaam op de hoogte zynde der ten deze bestaande étiquette, richt zich tot de redactie der Goesche Courant met het verzoek, hem met plaatsing van het bovenstaande wel te willen inlichten, of het niet in strijd met die étiquette is, ook het koor voor de outvangen onderscheiding te bedanken. Met de beantwoording dezer vraag in het eerstvolgend nommer der Goesche Courant zal de redactie zeer verplichten haren getrouwen, met veel genoegen bovenvermelde opvoering bijgewoond hebben den, lezer Middelburg, 25 Juni 1877. N. N. vond 't perst niet noodig ons z(ja naam bekend te maken, en wij vonden het toen even onnoodig notitie van zijn stuk te nemen. N. meende 't toen wel af te kunnen met ons een mondelinge boodschap door een ander te laten brengen, wat wij niet zeer beleefd van hem vonden, vooral daar hij toch een dienst van ons vroeg. Eindelijk begreep N. daD, welken weg hij moest inslaan, en kwamen wy in eene goede verhouding lot elkander. Wy halen dit slechts aan, om den lezers te doen weten, dat N. zelf schuld beeft aan het zoo laat plaatsen van zyn stukje. Wij gelooven echter niet, dat zij door dat lydverlies veel benadeeld zijnzoo belangrijk is het schryven van N. niet, evenmin als zijne opmerking pleit voor zij.,e bijzondere scherpzinnigheid. Zyn vraag is echter beleefd gesteld, en daarom mogen wy niet nalaten daarop te antwoorden. De solisten waren even bekend of onbekend aan het publiek als aan de leden van het koor. Vormden zy eenige malen met het laatstgenoemde een geheel, na afloop daarvan zal N. toeh zeker wel hen geen buigingen tegen het koor hebben zien maken. Bij solostukkeo vormden de koorzangers en zangeressen ook een aandachtig gehoor, dat, zonder nog het publiek gering te willen schatten, misschien meer elementen bevatte, die den zang der solisten

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2