Wegens aanhoudend plaatsgebrek waardoor telkens bijvoegsels moeten gegeven worden, en dan nog vaak stuk ken moeten blijven liggen, zal, met 1 Juli te beginnende Goesche Courant in GROOTER FORMAAT verschijnen. De prijs voor abonnement en advertenliën blijft echter dezelfde. Allen, die zich tegen dat tijdstip op de Goesche Courant abonneeren, ontvan gen de nu nog verschijnende nommers gratis. OFFICIEELS MEDEI)EEL1M\. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Mededeelingen van verschillenden aard. De treurige plechtigheid. PATElfTRECHT. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat: dat het kohier van het PATENTRECHT no. 8 voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18761877, op he den ter invordering is gesteld in handen van den ont vanger dier belastingen, binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijn aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 19 Juni 1S77. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. Mr. J. P. 11. La Gra/ipe Dominicus, griffier bij het kantongerecht alhier, Tsaoor Z. M. benoemd tot substituut-griffier bij het gerechtshof te 's-Bosch. Bij beschikking van den Minister van Financiën is bepaald, dat de teekenbureaux van het kadaster voor loopig hunne oude standplaatsen behouden, om later naar die der nieuwbenoemde ingenieurs-verificateurs te worden overgebracht. Alsdan zullen tevens een groot aantal teekenaars kunnen worden aangesteld. GOES, 20 Juni 1877. Woltaartsclijlc. Bjj gelegenheid van den te houden wedstrijd voor ploegen en eggen, door de vereeniging Landbouw en Veeteelt uit geschreven en bepaald op den 28 dezer, zal met geestdrift worden deelgenomen aan de als dan beraamde volksvermakelijkhedeD, bestaande in ringrijden en ringloopen, waarvoor een doel matig terrein beschikbaar is gesteld. Voor de te verpachten hofstede van den heer Johs. Adrs. Vos, te Dordrecht, thans nog bewoond door den landbouwer D. Kallemein, zijn verscheidene inschrjjviugsbiljetten ingele verd, van welke de minste 50 gld en de hoogste som 100 gld. per hectare bedraagt. Te Wissekerke werd Zondag bij het uitgaan der kerk brand ontdekt in eene klamp niet stroo bij de stalplaats en den daaraan gren- zenden mestput van A. M. Door spoedig toe gesnelde hulp gelukte 't het vuur meester te worden en de aangrenzende gebouwen te be veiligen, De geneeskundige staatscommissie heeft voor het eerste gedeelte van het art3-examen o. a. toegelaten en het getuigschrift uitgereikt aan den heer M. J. Van Leeuwen, medic, doc torandus, geboren te Colijnsplaat. In de gemeente Stoppeldijk werd in het begin dezer maand door den arbeider A. Van Esbroelc eene kruik gevonden, ongeveer 3 me ters onder den beganen grond op de derrie welke ongeveer 3 eeuwen oud kan zijn. Deze polder, welke A° 1230 als reeds sedert eeuige jaren bedijkt, ouder den naam van Stoupedijk voorkomt, liep bij den watervloed van 1530 onder en ging in 1570 geheel verloren. Bij octrooi van 16 Mei 1643 door H. H. Mogende Heeren Staten-Generaal verleend, is de herdij- king in 1644 aangevangen en ih 1645 voltooid. Na aldus een tal van jaren gedreven te hebben, schijut het, dut die kruik doir de opslibbing diep onder deu grond is geraakt. Z. M. de Koning heeft Maandagnamiddag ontvangen de Commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van het adres van rouwbeklag. Het werd voorgelezen door den president der Kamer, den heer Uullert. De Haagsche correspondent van de Gron. Ct. deelt mededat H. M. de Koningin hare beide zoons tot universeele erfgenamen heeft benoemd van haar vermogen nadat daarvan pl. m. 2 millioen zal zijn afgezonderd voor liefdadige doeleinden en pensioenen die nog met andere uitkeeringen zulien geschieden door de daartoe benoemde commissie van beheer. Ook de leden vau het Leidsehe studen tenkorps zullen rouw dragen (een zwarte strik met de faculteitskleur aan dea hoed), wegens den dood van H. M. de Koningin. Het Hoofdbestuur der Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland heeft aan Z. M. den Koning een brief van rouwbeklag gezonden en tevens aan de leden en honoraire leden het besluit medegedeeld ooi voor den tjjd van zes weken den rouw aan te nemen. Te Delft moesten heden, ter gelegenheid der begrafenisplechtigheid van H. M de Ko ningin, 103 treinen aankomen. Zooals te verwachten was, heeft het over lijden van H. M. de Koningin niet alleen tot treurpoëzie, maar ook tot treurtonen aanleiding gegeven. Van den heer M. Edzard Grefe heeft bij de firma Boskart en Osthoff een Marche Funèbre het licht gezien. De medailleur S. De Vrieste 's-Hage heeft een gedenkpenning op dat overlijden ver vaardigd. Aan de eene zijde ziet men het ge kroonde naamcijfer met een lint doorvlochten, waarop de woorden »neerlands luister" en omringd met de opgaven betrekkelijk geboorte en 't huwelijk der Vorstin. Aan de keerzijde komen uit de woorden neerlands rouwdag", omringd door de aanwijzingen omtrent haar overlijden. Er kan dit jaar op een groot aantal adspiranten voor de Kon. Mil. Academie worden gerekend. Uit verschillende plaatsen worden er veel opgegeven; zoo heeft Breda alleen 25 candidaten. Vad.) Ds. Adama Van Scheltema, te Amsterdam, heeft met 40 a 50 personen, eenvoudige werk lieden, daglooneis enz., die daarvoor wekeljjks een kleinigheid afzonderen een uitstapje per stoomboot door 't Nieuwe Kanaal gemaakt. De granuleuse oogziekte onder 't garnizoen te Grave schijnt, enkele gevallen nog uitgezon derd, zich niet uit te breiden. Voor reizigers is het van belang te weten, dat met 30 Juni aan de circulatie onttrokken en niet meer als wett:g betaalmiddel toegelaten worden: Belgische geldstukken van 2 franken, 1 frank en 50 ceutimes, van voor 1866; Fransche van genoemd bedrag, niet den beeldenaar dragende van de repu bliek of van Napoleon IJl (courronné)Italiaansche van dat bedrag vau voor 1863; Zwitsersche dito van 1850 en 1852 en die van 2 franken en 1 frank van de jaren 1860 en 1863. Te Siinte-Foy Fra Ar ijk doet zich het verschijnsel voor dat een geheele berg uiteenbrok- keltde stukken worden dagelijks bij menigte in de vallei geslingerd. Op meer dan drie mijlen afstaods wordt bet daverend geluid van de vallende brokken dagelijks gehoord. Hot is een geluid als van eed in de verte rollenden donder. De lucht is er sterk door in beweging, eene brug ward meegesleept, een gehucht bijna geheel vernietigd; de velden zjju over een groote oppervlakte bedekt met eene dikke laag steenen en gruis; de oogst is bijna geheel ver nield. Allerlei hulpmiddelen worden aangewend, doch wat vermogen de menschen tegenover dit schrik wekkend natuurverschijnsel? De plaag woedt steeds voort, en 't is te voorzien dat vijf of zes dorpen eerlang bedolven zullen zjjn. Men meldt aan het übl. uit Zuid-Afrika, dd. 22 Mei; De ouderteekening vau adressen tegen de aanhech ting der Transvaal houdt in de Kaapkolonie aan. De Volksraad van den Oranje-Vrijstaat heeft een votum van vertrouwen aan president Brandt gege ven en de geschillen tusschen hen bijgelegd. Er be staat geene verandering van richting in den Vrijstaat omtrent de buitenlandsche politiek, ondanks de voor stellingen in ultra-Engelsche bladen. Men blijft aan de zelfstandigheid vasthouden. Uit de Transvaal wordt gemeld, dat, ofschoon sommigen .zich zeer scherp over de handelwijs vau Engeland uitlaten, de boeren toch bun plaatsen niet zullen verlaten. Te Pretoria wordt een adres tot ondersleuning van SAepstone geteekend. In Natal zijn de boeren niet ingenomen met de inlijving van de Transvaal. De 400ste verjaardag van de invoering der boekdrukkunst in Eugeland door ff'illiant C'axton werd den 6 dezer in de Westminster Abdij herdacht bjj eene buitengewone godsdienstoefening. De predi cate werd gehouden door Deken Stonley, naar aan leiding van Eom. 13 12, na afloop waarvan eene inzameling plaats bad ten behoeve van het drukkers pensioenfonds. In de daarop volgende week is de typographische tentoonstelling geopend. Mej. Mer/cus, wier verschijning in Servië een jaar geleden opzien baarde, bevindt zich thans te'Bata via bij familie. TWEEDE KAMER. Blijkens het voorloopig verslag over het daartoe betrekkelijke wetsontwerp tot wjjziging van het wetboek van burgelijke rechtsvordering hebben de meeste leden, die aan het onderzoek in de afdeelingen deelnamen, zich in beginsel voor de afschaffing van het procaraat verklaard. Zondag werden wij temeer herinnerd aan het verlies, dat Nederland heeft geleden. Op den jaar dag van onze Koningin bracht de dagelijkscbe ka lender in proza of poëzie ons onder het oog, welk een edele vrouw wij op den troon hadden. En dubbel smartelijk valt het dan voorzeker te moeten denken Die vrouw is voor eeuwig heengegaan." Vele buitenlandsche illustraties leveren portretten van de gestorvene met langer of korter bijschriften-. De Fransche illustratie wijdt een dankbare hulde;Ran hare nagedachtenis met het oog op hare sympathie voor Frankrijk, die, volgens dat blad, haar noopte Napoleon te waarschuwen tegen het verklaren van oorlog aan Duitschland. In een brief heeft zij haar gevoelen, dat door de uitkomst is bewaarheid, bloot gelegd. De schrijver van die hulde voegt er bjj, dat hem verschillende, door haar geschreven brieven bekend zijn, die alle welsprekende tolken zijn van de verhe. ven gedachten, de reine gevoelens en het juiste oor deel, waardoor onze overleden Koningin zich ken merkte. De schrijver aarzelt dan ook niet te verkla ren, dat met Haar een der schoonste en grootste fi guren, een der meest aantrekkelijke karakters uit het hedendaagseh Europa is heengegaan. En heden heeft te Delft de'plechtige teraardebe stelling plaats geha,d. De telegraaf stelt ons in staat hieronder een kort verslag van die treurige,plechtig heid te laten volgen. In onze stad waren ook als eer biedige hulde eenige vlaggen uitgestoken, die getuig den van weemoed over Haar, wier stoffelijk overschot thans is gezet bij dat har'er voorvader.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1