77. N°. 80. Dinsdag 10 Juli. (54s"' Jaargang. AANBESTEDINGEN. BINNENLAND. Hinisterie van Binnenlandscbe Zaken. RIJKS-WATERSTAAT. MIDDELBAAR ONDERWIJS. Overgangs-Examens SCHUTTERIJ. Onderzoek van Reclames. "V" aoGinatis. Vaccineeren of Hervaccineeren. POSTERIJEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a f 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. PKOVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag, 20 Juli 1877, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een aer leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed 1®. Bet bezetten met Vilvoordsche steenglooiing van de oostzijde van den oostelijken haven- dam van het kanaal door Zuid-Beveland, te Hansweert. 2°. Bet hersteilen van boorden langs het kanaal door Zuid-Beveland. Deze aanbestedingen zullen geschieden bij enkele in schrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften. De bestekken liggen ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeelandte Middelburg, en zijn voorts, op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Op 14 en 16 Juli 1877 worden de noodige aanwij zingen op de plaats gedaanvoorts zijn nadere in» lichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg en bij den Ingenieur van den Waterstaat te Goes. 's-Gravenhage, 22 Juni 1877. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, HÜBRECHT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor jongens van den loopenden cursus in het open baar zullen gehouden worden op Donderdag en Vrijdag den 12 en 13 Juli, terwijl op Woensdag den 11 Juli, des avonds van 6—8 uren, eene openbare les in de gymnastiek zal worden gegeven, waartoe alleen personen boven de 16 jaren toegang hebben. Het programma voor de overgangs-eiamens, zooals dit door de Commissie van Toezicht is vastgesteld, luidt als volgt: Donderdag 13 Juli. V oorbereidingsklasee: van 993/4 uren Wiskunde. i 910V3 Aardrijkskunde. n lO'/a11 Nat. Historie. Eerste klasse: ▼an 1111'/* uren, Nederlandsche taal. 11'/*12 Geschiedenis. 1l3/* Fransch. 12'/4 Wiskunde. Tweede klasse: van 2l/4—23/4 uren, Aardrijkskunde. 2%—3% Nat. Historie. 3'/43 3/4 Hoogduitsch. 3J/4—4>/4 Geschiedenis. Vrijdag 14 Juli. Derde klasse: van 9 ~9j/4 uren, Nederlandsche taal. 93/4—101/4 Engelsch. 10V4—10y4 Fransch. 103/4—ll'/4 Staatsinrichting. 11V4liS/4 Geschiedenis. Vierde klasse: ▼an 11uren. Natuurkunde. 1J Scheikunde. 2—3 Engelsch en Hoogduitsch. 3—3 Boekhouden. 3'/j—4 Fransch. Burgemeester en wethouders noodigen de ouders der leerlingen en andere belangstellenden dringend tot bij woning van een en ander uit. Goes, den 7 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de commissie van onderzoek der schutterplichtigen, die dit jaar hebben geloot en redenen van vrijstelling vermeenen te hebben, alsmede van hen, die bij de schutterij reeds dienen en ▼oor wie redenen van vnjstelling zijn opgekomen, zit ting zal honden op Donderdag den' 12 Juli a. s. des middags te 12 uren, in de groote zaal van het Raadhuis. Wordende den belanghebbenden tevens herinnerd, dat zij, die niet voor de commissie verschijnen, geacht worden,, geene redenen van vrijstelling te hebben en onmiddellijk zullen worden gedesigneerd. Goes, den 9 "Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P BLAAUBEEN. De Secretaris, H A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat de heeien N. J. F. VERSCHOOR, geneesheer, en J. KOOMAN Az., heelmeester dezer gemeente, in de SOEPKOKERIJ des namiddags te 1 uur zullen zitting houden, te beginnen Vrijdag 13 Juli 1377 en voorts iedere week een dag, tot het gratis Burgemeester en Wethouders noodigen de ingezetenen dringend uil om van de aangeboden gelegenheid ge bruik te maken. Goes, den 7 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de maanden April, Mei en Juni. Verzonden geweest naar Noord-Amekika 1. P. Geene, New Tersey. 2. J. Versluis, Grand Rapids. 3. A. De Kram, Michigan. 4. A. Kraak, New Yersey. 5. C. Van der Mei, Grand Rapids. Belgie. 1. J. Hollestelle, Antwerpen. 2. L. Braadt De Witte, Brussel. Van het Hulpkantoor te Hansweert: 3. F. Nerinekx en Cie, Brussel. GOES, 9 Juli 1877. Naar aanleiding der klacht van de Stand aard, dat er onder de inspecteuren voor lager en middelbaar onderwijs niet een anfci-revo- lntionaire gevonden wordt, stellen wij voor, dat de redactie van het bewuste blad aan die der Nieuwe Rotterdamsche Courant verzoeke, om de leiding van de Standaard op zich te nemen. Wil de Nieuwe Rotterdamscbe redactie dit voorstel aannemen, dan kan men het bewijs geleverd zien, hoezeer de belangen eener zaak behartigd worden, wanneer de personen, daar mede belast, niet met hart en ziel haar zijn toegedaan. De proef is naar ons gevoelen daar mee beter te nemen dan met zulk een belang rijke zaak als het onderwijs. Men is nogmaals aan het berekenen ge gaan hoeveel het luiden der klokken, bij gelegenheid van den dood onzer Koningin, heeft gekost. Thans komt men tot een minder bedrag dan vroeger, dit verschilt bij Da 19/2o gedeelten. Zijn wij goed ingelicht, en wij hebben alle reden om daarvan overtuigd te wezen dan kostte dit luiden te Goes niets, daar het begrepen was onder het aangenomen werk, waarvoor een vaste som jaarlijks aan de klokluiders wordt betaald. Ook de laatste berekening kan kus wel falen. Zondag woonden wij te Middelburg in het Schuttershof een matinee bij, die gegeven werd door een muziekgezelschap uit Dender- monde. De entree was op 25 cent gesteld, en de opbrengst bestemd voor de armen, terwijl het gezelschap hoogst verdienstelijk speelde. Der gelijke muziekvereenigingen bezoeken Middel burg meer en doen dit hoofdzakelijk vooreen pleiziertochtje. Te e^n nur gekomen, dineerden zij in het Schuttershof, verteerden dus nog hun geldwerkten voor een goed doel, ver schaften een veredelend waar kunstgenot,en vertrokken te half zes uur. Zou de directie der Sociëteit V. O. V. alhier zich nu niet eens in contact kunnen stellen met dit of een ander gezelschap, om, nu de tuin en de zaal zich zoo uitstekend daartoe leenen, ook Goes eens te bezoeken? Er kunnen wel gezelschappen wezen, die Middelburg nu al kennen, en een andere plaats de eer van een bezoek wel willen aandoen. De directie zou leden met éeDe dame b. v. kosteloos en het overige publiek tegen een bepaalde entree kunnen toelaten, en zeker aan allen een groot genot verschaffen. Wij twijfelen niet, of de heer Stoppelaar, te Middelburg, die altijd even ber reid is, iemand van dienst te wezen, en zich met dit gezelschap ook bezighield, zal de di rectie der Sociëteit gaarne eenige inlichtingen verschaffen. Wij geven ons idee voor beter. Hansweert. Werd in de Goesclie Courant van Donderdag 11.gewag gemaakt van een volks feest op 11 Zaterdag, - de berichtgever erkent volgaarne de juistheid der rectificatie in het laatst verschenen nommer, doch voegt erbij, dat hij zich heeft laten leiden door de mededeelingeu vaa een der leden van de sociëteit »Nut en Genoegen" aldaar. Gaarne wordt bij dezen voldaan aan de belofte, om den afloop mede te deelen van het Zaterdag 7 Juli gehouden Zomerconcert. Het muziekkorps van Hontenisse was in den loop van den namiddag reeds aangekomen; ongeveer te 6 uren arriveerde ook dat van Kruiningen, hetgeen door eerstgenoemd korps met een marsch begroet werddaarna volgde vanwege Kruiningen eene fanfare en het muzi kaal saluut was afgeloopen. In den tuin van den heer Luik was eene nette estrade, getooid met vlaggen en wimpels, opgericht. Op den bepaalden tijd nam het concert een aanvang, nadat vooraf eenige verfrisschingen waron aange boden. Het eerste gedeelte van het programma liep alvast goed van stapel. In de pauze werd den dilettanten namens de sociëteit voornoemd een collation aangeboden. Liet het weder zich aanvankelijk al zeer gunstig aanzieD, thans brak een hevige onweersbui los, en begon de regen te vallen, zoodat alles naar binnen gejaagd werd. Gelukkig evenwel duurde het zeer kort en werd het weder zoo mooi, dat het een lust was. Men begon dan ook alras de estrade te illumineeren met tal van cbineesche lantarens enz. De muziek liet zich nu opnieuw hooren en alles was wederom vreugde, toen na afloop van het 3de nommer der 2de afdeeling het onheilspellend woord van den veerman verkondigdeHeeren van Hontenisse: 't is tijd! het water wacht niet." Alsnu nam de president van de sociëteit het woord, bedankte de beide gezelschappen voor de bereidwilligheid tot het verschaffen van den genoegelijken avond, en beval z'ch met zijne leden bij voortduring in de gunst der dilettanten, met den wen«ch, dat het niet de eenige maal mocht zijn, dat beide muziek gezelschappen hier in vereeniging hunne talenten ten beste gaven. Onder geleide van het muziekgezelschap van Kruiningen werd dat van Hontenisse met fakkel licht en onder een optocht van bijna de helft der aanwezigen naar het veerhuis gebracht. Daar aangekomen werd aangeheven: »waar kan men beter zijn", fanfares volgden, »het lang zullen ze leven" weerklonk langs den Scbelde- oever, handdrukken werden gewisseld, men stapte aan boord, en weinige minuten daarna keerden de achtergeblevenen terug, teneinde nog de twee overige nommers van het pro gramma bij te wonen. Na afloop daarvan ver zamelden de leden zich op de bovenzaal van het Paviljoen bij den heer Luik. Men bleef daar gezellig bijeen tot middernacht, keerd9 toen huis waarts en had het bewustzijn van eenen uiterst genoeglijken avond te hebben doorgebracht. Wij ontvingen van onzen eigen correspondent nog een verslag, dat in hoofdzaak hetzelfde bevatte, en dus achterwege kon blijven, temeer, daar het bovenstaande de prioriteit had. Cats. Woensdag had deze gemeente een recht feestelijk aanzien; de handboogschutterij alhier toch hield een concours en had vroe ger geannonceerd dat zulks op heden zoude plaats hebbeD, onder verwachting van vele belangstellenden en liefhebbers, om alzoo een genoegelijken dag door te brengen. Veel vreemde schutters waren gelukkig niet tegenwoordig, maar toch genoeg om te kunnen vermelden waar het genoegen te Cats in bestaat, want in plaats van genot kan ieder ooggetuige van dat feest met waarheid vermelden dat daar niets is geweest dan moeite en ongenoegen. Jammer toch in dezen tijd, dat men van nog al ontwikkelde menschen moet zien, hoe zjj zich tegenover een publiek van ruim 200 personen op een feest, door hen zelveu georganiseerd te buiten gaan aan geestrijk vocht en hier van misbruik maken hetwelk de kiem legt tot alle kwaad, dat helaas ook is gebleken. Jammer toch, dat de politie bij die gelegen heid genoodzaakt is geweest om op last van den fungeerenden burgemeester een lid dier socië teit van het terrein te verwijderen, wegens dronkenschap en verregaande brutaliteit. Jam mer toch, dat men van eenigszins ontwikkelde menschen moest zien, dat vader en zoon te zatnen vochten, zoodat zij met geweld moes ten worden gescheiden, en dat in een tijd van beschaving en ontwikkeling, die men ook in deze gemeente op den voorgrond wil stellen en aan welk doel ook de sociëteit der handboog schutterij is gewijd. Ziedaar enkele voorvallen aangestipt om het publiek, dat voor waar ge noegen, beschaving en ontwikkeling is, te waar schuwen dat het toch nooit naar een concours der handboogschutterij te Cats kome om ge noegen te hebben, en weuschelyk was het dat bij een concours iu audere gemeenten der gelijke leden, die nog zoo weinig ontwikkeld zjjn, dat zij hun fatsoen tegenover het publiek niet kunnen houden, niet werden toegelaten, daar anders door dezulken het ware genoegen op zulk een feest verdwijnt. Daarbij steekt zonderling af, hetgeen men aan den Zier. N. Bode uit Wissekerke dd. 4 Juli schrijft. Heden werd te Cats het voorgestelde con- oours der verschillende handboog-schutterijen ten uitvoer gebracht. Begunstigd door schoon weder, kan er van gezegd worden, dat het allergenoege- lijkst is afgeloopen. Er waren 4 sociëteit en ver tegenwoordigd. De sociëteit de Kroonprins te Cats behaalde deD hoofdvogel, terwijl de twee zij vogels, waarop twee verguld zilveren medailles als prijzen stonden, werden behaald door W. Akkenaar, lid der voor twee jaren opgerichte sociëteit Excelsior te Wissekerke. Tot laat in den avond bleef men genoegelijk bijeen, en bij afwisseling bracht het muziekkorps van Colijnsplaat eenige stukjes ten uitvoer.^ Door den Min. van Binn. Zaken is een rechtstreeks tarief vastgesteld, dat op 15 dezer in werking zal treden, voor het vervoer van reizigers en bagage tusschen de stations van de Rjjn- en Oosterspoorwegen te Amsterdam en de stations Breda, Bergen-op-Zoom, Goes, Middelburg en Vlissingen van den staatsspoor weg via Utrecht—Boxtel. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen maakte aanvankelijk zwarigheid om mede te werken tot inrichting van zoodanig rechtstreeksch verkeer. Voor de aanstaande manoeuvres zullen de bataljons in Zeeland door oproeping van twee lichtingen militie op een sterkte van p. m. 800 man gebracht worden. Tegen den 6 Aug. e. k. zullen de opgeroepenen bij hun bataljons moe ten zjjn aangekomen, om, na gekleed en ge wapend te zijn, onmiddellijk de voorbereidende oefeningen te kunnen aanvangen. Naar men zegt, zullen do troepen uit Zeeland tegen medio Aug. naar het manoeuvre-terrein vertrekken. (Vad.) -— Een schrijver bij de rekenkamer ten raad- huize te Arasterdam heeft gedurende een paar jaar coupons van de aandeelen der premielee- ning van 1874, die niet ter uitgifte bestemd waren, weggenomen en uitgegeven. Het bedrag

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1