1877. N°. 78. Donderdag 5 Juli. 64ste Jaargang. Personeele Belasting. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndië, ÖKFICIEELE iVIEI)Ei)EEL!IV(ïEi\. BINNENLAND. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. RECHTZAKEN. (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DIÏMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kenniB van een ieder, wien het aangaat, dat het vol- jaars-kohier no. 1 van het PERSONEEL voor deze ge meente, over het dienstjaar 18771878. op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, jden 3 Juli 1877. De Burgemeester voornoe md, M. P. BLAAUBEEN. Via BRINDISI, 6 Juli, 1.'s middags. Via NAPELS, 8 Juli, 5.45 's avonds. Via NIEU WEDIEP, 20 Juli, 1,— 's middags. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Bij verzending via Triëst moet dit op het adres worden aangeduid. De Minister van Financiën maakt bekend, dat voor een kapitaal van tien millioen gulden aan muntbiljet ten in omloop is. De Minister van Oorlog heett in act. dienst her steld, bij het 8e reg. inf., den 2n luit. F. E. H. Liebert. Bij koninklijk besluit is de Nederlandsche ver- eeniging Het Nationaal Lederindustrie-bond, (hoofdzetel Breda) onder goedkeuring harer statuten, als rechtsper soon erkend. Blijkens bericht van Zijner Majesteits Minister resident te Stockholm, dd. 30 Juni, heeft de Zweedsche Regeering den invoer van aardappelen, afkomstig van den Rijn of de Duitsche Noord zeehavens, tot nader order verboden, wegens het verschijnen van den colo- rado-kever in Rijn-Pruisen. {St. Ct.) O.-lNBii. Overgeplaatst: bij het 15e bat. infanterie de maj. H. J. C. Janssen van het 17e bat. GOES, 4 Juli 1877. M. De Schrijver, te Hoedekenskerke, heeft ons thaus meegedeeld, dat de bewuste bekend making, die vrjj algemeen werd verspreid, en onder de ingezonden stukken in ons vorig Dom mer voorkomende, door den daarmeê belasten persoon geheel verkeerd was gedrukten dat daaruit de vergissingen zijn voortgekomen. De rectificatie in ons nommer van Zaterdag bevat nu de feiten, zooals zij wezen lijk zijn. I£apelle. De molenaarsknecht Salomon Van Eenennaam had Dinsdagmiddag het on geluk met zjjn linkerhand bekneld te raken tusschen een paar raderen van den molen, juist toen deze in vollen gang was, met het onge lukkig gevolg, dat een gedeelte van zijn hand verpletterd werd, en de duim moest worden afgezet. Hij behield zijn tegenwoordigheid van geest, zoodat hij den molen, waarop hij alleen werkzaam wastot stilstaan brachten toen naar de woning van den molenaar ging. Hausweert. Eenige ingezetenen dezer plaats hebben zich vereenigd, om Zaterdag 7 Juli een volksfeest te geven. De muziekkorpsen van Kruiningen en Hontenisse hebben hnnne medewerking toegezegd. Te dien einde zal eene estrade worden opgericht en des avonds een zomerconcert worden gegeven. Illuminatie en vuurwerk zullen niet ontbreken, terwjjl het ge heel zal afgewisseld worden door allerlei volks spelen. We wenschen den ondernemers eenen ge lukkigen uitslag toe. Den afloop deelen wij binnenkort mede. Kruiuingen. Het muziekkorps //Een dracht maakt Macht" alhier, onder directie yap den heer li- C. Baarens, heeft eene ver- cerende uituoodiging ontvangen voor het muziek feest te Brussel op 22 dezer. Men bericht ons, dat F. Janse, van Schore, leerling aan de academie te Rotterdam, evenals verleden jaar ook nu weder een prjjs heeft be haald en wel voor de afdeeling meetkunst, terwijl hem voor stelkunst bovendien eene eer volle vermelding te beurt viel. Gelijk vanwege het gemeentebestuur van Wolfaartsdijk, zoo zijn ook uit Heinkenszand, 's-Heer Arendskerke en 's-Heerenhoek adressen opgezonden Daar de vergadering der Provinciale Staten, om de verlangde ontheffing van de verplichting, tot het aanleggen aan den Wol- faartsdijkschen steiger, aan de Spoorbootmaat schappij niet te verleenen, zoodat dan nu uit de gemeenten van Westelijk Zuid-Beveland werkelijk een blijk is gegeven, dat men aldaar het behoud eener reisgelegenheid langs Wol faartsdijk bepaald verlangt boven de voor haar veel minder verkieslijke langs het Catsehe veer. Intusschen is door den Min, v. Binn. Zaken, bij beschikking van 23 Juni jl. no. 74, Afd. 12, de concessie gewijzigd, indertijd aan de Mid- delburgsche Maatschappij van stoomvaart ver leend, en daarbij bepaald, dat die Maatschappij, ingevolge haar ingezonden adres, voor hare booten, varende tnsschen Middelburg en Rot terdam, van het aanleggen aan Wolfaartsdijk is ontheven, en zich van nu voortaan, voor Zuid-Bevelaud, alleen tot het Catscha veer be hoeft te bepalen. Tot het nemen van deze beschikking is door Ged. Si aten van Zeeland gunstig geadviseerd, bij schrijven van 8 Juni jl. no. 2375/12, waaruit de gezindheid van dat College dus bereids is gebleken, om aan Wes telijk Zuid-Beveland een voorrecht te ontnemen, waarop dit gedeelte van Zeeland toch ook aanspraak meent te mogen hebben. Naar aanleiding der mededeeling, dat Ged. Staten aan Provinciale Staten het voor«tel zul len doen, om, ter zake van het ingediende adres der Zeeuwsche Spoorbootmaatschappjj deze te ontheffen van de verplichting tot het aan leggen van den steiger te Wolfaartsdijk, waar voor als motief wordt aangevoerd, dat in 1876 nog geen 50 reizigers met de Spoorboot van dien steiger gebruik gemaakt hebben, schrijft men uit Wolfaartsdijk iu den Zierikzeeschen Nieuwsbode, dat daarbij zorgvuldig de oorzaak voor dit geringe getal wordt verzwegen. Zulks is toch volstrekt niet toe te schrijven aan ver minderde belangstelling bij de bewoners van Westelijk Zuid-Beveland in die reisgelegen heid, maar uitsluitend te zoeken bij de stoom bootmaatschappijen zelve, toen deze, na den aanleg van eenen steiger aan het Catsehe veer, begonnen zijn met, uitsluitend voor onze aan legplaats, (Wolfaartsdijk) een verhoogd tarief in werking te stellen, geene retourkaarten aldaar af te geven, om vau geene bijzondere pressie op de reizigers en andere oubetameljjke middelen te gewagen, teneinde, door alle mogelijke be zwaren, de reizigers langs hier (Wolfaartsdijk) te weren, en als te noodzaken tot het gebruik maken van den steiger aan het Catsehe veer, welke geenszins in hun belang dient." Als tegenhanger van de min gunstige berichten, welke in den laatsten tijd omtrent de vooruitzichten van handel en scheepvaart in Middelburg wareu mede te deelen, verneemt de M. Ct uit geloofwaardige bron, dat het voornemen bestaat om, dadelijk na het afloopen van het op de werf nMiddelburg's Welvaren", van de firma Van Zeijlen 4" Dekker in aanbouw zijnde driemastschip Burgemeester Schorer", de kiel te leggen voor een ander schip, voor de groote vaart bestemd en tot dezelfde reederij behoorende. Te Vlissingen is de heer Fret, een zeer geacht en verdienstelijk hoofdonderwijzer, Maan dagnacht, nadat zjjn echtgenoote was opgestaan, dood in zijn bed gevonden. De arme vrouw, die haar man wilde wekken en niets van on gesteldheid bespeurd had, was alzoo in eens weduwe en haar drie kindertjes waren vaderloos geworden. Te Zierikzee is het //Hotel van Veen" voor f 10101 aangekocht tot inrichting eener Roomseh-Katholieke school, terwijl een gedeelte daarvan zal worden ingericht tot armengestiebt. Als een bewijs, dat de bijen in Zeeland overvloedig zijn, moge dienen, dat er Dinsdag ochtend te Bergen-op-Zoom een extra-trein passeerde van 23 wagensuitsluitend met bijen geladen, bestemd voor Roosendaal, en ko mende uit Vlissingen. Het Zaterdag te Amsterdam gehouden examen voor hulpapotheker is o a. met goed gevolg afgelegd door den heer PA. Giltay, te Dordrecht. De kapitein P. J. Callenjels, vau het 2e regiment vesiing-artillerie te Woerden, is over geplaatst bij het le regiment veld-artillerie te Utrecht. Naar de N. R. Ct. verneemt zijn bij het Dep. van Oorlog in bewerking wetsvoordrachteu, strekkende tot gedeeltelijke herziening zoowel vau het Crimineel Wetboek voor het krpgs- volk te land, als van het reglement van krijgs tucht voor het krijgsvolk te land. HH. KK. HH. de prinsen van Oranje, Alexander en Hendrik zijn door het bestuur der Internationale tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, uitgenoodigd op 9 Juli de opening der expositie te Amsterdam niet hunne tegen woordigheid te vereeren. De plechtige uitreiking der medailles aan de bij de tentoonstelling te Philadelphia be kroonde Nederlandsche inzenders zal geschie den docr den Min. v. Binn. Zaken, op Dinsdag 24 Juli, in het gebouw voor Kunstenen We tenschappen te 's-üage. Omtrent den brand te Almkerk worden nog de volgende nadere bijzonderheden gemeld: Omstreeks 3 uur Zaterdagnamiddag ontstond de brand, nagenoeg in de kom van het dorp, bij de Kruisstraat. Door den N. W. wind aange wakkerd, breidde de brand zich ijlings uit tot het einde der dicht aaneengebouwde straat, toen, door veranderde windrieh-.iug, het vuur ook eene zijstraat aantastte en tot eene daaraan sluitende buurt van Emmikhoveu oversloeg, die mede grootendei ls vernield werd. In 1 Va uur tijds lagen 28 huizen, waarouder kapitale, en 8 of 9 schuren in de asch De spits van den toren had ook spoedig vlam gevat en stortte in, waardoor ook het inwendige vau den toren in brand raakte en geheel vernield werd. De pastorie der Herv. gemeente is behouden, doch heeft veel geleden. De vlammen breidden zich met zulke snelheid uit, dat er weinig of niets is kunnen gered wor den nit de verbrande panden, waarvan verschei dene niet geassureerd waren. Uok moet eene aanzienlijke hoeveelheid koren (men zegt 500 heet.), alsmede eene vrij groote som aan geldswaardige papieren, eene prooi der vlammen geworden zijn. Treurig is de aanblik, dien het straks nog zoo nette dorp aanbiedt. De verwarring en verwoesting waren en zijn nog onbeschrijfelijk. Eenige personen zijn in zorgwekkeuden toestand door schrik. Een man, die meende dat zijn vrouw nog in de brandende woning was en die door de vlammen liep om haar te redden, verkeert in bedenkelijker! toe stand; men vreest voor krankzinnigheid. Zijn kleederen zijn hem van 't lijf verbrand. Men schat het getal dergenen, die zouder huisvesting geraakten, op ruim 150. Als oorzaak vau dit ontzettend ongeval wordt genoemd de onvoorzichtigheid eener dienstmeid, die den inhoud van een kachelbak, waarin wel licht nog eenige vonken smeulden, op een vuil nishoop zou hebbeu uitgestort. In 1826 werd een goed deel van de nu vernielde wijk door eene dergelijke ramp geteisterd. Te Eindhoven is weder tegen eenige fabrikanten proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op den kinderarbeideven eens om dezelfde reden tegen de firma H., te Hillegersberg. Te Nieuwersluis is Maandag de pupil lenschool geopend. Het gebouw, dat tevens voor 50 pupillen en onderofficieren tot woonplaats kaa dienen, ligt aau de Vecht en ziet er zeer gunstig uit. Te Hoorn is Zondagavond plotseling brand ontstaan in de R. K. kerk in de Achterstraat, die paalt aan de stadsscholen, pastorie en het protestaatsch weeshuis. In nagenoeg twee uren waren de geheele kerk en een gedeelte der pas torie uitgebrand. Sedert het verbranden der Groote kerk, in 1838, had te Hoorn zulk een hevige brand niet gewoed. De oorzaak van dit onheil is nog niet bekend. Al wat waarde had is gered. In den nacht van 2 Juli is te Almelo eeu blok van 5 woningen in korten tijd totaal in de asch gelegd. LANDBOUW VEETEELT. 's-Heer Arendskerke. Betreffende de uitzichten op den aanstaanden oogst kan ik u uit het Weste lijk deel van Zuid-Beveland melden, dat de warme dagen der laatstverloopen Junimaand eeuen gunstigen invloed op vele avtikeleu van den landbouw hebben uitgeoefend. De Tarwe, die langen tjjd door de koude en vochtige weersgesteldheid had geleden, kwam nog veel bij; het stroo zal niet veel zijn, echter kan van de op brengst nog het middelmatige verwacht worden. Met de Rogge is dit eveneens het geval; deze begint reeds te verblanken en zal alzoo nog betrek kelijk vroeg geoogst worden. Het Koolzaad is niet overvloedig, zoo min in de zware polders als op de binncnlanderijen wat de qualiteit betreft, deze zal bevredigend zijn. Het Vlas is verreweg voor het grootste gedeelte van onwaarde; enkele blokjes op nieuwe zachte gron den uitgezonderd, is het al ver beneden de maat. Een gedeelte van den aardappeloogst is door het koude, natte weer verloren gegaan; waar ze echter goed boven zijn gekomen, beloven zij nog vrij goed te kunnen worden. De zomervruchten zijn verschil lend; wat de uitzichten der suikerbieten aangaat, deze zijn zeer gunstig. De hooibouw zal de goede verwachting niet be schamen; de etvveiden geven aan het vee overvloedig voedsel en de gezondheidstoestand van den veestapel laat niets te wenschen over. Tegen den Coloradokever wordt door een Ame rikaan iu de Kölnische Ztitung als een der beste middelen aanbevolen het houden van pauwen op de aangetaste aardappelvelden. Hij verzekert, dal een vriend van hem in Ohio dat middel met het beste gevolg aanwendde en zijne velden geheel gereinigd zag, terwijl die zijner buren verwoest werden. Het Keulsche blad echter meent, dat het kwaad in den aanvang beter bestreden wordt, gelijk te Mühlheim geschied is, door het afbranden der velden, omdat dan ook de eieren vernietigd worden. Tegen rupsen. Een eenvoudig en zeker middel tot rupsen verdelging is, dat men des avonds op hoo rnen en struiken wollen lappen (oude stukken laken) legt, die men des morgens vol rupsen vindt, welke daarin tegen de nattigheid en vochtigheid eene schuil plaats hebben gezocht. Op die w(jze kan men da gelijks verscheidene duizenden rupsen verdelgen. (Z. D.) Maandag 2 Juli werd door de bestoren van den Polder Schenge en van bet Waterschap voor de uit watering door de Sluis in de Piet aanbesteed: de aanleg en verbetering der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing- en andere werken aan den zeedijk en den Havendam van den Polder Schenge, met levering van al de daartoe noodige bouwstoffen en arbeids- loonen. De uitslag was dat a, het werk aan den Schengepolder, werd gegund aan Jan Leijs, te Nieuwe- dorp als minste inschrijver, voor 2798; en b, id. Waterschap voor de uitwatering door de Sluis in dé Piet, aan denzelfden, als minste inschrijver, voor/660. PER TELEGRAAF. Het gerechtshof te Amster dam heeft in zijne zitting van heden den heer P. 11. Bruyn, gewezen secretaris van de Amsterdamsche Ka naalmaatschappij, schuldig verklaard aan diefstal, in loondienstbaarheid gepleegd, en veroordeeld tot twee jaren cellulaire gevangenisstraf. De heer De DecTcer is in hooger beroep geko men van het tegen hem gewezen vonnis. Th. Schut heeft zich in cassatie voorzien tegen bet vonnis van het gerechtshof te Arnhem, waarbij hij tot 20 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1