Bijvoegsel van de Goesclie Courant. 73. Zaterdag 23 Juni 1817. OFFICIKLE MEDEDBEUIVGEJI. S'ededeelingen van verschillenden aard. Het Provinciaal blad van Zeeland no. 65 bevat een besluit van Ged. Staten betreffende den veeartse- nijkundigen dienst en politie, voor zooveel aangaat de landbouw-tentoonsteliing te Tholen op den 27 dezer. Daarbij wordt besloten: Ontheffing te verleenen vaD de verplichting tot afzondering van het rundvee, dat recht streeks uit Noord-Brabant te Tholen zal worden inge voerd, als bestemd voor de tentoonstelling, onder voor waarden a- dat het vee gedekt zij door eene verkla ring van den burgemeester der plaats van herkomst, waaruit blijkt dat het uit zijne gemeente afkomstig is en dat aldaar in de laatste drie maanden geen gevallen van eenige besmettelijke veeziekte zijn voorgekomen en b. dat het bij aankomst te Tholen, volgens art. 17 van het provinciaal reglement, worde onderzocht door den bevoegden provincialen veearts, en niet worde toe gelaten, tenzij uit eene door dien veearts ai' te geven verklaring blijkt, dat het in gezonden toestand verkeert. Vervolg Binnenlandsche berichten. Hoedekenskerke. Als een bijzonder heid kan vermeld worden, dat van éene familie alhier, de familie M., de 4 zusters allen op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd weduwe ziju, en éen der twee broeders voor de tweedemaal we duwnaar is. Benoemd tot rijksontvanger te Ylissin- gen de heer G. M. A. Pastoors, thans te Kerk- rade, en te Noordwelle de heer L. Be Fouw, surnumerair bij de inspectie te Middelburg. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom.- Als een bewijs voor het lage peil van ontwikke ling in de provincie Noord-Brabant moge dienen, dat onder de 271 miliciens, die uit de provincie bjj de alhier garnizoen houdende bataljons van het 3e regiment infanterie zjjn ingedeeld, er 73 worden aangetroffen, die noch lezen noch schrjjven kunnen; alzoo ongeveer 27 pet. Bij de twee gedetacheerde kompa- gniën te Terneuzen is het met betrekking tot de geboortigen uit Zeeland nog ellendiger ge steld. Van de 70 miliciens treft men er 23 of rnim 32J/2 pet. aan, die niet kunnen lezen of schrijven. Er hebben zich reeds 74 adspiranten aangemeld voor de pupillenschool te Nieuwe- sluis. Het getal plaatsen blijft voorloopig be paald op 50. t. De vereeniging Eigen hulp"4 zal op Zaterdag 30 Juni a. s. eene algemeene ver gadering houden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graveuhage. Op 19 dezer telde de vereeniging reeds 7038 deel nemers, terwijl in 49 gemeenten een genoeg zaam getal leden aanwezig is tot het vormen van districten. De anti-revolutionaire kiesvereeniging >Nederland en Oranje", te Delft, heeft beslo ten zich van elke deelneming aan de her stemming voor een lid der Tweede Kamer te onthouden. Het Schapenplein te Amsterdam zal, onder goedkeuring van Z. M., na verbreeding den naam van Sophia-plein dragen. Het monument, voor Andriessen op 't kerkhof te Diemerburg door zijn oudleerlin gen opgericht, bestaat uit een zuil, bekroond door een omsluierde urne, den naam van den kinderschrijver vermeldende met het opschrift »Den vriend der Nederlandsche jeugd. Zijne dankbare leerlingen. Wij willen nog enkele bijzonderheden mededeelen, die volgens de dagbladen bij de begrafenis van wijlen H. M. de Koningin plaats hadden. In de eerste plaats verdient opmer king, dat, niettegenstaande den ODgekeDden toevloed van vreemdelingen in 's-Hage en Delft, niet alleen bij het voorbijtrekken van den som beren rouwstoet, maar den ganschen dag en avond, de geest van het publiek is gebleven in overeenstemming met de treurigheid van den dag: ordelijk, stemmig, geen in 't oog loopende onmatigheid en geen luidruchtigheid. Waren de voorzorgsmaatregelen van de politie uit muntend, zelden had zij zoo weinig te doen om de goede orde te handhaven. Het volk heeft op den begrafenisdag van zijne Koningin in waarheid ongekunsteld getoond, hoe groot de liefde en eerbied is, die haar werden toe gedragen. Te Delft was op het Oude Delft door ver scheidene ingezetenen de weg, waarover het lijk der geliefde Vorstin zou worden vervoerd, met bloemen bestrooid. Mej. B., daartoe uit Utrecht overgekomen, bedekte als het ware een deel vati den weg bjj de Markt met witte rozen, acacia's en zwarte violen. Op het initiatief van een eenvoudige vrouw uit het volk, mej. Verkerk, door de meest aanzienlijke der dames van de residentie en vele andere steden gevolgd, was een meer al- meen bewijs van vereering gereed gemaakt, en 't was Z. K H. de Prins van Oranje zelf, die zich er mede belast had, het (Dinsdagavond te 10 uren nog) op de lijkkist zijner diep be weende Moeder te plaatsen. Dit meesterstuk van pracht en eenvoud beide bestoud uit een zwartzijden fluweeleu medaillon, waarop een kolossaal monogram (S) van mat gegraveerd zilver, omstrengeld door immortel lenkransen, naar de natuur bewerkt door aan wending van goud, zilver eu platina. Door deze immortellen was een lint gevlochten met rouwranden van émail, waarop de Juni-dagen en de jaren van de geboorte, het overlijden en de uitvaart der Koningin staan gegrift. Een kroon, in kleuren, met een oxydé-strik was boven het monogram aangebracht, terwijl daaronder in zilveren letters, door den heer Knuijver verdienstelijk geborduurd, te lezen stond »Aan Sophia, Koningin der Neder landen. Hulde der vrouwen van Nederland, voor wie Hare herinnering niet sterven zal." Het Nieuws van den Dag schrjjftToen de ljjkkist met het stoffeljjk overschot onzer Ko ningin ia den rouwwagen werd geplaatst, ver dwaalde een vogeltje uit een der hooge hoo rnen voor bet huis Ten Bosch en zocht en vond een veilige schuilplaats op de kist. Het was of het wilde zeggen, dat ook die geve derde kinderen der natuur slechts noode bon den scheiden van iemand, die zich in hunne omgeving zoo tehuis gevoelde. Trouw bleef het den ganschen langen weg op zijne plaats, zonder zich te laten verjagen door de bloemen, waarmede hier en daar de lijkwagen bestrooid werd. Eerst op het laatste oogenblik, toen de lijkkist in de Nieuwe kerk te Delft gedra gen werd, vloog het diertje, dat onwillekeurig zulk een vriendelijke rol vervuld had, op, mis schien terug naar de hoornen van het huis Ten Bosch. PRO VIN CI A LE~ST ATEN VAN ZEELAND. In de zomervergadering, die op 3 Juli a. 8. ge opend wordt, zijn o. a. de volgende onderwerpen aan de orde. A. Koninklijke besluiten: Omtrent de toepassing van art. 36 der wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad no. 108), wegens de kosten van den bouw van een nieuw schoollokaal te Rilland;tot toepassing als boven, wegens de gewone kosten van het lager onderwijs der ge meenten Koewacht, Nisse, Bath, Retranchement en West-Kapelle, voor 1877; afwijzende beschikking van den Min. van Binn. Zaken, krachtens 'sKouinga machtiging genomen, op het verzoek van den raad der gemeente St. Philipsland, om toepassing als boven, wegens de gewone kosten van het lager onderwijs; goedkeuring van het besluit der Staten tot aan koop van gronden voor een veerstoep en een voetpad, ten dienste van de gemeenschap tusschen St. Philips- land en Tholen. B. Verslagen en mededeelingen Omtrent het gebruik der provinciale toelage van 2000, ter bevordering van het schoolgaan en meer getrouw schoolbezoek op de openbare en bijzondere lagere scholenomtrent de regeling van den stoom- bootdienst op de Wester-Scheldehet in afdruk toegezonden verslag omtrent den toestand der ambachts school te Goes. C. Voorstellen van Gedeputeerde Staten enz.: Om het gebouw, eertijds in gebruik bjj het provin ciaal gerechtshof, in bruikleen af te staan ten dienste van de arrondissements-rechtbank en bet kantonge recht te Middelburg;omtrent het verzoek van de gemeentebesturen van Stavenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk en Scherpenisse tot aanleg van een steiger in de gemeente Stavenisse, met een adres van de Kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee, tot onder steuning van het verzoekomtrent het adres van den directeur der Zeeuwsche spoorboot-maatschappij, om ontheffing van de verplichting tot het aanleggen aan den steiger te Wolfaartsdjjk; omtrent het op nieuw verleenen van rentelooze voorschotten, uit de provinciale fondsen voor de verbetering van wegen; tot wijziging van het bijzonder reglement voor het bestuur en beheer der waterkeering van de calami- teuze polders Margaretha, Kleine Huissens en Een- dragtde benoeming van vier leden der Ged. Staten, tengevolge der aftreding van de heeren mr. J. C. R. Van der Bilt, mr. G. A. Fokker, J. F. 1. Buteux en mr. N. J. C. Snouck Hurgronjede benoeming van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wetde benoeming van een lid van de Eerste Kamer, tengevolge der periodieke aftreding van den heer mr. C. J. Pické. Te Groningen is een treffend getuigenis afge legd omtrentjj de ambachtsscholen. In de daar gehou den vergadering der leeraren bij het middelbaar on- derwjjs werd door een dier heeren de stelling geopperd en verdedigd, dat „burger-dagscholen, waar handwerk matig onderwijs kan genoten worden, minstens dezelfde resultaten opleveren als de theoretisch-praktische am bachtsscholen.'' Met algemeene stemmen op éen na is deze stelling verworpen, niettegenstaande de verdediger voorop stelde, dat de ondervinding de waarheid ervan had geleerd. Het verheugt ons dat men, bljjkens den uitslag der stemming, ook in Groningen overtuigd is, dat de ondervinding juist het tegendeel leert. Het zou ons dan ook verwonderen, dat wat in Arnhem en elders zoo algemeen als zeer doeltreffend erkend wordt, in Groningen tegenovergestelde resultaten opleverde. ArnltCt.) De muziekscholen der maatschappij tot bevorde ring der toonkunst wonnen in 1876 weder 182 leer lingen, van welke Rotterdam 50 en Utrecht 83; Haarlem en Zierikzee gingen mede een weinig vooruit, Amsterdam, Enkhuizen en Goes bleven omstreeks op dezelfde hoogte. Te Alkmaar werd een zangschool geopend, die reeds 58 leerlingen telt. De heer E. C. Van der Heijden, te Beemster, oppert het plan op het graf van Motley een een voudig monument op te richten. Te Brussel heeft op den begrafenisdag der Koningin in de kerk der Hollandeche protestantsehe gemeente eene bijeenkomst plaats gehad van Nederlanders van alle geloofsbelijdenissen en zelfs van Belgen. De Cor respondent van Het Vaderland" schrijft daarover o. De plechtigheid was waarlijk zeer indrukwekkend. Het gebouw was geheel met zwarte, zilvergeraude draperieën behangen. De preekstoel was met het naam cijfer der beminde overledene getooid. Vóór den tempel was de Nederl. vlag halverstok geheschen. De eigenlijke plechtigheid bestond in een lijkrede van den predikant, den heer N. De Jongewaarbij de redenaar eenige verzen der Openbaringen: H Vreest niet, ik ben de eeuwige," tot uitgangspunt bad ge kozen. Zeker is het moeilijk, na al hetgeen reeds naar aanleiding van den zwaren slag, die Nederland trof, werd gesproken en geschreven, nieuwe denkbeelden te vinden. Niettemin slaagde de redenaar er nu en dan in, die voorwaarde te vervullen. Hij eindigde met den zegen des Allerhoogsten op het Koninklijk huis, de Nederlansche natie en haar vertegenwoordiger in België af te smeeken. Gebed en gezang wisselden den lijkdienst af en besloten dien. Den Ned. gezant, diens gemalin, het personeel der legatie en den consul der Nederlanden, benevens deu bestuurderen der Ned. Vereeniging van Weldadigheid, waren bjjzondere plaat sen aangewezen. Voorts merkte ik den graaf Duchatel voormalig gezant bjj den H. Stoel, onder de aan wezigen op." Tot bevordering van de .esthetische vorming zullen de openbare scholen te Parijs met frescos, schil derijen in olieverf en kleurendruk versierd worden, de groote daden uit de oudheid en de Vaderlandsche geschiedenis, fabelen en sprookjes voorstellende, die dus tegelijk een zedelijken invloed kannen hebben. {Sohoolbl.) By Lloyds is bericht ontvangen, dat de trein, welke den 16n Mei van Mexico naar Vera Cruz stoomde, bij Texpihan is aangehouden en van tien kisten beroofd, welke 27,292,071 dollars bevatten, die in de mailboot Vitte de Bordeaux naar St. Nazaire moesten verscheept worden. Voor het geheele bedrag had de afzender zich bij Lloyds verzekerd. Fritz Sahlmann, een der origineelste figuren uit Eritz Reuters üt de Franzosentid, die op dit oogen blik nog maréchaussee is te Stavenhage, heeft gisteren ziju vijftigjarig jubileum als rijksambtenaar gevierd. Het voornemen bestond in zijn woonplaats om dien dag tot een waren feestdag voor den nog krassen grijs aard te maken. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Zondagmorgen a. s„ te 10 uren, zal in het kerkge bouw der Doopsgezinden alhiergodsdienstoefening worden gehouden. Als spieker zal optreden de heer A. Snellen van Vlissingen. -— De nieuw beroepen predikant te Alkmaar, ds. B. Van Schelven, van Oost-Souburg, is jl. Zondagmorgen bevestigd door ds. E. B. Gunning, waarna hij des avonds zijne intreê-rede hield met 1 Oor. 3 vers 9. LANDBOUW VEETEELT! Naar aanleiding van een ODlangs in sommige bla den opgenomen bericht over zuurkool als veevoeder wordt thans gemeld, dat dit op vele plaatsen in Duitschland een gebruikelijk veevoeder is. Ook hier te lande werd het reeds eenige jaren geleden gebe zigd door dhr. J. IVitewaal op zijne boerderij on der Voorst. In gemetselde kuipen liet hij een groo- ten voorraad kool inmaken voor wintervoeder voor het vee, dat het gaarne at en er wel bij voer. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingon, Uitslag der, door het bestuur van den calamiteusen polder Oost-Beveland, op den 21 Juni 1877 ge- houdene aanbesteding vanHet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1878, van de Aarde-, Kram-, Rijs- en steenglooiingwerken aan de Water»

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5