1877. N°. 76. Zaterdag 30 Juni. 64ste jaargang. COLORADO KEVER, Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 81tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. ill deze Courant behoort een bijvoegsel. Wegens aanhoudend plaatsgebrek waardoor telkens bijvoegsels moeten gegeven worden, en dan nog vaak stuk ken moeten blijven liggen, zal, met 1 Juli te beginnende Goesche Courant in GROOTER FORMAAT verschijnen. De prijs voor abonnement en advertentiën blijft echter dezelfde. "V" erordening. OFFICIËELE MEDEDEËLIiVGEtV. GOESCHE COIIRM. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Veijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES brengt opnieuw ter openbare kennis, dat eene afbeelding met toelichtende beschrijving van den uitgegeven door het Departement van Binnenlandsche Zaken, ter Secretarie is nedergelegd, en daar door een ieder kan bezien en gelezen worden, terwijl hij de aandacht vestigt op de heden daarvan aangeplakte publicatie. Goes, den 29 Juni 1877. De ^Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 29 Mei 1877 is vastgesteld de navolgende Verordening tot wijziging der veror dening betrekkelijk de straten, stegen, gangen, markten, pleinen, wallen, wegen en waterleidingen in ae gemeente Goes. EEN1G ARTIKEL. Art. 19 der verordening betrekkelijk de straten, stegen, gangen, markten, pleinen, wallen, wegen en waterlei dingen in de gemeente Goes, vastgesteld den 16 Sep tember 1855, 26 Augustus 1858 en 24 Juni 1874, wordt gewijzigd, zoodat dit zal luiden als volgt „Behalve door de daartoe vanwege de gemeente benoemde personen, mag eene bekendmaking niet omgeroepen of eenig stuk, het zij gedrukt, hetzij geschrevenof ook eenige teekening of eenig prentwerk aangeplakt worden, dan na machtiging der politie. „De door de gemelde personen aangeplakte bekend makingen mogen niet worden afgescheurd of onleesbaar gemaakt." Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zeeland volgens hun bericht van den 22 Jiini 1877, N 2714/12, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het be hoort, den 28 Juni 1877. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, M, P. BhAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Te Rotterdam is op het terrein voor het in lossing liggende stoomschip Rotterdam, met diverse stukgoe deren van New-York aangekomen, een insect gevonden, hetwelk aan het departement van binnenlandsche zaken opgezonden en geconstateerd is een levende colorado kever (doryphora decemlineata) van het vrouwelijk geslacht te zijn. Met verwijzing naar de herhaalde waarschuwingen van regeeringswege en de beschrijving, met teekening, van het genoemde insect, door het Ministerie van binnenlandsche zaken uitgegeven en verspreid, wordt de aandacht op het bovenstaande gevestigd en ieder uitgenoodigd, zpoveel in zijn vermogen is, door onder zoek en door het uitroeien van dat schadelijk insect, daar waar het mocht voorkomen, jnede te werkpn tot voorkoming van de algemeene ramp, die van de over brenging van den colorado-kever op de aardappelen velden het gevolg zou zijn. Staatscourant De Min. van Oorlog, ontvangen hebbende een aantal verzoeken van of ten behoeve van milicien verlofgangers, om vrijstelling van het opkomen onder de wapenen voor de eerlang te houden herhalings oefeningen, brengt ter kennis van de adressanten, dat de belangen van den dienst niet toelaten in hun ver zoek te bewilligen; herinnert voorts aan de betrokken miliciens, dat zij, die wegens ziekte niet op den be paalden dag onder de wapenen opkomen, overeen komstig de daaromtrent bestaande voorschriften, zich, pa hun herstelling, hij hun korps moeten vervoegen, teneinde gedurende zes weken iii den wapenhandel te worden geoefend. Oost-Indië. Bevorderd bij de inf. tot len luit de 2e luit. J. A. P. Geill. BlfJiMEMLAiMDSCHE BERICHTEN. GOES, 29 Juni 1877. In het bericht, voorkomende in Het Handelsblad van heden omtrent de alhier ge houden feestviering bij gelegenheid der inwij ding van de sociëteit, wordt meldiug gemaakt, dat de heer burgemeester alleen een cadeau aan de directie zou hebben geschonken. Op verzoek van den heer Blaaubeen melden wij, dat dit het geval niet is geweest, maar dat dit geschenk namens eenige leden der sociëteit door hem op dien avond de directie is aangeboden. Ten opzichte van de Sopraau-zangeres is door de Middelburgsclie Courant een vergissing gepleegd, die overgenomen is door de Nieuwe Goessche Courant en tot heden niet is hersteld. Die dame heet niet Mej. Vogel, maar Mej. L. Nagel, uit Utrecht. En ten slotte wil len wij nog een klein misverstand ophel derenwaartoe ons verslag aanleiding zou kunnen geven. De heer Blaaubeen heeft den heer La Motthe niet de ziel van het feest ge noemd deze woorden nemen wij dan ge heel voor onze verantwoordelijkheid maar gezegd, dat hij de ziel was van het gansche sociale leven in Goes, die bij alle feestelijk heden in onze stad deze zoodanig wist te regelen, dat een ieder daarmee ingenomen was. Er is wel eens geklaagd over de slechte en de moeielijke communicatie van Schouwen met het vasteland. Met de rechterlijke orga nisatie heeft die gemeenschap een groote rol gespeeld, en een reisje van Goes naar Zierikzee zelfs werd toen te moeielijk geacht. Thans schynen de uitgevers van den Zierikzeeschen Nieuwsbode een nieuw eorrespoudentiemiddel uit gevonden te hebben, dat misschien als vervoer middel dienst zou kunnen doen. Woensdagavond verscheen een nommer van ons blad, dat te acht uren hierin de stad werd verspreid en des anderen daags Zierikzee eerst bereikte. Daarin kwam een ingezonden stuk voor van een ingezeten uit Wolfaartsdyk, over het aanleggen der stoomboot aan den steiger. Op hetzelfde oogenblik, misschien wel iets vroeger, verscheen een nommer van den Nieuwsbode, waarin reeds melding werd gemaakt, dat zulk een stuk in de Goesche Courant stond met een kort uit treksel van den inhoud. Vóór dat het nog onze drukkerij had verlaten, kende men het stuk reeds in Zierikzee. Van een dergelijken spoed hebben wjj geen begrip. Als de uitgevers van den Nieuwsbode ons het middel eens bekend maakten, waardoor zij dit verkregen, zij zouden ons en vele anderen een dienst bewijzen. Te Vlissingen is het stoomschip Friesland binnengekomen, waarmee o. a. de heer J.Bosdijk, geboortig van Heinkenszand, voor eenigen tijd uit Iudië is gerepatriëerd. Ovezaiul. Dinsdag 11. is een inwoner van hier, J. v. Z., aan een groot ongeluk ont komen. Met zijn anders zoo mak paard schijnt hij van den breeden weg af en tegen een boom geraakt te zijn, zoodafc hij zelf van het voertuig op den grond stortte. Men vond hem, misschien door den schrik, geheel bedwelmd, terwijl zijn paard, dat losgeraakt was, het hazenpad had gekozen. Wemeldinge. Woensdagmiddag, omstreeks vier uren, brak in een schuur, hehoorende aan Hubrecht Van Oosten, plotseling brand nit, die dadelijk zich zeer hevig liet aanzien. Men had nog juist tijd een stier los te snijden en de varkens te lateu wegloopen. De huisgenooten waren allen afwezig, uitgezonderd de eigenaar, een reeds bejaard man, die van schrik buiten kennis lag. Op 't gelui der 2 klokken waren spoedig een menigte volks en de spuit der gemeente, met die van het kanaal, alhier tegen woordig. Beiden werkten voortreffelijk en daaraan had men 't dan ook te danken, dat de brand zich niet uitbreidde en spoedig be dwongen was. Om half zeven rukten de beide spuiten in, en bleven een paar manschappen over om wacht te houden. De schuur was een zeer oud gebouw en tegen brandschade ver zekerd bij eene Middelburgsche maatschappij, terwijl de inboedel bij een Zierikzeesche maat schappij verzekerd was. Als men nagaat, dat de schuur stond in de na bijheid van het woonhuis, van andere hofsteden en van de pastorie, dan is alles, dank zij de gunstige richting van den wind, bijzonder goed afgeloopen. Omtrent de oorzaak verdiept men zich in allerlei gissingen, doch met zekerheid valt daaromtrent niets te zeggen. Wolf aartsdijk. Donderdag had alhier, onder begunstiging van de meest gewenschte weersgesteldheid, de aangekondigde wedstrijd plaats vanwege de vereeniging Landbouw en Veeteelt. Reeds vroegtijdig in den morgen waren de landbouw-werktuigen op het terrein gebracht, welk6 in den voormiddag onder toezicht van de regelings-commissie en de benoemde keur meesters beproefd werden, hetgeen met belang stelling geschiedde. De uitslag daarvan was, dat voor den besten gewonen ploeg de le prijs van 10 aan G. Slabbekoom en de 2e prijs van 5 aan C. Zuijdweg werd toegekend. De uitgeloofde pryzen voor drie bijzondere soorten van ploegen zijn niet toegewezen, deels door niet- inzending, maar ook deels naardien ze minder voldeden, tengevolge waarvan aan een twee- voors-ploeg, hoezeer niet bepaaldelijk gevraagd, om zrjne solide bewerking eene premie van 5 aan J. P. Platteeuw kon worden uitge reikt. Voor de beste ijzeren 6- en öbalkseggen behaalden A. Van Weel en A. Op 't Hof respectievelijk ieder den uitgeloofden prijs van van 10, terwijl de prijs van f 5 aan J. Van de Kreeke Kz., voor de beste houten 5balks- egge ten deel viel. Na den afloop hiervan ging men over tot de beraamde volksverma kelijkheden. Onder aanvoering van J. Van der Voorde en L. De Pagter te paard werden nu de ringrijders en loop9rs, vergezeld van de daartoe aangestelde commissarissen, in gere gelde orde naar het tweede terrein geleid. Dit aloude en eigenaardige Zeeuwsche volks vermaak had veler opgewektheid ter bijwoning gaande gemaakt. Door 16 personen werd met flinke paarden naar den ring gereden, waarvoor 5 prijzen bestemd waren, waarvan de le prijs behaald werd door Adr. Tolhoek, terwyl, om het bepaalde uur niet te overschrijden, de 4 overige bij loting te beurt vielen, aan Jobs. Van der Voorde, P. Van Damme, C. Zuijd weg en P. Cornelissen, als de meeste punten behaald hebbende. De geestdrift onder de jeugdige ringloopers was buitengewoon groot; niet minder dan 28 namen daaraan deel, allen met eocarden uitgedost, om 18 prijzen te be halen, welke aan J. Van Sabben, J. Houte kamer, J. Oele, A. Van den Bergen, J. V. d. Voorde, W. Kopmels, G. Meeuse, J. Veerhoek, A. Eggebeen, H. Van Beek, W. De Leeuw, J. De Bakker, C. Grootemaat, M. Kaboord, J. Smallegange, J. Kaboord, P. Looij en D. Leys werden uitgereikt. Ordelijk begaf nu de geheele optocht zich naar de woning van den Burgemeester, tot dankbetuiging voor zijne be toonde deelneming waarna allen in welte vredene en opgeruimde stemming behoorlijk huiswaarts keerden. De vereeniging mag alzoo met welgevallen neêrzien op hare zoo wel geslaagde poging, zoo tot het uitlokken van de ambitie voor landbouw-werktuigen, als voor het verschaffen van een onschuldig volksvermaak, hetwelk, trots de bedoelingen van enkelen, die zulks wel gaarne zouden gekeerd of verstoord heb ben, hoogst genoegelyk is afgeloopen. Vervolg Binnenlandsche berichten in het Bijvoegsel.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1