BUITEKLAKD. VAN HET OORLOGSTOONEEL GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE ST4ND CQES van 4 tot 6 Juli 187/. 9 "w* wijl het bereids opgemaakt concept-adres on veranderd werd goedgekeurd. De verschillende ingekomen stukken werden deels voor kennisgeving aangenomen, deels ter griffie voor de leden ter inzage gelegd en deels naar de afdeelingen verzonden. In de zitting van Woensdag was eerst aan de orde de benoeming van vier leden van Ged. Staten; al de aftredenden werden herkozen, zijnde de heeren mr. J. C. 11. Van der Bilt, mr. G. A. Fokkermr. J. P, 1. Buteux en mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, die zich bereid verklaarden de betrekking weder te aanvaarden. Hetzelfde was het geval met den heer mr. W. Ph. Vis, die opnieuw werd benoemd tot buitengewoon lid van Ged. Staten. De heer Fransen Van de Putte heeft, naar aanleiding van een tot Gedeputeerde Staten gericht adres van den veerschipper te Cortgene, een schriftelijk voorstel overgelegd, ondersteund door den heer Bijbau, strekkende om het in dat adres vervatte verzoek toe te staan, nl. afstand van het wachthuisje aldaar, teneinde dit te vervangen door een woonhuis met stal ling enz., en de uitvoering op te dragen aan Ged. Staten, van wie alsdan in de najaarsver gadering daaromtrent rapport zal worden in gewacht. Dit voorstel is naar de afdeelingen verzonden. Na de splitsing der vergadering in afdeelin gen, werd de volgende openbare zitting bepaald op heden. Per telegraaf. In de heden gehouden zitting zpn alle voorstellen aangenomen, uit gezonderd dat van den beer Fransen Van de Putte tot afstand van het wachthuis te Cort gene. Op het adres der spoorbootmaatschappij tot opheffing der verplichting om aan den steiger te Wol/aartsdijk aan te leggen, is besloten af wijzend te beschikken, maar te bepalen dat, wanneer de onzuivere opbrengst der vaart meer dan 18,150 bedraagt, de bijdrage vermin deren zal met de helft van het meerdere, met gelijkstelling van het tarief te Wolfaartsdijk en Cortgene. Tevens is besloten een adres aan de Tweede Kamer te zenden met verzoek op de staatsbegrooting van 1878 een post te bren gen tot betere bezoldiging van de ambtenaren aan de provinciale griffie. De zitting is daarop tot Dinsdag verdaagd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopiogen. Borssele. Donderdag is alhier in twee perceelen aanbesteed het herstel, de vernieuwingen het onder houd, tot 30 April 1878, van de Aarde-, Kram Rijs- en steenglooiingwerken, benevens steenbestorting, aan de waterkeering van het Calamiteuse Waterschap El- lewoutsdijk-Borssele. Beide perceelen zijn aangenomen door M. De Vriend te Borssele, het le perceel, polder Borssele, voor ƒ21395 en het 2e perceel, polder Elle- woutsdijk, voor f 16800. Inschrijvers waren: op ühet le perceel: G. Bolier Dz. voor ƒ21421, I. Van Male voor J 21350, B. Den Exter v, d. Brink voor ƒ21400, A Van Popering voor ƒ22000, M. De Vriend voor ƒ21325, J. Leis voor 21400 en op het 2e perceelJ. Leis voor 16820, M, De Vriend voor ƒ16800, P. J. Visser voor ƒ17480, G. Bolier Dz. voor 16890, O. De Wilde voor 17000, A. Van Pope- ring voor 7 16881, P. J. Van Remortel voor ƒ16950, B. E. Van den Brink voor ƒ16899. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Tot hulponderwijzer aan de openbare school van dhr. Sitzen te Vlissingen, is tegen 1 Augustus a. s. be noemd dhr. A. J. Laernoes, sedert 1 Juli 1876 te Borssele. Het vijfde Zuider-zendingsfeest, 4 Juli te Kloetinge gevierd. (Slot.) Nog vóór de pauze waren reeds vele bezoe kers zich gaan neervlijen in het gras, en toen wij na de pauze terugkeerden, leverde het geheel een opwekkend en meer kermis- dan zendingachtig schouwspel op. Die tenten, met hunne rood- wit-blauwe versieringen, en hun oranje-kokarden in 't midden, schitterende in de zon, deden den ken aan koek- of speelgoedkramende groote menigte, rond die tenten verzameld, die talrijke groepjes, ongegeneerd liggende of zittende in het gras, gaven zoo men als vreemdeling daar binnenkwam, alle aanleiding om te vermoe den, dat men in een vrolijken feestvierenden kring was terecht gekomen. En al keuvelende en lachende wandelden er zoovelen, dat wij waar lijk vaak vergaten, wat er toch eigenlijk ge beurde. Men beweert, dat de zendingsfeesten nationaal zijn. Och kom, pret maken een dag uitgaan op goedkoope wijze deze of gene landstreek bezoeken, dat is 't wat aan die fees- en een grooten toeloop verschaft. Tachtig per ent komt slechts met dat doel en het overige uistert nog niet eens altijd naar de redenaars it waarachtige belangstelling. Bij de preekge- toelten zag men immer dezelfde personen, want 'e overigen waren uit voor hun genoegen; alleen erden zij helaas! al te dikwijls herin- erd aan het doel van het feest, wanneer zij e woorden hoorden, op saaien, temigen toon uit- esproken: „vcor de zending" en hun dan een kje werd voorgehouden om te offeren. Dat 't doel van die feesten. Offeren, geld slaan en einde zich meer te propageeren, en te eerschen Men zegt dat die feesten nati- naal zijn! Och kom, heeren, zegt dat elkaar ens onder vier oogen als de goe gemeente r niet bij is, - en gij kunt tniet zonder lachen. Is op een kermis een arme man de bezoekers egt met zijne waren aan den man te bren gen, door te verzekeren, dat hij het eenige, on - feilbare middel tegen kiespijn of andere pijnen heeft, dan verkoopt hij dezelfde aardigheid als gij met uwe nationale zendingsfeesten. ZENDiNGsfeesten zijn niet nationaal, beweren wij, en spoedig zouden zij hun tijd hebben ge had, wanneer de nieuwsgierigen wegbleven, de pretmakers niet kwamen, de jongelui elkaar daar niet opzochten, om een vrooüjken dag door te brengen, en zij er slechts kwamen, die met waarachtigen ernst voor de zaak waren vervuld. En dat getal, o 't is zoo luttel. En die ernst, hij vliegt zoo spoedig heen. Wij za gen zelfs een lid van het hoofdbestuur lachende en, zeker nog als een sprankje van zijn studen tentijd, keuvelende vlak bij spreekplaats no. 3, toen ds. Geselschap uit Fijnaart aan het pree- ken was over het heil van het Christendom. En tegelijkertijd ontdekten wij een toehoorder, die aan den invloed van de lucht en de ge zonde werking van 'u vrijen dag buiten geen weerstand kon bieden en heerlijk zat te dutten Als het publiek begint te begrijpen, dat het hoofdzakelijk wordt beschouwd als een melk koe, om voor de zending gelden te geven, dan zal niemand zich meer wagen op een terrein, waar zoo wordt gespeculeerd. En dan sprak ds. Cromsigt zoo zalvend „geef met een blijmoe dig hart," om als belooning daarvoor zijn zegen te geven. Neen, mijne heeren, als het u waar achtig te doen is om velen, die behoefte heb ben aan een wo ud van bemoediging, in de ge legenheid te stellen dat te hooren, denkt dan meer om hun hart dan, zooals nu, om hun beurs. „Laat allen tot u komen," zooals Hij deed, voor Wien wij ook den diepsten eerbied koesteren, al verschillen onze motieven daartoe met de uwe, en over Wien wij nooit zoo zouden willen spre ken als velen uwer vaak deed. Volgt zijn voor beeld, door niet uw eigen grootheid te zoeken, maar het geluk van uwe volgelingen in alle nederigheid na te jagen. Zoolang gij nog niet afkeerig zijt van het vette der aarde, preekt 't dan ook anderen niet voor. Een voor beeld vermag honderdmaal meer dan al uwe zalvende woorden. „Ik heb een afkeer van uwe feestenwant dat volk nadert mij met de lippen, maar hunne harten zijn verre van mij." Dit sprak ds Cromsigt in zijne afscheidsredeom zijne toehoorders tot meer toewijding aan den Heer op te wekken. Welnu, ook tot u kunnen die woorden gericht worden! 't Is waar ook, wij zouden onzen lezers mee- deelen, wat er is gesprokenMaar zij houden ons ten goede, dat wij zwijgen over al het ge sprokene over de zending. Het eenige, waarlijk met overtuiging gesproken woord, was dat van ds. L. Van der Valk, predikant te Delft, maar het onderwerp is telkenjare reeds zoo vaak behandeld, dat wij daarover verder liever zwijgen. Ds. P. Bartstra was van de Klundert ge komen; hem was de weg naar Rotterdam ge wezen en vervolgens die naar Vlissingen aangetoond, thans zou hij zijnen hoorders den weg naar den Hemel wijzen. Populair mag men zeker zulk eene vergelijking wel noemen, maar ook eerbiedig? De ware en valsclie levens koers" was zijn onderwerp, en ieder kan wel begrijpen, dat zijne richting den waren koers aangaf, en alle andere den valsehe. Verwachtte men uit 's- Hage een beschaafd redenaar, zooals ds. De Graaf b. v. is, dan vond men zich in ds. CJ. Bryce bepaald teleurgesteld. Vaak hadden wij meelij met den spreker, die handen en voeten in beweging bracht om zijn woorden kracht en klem bij te zetten Het had veel van een gymnastische oefe ning. En dan, als men hoorde welk nut zulke Christelijke jongelingsvereenigingen al stichten; b. v. hoevele bijzondere onderwijzers er waren, die vroeger lid van zulk eene vereeniging zijn geweest, en hoevele bijbels er door haar ver spreid, en hoevelen er door haar gesteud werden dan kon dit alles op ons nog geen indruk maken, en hadden wij nog geen berouw, nooit van éen dergelijke vereeniging lid te zijn ge weest. Maar hij wekte natuurlijk alle jongelui op, om dat wel te doen. Ds. Geselschap, predikant te Fijnaart, sprak, zooals wij reeds meldden, over het Evangelie en het Mahomedanisme." Het eerste was natuur lijk engelachtig liefhet tweede slechthet eerste zou overwinnen, het laatste verdwijnen. Het Mohamedanisme was tegen allen vooruit gang gekant; het Evangelie was de banierdra ger daarvanWij begonnen toen te gelooven, dat de leiders van het zendingsfeest eigenlijk Mohamedanen warenMohamed's aanhangers trachtten te overwinnen met het zwaard, Jezus' volgelingen deden dat nietAlsof de geschiede nis niet duidelijk de bewijzen heeft gegeven van Jezus' scherpen blik in de toekomst, toen hij sprak „Ik ben niet gekomen om vrede te brengen maar het zwaard." De heeren maken anders ruimschoots gebruik van dezen tekst om hun drijven te verschoonen. Zij vergeten dan zooals dr. E. Moll o. a in zijne bekrooi de verhandeling „misbruik te bijbelplaatsen" schrijft, dat het woordje om in het Grieksch niet voor komt, dewijl Jezus niet zegt, dat het de be doeling zijner komst wastwist en tweedracht te zaaien, maar hij daarin alleen het gevolg zijner verschijning aanwijst. De Mohamedanen waren nooit de bevorde raars van kunsten en wetenschappen. Wel en laten onze lezers nu letten op de conse quentie wel waren in de middeleeuwen de Arabieren in Spanje de personen, die tot be vordering daarvan vooral meewerkten, maar dat lag meer in hun volksaard. Aardig gevonden De strijd in het Oosten was een strijd tussehen het Mohamedanisme en het Christendom. Maar er bestond alle kans, dat Engeland de Turken kwam helpen en dan ja, spreker scheen toen zelfs niet meer te weten, hoe het dan eigen lijk werd, en het viel hem moeielijk om nu te beweren, dat het dan een strijd tussehen Chris tenen zou worden. Hij vergenoegde zich dus met de hoop uittespreken, dat God ons daarvoor moge bewaren. Dit was dan ook wel de beste weg voor hem om in te slaan. Ook de strijd in Afjeh was er een tussehen die twee verschillende gelooven. Dat daaraan nog niemand had gedacht, is toch verwonder lijk. Wie weet of de sultan nog niet met de Heilige vaan naar Atjeh gaat! Welk eene studie heeft ds. Geselschap van de geschiedenis ge maakt Maar Goddank! wij konden 't bij het begin al vermoeden het Mohameda nisme gaat te niet, zooals het reeds op zoovele plaatsen is verdwenenin onze Oost-Indische bezittingen zal het ook heengaan, wanneer er maar genoeg wordt geofferd voor de zen ding, om den christelijken godsdienst te ver spreiden. Ds. Botten uit 's-Bosch was middelerwijl bezig de eerste afscheidsrede te houden. Hij was een beschaafd redenaar; zooals wij er op dat feest maar zeer weinigen hoorden. Van zijn zuiver godsdienstig standpunt uit sprak hij hoewel voor vele hoorders te zacht hartelijk, beschaafd en net. Hij wekte zijn hoorders op, de zendings feesten lief te hebben, want zij halen den band tussehen de geloovigen nauwer toe. Hij herdacht 't goede, dien dag ondervonden, en sprak allen, die nu weer heengingen, een woord van op wekking toe. In denzelfden geest sprak ds. Cromsigt van Cortgene. En daarmee was het feest volgens het programma geëindigd. Toch bleven ernogeenigen, die geen haast hadden, achter, en werden meer of minder gesticht door enkele sprekers, die zich nog opgewekt gevoelden iets te zeggen. Wij hadden echter meer dan voldoende gehoord! Sommigen beweren, dat er minder menschen zijn geweest dan verleden jaar op Dijkwel. Is dat het geval, dan kan misschien het zendingsfeest te Middachten daartoe ook hebben meegewerkt. Heeft dit de heeren hier wat minder toehoorders verschaft, het zij hun tot troost, dat het daar regende en hier droog was. De verwoestingen, welke de Russen door hun geschut te Giurgewo en Slobosia in de stad Rustschuk aanhoudend aanrichten, gaan alle beschrijving te boven. „Het heilige Rus land, meldt een correspondent van de Times, zocht bij voorkeur den Zondag (24 Juni) uit, om schrik, verwarring en dood onder de niets kwaads vermoedende bevolking te zenden." Geen gebouw werd door de Russen gespaard; den eersten dag hadden zij het blijkbaar op het Engelsche consulaat verzienen toen iemand den consul, mr Beade, de opmerking maakte of zij uit de verte de vlag wel zou den kunnen onderscheiden, liet hij de groote »Union Jack," 6 yards lang en 3 breed, hij- schen. Een half uur later was 't geheele huis een bouwval. »Men denke echter niet, zegt de correspon dent, dat de officier, die aan de overzijde de stukken richt, 't juist op de Engelschen ver zien heeft; gedurende de volgende dagen van het bombardement trof de Fransche, Duitsche en Oostenrijksche vlaggen hetzelfde lot." De burgerlijke bevolking, die 30,000 a 40,000 zielen telt, is gevlucht; mannen, vrouwen en kinderen liggen buiten de stad in 't open veld. De gewonden zijn zonder geneeskundige hulp en de dooden blijven liggen, waar zij neervallen, 't Is walgelijk en afschuwwek kend in de hoogste mate en de correspondent voorziet er de treurigste gevolgen van. Zoo vat nu Rusland de humaniteit in den oorlog op! De laatste berichten van het Oorlogstooneel luiden als volgt: LONDEN, 5 Juli. Reuters-office verneemt Een depêche van Moukhlar-pacha uit het kamp te Alisoupe, van 3 Juli, meldt, dat in den namiddag de Russen Banliained verlieten en zuidelijk van Kars over de hoogten van Ar- dos vluchtten, vervolgd door de Turksclie cavalerie. De divisie Alaskerd vervolgt de geslagen Russen, die nagenoeg vernietigd zijn en hun artillerie-materieel verloren. I)e Tur ken maakten grooten buit. De weg naar Kara- kilissa is met lijken bedekt. Uit Konstantinopel wordt den 5 dezer gemeld, dat berichten uit Erzerum den terugtocht der Russen westelijk van Kars en het samentrekken der Russische strijdkrachten aan de grenzen toeschrijven aan geruchten, dat de geheele Kaukasus in vol len opstand zou zijn. De post- en telegraaf verbinding met Kars zoude door de Turken hersteld wezen. De te Dalfsen gestationneerde rijksveldwachter- jachtopziener ontdekte Woensdagnamiddag in een hak- bosch een gedeserteerden militair uit Harderwijk. Deze willende arresteeren, ontmoette hij zóóveel verzet, dat hij zich verplicht achtte tot behoud van eigen leven den deserteur met zijn revolver in de beenen te schieten. Slechts met behulp van eenige boeren kon de deserteur (een Franschraan) gearresteerd worden. Hij is vervolgens geboeid op een boerenwagen naar Zwolle vervoerd. Nabij Almelo is de bliksem ge slagen in eene schuur, die tot berging van gereed schappen enz. diende. De schuur is verbrand. Woensdagochtend sloeg te Radewijk (gemeente Ambt- Harderberg) de bliksem in een korenmolen. De molen, die tegen brandschade verzekerd was, is totaal afge brand. Aan blusschen viel niet te denken. Het aanwezige koren is echter nog grootendeels gered. Dinsdagavond zjjn in het gehucht Makkum, nabij Beilen, vijf huizen door brand vernield, terwijl van de inboedels slechts weinig kon gered worden. Een der eigenaars van de afgebrande huizen, zekere J. Boer, die nog iets wilde redden, is in de vlammen omge komen. Zijn lijk heeft men verkoold teruggevonden. De oorzaak van den brand is vooralsnog onbekend. Het zoontje van een boer, in de nabijheid van Sneek, zat boven op een wagen met hooi, om daarmee naar de schuur te rijden, toen de wagen brak. Het knaapje tuimelde naar beneden, geraakte in eene sloot, werd door het hooi geheel bedekt en weinig tijds later als een lijk naar het huis zijner ouders gebracht. De houten spoorwegbrug over de Weichsel, bij Thorn, is in den nacht van 30 Juni op 1 Juli groo tendeels afgebrand. Uit Mecklenburg wordt gemeld, dat er in het dorp Horukathen een zware brand heeft gewoed, waarbij dertien personen het leven verloren hebben. Reeds ongeveer dertig beeldbouwers hebben hun voornemen te keunen gegeven, een model voor het Spinoza-standbeeld in te zenden. De meeste zijn buitenlanders. Een dezer, die onlangs in Den Haag was, om zich met de plaats bekend te maken, waar men het beeld wil oprichten, stamt uit de familie van Spinoza's moeder af. Aan den Romeinschen correspondent van de Monde ontleent het Huisgezin de bijzonderheid, dat de Paus niet, zooals men tot heden algemeen geloofde, zijn 86e, maar reeds zjjn 88e levensjaar ingetreden is. „Deze verhooging van 's Pausen ouderdom zegt de correspondent maakt dien leeftijd en de ongeëvenaarde helderheid zijner geestvermogens nog bewonderenswaardiger Heer lijk schouwspel, dat den zegen van hierboven aan toont, waarin de Kerk zich verheugen magAan de vermelding dezer „verhooging'' van 's Pausen ouderdom gaat vooraf de mededeeling, dat io het volgende jaar het pausschap van Pius IX in duur de gezamenlijke jaren van het bestuur der eerste pausen, te Antiochië zoowel als te Rome, bereiken zal. „Wij achten het dienstig (zegt de correspontent) aan de katholieken dien nieuwen gedenkdag in herinnering te brengen, opdat hij reeds van nu af bet voorwerp zjj van aller wenBchen en gebeden." VERKOOP1NGEN VERPACHTINGEN. Datum. l'laats. Voorwerpen, Informntiën. 7 Joli, Wolfuartsiiijk, rogge en nieuh goederen, Kakebeeke. 7 Goes, Winkelhuis, Van den liussche. 9 Kloetinge, houtwaren, Itembges. 11 Kruiningen, houiwaien, hemhges. 12 Yerseke, woonhuizen met erven, Remt ges. 16 's-Heer Areudsk., zoinergerst te velde, V. d. Hussche ik l.iebert. 17 Goes, woonhuizen en erven, Paardekooper en Kakebeeke. 17 Goes, woonhuizen en erven en grond, Van Dam eo Van den Bussche. 18 Kruiningen, ijzer-en inaljenierswaren, Van Dam 18 's-Gravenpolder, written, Paardekooper Kakebeeke 18 Wissekerke, vruchten, V. d Moer It Roelof. 19 Colijnsplaat, vruchten, V. d. Moer. 20 Colijnsplaat, bouwland, woonhuis enz V. d. Moer. 21 Goes, huizen en erven, Pilaar. 25 Ellewontsdijk, bouw- en weiland, Scholten. 25 Colijnsplaat, inspan, V. d. Moer. 25 Kapellc, bolstede enz., Pilaar 27 Wissekerke, inpan, Hoelof Van der Moer 27 Kapelle, vruchten, Paardekooper Overman. 2 Aug. Wolfaartsdijk, verp. hofstede, houw en weiland, Hentbges. 3 Waarde, verp. hofstede en bouwland, Rembges. Geboren: den 5, Karei Dirk, z v. Karei Dirk Scheffer en Cornelia Johanna Jacoba Van den Broeke; Pietronella Wilhelmina Maria, d. v. Pieter Van Eikeren en Pietronella Wil helmina Felecitas Van de Weghe. 294ste STAATS-LOTERIJ. 3e kl. Prgzen van f 100 en daarboven. 3de lijst. No. 6197 ƒ100. 3de lijst. No. 7397 ƒ25,000. No. 11964 1500. Nos. 5458, 12788. 14251 en 14732 elk ƒ1000. No. 8192 400. Nos. 2765 en 7734 elk ƒ200. Nos. 4636, 5121, 7021 en 15871 elk ƒ100. CORRESPONDENTIE. Aan V. D. te Middelburg. De opvatting van uw neef was zeer juist. Mondelinge boodschappen zijn voor ons geen voldoende bewijzen, en kunnen ons geens zins tot zekerheid strekken. Daar wij ongeteekende stukken ter zijde leggen, zonder veel notitie van den inhoud te nemen, zullen wij thans uw schrijven nagaan en over de al of niet geschiktheid tot plaatsing oordee- len, zonder ons te laten leiden door de overweging, dat gij een getrouw lezer van ons blad zijt. Maandag a. s. zult u dus nader omtrent dat oordeel worden ingelicht.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2