Aanbesteding. VAN HET 00RL0GST00NEEL Onder het afdrukken ontvingen wij bericht, dat er te Wemeldinge brand is uitgebroken. Nadere bijzonderheden ont breken nog. GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES van 25 tot 27 Juni 1877. De biljetten, gevoegd bij de Circu laire van 18 Juni, zullen in de laatste dagen dezer week door de ondertee kenaars dier circulaire in persoon wor den opgehaald. op Vrijdag den 6 Juli 1877, komst te sluiten, dvwyl er orsr politiek gesproken wordt. In bet algemeen bandelen de regeringsamb tenaren met de meeste gestrengheid tegen ieder, die, op welke wijze daa ook, in het openbaar blijken geeft van weinig ingenomenheid met den nieuwen stand van zaken. In het Somme-departement heeft het sluiten van koffiehuizen een protest uitgelokt van eenige handelaars, dat bij den raad van State is ingediend en door den advocaat Guyho, lid der kamer van afgevaardigden, zal worden toegelicht. Deze kamer heeft jl. Vrjjdag een voorstel van den beer Sansac aangenomen, tot intrekking van bedoelde wet, doch de Senaat weigerde den volgenden dag het aangenomen voorstel urgent te verklaren. OOSTERSCHE QUAESTIE. Met betrekking tot den toestand, waarin Europa thans verkeert, hebben twee leden van het Britsche Kabinet hunne gevoe lens kenbaar gemaakt over hetgeen door Eogeiand in deze omstandigheid zal gedaan worden. Lord Derby schreef een brief aan graaf Schuicaloff, den Russischen gezant, en Sir Stafford Northcote autwoordde op een toast aan een feestmaal. Eerstgenoemde staats man verklaarde, dat Engeland getrouw zal vast houden aan ecne politiek van onzijdigheid, zoolang alleen de Turksche belangen in het spel zijneene poging echter, om liet Suez-kanaal te blokkeeren en de scheepvaart te belemmeren, zou het beschouwen als eene bedreiging van Indië en bet zou niet met onverscbiiligbeid aanzien, dat Konstantinopel in andere banden overging. Zijn ambtgenoot Northcote verklaarde, dat het Engelsche Kabinet eene regeling der Eutopeesche quaestie wenscht, doch geen aanleiding wil geven tot bezwaren. „Engeland zal een waardig aaudeel in die regeliug, waartoe bet tijdstip wellicht spoedig zal gekomen zijn, nemen." De vrees, dat Konstantinopel in andere handen zou overgaan is, volgeiis een antwoord van prius Gort- tchaioff, ongegrond. De Czaar is niet voornemeus zich meester te maken van Turkije's hoofdstad. Niet dan by algemeene overeenstemming kan de toekomst geregeld worden van die stad, welke aan geene Europeesche mogendheid behooren kan. De quaestie van den Bosphorus en de Dardanellen zal in gemeen overleg moeten worden opgelost. Het eenige doe) van Rusland is, volgens den kanselier, de afdoende bescherming van de door Turkije onderdrukte Chris tenen tegen ondragelijke knevelarij en verdrukking. BELGIË. De internationale Commissie der opge richte Maatschappij tot het doen van nasporingen in de binnenlanden van Afrika heeft hare taak vol bracht. Aan het uitvoerend comité is het inrichten van bet eerste station opgedragen. Met dit station heeft men de onderdrukking van den slavenhandel ten doel. De expeditie zal van de kust van Zan zibar naar het meer Tanganyika vertrekken. vernemen wij, dat de Russen op twee, sommigen beweren op drie plaatsen den Donau overtrekken. Montenegro zal weldra geheel door de Turken bezet zijn. De insluiting van Bajazid door de Turkeu is door de Russen erkend, en volgens latere Turksche berichten heeft de vesting zich reeds overgegeven, wal bevestiging vereischt. Men spreekt te Konstantinopel ook van een overwinning van Moukthar Facha dd. 21 Juni by Elbaz, en van een andere zege, behaald bjj Van. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. In de classicale vergadering, heden alhier in de „Prins van Oranje'' gehouden, zijn de heeren Van Leeuwen, president van het class, bestuur, en Giltay, lid, als zoodanig herhozen. In de plaats van het lid dr. Verschoor heei't de meerderheid gekozen den heer J. P. Boshoff. Als secundi van onderscheidene leden zijn gekozen de heeren Hulsebos, Van Dolder, Enderlé, Van elms, Adam en Schouw Santvoort. De discussie over de voorstellen der Synode leverde niet veel belang rijks op. Dit de stemmingen blijkt voldoende aan welke zijde de meerderheid, geweest is behalve dat de twee eerstgenoemden tegen de bedoelingen dier meer derheid zijn gekozen, geschiedde die van de laatste dan ook nog bij loting. Zondagavond is te Loosduinen het huis des Bur gemeesters door onvoorzichtige behandeling van een petroleumtoestel geheel uitgebrand. De meubelen zijn echter gered. Zaterdag is te Amsterdam een vier jarig knaapje door een vrachtwagen overredenna eenige nren overleed het. In de omstreken van Zwolle scbynt het overrijden van koebeesten op den spoorweg in den laatsten tijd aan de orde van den dag te zijn; in de vorige week werden door den Frieschen trein 4 kalveren overreden. Toen den vol genden dag. de directie eene inspectiereis ging maken, werd door den trein een stier doodgereden, en Zon dagavond heeft de iaatste trein van het centraalspoor uit Utrecht komende op een kwartier afstand van het station te Zwolle een pink doodgereden. De conduc teurs hadden een schok gevoeld, en toen men daar aankwam was een stang der locomotief krom gebogen en zat bet koehaar en vleesch aan de buffers der locomotief. De afsluiting van eenige overwegen schjjut veel te wenschen over te laten. Bij een school examen, in een gemeente in Wurtemberg, werd on langs den leerlingen opgegeven een brief te schrij ven aan een bestaand persoon en den brief verzegeld sn met een adres voorzien aan den examinator ter hand te stellen. Deze nam de brieven mede naar huis en door een vergissing werden zij naar het post kantoor gebracht. Voor de ontdekking der vergis sing waren de brieven reeds verzonden, zelfs een naar Amerika en een ander naar Australië. Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Dinsdag had de jaarlijksche algemeene vergadering van bovengenoemde Maatschappij te Tholen plaats, die de voorzitter, de heer Pické, opende met eene toespraak, waarin hij hulde bracht aan de nagedach tenis van wijlen H. M. de Koningin, en aan den overleden landbouwkundige Staring. Hij deelde verder een en ander mee, betrekking htbbende op landbouw en veeteelt, over de tiendeD, die langzaam opruimen, over de lasten, die drukken op de ruiling van grond, over de ellendige jachtwet, die zoo belemmerend werkt, en over de tollen, die gelukkig nog slechts weinige meer zijn. Op Walcheren, waar eene poging is aangewend om ze af te koopen, stuitte deze op groote bezwaren af. Op het stoomgemaal in Schouwen en op den afvoer van het water in 't algemeen werd door hem gewezen, en naar zijn gevoelen was het bezigen van stoom gemalen ook in andere deelen van Zeeland mogelijk. Verder wees spr. op den gelukkigen toestand van het onderwijs, hoe wij sedert een jaar in 't bezit zyn van een rijks landbouwschool, en hoe sedert twee jaren in Zeeland landbouw-voordrachten worden ge houden, waaromtrent de verslagen gunstig luiden. In Oostburg bestaat een wekelijksche cursus voor wetenschappelyken landbouw. De drooglegging der landerijen, die in menige streek weer plaats heeft gehad, verdient meer en meer de aandacht. Werd voor 16 jaren de eerste dorschmacbine in Tholen, en dus in Zeeland, in werking gebracht, thans zijn vele werktuigen in gebruik. Dit gunstig verschijn sel is vooral aan de Zeeuwsche Maatschappij te dauken, en aan de tentoonstellingen, die van harent wege worden gehouden, en goed werken. Thans moeten er echter groote wedstrijden plaats hebben zonder verandering van de tentoonstellingen van vee. In de statuten is daarom eene wijziging gebracht door te bepalen, dat om de 3 jaren een wedstrijd en elk jaar een tentoonstelling van vee zal worden ge houden. De toestand der Maatschappij is gunstig. Telde zy voor 16 jaar 800, thans beeft zij bijna 2500 leden. Op de wereldtentoonstelling te Philadelphia was zij met goed succes vertegenwoordigd, en aan staande jaar zal zij ook te Parijs exposeeren. De voorzitter noodigde de landbouwers uit, daaraan zoo veel mogelijk te helpen. Ten slotte wees hij op den Zeeuwschen almanak, die voor het eerst is verschenen. Daarna werden de notulen vau de vorige algemeene vevgaderiug gelezen eu goed gekeurd de ingekomen stukken meegedeeld, en werd rapport uitgebracht over de rekening van 187 6, die met een goed slot van ƒ1429,03 sloot. Tot keurmeesters werden benoemd: Voor werktuigende heeren C. Groeneveld de Kater, te Noordgouwe, J. J. Van Arenthals, te Honteuisse, C. De Keijzer, te Middelburg. Voor paarden: de heeren C. Mazure, teZierikzee, G. A. Blinden bach, te Cortgene, J. De Kroo, te Vrouwepolder. Voor rundvee: de heeren T. J. F. Regelaar, te Hulst, J. Oele Hz., te Kapelle, B. Giljam, te Ouwerkerk. Voor schapen en varkens: de heeren M. Zonnevijlle De Muijnck, te Oostburg, P. Verbaegen, te Graauw. Er werd besloten in 1878 te Middelburg eene ten toonstelling te houden en daarbij den eersten grooten wedstrijd te doen plaats hebben. Vervolgens had de bespreking plaats van de volgende onderwerpen lo. het waarschijnlijke tenietgaan der meekrap cultuur zal eene groote verandering brengen iu de tot heden gevolgde vrucht wisseling en doel de vraag ontstaan, welke wijzigingen daarin dienen gebracht te worden? 2o. Is de oprichting van beetwortelsuiker-fabrieken in Zeeland aan te raden? Terwijl de heer Marletdie het eerste onderwerp inleidde, voor een goeden veestapel met goeden voeder- bouw pleitte, en nog wees op aardappelen-, suiker bieten vlas- en uienteelt, was een ander, de heer Bette, van idee, dat tabakscultuur wel in de plaats van de meekrap kou komen, waarop de heer Mol meedeelde, dat dit jaar in Tholen een paar proeven met tabak genomen zouden worden. Het tweede onder werp werd, op voorstel van den heer Visaangehouden tot eene volgende bijeenkomst. De vergadering werd daarna gesloten. Des middags had een rijtoer met 39 wagens plaats, die tot aller genoegen in de beste orde is afgeloopen. Heden had op eene weide van den heer oir. T. A. Wagtho, nabij Tholen, de tentoonstelling plaats van paarden, vee, werktuigen en andere landhuishoude lijke voorwerpen. Onder de bekroonden komen voorde heer E. Van den Bosch te Goes, voor zijne verzameling van zaai granen, met eene zilveren medaille, en de vereeni- ging tot verbetering van het paardenras te Goes, met een zilveren medaille, voor den hengst. INGEZONDEN. Was het ons voor eenigen tijd bijzonder tot ge noegen, dat de Bteiger aan het veer alhier van de geledene stormschade behoorlijk is hersteld geworden, minder aangenaam was het ons te vernemen, dat een adres in de aanstaande vergadering der Provinciale Staten ter behandeling zal komen, ingediend door den directeur der Zeeuwsche Spoor boo tmaatschappij, om ontheffing van de verplichting tol het aanleggen aan den steiger te Wolfaartsdijk. Het ligt wel voor de hand, dat, sinds in 1873 ook een steiger aan het Katsche veer is geplaatst, de drukke communicatie aan onzen steiger aanmerkelijk moest verminderen; maar ontegenzeggelijk is bet tevens, dat tot die ver mindering niet weinig heeft bijgedragen de handel wijze van de directie dezer maatschappij, die door het toepassen van een verhoogd tarief en verdere bezwaar nissen het er bepaaldelijk op schijnt te hebben toe gelegd, om de reizigers, die er anders belang by zouden hebben, van onzen steiger gebruik te maken, naar elders te verjagen. Wjj willen wel aannemen, dat de vermeerdering van het getal steigers in de Zandkreek voor der stoombootdienst mede tot bezwaar verstrekt; doch, naardien met het aanleggen van die meerdere steigers, ten koste der Provinciale fondsen, natuurlyk beoogd is de communicatie voor Zeelands bewoners te bevorderen, zoo strijdt hiermede dan nu, dat een deel dier bewoners, welke mede tot de Provinciale fondsen bijdragen, met dien maatregel niet alleen niet gebaat is, maar zich zelfs gedrukt ziet in het behoud van eene reisgelegenheid, waarop gedurende ruim een vierde eeuw hooge prys is gesteld. Wie onpartijdig oordeelt, zal toch ook wel moeten toe stemmen, dat de gelegenheid om aan onzen steiger op of af de Btoombooten te gaau, vooral bij regen achtige of ongunstige weersgesteldheid, verre te ver kiezen is boven die aan het Katsche veer, en het is alzoo wel hoogst te bejammeren, dat die gelegen heid nu zoo zeer bemoeielijkt wordt door maatregelen, welke, naar het ons voorkomt, wel opgeheven zouden kunnen worden door eene of andere tegemoetkoming vanwege de Provincie, in het algemeen belang. Wij hopen derhalve vurig, dat het voorstel van heeren Gedeputeerde Staten strekken moge tot opheffing der bezwaren, zoowel voor de reizigers dezerzijds, als ook voor de Spoorbootraaatschappij, opdat het gebruik van omen steiger, die om zijne stevige en doelmatige constructie met de later aangelegde gerustelijk wed ijveren kanopnieuw verlevendigd en alzoo be stendigd worde. EEN INGEZETEN VAN WOLFAARTSDIJK. VËRKOOPINGËN VERPACHTINGEN. Dalurn. Plaats. Voorwerpen, lnformatiên. 28 Juni, Ueinkenszand,erwten,roïge.boonen en boomgaard enz. Karseboom. 28 Hoedekensk. hooigras, hooi, rogge Paardekooper eu en blauwe erwten, Kakebeeke. 29 Kapelle, sparren, Van Datu. 29 Wollaartsdijk, paarden enzPilaar. 30 Kruiningen, veldvruchten, Van Dam. 2 Juli, Ovezand, hooigras, Pilaar. 3 Goes, verp. weide, Pilaar. 3 Goes, runderen, Van Dam. 5 Oudelaude, tarwe, gerst, rogge en vlas, Paardekonper Overman. 5 Kruiningen. bouwl., moestuin, portie meestoot, Rembges. 7 Wolfaartsdijk, rogge en meub. goederen, Kakebeeke. 7 Goes, Winkelhuis, Van den tinssche. 25 Kapelle, hofstede enz., Pilaar 27 Wissekerke, inpan, Roelof Sr Van der Moer. 27 Kapelle, vruchten, Paardekooper Overman. Geboren den 25, Cornelia, d. v. Jacob Goet- geluk en Adriana Marina Overweetden 26, Adriaan Hubrecht, z. v, Pieter De Pree en Francina Glerum. Overleden: den 25, Marinas, 7 m,, z. v. Bruinis Delnaaij en Maria Kok. Van alle ziekten, die dagelijks de sterftelyst vermeer deren, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd, dat de teer, die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigeu en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. De beste wijze om de teer te gebruiken is in den vorm van capsules. De ieercapsules van Guyot zyn een der meest populaire geneesmiddelen voor boven genoemde ziekten. Gewoonlijk neemt men twee cap sules telkens vóór men gaat eten. De weldadige invloed doet zich spoedig bemerken. Om zeker te zijn, dat men de echte capsules heeft, moet men op de driekleurige handteekening van den heer Guyot op het étiquette letten. Te verkrijgen te Goes bij de Wed. B. FABERY De JONGE, J. P. Van der DOES en in de voor naamste apotheken. ADYERÏENTIËN. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond bij het overlijden onzer moeder en aanbehttwdmoeder, betuigen wij onzen hartelij- ken dank. C. A. L. DANCKAERTS. D. DANCKAERTSSchippers. A. C. DANCKAERTS. N. B. DANCKAERTS—Lurkus. A. JACOBSE BOUDEWIJNSE. H. G. JACOBSE BOUDEWIJNSE— Danckaerts. Het DIJKSBESTUUR van den Polder OUD- WOLFAARTSDIJK zal des voormiddags te elf uren (en niet op Woens dag den 4 Juli, zooals vroeger geannonceerd is) in het gemeentehuis te Wolfaartsdijk, aanbesteden; k

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2