1877. N". 79. Zaterdag 7 Juli. DREGGEN. BINNENLAND. Brandweer. MIDDELBAAK OMEKWIJS. OVERGANGSEXAMENS Inschrijving van leerlingen voor het MIDDELBAAR ONDERWIJS. fiOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nonamers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks-en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a f 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen in herinnering, dat bij de onderstaande in gezetenen zijn gedeponeerd en bij voorkomende on gevallen verkrijgbaar: dreggen tot redding van dren kelingen, te weten bij M. Monhemius, aan de Joannes Antonides Van der Goeskade, wijk B no. 167. M. D. Ramondt, aan de Bierkade, wijk D no. 2. A. Brand, aan den Oliemolen, wijk no. 179. J. De Rochefort, aan den Singel, wijk E no. 130. Wed. J. B. Arents, in de Voorstad, wijk E no, 119. Cornells Schrijver, aan den Singel, wijk E. no. 42. Goes, den 5 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat in hunne vergade ring van den 2 Juli jl. zijn benoemd: tot onder-Brandmeesters Jacobus Daniël Ramondt en Leendert Meijler, en tot tellers Andries De Jonge Jz. en Jan Snoep, alsmede dat het personeel van de directie der brandweer thans bestaat uit de navolgende personen Generale Brandmeesters Mr. J. L. H. Liebert en J. H. Hannink. Brandmeesters W. J. Van de Weert. W. De Beste. D. Hildernisse. j M. D. Ramondt. Onder- Brandmeesters U. D. Dekker. B. Den Boer Wz. J. P. Van der Does. J. JE. Elzevier Stokmans. J. D. Ramondt. L. Meijler. J. J Ochtman. C. E. Massee. Tellers F. A. Van der Heil. H. J. Molhoek. A. De Jong Gz. S. Van der Peijl. J. A. Stokmans. J. B. Van Calmthout. M. Bartelse. A. Liudhout. 3. uat de lessen van den nieuwen cursus zullen aan vangen voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes op Vrijdag den 24 Augustus, voor jongens op Vrijdag den 31 Augustus, des morgens te 9 uren, en voor de Burgeravondschool op Maandag lOSeptember, des avonds te 6 uur. Goes, den 5 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders van Goes, M. P. BI.AAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. A. Mets. J. Linse. L. L. Wapstra. A. De Jonge Jz. J. Fabery De Jonge. B. Janse. A. Foudraine. J. Snoep. Goes, den 5 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis dat de voor de leerlingen der Meisjesschool van middelbaar onderwijs zuilen gehouden worden op Maandag den 9 Juli a. s. in het gebouw dier school en wel naar het onderstaand programma. Eerste Klasse. Van 9 93/( uur Nederlandsch. Van 93/4— lü'/j uur Fransch. Van lO'/j—11 uur Wiskunde. Tweede klasse. Van 11li1/., uur Geschiedenis. Van ll'/j12 uur Natuurlijke historie. Van 1i'/j uur Wiskunde. Van l»/a2 uur Hoogduitsch. Berde klasse. Van 22v, uur Hoogduitsch. Van 2'/»3 uur Natuurkundige aardrijkskunde. Van 33'/a uur Nederlandsen. Van 3'/»4 uur Engelsch. Van 4—4% uur Fransch. Burgemeester en Wethouders noodigen de ouders, voogden of verzorgers der leerlingen uit tot bijwoning dezer examens, met mededeeling dat geene andere per sonen daarvoor zullen worden toegelaten. Goes, den 5 Juli 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend: 1. dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs, zoowel aan die voor jongens als voor meisjes, zal plaats hebben in het gebouw der jongensschool op Donderdag den 16 Augus tus a s., des middags van 12—1 uur; moetende van de in te schrijven leerlingen een bewijs van vaccine of kinderziekte worden overgelegd 2. dat de toelatings-examens zullen gehouden wor den voor de Hoogere Burgerschool voor meisjes op 23 Augustus, voor jongens op 27 en 28 Augustus en voor de Burgeravondschool op 29 Augustus 1877, en GOES, 6 Juli 1877. Naar aanleiding van het beweren in ons laatste hoofdartikel, dattuocht in de toe komst de heer Schagen Van Leeuwen en een ander gekozen lid de vlagwaaronder zjj zyn binnengekomen, oneer aandoen, de meer derheid der liberale partij toch sterk genoeg blijf® om een beslissenden invloed uit te oefe nen op 's lands zaken, schrijft de redactie der De!fshavensche CourantJuist. Maar de eer van de vlag, boe wordt 't daarmee? Of worden? de middelen gezuiverd door bet succes?" Ons autwoord daarop zij eene kleine ver gelijking. Wanneer in een leger een soldaat deserteert, of de vlag, waarvoor hij strijdt, oneer aandoet, hoe is 't dan met die vlag? Die vlag behoudt voor de overblijvenden toch bare waarde en haar kracht, en de schande van de gepleegde daad werpt geen smet op haar, maar op den soldaat, die de schandelijke daad pleegde. En blijkt er daarenboven, dat hij door anderen in eene moeilijke positie werd gebracht, dat anderen hem dwongen te strijden voor een vaandel, dat hij niet hnldigen kan, en verlaat hjj 't dan, omdat zulk een strjjd hem te zwaar viel, dan komt ook een deel van de schuld op het hoofd van die anderen neer. Zoo ook is 't met de candidaten, die, door zich van liberale zijde te doen aanbevelen, verklaard hebben, voor die partjj te zullen strijden. Plegen zij desertie, dan komt de verantwoordelijkheid daarvan op hun hoofd en op dat van hen, die hen can- didaat stelden, maar de vlag blijft toch het zelfde symbool voor de anderen. Op de tweede vraag achten wij 't niet noodig te antwoorden. Burgemeester en Wethouders van Goes deden een goed werk, door eens te herinneren, waar dreggen tot redding van drenkelingen zjjn gedeponeerd. Vooral op de Kade is 't in den tegenwoordigen tijd wel noodig, dat men wete, hoe zulk een reddingsmiddel te vinden is by den heer M. D. Ramondt aan de Bierkade. Onophoudelijk vallen er kinderen in het water, tengevolge van het visschen naar krabben. Wy weten echter een middel, om het gebruik dier dreggen te voorkomen. Als ieder, die jon gens met zulk eene gevaarlijk werk bezig ziet, de moeite wilde doen, om hen van de kant weg te jagen, maar niet, zooals wel gebeurt er met welgevallen naar staat te kijken, zou den er misschien minder zulke ongevallen plaats hebben. Bovendien zouden wij het niet on geschikt vinden, wanneer een politieagent uit sluitend belast werd met de surveillance over de Kade. De drukte van den dienst zal zeker daarvoor geen beletsel zijn. Wij ontvingen het twaalfde verslag van de vereeniging Uit het VolkVoor het Volk," te Middelburg. Thans ontbreekt ons de tyd, daarvan kennis te nemen. Zoo spoedig mo- gelyk doen wij diten vinden dan wellicht aanleiding onze lezers een en ander daaruit mee te deelen. In de Donderdag gehouden vergadering van het depart. Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is o. a. gekozentot bestuurs lid, in plaats van den heer T. Van Heel, die bedankt had, de heer dr. Z. Th. Diehl, en tot bestuurslid van de ambachtschool, ter vervan ging van het vertrokken lid, den heer mr. M. J. De Witt Hamerde heer G. Van der Hoek. Het uitgebrachte verslag van de leesbi- blioteek zal in ons blad zoo spoedig mogelijk worden opgenomen. Zijn Excellentie de Commissaris des KoniDgs in onze provincie zal Woensdag a. s. eenige gemeenten op Zuid-Beveland bezoeken. Hansweert. In de Goesche Courant van Donderdag zie ik melding gemaakt, dat eenige ingezetenen van Hansweert zich vereenigd heb- bea om Zaterdag een volksfeest te geveu, waartoe de muziekgezelschappen van Kruinin- hen en Horitenisse hunne medewerking hebben toegezegd, met vermelding tevens dat illumi natie en vuurwerk niet zouden ontbreken, ter wijl het geheel zou afgewisseld worden door allerlei volksspelen. Dit bericht is ia vele opzichten onjuist, en opdat het publiek niet misleid worde, gevoel ik mij gedrongen eene juiste mededeeling van het te houden feest te geven. Door de bekende sociëteit »Tot Nut eu Genoegen" alhier is, in eene daartoe belegde vergadering, besloten een Zomerconcert te ge ven voor de leden dier sociëteit met hunne dames, met het recht van introductie «oor hier en elders woonachtigen. Tot het geven van dat Zomerconcert zijn uitgeuoodigd de muziekkorpsen van Kruiningen en Hontenisse, die dan ook bereidwillig hunne medewerking hebben toegezegd. Onjuist is echter de vermelding, dat het ge heel zal afgewisseld worden door allerlei volk- spelen, alsmede dat illuminatie en vuurwerk daarbij niet zullen ontbreken. De commissie, met het feest belast, wist althans Donderdag te verklaren dat er geene volksspelen zouden plaats hebben en, wat het vuurwerk betreft, ook dit wel zou ontbreken, ten ware men dit uit eigen zak wilde bekostigen. Ons vorig bericht was niet van omen eigen correspondent te Hansweert.) 's-ÏIeer Arendskerke. Dat de ge leiders van rij- of voertuigen zich nog weinig storen aan de bepalingen omtrent het uit wijken naar de rechtjrzijde, blijkt uit de sur veillance, die verleden Dinsdag alhi r door de politie gehouden werd, om de overtreders voor de laatste maal te herinneren aan hunne ver plichtingen. Voor de bewoners van ons gewezen eiland was het zeker uioeielijk oin zich aar de nieuwe bepalingen te gewennen, omdat men van ouds her steeds naar de linkerzijde uithaalde en aan de linkerzijde van het voertuig ging, welk laatste nu gevaarlijk is, vooral bij het ontmoe ten van een an Ier rij- of voertuig, dat zich sneller voortbeweegt, maar dit daargelaten, de nieuwe bepalingen zijn te lang iu werking, om niet door allen opgevolgd te worden. lleinkenszaml. Woensdagmorgen werd alhier, op het gewone vroege uur vau opstaan, de persoon van C. B., een bejaard man, leven loos in zijn bed gevonden, zonder dat zijne huisgenooten iets gemerkt hadden van zijn onverwachten dood. Dinsdag te voren was hij nog den geheelen dag uit werken geweest en 's avonds, na zijn maal genuttigd te hebban, zonder eenige bijzondere ongesteldheid ter ruste gegaan. Volgens heden geplaatste advertentiën in de Nieuwe Rotterdamsche Courant is de ven nootschap tusschen de heeren J. F. fy F. 11. Va?i Leeuwen en J. Le Decker Gen. ontbonden, en zal de exploitatie van het droogdok eu de scheeps timmerwerf te Middelburg, tot nu toe onder de firma Van Zeijlen Sp Decker gedreven, voortaan door den heer J. F. Van Leeuwen onder diens eigen naam, geheel voor eigen rekening, worden voortgezet. De reedery en handelszaken, te Rotterdam en Middelburg gedreven, zullen voortaan door den heer F. H. Van Leeuwen onder de firma Van Zeijlen Sp Decker worden voortgezet. Te Ter-Neuzen zijn Woensdag by pu blieke veiling verkocht de rijksgronden in den in 1876 bedijkten Van Lijndenpolder en een ge deelte zeedijk van den polder Willem III, gelegen in de gemeenten Zaamslag en Boschkappelle, ter gezamenlijke grootte van ruim 70 hectaren. In 26 kavels verkocht, heeft deze veiling in massa opgebracht de som van 206,255. Volgens de M. Ct. beginnen de zeer laag gestelde tarieven voor het vervoer per spoor weg van kolen, uit het Roergebied naar Vlis- singen, langzamerhand Je aandacht van den handel te trekken. In den laatsten tijd loopt er bijna iedere week een extra kolentrein; ook heden zou weder een trein van Venlo naar Vlissingen loopen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der wet op de zee- visscherijen. Het strekt om van lo. Januari 1878 af de haringmerken hier te lande af te schaffen Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat aan het Dep. van Oorlog druk wordt gearbeid aau ontwerpen van wet, strekkende tot regeling van de militie en van de schutterijen, en in verband met die wetsvoordraehten, aan een or ganisatie der levende strijdkrachten. Het bericht over de wetsvoordraehten tot partieele herziening van het Crimineel Wetboek enz. was niet geheel juist. Die voordrachten* waarbij twee departementen zijn betrokken, na- meljjk die van Justitie en Oorlog, zijn niet meer in bewerking, maar zyn gereed en zullen reeds spoedig in druk verschijnen. Het dames-comité te Breda tot oprich ting van een gedenkteeken, ter nagedachtenis van H. M. onze Koningin, heeft 750 bijeen verzameld. De beer H. E. Verschoor heeft aan de Prov. Staten van Noord-Brabant bericht, dat hij we gens zijn vergevorderden leeftijd by de a. s. verkiezing van leden der Eerste Kamer niet meer in aanmerking wenscht te komen. Omtrent de granuleuse oogziekte in de verschillende garnizoenen worden zeer overdre ven berichten verspreid. Uit Grave werden bijv. 3 en niet 35 lijders in het rijkshospitaal op genomen. Te Nijmegen en ook op andere plaat sen is niet éen geval geconstateerd. Het Bestuur der Koninklijke Vereeniging van gepensioneerde officieren van het Neder- landsche leger heeft aan de leden bekend ge maakt, dat Z. M. de Koning bij het aanvaarden van het beschermheerschap der Vereeniging, als blyk van Hoogstdeszelfs ingenomenheid met het tot stand komen der Vereeniging, bepaald heeft, dat zij voortaan den naam zal voeren van Koninklijke vereeniging van gepensioneerde offi cieren van het Nederlandsche leger, en voorts aan de vereeniging geschonken heeft eene in schrijving ten baren name op het Grootboek der Nationale 4 pCts. Schuld, bedragende eene som van honderd zeven en tachtig duizend gulden. Men schat de verliezen, door den brand van Almkerk en Emmikhoven veroorzaakt, op 1300,000. De verbrande gebouwen waren alle, doch slechts voor een derde van 't voor her bouw noodige bedrag, verzekerd; behalve éen dat in 't geheel niet was geassureerd, nlde gemeentetoren! PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. In de Dinsdagavond geopende voorjaars vergadering werden de geloofsbrieven van de, tengevolge der periodieke aftreding, gekozen leden, waaronder de heer J. H. C. Heijse te Zierikzee, alsmede van hei in het hoofdkiesdis trict Hulst nieuw benoemde lid, den heer H. J. M. Onghena, onderzocht en goedgekeurddaarna w®cd tot toelating dier heeren besloten, legden zij in bauden des voorzitters de vereischte eedeu af en namen zij zitting. De voorzitter herdacht in eene korte toespraak H. M. onze overleden Koningin en stelde namens Ged. Staten voor, aan Z. M. den Koning een adres van rouwbeklag aan te bieden, welk.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1