Dinsdag 3 Juli. 64ste Jaarga J?1 I De Goesche Courant verschijnt thans nieuw, in grooter gewaad. Voor de ;gevers moge dit een verblijdend ver- aijnsel wezen, ook voor de redactie zulk eene verandering niet van gewicht hbloot. Beiden maken dan ook met jejlomenheid van deze gelegenheid ge- uïk, om, dankbaar voor den steun, lardoor zulk eene uitbreiding mogelijk ird, zich voor 't vervolg in aller mede- jrking aan te bevelen. Er zal nu meer legenheid wezen, om spoediger quaes- in te behandelen, waarvoor de redactie t nutoe de ruimte ontbrak; er zal eerder door haar voldaan kunnen arden aan het verlangen der schrijvers .n ingezonden stukkensommige mede dingen ook kunnen nu spoediger een aats vinden. Handhavende onze eigen, :kende beginselen, zullen wij voortgaan )k anderen in de gelegenheid te stellen ons blad hun gevoelen bloot te leggen, lier medewerking roepen wij daartoe in. Met dit korte woord beginnen wij een ieuwen werkkring in het leven van de oesche Courant. Moge dat toekomstige idperk niet alleen vruchtbaar zijn voor larzelve, maar bovenal voor de liberale iginselen, waaraan zij altijd getrouw gebleven, en die zij steeds zal blijven irdedigen. De profetie vervuld! BINNENLANDSCHE BERICHTEN. lö GOËSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 Bij dir ecte opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Agenten voor het buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs. A. STEINER en HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau var NIJGH VAN DIT MARen verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Vóór dat de Tweede Kamer in Mei uiteen- ng stond de heer Kappeyne op, om zich te agen op een gebied, dat niet gemakkelijk is bewandelen, en waarop men hoogst zelden in palm der overwinning behaalt. Het was op st veld der profetieën, dat hij zich bewoog, oorzeker noopte de overtuiging van zijn goed cht hem te spreken, zoo stellig en zeker, als en door hem is gedaan. Luisteren wij een igenblik naar zijne profetie, toen uitgesproken: het vraagstuk, dat ons verdeeld »udt, (de schoolquaestie), is er een, waarvan en weet hoe het, moest het in deze Kamer beraadslaging komen, door de groote meerder- sid zou worden beslist, Die meerderheid echter u wellicht, indien het waar is, dat zij in het ig der Natie vertegenwoordigt een geest van iderdrukking en van onrechtvaardigheid, spoedig (houden meerderheid te zijn. Welnu, zij is zoo er overtuigd van haar recht en van hare vtionale kracht, dat zij die proef wenscht te (orstaan. De regeeringdat weten wij, zal, 3 de stembus gesproken heeft, die uitspraak schouwen als eene uitspraak van het orakel ,n Delphi. Hoe dus de Kamer in het volgend .tingjaar zal zijn samengesteld, zal van be ssenden invloed zijn op het antwoord en het wijzigd wetsontwerp; daarom zij straks de tie in de gelegenheid uit te maken, of, wat m in 1875 wilde, nog wordt gewild in 1877." En op een ander oogenblik hooren wij: „Neen, mneer de regeering ons niet heeft willen in ,at stellen haar ontwerp op het lager onder- js te behandelen, kan ik het alleen daaraan J8chrijven, dat deze regeering de politieke aestie niet met deze Kamer behandelen wil. elnu, ik neem dat aan. Indien werkelijk de jeering meent dat, wanneer in 1 877 de stem- s zal hebben gesproken, die teniet zal doen it de vrucht was van de verkiezingen van 75, zoo wil ik aan haar en, indien men dat iciliant noemt, aan den geachten afgevaar- ;de uit Nijmegen en zijne vrienden die kans ven; MAAK IK BEN OVERTUIGD, DAT IK HET VEI lig kan doen Maar wil men, dat weder in onze politiek de zomerdagen aanbreken, wil men opnieuw de liberale zon in haar vollen glans zien schij nen, dai dan de natie spreke en bij de stem bus hare beslissende stem doe hooren." De heer Kappeyne heeft toen bewezen onze natie goed te kennen. Hij vreesde de verkie zing niet, want hij was er zeker van, dat men de natie slechts hare stem moest doen hooren om te vernemen, dat zij slechts van liberale beginselen wil weten. En nu de verkiezingen geheel zijn afgeloo- pen, is zijne profetie ten volle vervuld gewor den. Wat in de laatste jaren eene zeldzaam heid was, had bij deze verkiezing plaats. De beide uiterste kerkelijke richtingen gingen niet hand aan hand er was dus meer eerlijkheid in het spelwat te meer wensehelijk is ge weest, omdat de conservatieve partij geen ge wicht meer in de schaal kan leggen, en de strijd dus hoofdzakelijk liep over clericaal en anti-clericaal. Waren nu beide richtingen op clericaal gebied weer hand aan hand gegaan, dan waren zij op sommige plaatsen een mach tiger vijand voor de liberale partij geweest, ja zelfs in enkele districten wellicht overwinnaars gebleven. Maar tevens zou het moeielijk ge weest zijn een oordeel uittespreken over den geest van het Nederlandsche volk. Eene coalitie van twee tegenstrijdige machten, alleen ver bonden door de leuze om te bestrijden wat zij niet willen, biedt geen gelegenheid aan om te beoordeelen, wat elk afzonderlijk wel wil, en hoe groot beider aantal aanhangers is. Daar toe heeft d" Juni-verkiezing on9 thans de ge legenheid wct aangeboden. Wij hebben nu kunnen opmerken, dat de macht der kerkelijke partij zich meestal bepaalt tot die districten, waar de steden door het platteland worden overstemd, en waar de macht der geestelijkheid dus het sterkst is. Nieuwe overwinningen konden zij echter niet behalen. Er is tevens gebleken, dat de ultramontaan- sche partij niet zoo eerlijk is als de anti-revolu tionaire. In Delft stelde zij een persoon, over wien het oordeel allerongunstigst wasdie zelfs niet eens tot haar kón behooren om dat hij geene beginselen kende, en over wiens politieke tinnegieterij elk eerlijk man met afschuw moet worden vervuld. De anti-revolutionairen hielpen haar niet. In andere districten hielp zij trouw den candidaat der protestansch-kerkelijke partij, zoo zij geen eigen candidaat kon stellen. Wij be hoeven niet verder te gaan dan Middelburg, om daarvoor het bewijs te leveren. De heer Wolbers zou nooit zooveel stemmen hebben ver kregen als hij nu verwierf, zoo niet o. a in het land van Hulst de pastoor hard meegewerkt had, om hem te steunen. En wat die geestelijke heeren vermogen is maar al te wel bekend. Toch erkennen wij het recht, dat zij hebben, om, van hun standpunt uit, voor hunne beginselen te ijveren, maar dan toonen zij voor begin selen te strijden En dat doen zij niet door voor hunne natuurlijke vijanden te ijveren, alleen om eene andere partij te bestrijden. Wanneer zij eerlijk bun candidaat voorstonden en met alle macht poogden hem te doen over winnen, wij zouden hen daarvan geen verwijt maken, maar wel doen wij dit hun met het oog op hetgeen zij vooral te Delft hebben te aanschouwen gegeven, en op hun steunen van personen, die in vele quaestiën lijnrecht tegen over hen staan. Toch heeft hun werken niets gebaat. De heer Heringa is gevallen en iemand, die zoo diep is vernederd door zichzelven, zullen wij niet verder hard vallen. Hij zij voorgoed van het politiek veld verdwenen, waarop hij zulk een treurig figuur maakte. Te Middelburg is de heer Van Eek gekozen, en al de overwinningen, die behaald werden, zijn ten voordeele der liberalen gekomen. De verhouding der partijen in de Kamer zal nu na 1 September wezen, dat de liberale partij 49, de ultramontaansche 16, de anti revolutionaire 9 en de conservatieve 6 verte genwoordigers heeft Nu willen wij aannemeu, dat er onder de liberalen nog w el enkelen zijn, die niet in alles met de heeren Kappeyne c. s. zullen meegaan. De heer Schagen Van Leeuwen b. v., in Delft gekozen, heeft eeuige antecedenten, die hem voor een liberaal pur sang misschien niet geschikt doen zijn. Wij lazen dezer dagen in de Delfshavenwhe courant, dat hij was lid der anti-revolutionaire vereeniging Christelijk- Nationaal onderwijswelke zich onlangs voor het restitutiestelsel verklaarde, oprichter en aan deelhouder in een conservatief Dagblad, vroeger ij veraar voor de candidatuur van den conser vatieven afgevaardigde, den heer Nierstrasz. Dit zijn voorzeker geene aanbevelingen voor een liberaal afgevaardigde; maar mocht in de toe komst van hem en een ander nieuw geko zen lid blijken, dat zij de vlag, waaronder zij zijn binnengekomen oneer aandoen, wel nu, de meerderheid blijft dan toch nog sterk genoeg om een beslissenden invloed uitte- oefenen op 's lands zaken. En van dien in vloed maken onze liberale vertegenwoordigers thans gebruik! Aan alle halfslachtigheid kome nu voor goed een einde; de bekwame adminis trateur, de heer Heemskerk, ruime zijn plaats in voor een flink, degelijk liberaal, voor den heer Kappeyne zeiven, die, nu zijne profetie is ver vuld mee kan werken om aan de uiting van den volkswil leven en kracht te geven. Het zou eene bespotting wezen voor ons volk, wanneer de tegenwoordige premier na September nog lang aan het bewind bleef. Keert hij soms tot zijne vroegere, veel vroegere liefde, tot de libe rale beginselen, terug en de geschiedenis leert ons, dat 't den heer Heemskerk niet zoo moeielijk valt van politieke geloofsbelijdenis te verwisselen dan toch is hij niet meer de geschikte maD, dan toch is hij niet de persoon, dien men ver trouwen kan. Wat hij totstandbrachtdeed hij met behulp der liberalenwat hij niet vol bracht, liet hij na, uit vrees voor de andere partijen. De eerste ontmoeting in September zal nu zeker geene aangename wezen, maar zelfs de grootste man moet zich in 't onvermijdelijke schikken. Hij ga dan heen in 't volle bewust zijn van zijne bekwaamhedeu, welke niemand hem zal ontzeggen, maar die zijne zwakheid van beginselen niet konden bedekken. Dan is de tijd aangebroken voor de liberalen om te handelen; en zonder te luisteren naar alle mogelijke jeremiaden van miskenning en verdrukkingdoor hunne mede-afgevaardigden van andere richting aangeheven, gaan zij met vaste hand in de eerste plaats aan 't werk om een verbeterde wet op het lager onderwijs in 't leven te roepen, waarnaar wij al jaren zitten te wachten! Dat zij het debut van de liberale vertegen woordigers Er zal daarna nog genoeg te doen wezen, wat voor ons land ten zegen kan worden GOES, 2 Juli 1877. De St.-Ct. bevat de statuten der sociëteit Eensgezindheid", te Goes. Blijkens een advertentie in de Midd.Ct. herdacht de heer H. Moezelaardirecteur van de cellulaire gevangenis alhier, gisteren den dag, waarop hij 25 jaren geleden als ambtenaar by Rijksgevangenissen werd beëedigd. Hedenmiddag ongeveer twaalf uur geraakte het zoontje van J. alhier by de brug in 't water. Niettegenstaande onmiddellijk een paar roeiboo- ten aanwezig waren om te helpen, werd hy met moeit'" "'ruit gehaald en was de drenkeling een oogenblik buiten kennis. Het gelukt spoedig hem weer by te brengen ei waarts te voeren. 's-HTeer Areiidskerke. Op h der vorige week circuleerde alhier oi ingezetenen een adres aan de Provincial! tot af wij zing van het verzoek der Spo maatschappy, om ontheffing der verp tot het aanleggen aan den steiger t( faartsdjjk. Als men nagaat, dat die sti gemaakt in het belang eener goede co catie en de stoombootdienst wordt j dieerd met eene aanzienlijke som uit de ciale fondsen, dan mag men verwach de beslissing niet ongunstig voor de adre zal zjjn. Wemcldinge. Den man, wiens Woensdag afbrandde, trof Vrijdag w ongeluk. Zijn lOjarig dochtertje ging kameraadje met een zak naar den mo langzaam draaide, terwijl de molenas hooi werkte. De kinderen, omlaag r vindende, gingen naar boven, en oo niemand ziende, natuurlijk naar buiter galerij, waar het meisje een paar slag de molenwieken ontvangen heeft en kennis is gevonden. Eene hersenschud 't gevolg hiervan. Het kind, hoewel eer beter, is nog niet buiten gevaar. De gemeenteraad van Middelbar: de jaarwedden van den burgemeester secretaris, thans 1600 bedragende, ve tot ƒ2000. Het aan den heer J. J. P. TT landmeter bij het kadaster te Middelbu leende ontslag uit 's lands dienst waai opzettelijk nog geen melding maakte: blijkens nader bericht geweest.- „eervo zijn verzoek." Aan het hoofd van het Zaterd schenen nummer van de Nieuwe Bijdragt de redactie het volgende medeS. Gille l Die naam stond tot nutoe onder de 1 medewerkers aan bet hoofd van dit bis zouden meeneu de waardigheid van oi te kort te doen en alle overige medewei beleedigen, als we dien naam daar üetei Hij wordt dus geschrapt en zal, hop ook nooit weêr in onze kolommen voor Van de instemming aller rechtschapen van welke richting ook, houden we deze handelwijze verzekerd." In het Nieuwsbl. v. d. Boekh. ko advertentie voor van deD heer S. Gille h die „tengevolge van de Delftsche verkis een brochure willende uitgeven onder d van „Afgeperste verdediging," een u zoekt, die het kopijrecht dier brochurs vel gr. 8vo. wil koopen. »De op! zal tot een weldadig doel bestemd w< Zij, die meenden, dat de heer H. ni goed „dood" was, hebben zich dus zegt Het Vaderland. De tentoonstelling van honden, d Jachtvereeniging Nimrod" georganise' Zaterdag te Amsterdam geopend, moet u tend geslaagd, van grooter om t,eg ?n f beter gehalte zijn dan die van 't voi Als plaats, waar in 187S de honden te stelling zal gehouden woréejif is Arnhi mocht daar geen ges hikte genheid worden gevonden, Rotterdam aangjwea Te Nieuwediep is aan boord van 'd fregat Evertsenwaar de zeemiliciens da ting van dit jaar geëmbarkeerd zijr granuleuze oogontsteking uitgebroken, men zegt, zal dat schip ontruin d worden zijn verscheiden miliciens in het opgenomen. Gisteren, I - 25 hü leden, dat het sr - c- -ö maakt.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1