BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. BURGERLIJKE STAND GOES van 13 tot 15 Juni 1877. MARKTBERICHTEN. i. Snelpersdruk van F. Kleenwens Zoon. FKA24K.R1J K. J)at aller oogen op de gebeurte nissen in de Fransehe republiek gevestigd zijn, is bekend, en dat de handelingen van het tegenwoordige ministerie met bezorgdheid worden gadegeslagen even zeer, maar dat het zoo erg is, als de Berlynscbe National' Zeitung doet voorkomen, was voorzeker voor velen een geheim. Dat blad is van oordeel, dat de vrede in Frank rijk en de rust in Europa afbangen van het besluit, dat de Senaat zal Demen met betrekking tot de ka merontbinding. Op het Vaticaan moet de gisting thans heviger zijn dan ooit te voren, terwijl naar allen schijn van dien kant de vrede bedreigd wordt. De houding, die de Fransehe legitimisten hebben aange nomen, wordt toegeschreven aan 's pausen invloed op den graaf Van Chambord, en zoo zou het gevaar voor den vrede in het Vaticaan schuilen. Dat Mac Matton de kamerontbinding zal vragen, laat zich voorzien. De begrotingscommissie uit de Kamer, voorgezeten door Gambetta, heeft in eene de zer dagen gehouden vergadering besloten, om de be handeling der begrooting te weigeren indien het mi nisterie zich op de motie van wantrouwen niet terug trekt. Dit is het voorspel van de eerste zitting der Kamer. Het plan was, dat de fractie's der linkerzijde vóór Zaterdag een voorloopige vergadering zouden houden; doch om de regeering elk voorwendsel tot een beschuldiging van onwettige handeling te ontne men, zal aan dat voornemen geen gevolg worden gegeven. De politieke toestand van Frankrijk wordt natuur lijk allerwege, zoo in binnen-als buitenlandsche bladen, druk besproken. Het Journal de» Débat» wijdt er een zeer belangrijk artikel aan, en stelt voorop, dat een handeling, die wettelijk is, daarom niet altijd den naam van rechtvaardig of zelfs van verstandig mag dragen. Het blad stemt toe, dat de achorsiug der zitting wettig is, en de herhaalde schorsing, ja de ontbinding der Kamer wettig zullen zijn, doch het vraagtq wat dan Indien het land, wordt het geraad pleegd, stemt tegen de lichtvaardige, ongeregelde en blinde politiek, welke het komt storen in zijnen ar- beid en in zijne zaken, en dat te midden van de grootste crisis van Europa, wat zal men dan doen? De ministerieele circulaires zijn niet bij machte de rechtstreeksche en persoonlijke taal van het hoofd der republiek tegen te spreken en uit te wisschen. Men zegt wel, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid van den president niet ter sprake mag komen, maar de president zelf is plechtig, rechtstreeks, men zou kun nen zeggen, op militaire wijze tusschen beide geko men in den tegenwoordigen toestand. Aan hem is dus de schuld van dien toestand te wijten. Een koloniaal uit Harderwijk, die reeds voor eenige dagen weder daar ter plaatse moést zgn, maar wiens geld toen nog niet verteerd, was, heelt te Wageningen door verdrinking een einde aan zijn leven willen maken. Hij is echter nog bijtijds gered en naar Harderwijk getransporteerd. Te Akkerwoud- sterbroek had een huisgezin, ter beveiliging tegen inseoten, de muren besmeerd met petroleuttt en teer. De teerpot kwam in aanraking met het vuur en zoo doende met de wanden, waardoor het gansche huis afbrandde. Bij het onweder van Dinsdag is in den Akerpolder onder Sloten (N.-Hollaud) een man en te Zegveld een rund door den bliksem getroffen en gedood. Te Lettelbert is Dinsdag de bliksem geslagen in een nieuwe behuizing, zoodat in wei nige oogenblikken alles was verbrand. In den Prins- Alexanderpolder onder Nieuwerkerk werd een jon geling van 17 jaar door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl drie' andere personen werden gewond. Te Meppel en te Beverwijk is het stationsgebouw door den bliksem getroffen. In de laatste plaats is echter in een der kamers alles en in de wachtka mer 2e klasse veel vernield; doch evenmin als te Meppel is er brand ontstaan. In den Akerpolder sloeg de bliksem in een schip, dat daardoor in den grond werd geboord; de schipper en zijn vrouw werden gered. Te Amsterdam is een man over een brugleuning in het water gesprongen. Hg werd gered en had daarmee een weddenschap gewonnen van een dubbeltje. Wat men al niet om 't lieve geld doet! Een jongeling te Veenendaal, en een milicien te Nieu- wediep, die waren uitgegaan om te zwemmen, zijn ver dronken. Te Hoorn heeft een commies, naar men zegt in een aanval van krankzinnigheid, zjjne vrouw met een mes een gevaarlijken steek toegebracht. Hij is terstond in verzekerde bewaring genomen. Te Bede ia eene behuizinge, bewoond door drie huisge zinnen, door brand vernield. Eén huisgezin heeft alles, de beide andere hebben bijna alles verloren. Ook is eenig vee in de vlammen omgekomen. Te Aar- landerveen werd dezer dagen op een erfhuis een oud kastje verkocht voor 2,50. Toen de kooper het reeds een paar dagen bij zich in huis had, kwam hij tot de niet onaardige ontdekking van een Brazi- liaansch effect, dat zeker sedert lang daarin verscho len geraakt was. De vondst vertegenwoordigde met de onafgeknipte coupons van enkele jaren een waarde van 1400. Evenals ten vorigen jare koopen thans te Valkenswaard, nabij Eindhoven, weder eenige En- gelachen tegen hoogen prijs vogeleieren op. Men vreest, dat door deze handeling de vogels aldaar spoedig zullen zijn uitgeroeid. Te Leiden is eene vrouw iu de gracht gevallen en door eene 62jarige vrouw gered. Datum. Plaats. Voorwerpen, Informatién. 16 Juni, (loes, winkelhuis en erf, Pilaar. 18 Ovezand, verp. bouw- en weiland, Pilaar. 20 Wemeldinge, kersen en veldvruchten, Paardekooper Van den Husszhe. 21 Kloetinge, kersen en veldvruchten, Paardekooper Van den Busscbe. 21 's-Heerenhoek, bouw- en weiland, en woonhuis, Pilaar. 22 Biezelinge, huoigras, l.iebert. 22 Biezelinge, kersen en veldvruchten, Paardekooper Van den Bussche. 22 Colijnsplaat, inboedel. Van der Moer. 23 Goes, woonhuis en erf, Liebert. 25 Wilhelminadorp, vlas, Liebert. 23 Kapelle, vlas, koolzaad enzPaardekooper Van den Bussche. 27 's-HeerArendsk., vruchten te velde. Van den Bussche en Liebert. 29 Wolfaartsdijk, paarden enz.. Pilaar. Juli, Kapelle, hofstede. Pilaar 7 Wolfaartsdijk, rogge en meub. goederen, Kakebeeke. Getrouwd: den 14, Laurue Karei Jacobus De Hond, 24 jr., jm., met Pieternella Lindenberg, 22 jr., jd. Overleden: den 13, Johanna Catliarina, 21 m., d. v, Andries Thijsebaard en Blondina Johanna Allart. Mei. COLIJNSPLAAT. Ondertrouwd: den 4, Cornelis Van Gilst, 25 j., jm. met Lena Van der Weele, 20 j., jd. Getrouwd: den 10, Cornelis Hoogerheide, 25 j jm., met Adriana Noordhoek, 21 j., jd.; den 24, Jas per Breas, 31 j., jm., met Cornelia Debora Eekman, 22 j., jd. Geboren: den 1, Prientje, d. v. Geerard Israel en Dirkje Clement; den 11, JanDetje Aaltje, d. v. Pieter Van Gilst en Cornelia Oreelj Geertruida Maria, d. v. Joost Van Schaik en Tona Vau der Zwart; den 13, Alexandrina, d. v. Jacobus Van Gilst en Elisabeth Cornelia Den Hartighden 21, Janna Barendina, d. v. Adriaan Jacobus Markusse en Cornelia De Pree; den 25, Krijn, z. v. Johannis Schippers en Jacomina Karreman. Overleden: den 2, Dina, 4 nr., d. v. Jan Koster en van Pieternella De Wolf; den 6, Cornelia Tona Poortvliet, 70 j., weduwe van Jan De Wit; den 7, Pieter Flipse, 79 jweduwnaar van Jasprina Van Strien; den 12, Prientje De Looff, 81 j., geh. met Jan Rijks; den 15, Cornelis Van den Hoven, 51 j., geh. met Catharina Roelof; den 21Jacoba Verhulst, 64 j., geh. met Adriaan De Pree. HOEDEKENSKERKE. Getrouwd: den 9, Adriaan Izaak Burgel, 25 j., ]m., met Sara Vleupel, 25 j., weduwe van Frans De Putter; den 31, Jacob Remijnse, 29 j., jm., metSara Pieternella Burgel, 28 j., jd. Geboren: deD 1, Jacob, z. v. Jozeph Jacob Van Nieuwenhuijzen en Margaretha Dorrepaalden 5, Ja cob, z. v. Marinus Bol Janszoon en Jacoba Janse Bek. 's-HEER ARENÜSKERKE. Getrouwd: den 3, Adriaan Rgk, 39 j., jm., met Catharina Knuit, 36 j., jd.Jan Meulbroek, 28 j., jm. met Adriana Hanuewgk, 23 j., jd'.Jacob, Murre, 24 j., jm., met Maria Oele, 20 j., jd.; den 9, Theodoor Scharten, 31 j., jm., met Johanna Dorothea Schilham, 28 j, jd.Adriaan Dommisse, 34 j., jm., met Geertruit Wiskerke, 20, j., jd.; Adrianus Maas, 40 j., jm., met Cornelia Blommer, 25 j., jd. Geboren: den 1, Hendrika Adriana, d. v. Jan Vermeule en Antje De Vos; den 6, Giljam, z. v. Petrus Voet en Anna Bosdijkden 9, Abraham, z. v. Adriaan Kloosterman en Josina Hoogestegerden 13, Johanna, d. v. Anthony De Kok en Elisabeth Moer land; den 15, Janna, d. v. Leunis Witte en Adriana De Kok. Overleden den 3, Willem, 16 j., z. v. Jan De Ja ger en Johanna Wisse; den 4, Tona, 11 w., d. v. Marinus Wondergem en Maria Goedegebure; den 13, Hubregt Blommer, 29 j., geh. met Cornelia Doffgn; den 15, Nicolaas Van Antwerpen, 41 j., geh. met Christina Den Herder; den 20, Nicolaas Van Weele, 81 wedr. van Leuntje Stevenae; den 22, Anthouie Klaassen, 75 j., geh. met Johanna De Maaker. KAPELLE. Getrouwd: den 9, Johannes Cornelis Keim, 43 j., jm,, met Willemina Van de Vrie, 24 j., jd. Geboren den 1, Pieternella, d. v. Maarten Nieu- wenhuize en Jacoba Nijsse; Leuntje d. r. Cornelis Smallegange en Catharina Van de Linde; Pieternella, d. v. Jan Nieuwdorp en Maria Ver- maire; den 9, Jacobus, z. v. Jan Eversdyk en Geer truida van Boven; den 17, Catharina, d. v. Marinus De Jonge en Forra Felius; den 18, Magrietha, d. t v. Jacobus Hoogstraten en Wilhelmina Nieuwdorp; den 20, Cornelis, z. v. Gilles Hoogesteger en Cornelia Almekinders; den 21, Nicolaa9, c. v. Jacobus Baas en Johanna Tramper; den 27, Sara Maria, d. v. Hen drik Nicolaas Van der Beek en Cornelia Hengstmen- gel; den 29, Pieternella, d. v. Dignus Stevense en Willemina Sturm. Overleden: den 8, Leuntje, 7 d., d. v. Cornelis Smallegange en Catharioa Van de Linde; den 20, JohanDes, 2 j., z. v. Christiaan Smallegange en Jo hanna Zuid weg. KRÜININGEN. Ondertrouwd: den 25, Pieter Vasthoek en Wille mina Franse. Getrouwd: den 3, Christiaan Komejan, 24 j.,jm., met Pieternella De Jonge, 23 j., jd.; Marinus Minnaard, 40 j., jm., met Jannetje Witte, 32 j., jd. den 10, Abraham Boone, 83 j., jm., met Jacoba Van Iwaarden, 24 j., jd.; den 24, Matthijs Kant, wedr. 46 j., met Magrieta Kole, wed. 44 j. Geboren: den 9, Johanna, d, v. Anthonie Abra- hamse en Catharina Van de Vrede; den 12, Abraham, z. v. Marinus Vau 3en Berge en Tannetje Krgger; den 16, Marinus Willem, z. v. Adriaan Johannes Van Noppen en Cornelia Staalden 19, Pieternella, d. v. Marinus Nijsseu en JohanDa Voshol; den 20, Cornelis, z. v. Aarnout Stroosnijder en Cornelia Schui ling den 22, Neeltje Maria, d. v. Hendrik Jan De Raad en Tannetje Poleyden 25, Catharina Jannetje, d. v. Jacob Okker en Elisabeth Witters; den 2o, Mattbijs, z. v. Pieter Van Iwaarden en Anna Glerum den 28, Jan, z. v. Jan Blok en Pieternella Kok. Overleden: den 7, Marinus Mieras, 36 j.t geh. met Jacoba Bliek; den 8, Johanna, 3 j., d. v. Pieter Korthans Vau PaaBchen en Sophia Kabooterden 10, Willem Jan, 10 j., z. v. Izak Kievit en JohanDa Clazina De Vosden 20, Cornelis, 6 w., z. v. Pieter Van Boven en Maria Wolse. Levenloos aangegeven: een kind van Pieter Da- niëlse en Catharina De Winter. NISSE. Geboren den 7, Pieter, z. v. Marinus De Jonge en Catharina Booneden 15, Pieternella, d. v. Engel Hoogesteger en Jobanua Van Weele; den 16, Pieter, z. v. Johannes Van Boven en Cornelia Korstanje. Overleden: den 9, Krgn De Kraker, 76 j., gehuwd met Cornelia Joossen, eerst weduwnaar van Maatje De Keizer, daarna van Prijntje Maat, vervolgens van Elizabeth Van Gilst. MIDDELBURG, 14 Juni 1877. Uit Walcheren alleen was er aanvoer, bestaande meest in tarwe, die slechts voor verbruik met enkele partijtjes ƒ0.25 lager werd verkocht. De overige prijsverlaging is van Walch. bruine boonen, die O.50 minder werden genoteerd. De handel was onbeduidend. Puike nieuwe Walch. tarwe is ƒ12.75 gekocht, meestal hield men op ƒ13. Mindere soort niet begeerd. Kogge voor consumtie 9 a ƒ9.25. Wintergerst niet aange voerd. Walch. zomergerst 7.15 a ƒ7.25, dito witte boonen ƒ19, dito bruine ƒ13 25 a ƒ13.50, dito paarden- boonen 8, dito groene kookerwten ƒ10. Winter- koolzaad ƒ15. Ksnariezaad 12 geveild. Boter 0,96 a 1,00 per K.G. Eieren per 100 stuks 2,70.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 6