1877. N°. 74. Dinsdag 26 Juni. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE& Co., te Parijs, 31hls Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hathburg. Wegens aanhoudend plaatsgebrek waardoor telkens bijvoegsels moeten gegeven worden, en dan nog vaak stuk ken moeten blijven liggen, zal, met 1 Juli te beginnen de Goesche Courant in GROOTER FORMAAT verschijnen. De prijs voor abonnement en advertentiën blijft echter dezelfde. Allen, die zich tegen dat tijdstip op de Goesche Courant abonneeren, ontvan gen de nu nog verschijnende nommers gratis. AANBESTEDING. Oproeping van Verlofgangers. Adriaan Cornelis Uriels Petrus Johannes Leenknecht. eilrek dep brievenmail naar Oosl-Iixlië. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Hoedekenskcrke- Door bet overigden van J. Gelok is de betrekking van havenmees ter vacant geworden. F1 ©TJiill© t ori. EENE FEESTVIERING. GOESCHE COLIRAIVr. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vbwdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1,—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende cn contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op Zaterdag den 30 Juni aanstaande, des namiddags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten rnadhuize zullen trachten aantebesteden: Eenig schilderwerk aan de schoolgebouwen, onderwijzerswoningen en schoolmeubelen, in vijf perceelen of in massa. Bestek en voorwaarden liggen ter Secretarie voor een ieder ter inzage op e]ken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren, terwijl in lichtingen zijn te bekomen bij den Gemeente-bouw meester. Goes, den 23 Juni 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den beer Com missaris des Konings van den 12 Mei 1877, A no. 2175, 3de aid. (Prov. blad no 58), volgens welke ten gevolge van de door Z. M. den Koning gegeven be velen, de milicien-verlofgangers der lichting van 1874, behoorende tot het bataljon Mineurs en Sappeurs van 12 Juli tot 20 Augustus voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen moeten komen, geeft daarvan aan de belanghebbenden kennis en roept op en om tegenwoordig te zijn bij hun korps te Utrecht op Donderdag den 12 Juli aanstaande,des namiddags voor 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Wordende den verlofgangers indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld en dat hij, die niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt, of niet voortdurend aan de oefeningen deelneemtof wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden, als de kora- mandant noodig acht. Goes, den 23 Juni 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Via BRINDISI, 22 Juni, 1.'s middags. Via NIEUWEDIEP, 29 Juni, 1,— 's middags. Via MARSEILLE, 29 Juni 1.'s middags. Via NAPELS, 8 Juli, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Bij verzending via Triest moet dit op het adres worden aangeduid. GOES, 25 Juni 1877. Men heeft ons nader ingelicht, dat bjj den bewusten brand te Kapelle het, kantoor ook zeer beschadigd is geworden. Bovendien is het geheel niet bij de Zeeuwsche Maatschappij verzekerd, maar bij de Bataafsche Brandwaar borg- en Assurantie-maatschappij, gevestigd te s-ii age. Volgens Staatsblad no. 132 van 1877, t met 1 Juli a. s. in werking treedt, zal de bijwerking der kadastrale stukken, bij de ge meentebesturen berustende, voortaan kosteloos geschieden. Naar men verneemt is sedert de inwer kingtreding der wetten op de rechterlijke or ganisatie aan de deurwaarders weder opge dragen de exploiteering der dagvaardingen voor de kantongerechten, waardoor de positie dezer ambtenaren eenigszins verbeterd wordt. 's Meer Abtskerke. In de Baadsverga dering van 22 Juni 1877 is tot wethouder al hier benoemd dhr. J. De Jager, ter vervanging van wijlen dhr. G. R. Flarinck. Het oud-lid der Ged. Staten van Zeeland, de heer H. J. Fan Deinse te Middelburg, is op ruim 70jarigen ouderdom overleden. Uit Oostburg meldt men aan de Midd. Cl., dat Dondeidag aldaar en in den omtrek op verschillende plaatsen de bliksem is inge slagen en brand heeft veroorzaakt iu de schuren op eene hofstede bij Schoondijke en in den koestal en de schuur eener hofstede bij Oost burg. Het vee en andere voorwerpen van waarde zijn, naar uien verneemt, gered en de gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. Volgens het Sluisch Weekblad zijn bij het Hazegras op eene hofstede twee mannen, een Ik behoor niet tot de veteranen in den tempel „Van ongenuchten vrij,'' maar ik kan toch nog meespreken over hetgeen is heengegaan, en dan herinner ik me dat oude gebouw nog^ met zijne krakende deuren. Als men er binnen wilde komen, dan kostte 't moeite om de deur open te trekken; maar had meD een voet daar binnen gezet, dan bekommerde men zich niet meer om die deur en liet haar aan haar lot over. Nog onwellui- dender dan zjj openging, viel zij vanzelf dicht, en door het gansehe gebouw weerklonk het sein, dat een bezoeker's komst verkondigde. Men heeft flesschen met puntige bodems bedriegen iemand, want men meent zich te ypyg^sten aan een fermen inhoud, doch helaasin een groot deel van de ruimte, waar edel vocht had kunnen wezen, bevindt zichniets. Zoo'n flesch noemen zij er een met een ziel. Ik dank voor zoo'n doode ziel. Ik heb 't meer op andere flesschen, die niet zoo bedriegen. Het vroegere Sociëteitsgebouw had veel overeen komst met zoo'n flesch, vooral voor iemand, die er voor het eerst inkwam. Men verwachtte dan een bron van gezelligheid en van levenmen wilde dat gebouw binnentreden in de vaste meening, dat men zou komen in eene zaal van ongenuchten vrij, maar bij zjjii binnenkomst zag men zich bedrogen, en vond men in plaats van dat alles niets. Men liep langs eene holle en akelige ruimte, die al leen deed denken aan den vroegeren luister van het kolven. In de verte zag men dan eindelijk het lang verwachte verblijf, waar men Sociëteit hield, en dat uitmuntte door tocht en ongemak. Wilde men naar den tuin dan mooht men een eind den afgelegden weg terugloopen, om dan zoo voorzich tig mogelijk uit de deur te stappen, teneinde niet in mindere aangename aanraking met den grond te komen. Welnu vond men ook daar niet zoo'n doode ziel? En wij hebben toch in Goes zooveel levende zielen noodig! Wij hadden immers behoefte aan een gebouw, dat minder unheimisch was, en meer aan de eischen des tijds voldeed Goddank dat er van dien ouden tempel niets meer is te vinden. Ik juich daarover! En thans een vriendelijk front, dat u tot bin nentreden loktdeuren, die men met zorg behan delt, omdat zij u niet knorrig maken door hun vervelend geknars; een vestibule, sierlijk en net; een gang, met alle mogelijke gemakken, om zich van hoed en jas te ontdoen, zonder, zooals vroeger, die tot sieraad van de zaal te moeten bezigen. En ontsluit men een der deuren, dan treft u thans het geheel door den flinken indruk, dien het maakt; dan kan men niet anders dan met lof gewagen van arbeider en een knecht, getroffen en gedood. Eene schuur, waarin zij met 28 andere per sonen gevlucht waren, is afgebrand. Een der gedooden was aan het voorhoofd getroffenbij den ander vond men geen andere sporen van beleediging dan een rond gaatje in de kast van zijn horloge. Op eene andere hofstede werd een persoon vermist, zonder dat men nog wist wat van hem geworden is. Men meldt uit Sneek: O ize tweede wolmarkt, de vorige week ge houden, had weinig meer te beteekenen dan die vóór 14 dagen. De geheele aanvoer be droeg niet veel meer dan 200. Over het geheel valt van den wolhandel op te merken, dat; deze op 't oogenblik zeer slap is. Voor 't buiten land is volstrekt geen vraag. Den 21 Juni jl. heeft aan het ministe rie van Buitenlandsche Zaken de onderteekening. plaats gehad van een verdrag tusschen Neder land en het groothertogdom Luxemburg tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. In strijd met hetgeen daaromtrent werd gemold, kan de Amst. Ct. verzekeren, dat alles' wat aangaande de testamentaire beschikkingen van H. M. de Koningin wordt verteld, tot het. rijk der gissing en fantasie behoort. Dp exe cuteurs-testamentair hebben, naar men verze kert, nog slechts in zooverre kennis genomen' van het testament, als noodig was voor de begrafenis. Naar men verneemt, heeft de welbekend'é heer Hallo te Arnhem, wieDS veroordeeling door de Rechtbank aldaar tot 9 maanden gevange nisstraf wegens brandstichting, met het doel om eene assurautie-maatschappg op te lichten, door het Gerechlshof te Arnhem en den Hoo- gen Raad bevestigd is, zijn domicilie naar het buitenland overgebracht, teneinde de gevan genisstraf niet te ondergaan. Men zal zich herinneren, dat de advocaat-generaal bij het Gerechtshof, met het oog op die vermoedelijke ontvluchting, aanhouding had verzocht, welk verzoek echter niet door het Hof is toegestaan. Jl. Dinsdag is te Zetten de eerste steen gelegd voor net nieuwe gebouw van het Asyl Steeubeek. 1 Voor 200 vacante plaatsen aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda hebben zich 360 adspirauten aangemeld. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND, De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven van Zeeland het plafond werk, en verheu'gt men zich over het heerlijk gezicht, dat men op den tuin heeft. Ik kan nog slechts spreken van het gebouw, zooals het nu nog is, zonder afscheiding van de verschil lende deelen, zonder ameublement. Is het eenmaal geheel in orde, dan kom ik er nog op terug. Maar zooals het gebouw zich nu reeds vertoont, vraag ik aan alle leden of er geen aanleiding tot feest vieren bestond, nu wij in 't bezit zijn van zulk een lokaal? Ik geloof, dat weinigen die vraag ontkennend zullen beantwoorden, en dat de directie bijna al gemeen sympathie heeft gehad met daartoe het plan te vormen. Maar over de wijze, waarop feestgevierd moest worden, was men 't niet eens. Het was onmoge lijk, om al die verschillende gevoelens te bevredigen. Doch toen ik Zaterdag de zaal intrad, verheugde ik mij in de talrijke opkomst, omdat al mocht Jan, Piet of Klaas soms iets anders hebben ver langd, dit toch geen reden was geweest, om niet deel te nemen aan het feest. Ik Iaat nu alle be schouwingen rusten, in hoeverre bij die gelegen heid eene opvoering van „Die Sc'iöpfung" al of niet passend was. Ik wil alleen de aandacht vestigen op de algemeene stilte, die er heerschte, op den algemeenen indruk, dien de uitvoering maakte, en die was allergunstigst. Het grootste deel heeft toen genoten. De zangvereeniging was ons het Mei-concert schuldig en had van deze welkome.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1