1877. N°. 71. Dinsdag 19 Juni. 64ste jaargang. Mm MME Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Go., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Coupant behoort een bijvoegsel. Wegens aanhoudend plaatsgebrek waardoor telkens bijvoegsels moeten gegeven worden, en dan nog vaak stuk ken moeten blijven liggen, zal, met 1 Juli te beginnen de Goesche Courant in GROOTER FORMAAT verschijnen. De prijs voor abonnement en advertentiën blijft echter dezelfde. Allen, die zich tegen dat tijdstip op de Goesche Courant abonneeren, ontvan gen de nu nog verschijnende nommers gratis. SCHUTTER IJ. Vertrek der brievenmail naar Oost-lndië. TREURIG MAAR WAAR OFFICIEELE MEDEDEELINGElT^ BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. 5% COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. OFKNBARE VERGADERING van den 8.UD der GKMEKXTE GO KS, op WOENSDAG den 20 JUNI 1877 des namiddags te 2 uren. Goes, den 18 Juni 1877. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling; I. Mededee'ingen, ingekomen stukken. II. Voorstel tot machtiging op burg. en weth., voor af- en overschrijving op de begrooting voor 1876. III. Aanvrage van het Burgerlijk Armbestuur om gelgke machtiging. IV. Afkoop van jachtrecht door den heer A. Kake- beeke Jz, V. Aanvrage om reraissiën van aanslag in de belasting op de honden over 1876. VI. Rekening van het fonds van kazerneering over 1876. VII. Aanwijzing van het stembureau voor de ver kiezing van leden van den Raad in Juli e. k BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen de belangstellenden lo. dat de alphabetische naamlijst van alle personen, die aan de loting van dit jaar voor de Schutterij dezer gemeente moeten deelnemen, ter inzage zal liggen ten raadhuize van Dinsdag den 19 tot en met Dinsdag den 26 dezer loopende maand, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren, teneinde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op de lijst eenige personen of omstandig heden mochten voorkomen, die daarop behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten wor den weggelaten, zulks bij de met het opzicht over de loting belaste commissie ter kennis te brengen 2o. dat de tijd tot de loting is bepaald op Donder dag den 28 dezer maand, des middags te 12 uren, en zal plaats hebben ten raadhuize alhier. Goes, den 16 Juni 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via TRIEST, 20 Juni, 9.40 's morgens. Via BRINDISI, 22 Juni, 1.— 's middags. Via NIEÜWEDIEP, 29 Juni, 1,—'s middags. Via MARSEILLE, 29 Juni 1.'s middags. Via NAPELS, 8 Juli, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Bank a en Palembang niet aan. Bij verzending via Triëst moet dit op het adres .worden aangeduid. Maandag den 15en Januari was de gemeente 'Yerseke in rep en roer. De heilige justitie bracht haar een bezoek en nam een der ingezetenen in verhoor, die onder verdenking stond van een mis- drjjf, dat geen zijner medeburgers kende, maar waarvoor elk eens gissing opperde. Nu is het veld der gissingen zeer ruim, en slechts weinigen vin den het noodig zich op dat gebied te beperken. Allerlei geruchten waren in omloop, die tot eene verbazende hoogte stegen, toen dienzelfden middag de bewuste persoon, geboeid als een groot misda diger en begeleid door dienaren van het gerecht, werd weggevoerd. Er was zeker minstens een poging tot moord of diefstal gedaan! Verschrik kelijk alle hoofden werden buiten gestoken, om den misdadiger te zien, en niet alleen, dat de Yer- sekenaars het voorrecht genoten van dat te aan schouwen, neen - op zijne wandeling naar het huis van arrest te Goes werd hij o. a. door Biezelinge enKapelle gevoerd, waar elk werd aangetrokken door Thet zeldzame en zeer pikante tooneel, van een man geboeid te zien loopen, een tooneel, dat niet iederen dag wordt vertoond. De gansche streek, waarin elk den man kende, die onder zulk eene zware be schuldiging stond, was ervan vervuldden Dins dag daarop, marktdag te Goes, werd er druk ge bruik gemaakt van de gelegenheid om met elkander de gepleegde zonde eens uit te meten, en men weet 't, daarbij wordt meestal geen te kleine maat gebruikt. Spoedig kwam er nu eenig meer licht in die zaak. B. F. P., zoo heette de bedoelde per soon, werd beschuldigd van valschheid in geschrift, door onder eene schuldbekentenis ten zijnen be hoeve de handteekening te hebben geplaatst van A. M. V. O. te Colijnsplaat. Nu waren er andere omstandigheden, die voor het publiek ook ruimschoots stof tot nadenken gaven, en wij durven geiust verzekeren, dat een groot deel nog niet eens geloofde aan de waarheid dier beschuldiging, en er nog vrij wat meer bij voegde. Dit is zekerde goede naam, de eer van B. V. P. had op dien dag een gevoeligen knak gekregen. Vrijdag 15 Juni zou het gerechtshof te 's-Hage uitspraak doen over dien grooten misdadiger. Onder de rechtzaken vindt men daarvan een ver slag, zooals een der Haagsche bladen dat leverde, en daaruit blijkt nu, dat de akte van besehuldiging luidde: valschheid in een onderhandsch geschrift, door verandering van feiten, welke dat geschrift moest doen blijken en het gebruik maken van dat valsche stuk. Van een valsche handteekening was nu geen quaestie meer; deskundigen hadden dui delijk verklaard, dat Van O. wel degelijk zelf die handteekening geschreven had. Het betrof nu alleen deze vraag: was F. P. schuldig, omdat hij de laatste 1 van het jaartal 1871, onder de schuld bekentenis voorkomende, door een 6 had veran derd? En het hof verklaarde, dat beschuldigde's bekentenis, als zou hij van 1871 hebben gemaakt 1876, rechtens niet voldoende bevestigd werd, en het sprak B. V. P. dienvolgens vrlj', trots den eisch van het O. M. tot veroordeeling van den beschuldigde tot twee jaren gevangenisstraf en twee geldboeten van f 50, Vijf maanden lang was F. P. van zijne vrijheid beroofd geweest; vijf maanden lang was hij uit zijne zaken genomen; vijf maanden lang had hij onder de beschuldiging verkeerd van wie weet welk mis drijf, door deze en gene voor hem uitgedacht; vijf maanden lang heeft hij doorgebracht in de gevan genis, terwijl thans is gebleken, dat hij zich slechts aan eene laakbare onvoorzichtigheid heeft schuldig gemaakt. Met de Middelburgsche Courant noemen wij dit een treurig voorbeeld van strafrechtspleging in ons land. De redactie van dat blad schrijft nog: n Zijn onze inlichtingen juist, dan werd het bevel tot voorloopige inhechtenisneming uitgevaardigd op het oogenblik, dat het vervalschte stuk nog niet eens onder de oogen der autoriteit, die het bevel uitvaardigde, geweest was t Op zulke lichtvaardige gronden werd, om toch vooral te waken dat aan de heilige justitie geen slachtoffer ontsnappen zou, een onschuldige vijf maanden lang in de gevangenis gezet." Ol wij weten het, die preventieve gevangen schap is geene gemakkelijk op te lossen quaestie; zij heeft reeds vele moeielijkheden opgeleverd in de toepassing en veel stof tot ergernis gegeven. Maar zou 't niet tijd worden, dat er, met zulk een voorbeeld voor oogen, eens op milder wijze daarvan gebruik werd gemaaktof middelen werden bedacht, waardoor zulke grove onbillijkheden kun nen voorkomen worden? Waarom past men die gevangenschap toe op deze, en laat men gene vrij, al verschilt de aard van de misdrijven, waarvan de beschuldigden worden verdacht, bijna niets? Doch er is nog een ernstige grief, die wij, met het oog op het hierboven aangehaalde, hebben. F. P. zal tehuis komenvrij gesproken van het hem ten laste gelegde. Maar is zijn goede naam daardoor gered? Zal er niets meer blijven hangen van hetgeen den 15 Januari is voorgevallen, toen hij, als misdadiger geboeid, een afstand van ruim drie uur te voet heeft afgelegd Zal hem nooit weer door deze of gene voor de voeten worden geworpen, dat men hem heeft gezien in dien beklagenswaardigen toestand Wie durft dat ver wachten? Nu ja, vrijgesprokenmaar wie weet niet, hoe velen nog met, minachting op den man zullen neerzien, alleen omdat de heilige justitie eens de hand op hem legde, en hem openlijk als het ware tentoonstelde! En zou het publiek er onder lijden, wanneer het niet meer in de gelegen heid was zulke tooneelen te aanschouwen? Ons antwoord daarop is ontkennend, ernstig ontkennend. Toen indertijd in onze stad nog eene rechtbank was, hadden wij vaak het schouwspel dat beschul digden werden vervoerd van de gevangenis naar het stadhuis. Naar aanleiding daarvan wees eens mr. M. J. De Witt Hamer in het Vólksblad op het noodzakelijke van een ge van gen wagen. Tot dus verre hoorden wij daarvan niets; voor dat doel zal in Goes wel zeker zulk een wagen niet meer noodig zijn; en voor het platteland is hij niet ge schikt, daar er te veel tijd over heen loopt, vóór men dit vervoermiddel heeft op de plaats, waar zulk een beschuldigde gevonden wordt. Maar kan men niet eene wijziging brengen in de bepalingen van het vervoer? Thans is regel, dat de beschuldigden moeten loopen, doch willen zij het betalen, dan mogen zij van een wagen gebruik maken. Kan men nu niet als regel aannemen, dat elk beschuLdigde in een gesloten wagen moet worden vervoerd, en kan het gerecht op plaatsen, waar geen stalhouders zijn, de landbouwers niet dwingen, dat vervoer te verrichten, mits tegen billijke vergoe ding? Wordtdebeschuldigdelaterschuldig verklaard, welnu, de kosten voor dat vervoer kunnen hem dan worden toegerekendblijkt zijn onschuld, welnu, de kosten voor het heilig recht, die toch reeds hoog zijn, kunnen zeker daardoor zooveel niet worden°ver hoogd. En in ieder geval: op het altaar dermen- schelijkheid, ter wille van de beschaving, die zeker niet wordt gediend door een dergelijk open vervoer, kan zij wel zulke offers brengen, en te meer, waar er gebleken is, dat door hare handelwijze de naam van den beschuldigde al genoeg schade heeft geleden. Moge het treurige feit, op Yerseke geschied, mee werken, om ook daarin eene gunstige verandering te brengen t Moge de preventieve gevangenisschap niet meer zulke treurige voorbeelden opleveren als met F. P. het geval is geweest! De Minister van Financiën heeft met ingang van 1 Juli a. s. eenige wijzigingen gebracht in het aantal en de kringen der divisiën van het kadaster. Van de elfdivisiën behooren tot de 9e, standplaats Dordrecht- Dordrecht, Middelburg, Goes en Zierikzee, waarin dé dienst gedaan wordt door den ingenieur-verificateur J. J. ülaterus. GOES, 18 Juni 1877. Door de ijverige bemoeiingen van de brigade kommandanten der rijksveldwacht te Goes en te Heinkenszand is het gelukt den vermoedelijken dader op te sporen van den voor een paar dagen gepleegden diefstal, onder Ovezand, van eenige gouden en zilveren voor werpen. Zekere A. V. uit 's-Heerenhoek heeft die voorwerpen hier ter stede verkocht; gisteren is hij hier gevankelijk binnen gebracht en vervolgens naar Middelburg vervoerd. Hij wordt algemeen

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1