Mededeelingen van verschillenden aard. KERKELIJKE ZAKEN k ONDERWIJS. LANDBOUW VEETEELT. RECHTZAKEN. ♦oor het dienstjaar 1878 bedraagt aan inkom sten en uitgaven de som van f357,082.67 Va- Met betrekking tot de adressen van de ge meentebesturen van Stavenisse c. s. tot het maken van een steiger te Stavenisse, geven Ged. Staten in overweging, alvorens een bepaald voor stel te doen, door het slaan van proefpalen te onderzoeken of het maken van den steiger op de aangegeven plaats mogelijk is. Hierom wen- Gedepnteerden tot genoemd einde een krediet te verleenen. Van den uitslag der proef zal in de najaars vergadering verslag worden gedaan, benevens van een in te stellen onderzoek in hoever de steiger, als die thans op de gekozen plaats wordt aan gelegd, bruikbaar zal zjjn voor de scheepvaart. Met betrekking tot de heffing aan opcenten op* de grond- en personeele belastingen ten be hoeve der provincie over 1878, stellen Ged. Staten voor 32 opcenten op de gebouwde en onge bouwde eigendommen over 1878 en 24 opcenten te heffen op de personeele belastingdienst 1878/79. Sedert eenigen tijd zijn er in den kleinhandel gebracht een nieuw soort van koekjes, met fluitjes er in. Er wordt gewezen op bet schadelijke van dit artikel in de handen van kinderen. Het koperen fluitje tocb, met suiker in de koek vastgezet, kan zeer ge makkelijk oxideeren, en dan ontstaat er een zeer hevig vergift. Yoor het verpakken van koffie, kaas, snuif etc. wordt veel gebruik gemaakt van bladtin, doch daar dit bijna altijd loodhoudend is, wordt het in sommige gevallen schadelijk voor de gezondheid. Daarom wordt meer en meer gebruik gemaakt van zoogenaamd was papier, dat is: papier, met parahne doortrokken. Omtrent de verplichte inwisseling van oude Fransche munt, onlangs op gezag van Fransche en Belgische bladen medegedeeld, is nog geen datum bepaald. Een vreeseljjke brand, die 12 uren duurde, heeft de vorige week de Amerikaansche stad Nieuw- Bruns- wjjk geteisterd. 200 hectaren met huizen en ver scheidene openbare gebouwen zijn verwoest. De schade wordt geraamd op 10 a 15 millioen dollars. Volgens nader bericht kwamen 7 menschen daarbij om en zijn er 15000 zonder dak. De helft van het vernielde was verzekerd. Men vreest voor hongersnood en de Amerikaansche consul heeft naar verschillende steden om hulp getelegrapheerd. In de Fransche Kamer heeft zich het nooit gehoorde feit voorgedaan, dat er, bjj de rede van den Minister Parit, in de zaal gefloten werd. Een streng onderzoek werd ingesteld en eindelijk de schul dige ontdekt. Het was de spreekbuis, die van een fluit voorzien is om daarmede de personen te waar schuwen, welke voor de verlichting moeten zorgen. Do lucht in die buis was, door welke omstaudigheid ook, samengeperst en deed de fluit hooren. Niet de steenen, maar de lucht getuigde tegen den Minister van Openbare Werken. Door Gecommiteerden van 't classicaal bestuur van Goes zijn den 21 dezer nieuwe kerkeraadsleden bij de Herv. gemeente te 's-Heerenhoek benoemd ter vervanging van hen, die, uithoofde van overtreding der kerkelijke verordeningen, uit hunne betrekking zijn ontslagen. Aan den ring van Zierikzee werd dezer dagen, namens den kerkeraad der Evang. Luth. gemeente te dier plaatse, aangeboden 'een keurig bewerkte pre sidiale hamer, met zilver gemonteerd, voorzien van eene toepasselijke inscriptie, en wel als een bewijs van erkentelijkheid voor de vervulling van predikbeurten in de jongste vacature dier gemeente. Te Hoofdplaat is, als 7de poging, beroepen ds. A. F. Van der Scheer, pred. te Oud- en Nieuw-Appelscha. gelegenheid gebruik gemaakt, om, gesteund door de sociëteit, een degelijk en classiek werk uit te voeren, daar zij nu in de gelegenheid was solisten te laten komen. En het kunstwerk van Joseph Haydn bracht ons vaak in verrukking. Ik breng ze me nog eens in de gedachten die heerlijke koren nes ward Licht," vStimmt an die Saiten, ergreiftdie Ley er," u. s. w. vDer Herr ist gross," Vollen- det ist das grosse Werk." 't Is of ik nog die prachtige aria's van Gabriel o. a.ünd Gott sprach«er bringe die Erde Gras hervor u. s. to.," ünd Gott spracher bringe das Wasser in der Fallen hervor u. s. to." En dan hetgeen Uriel en Raphael zongen, en de heerlijke terzetten en duo's o. a. van Adam en Eva 't Is te veelom al het goddelijk schoone op te noemen, dat ons te genieten werd gegeven. Van de solisten waren twee oudbekenden. Mej. Nagel heeft reeds bij eene vorige gelegenheid zoo zeer ons aller sympathie verworven, dat wij niet konden nalaten, haar bij haar optreden toetejui- chen. En haar roem is op dien avond nog meer verhoogd. Zij zingt tot in de hoogste tonen zuiver, met gevoel, eenvoudig en gemakkelijk. Wij geven haar de verzekering, dat in Goes haar op treden steeds met meer vreugde wordt begroet, en dat zjj hier eene lieveling van het publiek is geworden. De heer Van Hemert heeft na de laatste ken nismaking veel gewonnen, wat kracht en omvang van zijn stem betreft. Ook hem danken wij voor het genot, dien avond ons verschaft. De heer De Goeij was voor het Goesche publiek een nieuweling, die zich van zijne taak op uitmun tende wjjze heeft gekweten, al moge die niet zoo Bij het admissie-examen aan de Utrechtache hooge- echool zijn van de 28 adspiranten 13 en van de 140 voor de Leidsche Hoogeschool 60 geslaagd, Het schriftelijk gedeelte van het eind-examen der Hoogere Burgerscholen in JSederland zou den 25n dezer (heden) een aanvang nemen. Onder Bergeyk en omstreken vertoont zich een bijzondere soort wormen, die aan de veldvruchten aanzienlijke schade toebrengen. Bjj een veiling hebben 1147 heet. koolzaad, in den lJpolderte zameu 196488 opgebracht. Op de beroemde Beusichemsche paardenmarkt zijn van 18 tot 22 dezer niet minder dan 4527 paarden, waaronder van de edelste rassen, aangevoerd. De handel is door de aanwezigheid van vele buiten- landsche kooplieden vrij levendig en voor flinke paar den worden zeer hooge prijzen besteed. Zelfs werd er voor een span Isabellapaarden tevergeefs 3700 geboden; voor enkele werd zelfs 1300 a 1400 besteed. In de Krimpenerwaard komen in de vrucht- boomen zoo verbazend veel rupsennesten, dat er geene mogelijkheid bestaat om ze te vernietigen. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zit ting heeft het hof te 's-Hage bevestigd het vonnis van de rechtbank te Middelburg in zake de aanva ring van de „Pboenix." Verder is de hoofdonder wijzer Smit te 's-Gravenpolder vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, omdat niet gebleken is dat hij het hoofd der school is. De boerenknecht M. v. d. K. uit Oud-Vosse- meer, die den 4den Maart jl. het cylinder-bureau zijns meesters openbrak en daaruit ongeveer f 300 ontvreemdde, is door het Gerechtshof te 's-Gravenhage tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Door de Arrondissements-Rechtbank te Middel burg zjjn in hare zitting van heden veroordeeld: o. J. v. d. B., oud 18 jaar, wonende te Wolfaarts- dijk, tot eene cellulaire gevangenisstraf van aebt dagen, ter zake van bedriegeljjke oplichting. Deze persoon had zich in Maart 11. bij den broodbakker J. v. d. Scbraaf 2 brooden en bjj den winkelier H. Boer 1 kaas doen afgeven onder het valsche voorgeven daar toe door C. Caboort gezonden te zijn. b. J. v. D., wed. van J. V., wonende op het gehucht „het Zwaantje" gemeente Neuzen, tot eene cel lulaire gevangenisstraf van 6 dagen, omdat zij op 18 Dec. 11. Cornelia Hamerlink aldaar gelasterd had. c. J. G. R., wonende te Axel, tot eene geldboete van ƒ1 of een dag subsidiaire gevangenisstraf, om dat zij met den spoortrein uit België en Nederland 4 pd. rundvleesch had ingevoerd zonder bewijs. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingea. Vrijdag 11. hadden de navolgende aanbestedingen plaats van „het herstel, de vernieuwing en het on derhoud tot 30 April 1S78 van de aarde-, kram- rijs-, en steenglooiingwerken" ten behoeve der calami- teuse polders: a. Waarde. Ingeschreven werd door: L. Vijverberg te Sirjansland, voor 17383; P. J. Visser te Kruiningen, voor ƒ16890; B. Den Exter Van den Brink te Krabbendijke, voor ƒ16769; A. Van Popering te Bruiuisse, voor ƒ16400; D. Bolier Ce. te Rilland, voor 15749; I. Van Male Be. te Breskens, 15748; P. J. Van Bemortel te Honte- nisse, voor 14650; b. Willem Anna. Ingeschre ven werd door: J. Kole te Kruiningen, voor 9495; P. J. Visser PJz. te Kruiningen, voor 9475; D. Bolier Dz. te Rilland, voor 9379; A. Van Pope- ring te Bruinisse, voor ƒ9216; J. Bè Jonge te Borssele, voor ƒ8990; Jan Leijs te's-Heer Arends- kerke, voor ƒ8898,90; P. J. Van Bemortel te Hon- tenisse, voor 8790; J. Van Eek te Hardinxveld, dankbaar zijn als die der beide andere solisten. De koren verdienen lof voor bun werk. Zij zongen zeer goed, het inzetten was correct en de stemming zuiver. Mocht men al soms wat meer kracht ge- wenscht hebben, men bedenke, dat de zaal groot en niet voor goede acustiek berekend is. Daarbij werd veel van den klank weggenomen door de dra perieën, die, hoe sierlijk ook, van mijnentwege dien avond nog wel hadden kunnen weggelaten zijn. De tenoren waren sterker bezet dan bij vroegere gele genheden, waardoor de koorklank bepaald veel beter was. Aan den pianist breng ik een woord van hulde voor zijn verdienstelijk accompagnement en noem het eerste gedeelte van het programma bepaald het glanspunt van den avond. Na afloop daarvan begaf men zich in den tuin, waar moeder natuur zoo vriendelijk was hare tranen te bedwingenal stortte zij ook een enkele nog, naar wij hopen uit blijdschap over onze vreugde. Spoe dig zat men onder de warande, een nooit te voren gekend genot, dat nu vooral een ieder zeker uit muntend zal bevallen zijn. De Goesche Harmonie wijdde den tempel in, en naar hare krachten deed zij dit goed. Toch zou ik versterking van het korps zoo gaarne wenschen. Alle leden waren toch zeker wel aanwezig! Te genover dit gezelschap zij men niet te streng in zjjn oordeel. Men vergete niet, hoe lang het zonder leiding was, en hoe het na den korten tijd, waarin de heer Oosterlaar werkzaam is, reeds veel is vooruitgegaan. Ik had wat meer big ken van aanmoediging door toejuichingen verwacht. Vuurwerk, dat gelukkig goed ging, Bengaalsch licht, dat een schoon effect maakte, gezellige kout, en gelegenheid om eens te wandelen, maakte het voor 8700Corn. Be Wilde te Kattendijke, voor 8696. De werken zijn onder nadere goedkeuring van Ged. Staten aan de minste inschrijvers gegund. 3USTENLAND. FRANKRIJK. De Senaat heeft met 150 tegen 130 stemmen aangenomen de conclusie van het rapport der commissie van onderzoek voor het regeerings- voorstel tot ontbinding der kamers van afgevaardigden. Victor Hugo, Jules Simon, Béranger en Bertauld hebben te vergeefs de aanneming ontraden, en in krachtige bewoordingen bet kabinet en zjjne politiek bestreden. Victor Hugo bezwoer den Senaat de natie te redden uit bet gevaar, waarin de nieuwe ministers haar gestort hebben. Hjj verdedigde de kamer van afgevaardigden en noemde de handelwijze van het kabinet een revo lutionaire daad. Na de waarschuwing: „denkt aan de 221 der Restauratie" eindigde hij zijne rede met den uitroep„Ik stem tegen de catastrophe, ik weiger mijne toestemming aan de ontbinding." Jules Simon leverde eene schets en toelichting vau de feiten, die aan zijn ontslag als minister voorafgegaan waren of het vergezelden. Zijn kabinet is gevallen om geene an dere reden, dan omdat het samenwerkte met de republi- keinsche meerderheid, omdat dit republikeinsch was en geen zijner grondbeginselen wilde prijs geven. De ex-premier uitte de hoop, dat de tegenwoordige premier op de tribune de officiëele candidaturen zou afkeuren eD zich verzetten tegen de schandelijke taal van sommige bladen, die de republiek zouden willen ver jagen. Be Broglie verdedigde het voorstel tot ont binding en maakte eene vergeljjking tusschen Mac- Mahon en Gambetta, om zijne meening bjj de meer derheid ingang te doen vinden. En dit is hem maar al te wel gelukt, zooals uit de stemming blijkt. Wat zal er nu gebeuren? Deze vraag zal de stembus moeten beantwoorden. ENGELAND. Den 22 Juni is een kabinetsraad gehouden. Daarna had lord Beaconsfield een audiëntie bjj de Koningin. Het gerucht, dat de kanselier der schatkist aanvrage zal doen om een krediet van twee millioen ter bestrjjding van de kosten voor militaire toebereidselen, wint veld. BELGIE. In de Kamer van Vertegenwoordigers is dezer dagen het Kabinet uitgenoodigd zich te verkla ren, of de vestingwerken van Antwerpen in een ver dedigbaren toestand zjjn en of het leger bjj machte is 's lands onafhankelijkheid te beschermen. De Minis ters van Oorlog en van Financiën hebben bevestigend geantwoord, maar met eenig voorbehoud, dat hunne verlegenheid aan het licht bracht, nu zij geplaatst zjjn tusschen hunnen plicht en de verbintenissen, welke zij tegenover de katholieke partij op zich genomen heb ben, om namelijk het budget van oorlog niet te ver- hoogen. De Ministers zeiden namelijk, dat de vesting Antwerpen geschikt is om tot-bolwerk der nationaliteit te dienen, mits de Scbelde-doorgangen versterkt wor den en dat het leger, ter sterkte van 90000 man effectief, voldoende is, mits het gesteund worde door eene reserve van 30000 man. Deze reserve moet ge leverd worden door de burgerwacht, doch het minis terie, dat van de burgerwacht niet houdt, omdat het deze van anti-clericalisme verdenkt, komt niet voor den dag met het ontwerp van wet, dat bestemd is, om haar op militaire wijze te organiseeren. VAN HET 00RL0GST00NEEL. De tijd van beraadslagingen en onderhandelingen schijnt voorgoed teneinde. In Klein-Azië hebben de Tur ken Bayazid weder bemachtigd en zetten de Russen het bombardement van Kars voort. In Montenegro blijft de toestand hachelijkvan Vorst Nikolaas is sedert eenige dagen niets vernomen en men weet zelfs niet, waar hij zich ophoudt. In Walachjje vorderen de toebereidselen om den Donau over te trekken, snel. Het hoofdkwartier der Russen zal waarschijnlijk van Plojesti naar Alexan dria verlegd worden. In weerwil van de herhaalde verzekeringen, door Servië van zjjne onzjjdigheid ge geven, moet de Ottomanische regeering aan het Kabinet in den tuin recht aangenaam en prettig. Ik dacht me soms in een andere plaats, maar waar ik dan toch vele goede, vriendelijke kennissen ontmoette, en dat is toch de geest van het samenzijn. Ik nam de gelegenheid waar, om de bloemen in de zaal te beschouwen en den bloemist A. Blaas, uit Middelburg, te bewonderen om zijn smaak en keuze. Een zeer geanimeerd bal besloot de rij der feeste lijkheden, die tot vroeg in den morgen in de beste harmonie voortduurden. Op officiëele wijze werd het feest geopend, op officiëele wijze wil ik dit verslag eindigen. Den heer La Motthe, die, zooals de heer Blaaubeen in een toespraak zeide, de geest van het gansche feest is geweest en den heer Busing, die evenals hij door de aanwezigen met toejuichingen dank werd gezegd voor hun moeite, breng ik ook mijn hulde voor hunne ijverige bemoeiingen in deze. Moge de gansche directie bij het aanschouwen van het cadeau, haar aangeboden, met vreugde steeds denken aan den 23 Juni 1877, den feestdag, toen er een nieuw gebouw is ingewijd en naar ik wil hopen tegelijk een nieuwe band is gesloten tusschen de leden van de sociëteit „Van ongenuchten vrij." Doch tegenover éen man had ik wat warmer applaus verwacht, n. 1. tegenover den architect, den heer Hannink, die zeker voor zijn werk wel een afzonderlijk woord van lof verdient. Ik ge loof dat elk, die het gebouw ziet, zal moeten bekennen, dat het den bouwmeester eer aandoet. Aan hem zij het laatste, maar daarom niet minder welgemeende, woord van hulde in dit verslag gewjjd 1

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2