RECHTZAKEN. Cortgene. Als bewijs, dat beklaagden zich soms ten onrechte laten veroordeelen, kan blijken uit een vonnis van het voormalig kantongerecht alhier, waar bij twee ingezetenen uit eene naburige gemeente zijn gecondamneerd tot eene geldboete wegens het rapen van koren bij dag op een veld, dat nog" niet van zijn oogst was ontbloot, terwijl dit rapen onder die omstandigheid alleen des nachts is verboden. BUI TE L\L A X D GEMENGDE BERICHTEN. De vereeniging Eigen Hulp» is Zaterdag in de algemeene vergadering te 's-Gravenhage geconstitueerd. Zij telt thans 7551 leden in 607 gemeenten, waarvan, voor zooveel Zeeland betreft, in Goes 19, Middelburg 52, Ylissingen 47, Tholen 25, Zierikzee 17, Neuzen 66 leden. Besloten werd o. a. dat kleine vereenigingen, welke met een gelijk doel werkzaam zijn, in den boezem van Eigen Hulp" kunnen op genomen worden met vrijstelling van de eerste contributie. Tot dekking der kosten over het eerste proefjaar zal een hoofdelijke omslag over alle leden geheven worden. Het hoofdbestuur werd gekozen en samengesteld uit de hee- ren De Bosch KemperVan MeursVan der Waals, Hubrecht, Weitzel, SalverdaVan der Velde, Bolstede en Knijper. De statuten zgn voorloopig vastgesteld. Eenige respectabele ingezeten van 's-Hage stellen voor om aan het Diakonessenhnis aldaar, onder directie van mevrouw S. K. De Bronovo, tot welks uitbreiding dezer dagen geldelijke ondersteuning werd gevraagd, een Kinderzieken huis, en aan de vereenigde inrichting, zoo het vergund wordt, den naam onzer onvergetelijke ontslapene Koningin te verbinden, die inrichting openstellende voor personen van elke Gezindte zoowel in als buiten 's-Gravenhage. Onze Vorstin zeggen zij „had de Diako- nesseninrichting lief, zooals bij herhaalde vriende lijke bezoeken bleek. Dat nog geen Kinder ziekenhuis bestaat, gaf aan Haar moederlijk ge voel voor het volk een besef van onvoldaanheid.'' Vrijmoedig onderwerpen zij dit denkbeeld aan het oordeel van allen, die er gaarne toe willen bijdragen om op duurzame wijze de na gedachtenis te eeren van Haar, die ons helaas ontviel. Hiertoe een beroep te doen op geheel Nederland, is hun doel. Gaarne zulbn zij de giften inzamelen en in de dagbladen vermelden, die ter verwezenlijking van hun denkbeeld reeds mochten worden afge zonderd, en houden zich aanbevolen voor de mededeeling der namen diergenen, die buiten 's-Gravenhage genegen bevonden worden dat denkbeeld te steunen. Op die mededeeling zal dan de nadeie vor ming van een hoofd-comité en sub-comité's zgn te gronden. De N. Rott. Ct. verneemt, dat uit de Transvaal te 's-Hage is aangekomen de h^er dr. E. J. P. Jorissen, procureurgeneraal in de Transvaal-republiek, die met den heer Paul Kruger belast is met het overbrengen van een protest tegen de inlijving dier republiek. Bin nen weinige dagen zullen die heeren zich naar Londen begeven. Zondagnamiddag is brand uitgebarsten in de kolenbewaarplaats van het Rijnspoorweg station te 's-Hage. Spaanders-kolen waren door onbekende oorzaak in brand geraakt, zoodat spoedig een beduidende rookwalm en tevens het opstijgen van vlammen zichtbaar werd. Met de blusch middelen van 't Rijn spoor zeilen van de andere aangevoerde spuiten is het begin van brand, dat op later uur wellicht grootere uit gebreidheid zou hebben aangenomen, spoedig onderdrukt. Blgkens mededeelingen van het hoofd bestuur van het »Roode Kruis hier te lande aan de comités en correspoDdeuteu betreffende de hulp in den Russisch-Turkschen oorlog, heeft het Hoofdcomité f 6000 ter beschikking van het Hollandsch Comité te Petersburg gesteld. Volgens de jongste berichten is de Holland- sche ambulance reeds te Tiflis aangekomen, en worden waarschijnlijk daarin thans reeds zieken en gekwetsten verpleegd. Zaterdagmiddag is te Almkerk een brand ontstaan, die tot des avonds 11 uur voortge- woed heeft. Negen-en-twintig meest kapitale huizen met schuren, alsook de dorpstoren, zijn vernield geworden. Van de inboedels werd weinig of niets gered. Een persoon bekwam ernstige brandwonden, doch overigens werd nie mand gedeerd. Van de kom der gemeente zijn slechts acht huizen met de kerk en pastorie overgebleven. De firma Thijssen Linssen, meelfabrikant te Roermondheeft hare betalingen gestaakt, naar men zegt, met een tekort van 4 millioen francs. Blgkens het statistisch verslag betrekkelijk den dienst der postadministratie over 1876 be droeg het gezamenlijk getal binnen- en buiten- landsche brieven, over dat jaar per post verzonden, 48,534,579, waaronder 10,630,120 buitenland- sche brieven. Verzonden werden: 8,939,235 binnenlandsche briefkaarten en 90,439 met be taald antwoord; 769,833 binnenlandsche en 74,883 buitenlandsche postwissels tot een bedrag te zamen van j 15,714,978.45. De ontvangsten der postadministratie over 1876 hebben bedragen J 3,270,089.96 x/2, zijnde SlS^Oö.öS^ meer dan over 1875. T KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. 'l|r voorziening in de aanst. predikants-vaea- ture telOuwerkerk is toezegging van beroep gedaan aan da^ la» den Broek te Haamstede. Da. Oorthuis te 'a-Heer Abtskerke en da. Welter inch te Wijk aau- Zee stonden mede op bet drietal. Voor de betrekking van hulponderwijzer op school C. te Middelburg, jaarwedde 800, waren voorge dragen de heeren F. J. Van de Ransou, te Leiden; C'. Brahnante Groede en P. A. Kommer», te Am sterdam. Eerstgenoemde is door den gemeenteraad benoemd met 11 stemmen, terwijl de heer Brakman 2, de heer Kommers éen stem verkreeg. Het aantal aanvragen tot plaatsing van leerlin gen op de Rijkslandbouwschool te Wageningen is reeds grooter dan het vorige jaar, zoodat men mag ver wachten dat het aantal leerlingen met het begin van den nieuwen cursus aauntierkelijk zal toegenomen zijn. De hoogleeraren aan de hoogescholen hebben het in de laatste weken overdruk gehad met de stu denten, die nog vóór het in werking treden der nieuwe wet op het hooger ouderwijs (op 1 October e. k.) examen wenscheo af te leggen of te promoveeren. Vrijdag zijn te Utrecht ongeveer 20 examens afge nomen. Te Leiden komt men zóóveel tijd te kort, dat zooals ons wordt verhaald nog na de va- cautie ongeveer 60 voor candidaats- en 3ü voor doc- toraal-examen moeten voorkomen. Of dit echter wer kelijk gebeuren zal, is nog onzeker. Men beweert namelijk, dat de Minister van Binnenl. Zaken bezwaar maakt om, als de vaeantie eenmaal begonnen is, toe te laten, dat nog voor lo. Oct. examens worden af genomen. Dit zou een groote teleurstelling zijn, om niet te zeggen een onrecht, tegenover de velen, die alleen wegens gebiek aan tijd niet vóór de vaeantie kondeu geholpen wordeu. Bil LANDBOUW VEETEELT. Men meldt uit BeverwjjkHet plukken van aard beziën is in vollen gang. Driemaal 's weeks vertrek ken twee tjalken, gesleept door stoombooten en bemand door een paar honderd verkoopers, naar A msterdara. Elke reis worden daarmede ruim 20,000 mandje.s vervoerd. In een weide onder Baardwijk is onder een kop pel van 27 runderen het miltvuur uitgebroken; 2 stuks zijn reeds bezweken en verbrand, éen koe is nog lijdende en afgezonderd, de overigen zijn verdacht verklaard. Het kantongerecht te Goes heeft benoemd tot- waarnemend griffier dhr. B. Vermande te Heinkens- zand, oud-ambtenaar van het Openhaar Ministerie bij het voormalig kantongerecht aldaar. Naar men verneemt is de persoon van G. ff'., die indertijd op den koopdag van de erven G. R. Ila- rinck, onder 's-Heer Abtskerke, een hond mishan delde, waarvan in onze Courant melding werd gemaakt, door het kantongerecht te Goes veroordeeld tot twee dagen gevangenisstraf en eene geldboete van 10. De Rechtbank te Roermond heeft den kapelaan Motlu en pater Siceens schuldig verklaard aan afwij king van een wettig geoorloofde processie en hen veroordeeld in de kosten van het geding. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Zaterdag had. vanwege de gemeente Goes, de aan besteding plaats van eenig schilderwerk aan de school gebouwen, onderwijzerswoningen en schoolmeubelen, in vijf perceelen of in massa. Aangenomen werden de eerste drie perceelen door J. C. Bruggeman alhier, en wel het eerste voor 248, het tweede voor 82, en liet derde voor 8b. De twee laatste perceelen werden aangenomen door G. Re Jonge: het eerste perceel voor ƒ97 en het tweede voor ƒ105. Het geheel is dus aanbesteed voor 617. FRANKRIJK. Wanneer zullen de verkiezingen plaatsheb ben En hoe zal de uitslag zijn P Ziedaar vragendie zich als vanzelf voordoenen waarop het antwoord vooralsnog gegist wordt, maar niet gegeven kan worden. De regeering maakt geen haast met ^eze zaaken wint daardoor tijd, om door middel van hare agen ten invloed uit te oefenen op hare bevolking, de haar vijandige bladen te vervolgen en vooral de conservatieven, die alleen teekenen van leven geven als de regeering hun op het sleeptouw neemt, te disciplineeren. Omtrent den uitslag vermoedt mendat die in Bo- napartistischen geest zal zijn. De partij der Bonapart,isten is het sterkst in het landen ofschoon men zou zegge:n, dat zij in het mi nisterie het zwakst vertegenwoordigd is, weet men niet, wat er in De Fourtou omgaat. De republikeinen zitten echter ook niet stil. Thiers heeft een open brief aan de kiezers geschreven, die publiek zal worden gemaakt, als de ver kiezingsperiode zal zijn aangebroken. De geest van den grijzen staatsman blijft nog altijd even wakker, maar zijne physieke krachten nemen af; het gaan wordt hem moeielijk en in den namiddag heeft hij slaap noodig. Te Parijs loopt het gerucht dat de zoon van Napoleon III in het huwelijk zal treden met de infante Maria Bel Pilardochter van koningin Isabella. Zijne moederkeizerin Eugeniewelke van aanbevelingsbrieven van het Vaticaan voorzien wasmoet gedurende haar verblijf in Spanje de onderhandelingen gevoerd hebben. erd door Mac-Mahon ee|ne wapen- 'wing over de troepen gehouden, waarbij eene ontzaglijke menigte op de been was. ENGELAND. De afgevaardigde Irevelyan heeft in het Lagerhuis voorstellen ingediend ten gunste van gelijk kiesrecht voor alle gemeenten en van de verdeeling der staatkundige macht, opdat, de gevoelens der kiezers meer volkomen zouden worden uitgedrukt. Na eene langdurige dis cussie, waarbij die voorstellen door de regee ring bestreden werden, verwierp het huis die met 276 tegen 220 stemmen. Gedurende de laatste vijf jaren zijn door ongelukken in de Engelsche fabrieken gedood 1647 personen, en wel 1533 mannen en 109 vrouwen. In 1872 was dit cijfer 382, in de volgende jaren 321, 367, -317 en 260. RUSLAND. Met den voorspoed der Russen, die den Do- nau overgetrokken zijn zonder tegenstand te ontmoeten, en die, wijl de bevolking in de Do- brudscha luttel tegenstand biedt, steeds voor waarts gaan, is ook de tijd der politieke do cumenten weder aangebroken. Doch niet van onderhandelingen met de tegenpartij of met andere mogendheden is er sprake, maar van een proclamatie door den Czaar uitgevaardigd aan de Bulgaren. In dit half-politieke, lialf- kerkelijke of godsdienstige stuk verkondigt Ruslands alleenheerscher, dat hij de wapenen heeft opgevat, om vrede en verzoening te bren gen onder al de rassen en al de kerkgenoot schappen van Bulgarije, de Christenen te bevrijden van de willekeur der Muzelman nen en te toonen, dat Rusland nog steeds dezelfde liefde, dezelfde belangstelling voor al de leden der groote christenfamilie van het Balkan-schiereiland koestert. St. Petersburg heeft zich op het bericht van den volbrachten tocht over den Donau met vlaggen getooid en is plechtig kerkwaarts ge gaan het hoofdkwartier van het Zuiderleger is verlegd naar Simnitza. TURKIJE. De Turksche kamer van afgevaardigden is door den voorzitter namens den Sultan ge sloten. Een keizerlijke boodschap is niet over gelegd, maar de voorzitter zeide, «dat de af gevaardigden hunne hoedanigheid van verte genwoordigers behielden en dat zij wellicht nog in buitengewone zitting zouden bijeen geroepen wordenom over eeu aangenaam onderwerp te beraadslagen.» Men denkt, dat met dit laatste het sluiten van den vrede kan bedoeld zijn. In Konstantinopel heerscht thans eene on gekende armoede. Alle weerbare mannen zijn naar het oorlogsveld en hunne gezinnen moe ten leven van hetgeen de vrouwen verdienen. Maar deze verdienen nagenoeg nietsomdat voor de vermogende klassen de inkomsten nagenoeg hebben opgehouden. Allen die van hunne renten leven en er zijn er velen ont vangen nietsdaar het Rijk niets meer uit betaalt. Ook de traktementen hebben opge houden zelfs de ministers ontvangen geen geld. Toch is er geen sprake van eenige op roerige beweging; het aantal bedelaars wordt grooterzelfmoorden worden menigvuldiger en dagelijks sterven er velen aan gebrek aan voedsel. Het is geschreven, en men onderwerpt zich zonder klagen. Toch gaan de soldaten met moed en geestdrift in het veld, wantgelijk Safveï- pacha zegt»elke soldaat heeft het paradijs in zijn geweer." Die uitspraak schijnt nog meer uit te werken dan de woorden van Napoleon I, dat elk soldaat den maarschalksstaf in zijn ransel draagt. ITALIË. De paus verzwakt zeer en gevoelt dit zelf. Hij kan bijna niet meer loopen en lijdt bo vendien aan gevaarlijke duizelingen. Ter voor koming van opeenhooping van onafgedane zaken zijn de kardinalen belast met het on derzoek van verscheidene door de Duitsche bisschoppen ingezonden vraagpunten, betref fende de uitoefening van het bisschoppelijk ambt, tijdens den duur der verbanning of wanneer de bisschoppen op andere wijze in botsing komen met het staatsgezag. Aan den paus is echter de beslissing voorbehouden. Naar men zegt, bestaat het plan om voortaan zoo veel mogelijk elke aanleiding tot botsing te vermijden. Men heeft een zeer belangrijk bedrog en vervalschingen ontdekt ten nadeele der bank van leening te Napels en andere bankhuizen. De ontvreemde som bedraagt meer dan een millioen. De spaarkas van Milaan verliest ongeveer 600,000 francs. Het betreft eene vervalsching op groote schaal van de effecten der nationale leening. Het dagblad Roma Capitale zegt, dat verscheidene banken van Milaan, Florence, Turijn en Napels een groot getal der vervalschte stukken hadden aange nomen. De dader van deze stoutmoedige be driegerij schijnt een persoon te zijn, die zich voor graaf Giovanni Avogadro van Turijn deed doorgaan. awiERIKA Wederom zijn Ion aantal perso Vereenigde Staten, die'algemeen geacht waren en onder de eer ste standen leven, sterk gecompromitteerd. Vier jaar geleden ver dween George Pirn <ty, geëmployeerde van den inspecteur der ma rine te San Francisco, en met hem een millioen dollars. Na hier en daar gezworven te hebben, is hij naar San Francisco teruggek eerd, waar hij herkend en gevangen genomen werd. Nu is het in Amerika gebruik om een njiisdadiger, die belangrijke bekentenissen en mededeelingen doet, waar door andere schuldigen ontdekt worden vrij te laten of althans aanzienlijke verminde ring van straf te geven. Daarop schijnt Pimey gerekend te hebben, en nu heeft hij onder scheidene zeer geachte personen in zijne zaak betrokken. Hij doet dit met een nauwkeu righeid, die het publiek de overtuiging geeft, dat hij de waarheid spreekt, niettegenstaande de beschuldigden ten stelligste ontkennen zich aan eenige wandaad te hebben schuldig ge maakt. Een nieuw schandaal-proces k la Tweed staat voor de deur. ZUID-AFRIKA. Het Handelsblad ontvangt 't volgende bericht De deputatie uit de Transvaal is in Kaap stad aangekomen en 5 Juni riaar Europa ver trokken. Volgens geloofwaardige personen is het volk in de Transvaal niet onwillig een verbond met Engeland te sluiten, zooals door Lord Carnarvon aanvankelijk in 1876 wen- schelijk was verklaard, maar over het geheel ten sterkste tegen annexatie. In den Oranjevrijstaat heeft de Volksraad het confederatieplan beleefd afgewezen; 'hij stelt de bevordering der goede verstandhouding met Engeland op hoogen prijs, doch kan niet in 't minste afzien van zijne onafhankelijk heid. Van zesduizend Vrijstaatsche burgers hebben vijfduizend memoriën tegen aanhech ting van de Transvaal geteekend. In de Kaap kolonie hoopt men, dat het besluit van den Volksraad en de houding der burgers in de Kaapkolonie tegen de annexatie op het En- gelsch bewind indruk zullen maken, te meer daar vele verklaarde voorstanders van Enge land het gebeurde in de Transvaal als on rechtvaardig en niet gewettigd door den toe stand aldaar afkeuren. De heer Shepstone heeft pardon verleend aan deserteurs enjhen, die naar de Transvaal waren uitgeweken wegens misdrijf, mits zij drie ja ren daar hebben gewoond. Alle middelen worden aangewend om den indruk der depu tatie in Europa te verkleinen en om valsche voorstellingen over den toestand te geven. De Kaapsche organen waarschuwen daartegen. Een interpellatie in het Kaapsch parlement over de confederatie is aangekondigd. Secocoeni schijnt minder vredelievend; in Kafferland baart de mislukking van den oogst zorg voor hongersnood en oorlog aldaar. Het Kaapsche parlement wordt aangespoord tot het nemen van voorzorgsmaatregelen. Dezer dagen verscheen voor de rechtbank te Berlijn een echtpaarwaarvan de vrouw den man wegens verregaande mishandeling aanklaagde. De beminnelijke echtvriend werd daarop veroordeeld tot gevangenisstraf en recht tevreden verliet de vrouw de gerechtszaal, toen het haar plotseling inviel, dat hij gedurende zijn straftijd niet kon werken, en dus geen geld voor het huishouden verdienen. Onmiddellijk stelde zij daarop alles in het werk om de keizerlijke vrij stelling voor haar man te verwerven; zij verkreeg die onder beding, dat hij dadelijk in de gevangenis zou gaan als hij haar weder mishandelde. Te Parjjs worden ongeveer 2 millioen hectoliter bier gefabriceerd. Er zijn 70 bierbrouwers, 5000 slijters in de stad zelf, en evenveel in den omtrek. Sedert 15 Mei zijn te Marseille ongeveer 215000 potten aardbeziën ver bruikt, dus gemiddeld 5000 potten dagelijks. In de Waal bij Tiel is een steur gevangen ter zwaarte van tweehonderd pond. Van de drie 11 jarige knapen, die in den laatsten tijd zich schuldig maakten aan diefstal in winkels te Middelburg, bevinden zich thans twee in voorloopig arrest. Te N ij en sl ijk is een gebouw door den bliksem getroffen en een prooi der vlammen geworden. Twee der inwonenden be kwamen brandwonden. Een eenvoudig middel om in Frankrijk niet te verdrinken. Een Parijzenaar sprak zjjn vriend aanLouis, ga je mee zwemmen Ik zou wel willen, maar ik ben bang voor verdrinken. Waarom? Ik kan niet go^d zwemmen. Dat doet er niet toe. Ais gij vreest te verdrinkendan roept ge maar luidkeels: „Leve Gambetta!" en gij wordt onmiddellijk gegrepen. Te Aardenburg reed de vorige week een landbouwersknecht met drie paarden naar huis, waarvan er twee voor den wagen gespannen waren. Een der paarden schrok, waardoor de voer- maD eindelijk onder het rad van den wagen raakte en zijn been brak. t Is reeds de vierde maal, dat deze persoon een arm of been gebroken heeft. Onder Cappelle a/d IJsel is een jongen bij het zwemmen verdronken. Vrijdag is door de politie te Dordrecht ter be schikking van den officier van justitie naar het huig van bewaring overgebracht een 17jarig jongeling, die zieh aan verschillende diefstallen van geld, ten nadeele van zjjnen patroon, heeft schuldig gemaakt. Te Maastricht is uit de Zuid-Willemsvaart opgehaald het lyk van een ÏOjarigen knaap. Volgens geruchten zoude hjj den dood gezocht hebben, omdat hij door

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2