1877. N°. 75. Donderdag 28 Juni. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 31lls Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Wegens aanhoudend plaatsgebrek waardoor telkens bijvoegsels moeten gegeven worden, en dan nog vaak stuk ken moeten blijven liggen, zal, met 1 Juli te beginnen de Goesche Courant in GROOTER FORMAAT verschijnen. De prijs voor abonnement en advertentiën blijft echter dezelfde. POSTERIJEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAND. GÖESCHE f38é COtliWT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, \yXAj; Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek- Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. ^Jng hebbende dankbetuigingen van 1 8 regels a 1, Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regel» bedragende en J "lïs^85^^v N contant betaald, 20 ct. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Juni. 1. A. Snouw, Bruinisse 2. Mej. J. Bijleveld, Delft. 3 T. Bouwman, Goes. 4. H. Age, flon- terdsse. 5. F. Rieseuacht, Vierssen. 6. J. Merison, Schoonhoven. 7. J. Hagge, Uithuizen. ÖFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Blijkens een door de Nederlandsche Regeering van den Gouv. Gen. van Ned. Indië ontvangen telegram, zijn de op den 30n Mei jl. uit Batavia per Fransche pakketboot verzonden brievenmalen, bij het stranden van de Mei-Kong, bij den ingang van Straat Bab el- Mandel, op den 17 Juni jl., niet gered kunnen worden zij zijn dus als verloren te beschouwen. GOES, 27 Juni 1877. PEK TELEGRAAF. Voor de herstem mingen voor een lid van de Tweede Kamer zjjn uitgebracht: In het district Delft 2474 geldige stemmen. Gekozen is de heer mr. A. M. Schagen van Leeuwen, liberaal, met 1416 stemmen. De heer S. Gille Heringa verkreeg er 1060. (Bij de verkiezing op Dinsdag 12 Juni ver kreeg eerstgenoemde 964, en laatstgenoemde 893 van de 2311 uitgebrachte stemmen.) In het district "Almelo 2159 geldige stem men. Gekozen het aftredend conservatief lid, de heer H. A. Insinger, met 1121st. De heer G. M. Van der Linden verkreeg er 1038. (Bij de vorige verkiezing verkreeg de eerste 1032, de laatste 909 van de 2167 geldige stem men.) Onder het motto: politieke stuurmans kunst" schrjjft de Standaard Drieërlei kan Heemskerk doen öf terstond zijn ontslag nemen uit 's Konings dienst, óf dat ontslag verschuiven tot na September, óf in de zomervacantie zijn politiek voor de nieuwe Kamer-combinatie pasklaar maken. Wat zal hij kiezen: het eerste, het tweede of het derde: al naar gelang politiek eergevoel, ministeriëele zitlust of handige knutselgeest in zijn bera men boven drjjft. Volgens de Neuz. Ct. is door M. Schipper te Hoedekenskerke op Woensdag en Vrijdag van elke week een wagendienst van die plaats naar Goes ingericht in correspondentie met den provincialen stoombootdienat op de Wester- Schelde. In den nacht van 2 op 3 Juli a. s. zal tot het vervoer van bijen een extra-trein loo- pen van Vlissingen naar Roosendaal. De trein vertrekt van Vlissingen om 3 uren en zal te Roosendaal aankomen om 6,26. MCt.) Men verzekert, dat de reederij- Van Zeylen Decker, wier chel thans te Rotterdam in staat van beschuldiging is, onder de firma Van Leeu- wen fy Co. te Middelburg zal gevestigd blijven. <r=- Zondagochtend, een kwartier vóór negen uur, deed zich te Maastricht een sterke schok van aardbeving gevoelen, die de zich in de vertrekken bevindende voorwerpen hevig deed schudden. De schok was zuiver van het zui den naar het noorden en hield circa 8 secon den aan. Ook uit Simpelveld wordt gemeld, dat aldaar Zondagochtendte ruim 20 minuten voor 9 uren, schokken van aardbeving zijn waargeootnen, die slechts enkele secondeD aan hielden en gepaard gingen met zeer hoorbare rommelende geluiden, komende nit oostelijke en verdwijnende in westelijke richting Vooral in de bovenhuizen werden de trillingen heviger gevoeld. In enkele huizen zijn voorwerpen (licht huisraad enz.) omgevallen. Overigens werd geen schade aangericht. In alle nabu rige dorpen, zooals Kerkerade, Heerlen, Ubags- berg en alle verder afgelegen dorpen in de richting naar Maastricht, zijn op dat uur der gelijke schokken waargenomen. Het XVTe Nederlandsche taal- eu letter kundig congres, dat dit jaar te Kampen zou worden gehouden, is wegens het overlijden van H. M. de Koning:n tot Augustus 1878 uitgesteld. De achtste algemeene vergadering der Nederlandsche Juristen-vereeniging zal worden gehouden te Leeuwarden, op 23, 24 en 25 Augustus. Twee firma's te Amsterdam hebben weer een nieuwe industrie op touw gezet: ze hebben de bekende plakletters van geel en wit metaal vervaardigd en in den handel gebracht. ^fededeelingen van verscliiiieudea aard. De iV. Arli. Ct. klaagt, en terecht, over een barbaarschlieid, tegenover een misdadiger, die eerlang moet terechtstaan Theodoras Schut begaaa, wien men op 9 Januari een dwangbuis heeft aangedaan, waarvan hij eerst op 8 JuDi ontdaan is. De man kon toen zijn armen, die vijf maanden onafgebroken op de borst waren gebonden, niet meer bewegen; zelfs thans kan hij ze nog niet boven 't hoofd brengen. Een merkwaardig geval van loodvergiftiging kwam dezer dagen onder de volgende omstandig heden voor. Een kindje van zes maanden, dat bij zonder sterk en lichamelijk goed ontwikkeld was, werd van lieverlede mager en bleek. Braken en andere ongunstige verschijnselen brachten den ge neesheer op hel vermoeden van loodvergiftiging. Het keuken-gereedschap werd zeer nauwkeurig ua- gezien, maar geen spoor van lood ontdekt. Toe vallig zag de geneesheer het met grijs wasdoek over trokken kinderwagentje staan. Ook dit werd onder zocht en 't bleek zoo sterk loodhoudend te zijn, dat onder 't verbranden van een klein stukje onder scheidene kleine kogeltjes lood op het daaronder gehouden bord vielen. Terstond werd het gevaar lijke doek verwijderd en van lieverlede herstelde het kind, zonder dat er iets in den leefregel ver anderd werd. Waarschijnlijk dus was het grijze wasdoek de oorzaak van de ongesteldheid van het kind. Nv. d. D.) Te Rotterdam is het rijk van deu straatbezem voorbij; des nachts worden alle straten door bezem wagens, door paarden getrokken, schoongeveegd. De aardbeving, die te Maastricht (zie binnen- landsche berichten) is gevoeld, is ook waargenomen te Keulen, Aken en Wezel; zij duurde daar 3 seconden. Bij gelegenheid van den twee en zestigsten ge denkdag van Waterloo heeft de engelsche Army and Navy Gazette een lijst gegeven vau de nog levende officieren, welke aan den slag deelgenomen hebben. Daaruit blijkt, dat er nog zes en twintig van in leven zjjn. Zondag zijn op een akker te Muhlheim aan den Rijn coloradokevers in alle ontwikkelingsperiodes gevonden. Het veld behoort aan een slachter, die Amerikaansch spek ontvangt. Onmiddellijk is mede- deeling geschied aan het ministerie van landbouw. De velden in de omstreken van Fraustadt, in de Pruisische provincie Posen, worden vreeselijk door de sprinkhanen geteisterd. Bij de afzending van dit bericht waren er sinds ruim eene week dagelijks van 300 tot 500 personen onder de directie der openbare autoriteit aan 't werk, om de landerijen van die gevaarlijke gasten te zuiveren. Uit Londen wordt gemeld, dat zeven of negen edelgesteenten van buitengewone waarde in den nacht van Vrijdag op Zaterdag uit het Britsche Museum zijn gestolen. Twee ervan zijn teruggevonden, dank zij de eerlijkheid der kooplieden, aan wie zjj ten verkoop werden aangeboden. Van de overigen is nog geen a poor ontdekt; men vermoedt dat zjj naar Amsterdam zijn gezonden om daar verkocht te worden. Omtrent den brand van St. John's, Nieuw- Bruuswijk (Noord-Amerika), meldt men nader aan de Times, dat men gelooft dat 60 menschen zijn omgekomen; 30 lijken heeft men reeds gevonden.- De brand woedde over eene uitgestrektheid van 600 acres of bijna de halve stad. Uit het zuidelijk ge deelte moesten duizende personen in booten ontsnap pen en tal van menschen zjjn in schepen op de reede gehuisvest. Hulp kwam zeer spoedig opda gen. Reeds Donderdagavond om 7 uur werd van Montreal een extra trein afgezonden met twee wag gons brood, 1000 vaten meel en 200 vaten vleesch en spek. Halifax zond eene commissie met een trein met levensmiddelen en 10,000 dollars. Yarmouth en Nova Scotia zonden de stoomboot Dominion en 15,000 dollars. Bangor zond een trein met levens middelen en 3000 dollars. Chicago, dat vroeger door St. Johns zoo edelmoedig geholpen was, zond 6600 dollars, levensmiddelen en kleerenPortland zond 6000 dollars en levensmiddelen. De schepen zijn allen behouden gebleven door over de reede te gaan liggen. LANDBOUW VEETEELT. Men schrijft ons uit Westelijk Zeeuwsch Vlaan deren In geen jaren was er zoo veel voeder voor bet vee als dit jaar. Vandaar dat de landbouwers, die gten geld uoodig hebben, hun jong vee niet verkoopen, maai' opkweeken en auder fokvee bijkoo-" pen. Klaver- en «[eilanden staan dan ook allergun stigst. Vlas, gerst, koolzaad en aardappelen staan daarentegen zeer ongunstig. Worden er klavers bier en daar voor een 100 rjjksdaalders per H. A. ver kocht,er is vee! vlas, dat nauweljjks die som zal halen. 't Is verwacht en 't is gekomen. De vruebtboo- meu en de hagen zjjn vergeven van de rupsen. En als die nu weer niet gevangen worden, zal 't het volgende jaar nog erget zijn. Wat daar tegpn te- doen? De nesten, waarbjj men kan, snijdt men uit en doemt het ongedierte ten vure. Die, welke men niet kan uitsnijden, behandelt men aldusMen neemt een stok, bindt daarop aan 't uiteinde een lapje, doopt dat in de petroleum laat een paar- druppels in 't nest vallen en de rupsen zijn vertrókken. Om de hagen te zuiveren besprenkelt men ze met petroleum. Weten uwe perzikboomen van luizen, begiet ze dan spoedig in de felle zon en bestrooit ze onmid dellijk met tabakstof. Probatum. Kwelt u de zwarteluis in kerse- en morelieboo- men, maak dan een aftreksel van bladeren van 't vingerhoedskruid en begiet uwe boomen daarmede, zoodra de zon ze beschijnt. Knijpt thans de scheuten van den wjjngaard op 't achtste blad. (Weekbl. c. Z. VI. if. deel.) FRANKRIJK. Het besluit tot ontbinding der kamer is in de kamer voorgelezen. De leden zijndaarop uiteen gegaan, en de verkiezing zal binnen drie maanden plaats hebben, intusschen roept de regeering de hulp van den pauselijken Stoêl in. Volgens de Italië heeft de kardinaal-aartsbisschop van Parijs, mgr. Guibert, een langdurig onderhoud gehad met kardinaal Simeoni, 's pausen secretaris van staat. De Fransche prelaat moet betoogd hebben, dat de toestand steeds hache lijker wordt en dat men daarom hoe eerder hoe beter een gedragslijn behoort vasttestellen, om te verhoeden dat het episcopaat, de geestelijkheid en de katholieken niet door den stroom dsr revolutie worden raedegesleept. Ook moet de Fransche kar dinaal de moeieljjke positie geschetst hebben, waarin de regeering zich bevindtdeze moet tot zelfs den scbjjo van toegeeflijkheid jegens de clericalen ver- mjjden en behoeft toch hunne ondersteuning. Van een anderen kant meldt de Times in een dépêche uit Rome, dat de Fransche regeering hare voorne mens aan het vaticaan medegedeeld en daarbij den wensch kenbaar gemaakt heeft, dat in den aanstaan den verkiezingsstrjjd de prelaten mogen uitgenoodigd worden voorzichtigheid in acht te nemen, opdat geene stoornis der orde ontsta welke den val van het kabinet, tevens den val van de clericale partij, zou tengevolge hebben. De Heilige Stoel heeft be sloten, de verlangde aanbevelingen te doen. De regeering maakt een zeer ruim gebruik van de bevoegdheid, bij eene wet van 1851 verleend, om koffiehuizen en andere openbare plaatsen van bjjeen-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1