Donderdag 12 Juli. 64ste Jaargang. V £LOOiXA_£L"ti©. Vaccineeren of Hervaccineeren. Verkiezing voor den Gemeenteraad. Een Politieke Zendingsredenaar. OFFICIËËLË MËDËDËËLHVGËN. BINNENLAXD. GOESCHE GölMNT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, VVoensdap- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1/5. Afzonderlijke nominors 5 et., met bijblad 10 et. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. Bij di recte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. 01 KN BA li ft VERGADERING van den It t It der E .Tl K K IK T K OOKS, op VRIJDAG den 13 JULI 1S77, des avonds te 0 uien. Goes, den 11 Juli 1877 De Secretaris, HART M A N. Punten van behandeling I. Mededeelingen, intrekomen Stukken. II. Staten van restanten en oninbare posten van den Hoofdelijken Omslag 1875 en 1876. III. Idem van de belasting op de honden. IV. Voorstel >an urg. en weth. omtrent trne nieuwe hnirovereenkomst met het rijk, betref fende de lokalen voor M Kantongerecht. V. Voorstel als hoven, hetieffende het gebruik van het Manhuis BURG EM EEST Hl en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat de liecien N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer, en J. KOUMAN Az., heelmeester dezer gemeente, in de SOEPKOKKlilJ des namiddags te 1 uur zullen zitting houden, te beginnen Vrijdag 13 Juli 1877 en voorts iedere weck een dag, tot het gratis Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezetenen dringend uil om vau de aangeboden gelegenheid ge bruik te maken. Goes, den 7 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 11. P BLAAUBEËN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat da verkiezing van vijf leden voor den gemeenteraad tengevolge der perio dieke aftrediug van de heeren: tnrJ. 1. Del Baere, W. I. Busing, B. M Den Boer, jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort en jhr.. M J. De Marees van Swinderen, alsmede van éen lid tengevolge van het ontslag nemen door den heer mr. J. A. Van HOEK, zal plaats heb ben op Dinsdag den 1! Juli aanstaande, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren; dot de oproepingsbrieven op Vrijdag den 6 Juli aan de kiezers zijn uitgereikt, en dat de kiezer, die geen stembrietje ontvangen of hetzelve verloren heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente, mits zich daartoe in persoon aanmeldende tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren van eiken werkdag. Goes, den 11 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. nDat is-i, die tegenover Van Eek te Middelburg heeft gestaan! Zoo! Ja, maar Van Eek is 't geworden na tuurlijk bij meerderheid van stemmen." Dit gesprek werd gevoerd op het zendingsfeest vóór spreekplaats no. 3, toen de heer Wolbers op het punt stond om op te treden. Met eene ze kere minachting werden de laatste woorden over die meerderheid van stemmen uitgesproken, alsof daaraan volstrekt geene waarde was toe te kennen, en er zelfs de grootste onbillijkheid was gepleegd! Eigenlijk gezegd was de heer Wolbers de eenige persoon, die in de oogen van den bewusten zegs man van wiens woorden wij goede nota konden nemen, omdat wij naast hem stonden waardig was eene plaats in onze Tweede Kamer in te nemen. Of de man sprak in onwetendheid, alleen afgaande op de verzekeringen, die er in nHet Zuidenomtrent den ex-candidaat waren gegeven, of dat hij den heer Wolbers van nabij kendeweten wij niet. Uit het vuur, waarmee hij sprak, maakten wij echter op, dat hij volbloed de beginselen was toegedaan, waarvoor hij zoo in de bres sprong, en waarvan hij ook in den Utrechtschen spreker een warm ver dediger verwachtte. Hij, tot wien hjj sprak, be handelde de quaestie kalmer, wond zich volstrekt niet op, en het laconieke «zoo" was de eenige getuigenis, die van zijne lippen kwam. Wij wierpen een blik op allen, die voor het spreekgestoelte waren vereenigd, en het- grootste deel bestond uit landbouwers van Walcheren en Vlaande ren met hunne respectieve vrouwen In die kringen was de naam Wolbers bekenddaar had men in de verkiezingsdagen zooveel goeds en bewonderens waardigs van hem verkondigd, dat men hem wel als een half-heilige moest beschouwen. Hij was de gepersonificeerde belangeloosheid hij was de be kwaamheid in eigen persoon zijne deugden waren bijna ontelbaar. Maar wat zeker vooral zijne hoor ders op den bewusten Woensdag had aangespoord, om onder zijn gehoor zich neer te zetten, was de verkondiging, dat hij een christelijk man was, dat hÜ b. v. de kerk wilde houden, en er zelf heen ging. Een zekere aureool van domineeachtiglieid was den man om het hoofd gevlochten, en nu hij nog wel als spreker op het zendingsfeest optrad, bestond er geen twijfel meer of hij behoorde tot dat gilde. Heftig of laconiek, allen zagen toch met belang stelling den man tegemoetvan vvieu zij zooveel hadden gehoord. Zelfs hij die hem voorstelde verkeerde ook onder dien indruk en men kon 't aan zijn gelaat zien hoe verheugd hij was einde lijk den grooten man, wiens naam op veler lippen kwam, te mogen doen aanschouwen. Daar was hij dan Nu, goedig zag de heer Wolbers eruit, zeer goedig zelfs, maar domineeachtig niets! «Een goede man was hij zeker, dat kon men aan zijn vrien delijk, rond, goedhartig gelaat zien; of hij een flink man was, zou later blijken uit zijne woorden. Wij betwijfelen, of zijne hoorders voldaan geweest zijn over hetgeen hij zeide; hij zelf scheen dit te ge voelen, want aan het einde van zijne redevoering achtte hij 't nog eens noodig zijn excuus te maken over het door hein gekozen onderwerp. Staatkunde en godsdienst! Welk een onderwerp, rijk aan stof, welk een schoone gelegenheid om daarin zijne denkwijze helder en klaar bloot te leggen! Maar zulk eene uiteenzetting eisehte tijd, zulk eene verklaring kon niet geschieden op een zendingsfeest. Per telegraphische snelheid was den heer Wolbers het verzoek gedaan, om eene spreekbeurt te ver vuilen, per telegraphische snelheid had hij verklaard, aan dat verzoek te zullen voldoen en zeker nog zoo gewend aan spoedkweet hij zich ook met telegraphische snelheid van zijne taak. Over Staatkunde weidde hij zeer kort uit, over godsdienst sprak hij in 't geheel niet. En toch hoe verschillend zijn daarover de gevoelens, en hoe wordt het zwaartepunt van de gansche quaestie door zulk een uitlegging geheel beheerscht! Zijne beschouwing over het ondergaan van verschillende rijken pleitte niet voor zijne historische kennis en was even oppervlakkig als zijn advies met het oog op staten, waar de gerechtigheid de kracht der staatkunde niet uitmaakte, en die toch bloeiden. Hierover mochten wij niet oordeelenGode alleen zij het oordeel! -- Maar, dan mag hij evenmin een oordeel uitspreken over het verdwijnen van Tyrus,*) Ninivé en Babylon. Of mogen die heeren wel oordeelen, waar het met hunne theorieën overeen komt en niet, wanneer de geschiedenis pleit tegen hunne stellingen? »De regeering mocht o. a. geen priester noch zendeling zijn En dat de Minister van Koloniën zich tegen de zending ver klaarde, was een motief voor den heer Wolbers om over staatkunde en godsdienst te spreken, tot be wijs dat zijn onderwerp niet zoo geheel buiten de orde was! Inconsequentie van begin tot het einde was in zijne redevoering te bespeuren. Maar nog zon derlinger klonk zijne geloofsbelijdenis op politiek gebied. Hij, de man, die tegen den liberalen Van Eek was opgetreden, eisehte, dat de census werde verlaagd, het kiesrecht werde uitgebreid, het onderwijs vrij werd. Hij was een voorstander van het anti-dienstvervangingssysteem de sociale quaestie mocht eene regeering niet voorbijzien, want de staat moest ook belangstellen in den toe stand der arbeiders; de Oost-Indische bezittingen moesten met rechtvaardigheid worden bestuurd, en de belastingen moesten belangrijk worden ge wijzigd. Vol verbazing hoorden allen hem aannu en dan was er reeds een eenvoudige vrouw opgestaan, die van zooveel geleerdheid niets begreep, en die hare nieuwsgierigheid, om toch meneer Wolbers eens te hooren, zoo duur moest betalen door over voor haar duistere zaken te hooren spreken. Zij had immers behoefte gehad aan een woord van bemoediging, en zij kreeg niets dan veel geleerd- In ons verslag stond abusievelijk Cirus. beid te hooren! De opgewonden jj veraar, die zoo boos was, dat de meerderheid bij de verkiezing voor den heer Van Eek had gestemd, zal, dunkt ons, ook wel kalmer, en zijn laconieke broeder nog laconieker geworden zijn. En wij zeiven vonden den heer Wolbers geen flink man. Een onderwerp van zooveel belang behandelt men meer in den grond; zijn politiek- programma kan op eene enkele uitzondering na, daar wij tegen census-verlaging op dit oogenblik groote bezwaren zouden hebben onderteekend worden door eiken liberaal, maar de groote quaes tie is de uitvoering van zulk een programma. De staatkunde, die door de liberalen in ons land wordt voorgestaan, omvat de punten, door hem aangege ven zij worden door de liberalen uitgevoerd, en de heer Woliers vindt die uitvoering zoo slecht, dat hij pogingen doet om in de Kamer te komen, teneinde daar eene andere staatkunde voor te staan, die hetzelfde programma bevat. Pliuk is de heer Wolbers niet, omdat hij de groote quaestie welken godsdienst hij verlangt, en hoe hij dien in toepassing brengen wil on aangeroerd laat. Hij verkondigt alleen, wat vroeger, in 1706, in andere woorden reeds van onze voorvaderen die hij nog als voorbeeld van verootmoediging aan haalde werd gezegd door Jacobus Fruytier in zijne: Gerigts-Handelingen van den Aller hoog sten Godt, met sijn Volk van Nederland riMen sou zeggen: een volk soo gewlarschout en soo getugtigt, sou nu de stemme Godts gelioort en de tugt hebben aangenomen. Maar eijlaasDe tvaarschuwingen zijn bespot, enz. nNederlant is tot een hoopeloose Staat in opsigt van reformatie gekomen, en soo Godt geen won deren doet, is er geen verbeteringe oyt te wagten maar een seker verderf Met andere woorden: de heer Wolbers verkondigt, dat wij op den verkeerden weg zijn; doet een be roep op onze voorouders, die toch waarlijk ook zoo hedig niet waren, en geeft een middel, dat reeds lang bekend is, maar vergeet den weg aan te wijzen, die tot uitvoering kan leiden. Zoo toonde hij zijn onderwerp niet meester te zijn, en daarom verheugen wij ons na deze ken nismaking te meer, dat de heer Van Eek zijn plaats niet voor hem heeft moeten inruimen. YVij zouden het dubbel jammer gevonden hebben, om lat dan een flink lid plaats had gemaakt voor een goeden maar niet Hinken candidaat. En de antirevolutionairen hebben toch waarlijk wel andere personen in hunne gelederen. »0nbe- kend maakt onbekendmaar wij selooven, dat de kennismaking met den heer Wolbers hem bij de kiezers, die hem stemden, toch ook niet bemind ge maakt zal hebben. Wij verheugen ons er echter over, oindat er uit blijkt, hoe slechts op het wacht woord wordt gestemd, terwijl dan later de goede kiezers leeren zien, hoe zij zich lieten misleiden. Als nu de toespraak van den heer Wolbers zijne hoorders tot die overtuiging heeft gebracht, dan heeft het zendingsfeest op dat punt nog goede vruchten gedragen. Blijkens bericht vau Zr. Ms. Minister-resident te Stockholm dd. 9 dezer, is de invoer van aardappelen uit Nederland, België en de Duitsche Noordzeehavens in Noorwegen verboden, uit vrees voor den Colorado kever. In September zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van aiplo- mata voor het eerste natuurkundig examen en liet natuurkundig examen voor hulp-apothekers.het tweede natuurkundig examen, of van akten van bevoegdheid als hulp-apotheker, en apotheker in art. 16 der wet vermeld. Voorts zal in den loop van September, Oc tober, November en December gelegenheid gegeven worden tot het afleggen der examens ter verkrijging van eene akte van bevoegdheid als arts en van eene akte van bevoegdheid als tandmeester. Van beide exa mens zullen dag en plaats nader worden bekend gemaakt. De voorwaardon van toelating zijn vermeld in de Staatscourant van 10 dezer. GOES, 11 Juli 1877. De voordracht voor gezworen van den Schengepolder, ter voorziening in de vacature van den aftredenden, herkiesbaren gezworen A. In de Goesche Courant van 1873, no. 106, kan men in een ingezonden stuk daarover meer lezen. Louwerse, in de Dinsdag door ingelanden ge houden vergadering opgemaakt, bestaat uit: 6r. De Jager te Wolfaartsdijk, A. Douwerse en L. Lukassebeiden te 's-Heer Arendskerke. In de Dinsdag gehouden zitting der Pro vinciale Staten is opnieuw tot lid der Eerste Kamer benoemd de beer mr. C. J. Pické met 30 van de 31 stemmen. De zomerzitting is daarna gesloten. In de Eerste Kamerwaar de liberalen reeds sinds jaren in de meerderheid waren, is na de gehouden verkiezing de liberale partij nog weder aanmerkelijk versterkt. In Noord- Holland heeft de heer jhr. Hartsen, de kolo niale beboudsman bij uitnemendheid, plaats moeten maken voor den heer jhr. A. V. Teding Van Berkhout, liberaal. Voor Gelderland zal de heer Koenen, de liberale burgemeester van Zutfen, na eene korte afwezigheid opnieuw zit ting nemen in plaats vau den heer Schimmel- penninck Van der Oije. Iu Groningen beeft verder nog de oud-burgemeester De Sitter tegen over het aftredend lid, den beer Cremers, de zege behaald. Voor het overige zijn in de verschillende provinciën bijna alle aftredende leden herkozen; in Noord-Brabant is in plaats van den heer Verschoor, die niet weder in aanmerking wenschte te komen, de heer Smits, lid van de Tweede Kamer, gekozen. Vad.) Coi'tgcue. Bij de periodieke verkiezing voor leden van den gemeenteraad moeten alhier af treden de heeren J. W. Vader en P. Wondergem. Het aftredend gemeenteraadslid te Ovezand heet niet P. P. A. De Jonge, doch alleen P. A. De Jonge. Wolfaartsdijk. Dat de gunstige be slissing, welke gevallen is omtrent de reisge legenheid per spoorboot aan onzen steiger, hier met welgevallen vernomen werd, laat zich lichtelijk begrypen. Intusschen is het te be jammeren, dat zulks ten opzichte van de stoom- booten, varende tusschen Middelburg en Rot terdam, hetgeen altijd nog vau grooter belang was voor ons en aangrenzende gemeenten, vervallen is, waarvan het ongerief zich nu al aanstonds laat gevoelen met de gist-ver- zending aan de bakkers. Bijaldien wat eerdei de blijken geleverd waren vau de nu betoonde belangstelling door de gemeenten van westelijk Zuid-Beveland in het behoud van een commu nicatie-middel, hetwelk voor dit gedeelte van ons gewest zoo bijzonder dienstig is, dan be twijfelen wij het, of de beschikking van den Minister, nu maar onlangs op advies van Gedep. Staten genomen, ook voor die Maatschappij van stoomvaart wel bevredigend zou zyn uit gevallen, naardien toch het afnemend gebruik maken van onzen steiger hoofdzakelijk een gevolg is geweest van de toepassing eener voor velen bezwarende verhooging van het ver- voertarief op de stoom booten. Uit de Provinciale verslagen bljjkt, dat de heffing van rechten voor het gebruik van den steiger te Wolfaartsdijk, aangevangen den 15 Sept 1848, tot en met 1874, en alzoo gedu rende 25 jaren, heeft opgebracht f 18,381,60, of gemiddeld per jaar f 735,26. Het hoogste bedrag was in 1869, toen zulks f 1405,49 beliep. 's-Heer Arendskerke. Verleden week heeft de politie alhier na onderzoek eenige kleine diefstallen van hout, stroo, suikerpenen enz. geconstateerd ten laste van J. v. B. als loonbediende bij M. L. B., beiden te 's-Heer Hendrikskinderen. Opmerkelijk dat de besto lene nimmer iets bemerkt heeft of hem ter oore is gekomen van de ontvreemding en den ver koop der voorwerpen, en dat de zaak eerst ruchtbaar is geworden door buurpraatjes, nadat de verdachte zyn dienst had opgezegd en verlaten om in den zaadoogst meer geld te verdienen.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1