1877. N°. 70. Zaterdag 16 Juni. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijn; G. L. DAUBE& Co., te Parijs31&* Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. Wegens aanhoudend plaatsgebrek waardoor telkens bijvoegsels moeten gegeven worden, en dan nog vaak stuk ken moeten blijven liggen, zal, met t Juli te beginnende Goesche Courant in GROOTER FORMAAT verschijnen. De prijs voor abonnement en advertentiën blijft echter dezelfde. Allen, die zich tegen dat tijdstip op de Goesche Courant abonneeren, ontvan gen de nu nog verschijnende nommers gratis. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. G0ES« De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. GOES, 15 Juni 1877. De heer J. De Jongh, geboren te Goes, heeft met gunstig gevolg het eind-examen aan 'a Rijks veeartsenijschool te Utrecht afgelegd. De sergeant P. Geill, van het 3e regiment infanterie (hoofdcursus 's-Bosch), heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd tot verkrijging van den rang van 2den luitenant b|j het leger hier te lande. Rilland en Bath. Benoemd voor heide gemeenten tot gemeente-geneesheer de heer O. H. J. Steenberg, te Bommel, vroeger ook gemeente-geneesheer van beide gemeenten. Per telegraaf. Voor de verkiezing tot September 1877, te Alkmaar gehouden, zijn uitgebracht 2070 geldige stemmen. Herkozen de heer mr. Van der Kaaij (liberaal) met 1639 stemmen. De heer Fabius had er 314, de heer Prof. Brummalkamp 69. 2de Telegram. De uitslag der periodieke verkiezing was, dat de heer Van der Kaag 1612 van de 2124 stemmen verkreeg. De heer Fabius had er 414, en de heer prof. Bruramel- kamp 76. Wij hadden dien uitslag verwacht. Om met het Handelsblad te spreken: met Alkmaar ein digt tot heden de victorie voor de liberalen. De herstemming in de hoofdkiesdistric ten Almelo en Delft voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer zal worden gehouden op Dinsdag 26 Juni e. k. Uit den staat, voorkomende in het bij voegsel van dit nomtner, en vermeldende den afloop der verkiezingenkunnen onze lezers thans door ver gelijking van de tweede met de laatste kolom nagaan, hoe gunstig die afloop voor de liberalen is geweest. In Delft en Almelo moeten nog herstemmingen plaats hebben, doch bij beiden kunnen zij niets verliezen, wellicht wel iets winnen. Alle liberale leden zijn herkozen. Gekozen zijn 6 nieuwe leden, waaronder 2 oud-leden (de heeren Rutgers en Van Delden) en 4, die thans voor het eerst zullen zitting nemen (de heeren Fatijn, Roëll, Dijckmeester en Holtz- rnann). Niet herkozen werden de volgende le den, die opnieuw eene candidatuur hadden aangenomen :Mr. A- Baron Schimmelpenninck Van der Oye (anti-revolutionair) vervangen door Mr. A. Van Delden (liberaal, G. Fabius (conservatief) vervangen door P. H. Boltzmann (liberaal). De hh. Rutgers, Patijn, Roëll en Dijckmeester (allen liberaal) vervangen de hee ren De Lange (liberaal), Kugper (anti-revolu tionair), Van Vollenhoven (idem) en Van Rap- pard (conservatief). De liberalé zon kan dus na September in onze Tweede Kamer in volle kracht schijnen. Moge zij dan door hare koesterende stralen ons volk verwarmen en ten zegen zijn Mochten onze liberale lezers zich eens een oogenblik willen ontspannendan raden wij hun aan de lezing van de (conservatieve) Rotterdamsche Courant van Vrijdag 15 Juni. Daarin komt een brief uit 's-Gravenhage voor, waarin de schrijver het thema ontwikkelt, dat de uitslag der verkiezingen nog het treurigst is voor let wel! de liberalen, en om dat te betoogen schrijft hij een brief van ruim 1Va kolom. Velen zullen zeker nieuwsgierig wezen die stelling te hooren verdedigen en wezenlijk, men kan aan zijne lachspieren daar door gereedelijk eenige bezigheid verschaffen. En dan schrijft de redactie van Het Vader land nog wel, dat ditmaal de winst der libe ralen zoo évident isdat zelfs onze felste te- genstanders geen poging zullen wagen de groote beteekenis van dat feit te ontkennen. In haar eigen plaats woont er eendie zeker eens geestig is willen wezen, of van die evidentie niet overtuigd is. De Gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten aan Ged. Staten te kennen te geven, dat de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris dier gemeente, voor elk bedra gende 1200, naar'sRaads oordeel op 1500 zouden dienen te worden gebracht. Naar men verneemt is bij het Ministerie van Oorlog een nieuw ontwerp van wet op de nationale militie in bewerking. Het traktement van de commiezen der posterijen is verhoogd.- van de le, 2e en 3e klasse met f 200, en die van de 4e klasse met 100 's jaars. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot aanvulling van het regeerings- reglement van Nederlandsch-Indië, strekkende om te bepalen dat de aanvraag om buiten- landsch verlof van den president, de vice- presidenten en leden van het hooggerechts hof in Ned. Oost-Indië geacht wordt tevens in te houdenverzoek om ontslag uit dat ambt. Zij blijven echter in landsdienst en genieten wachtgeld, totdat zij, na terugkeer, bij de eerste vacature in het hooggerechtshof zijn herbenoemd of tot andere betrekking be noemd. Te Delft zijn door eenige aanzienlijke vrouwen circulaires verzonden aan de vrouwen van Delft. Deze circulaires bevatten een uit- noodiging om bijdragen in te zenden, teneinde als bewijs van hulde aan de nagedachtenis van wijlen H. M. de Koningin een zilveren lauwer- immortellenkrans op de lijkkist te plaatsen. De koninklijke goedkeuring daartoe is reeds verzocht en verkregen. Ook de vereeniging Arbeid adelt" zal als bewijs van innige deelneming, een inmortellen- krans op het graf der Koningin nederleggen. Ongelooflijk is het aantal vreemdelingen, die den 20n te Delft verwacht worden om de treurige plechtigheid van de begrafenis der Ko ningin bij te wonen, en voor buitensporig hooge sommen worden kamers, waar de stoet voorbij zal trekken, verhuurd. Om eenige cijfers te noemen, zijn bijv. gewone kamers met twee ramen voor 60, met drie ramen voor 100, een bovengedeelte van een logement voor ƒ200, een geheel huis voor J 300 en de helft van een stoep voor ƒ50, alle voor dien enkelen dag, verhuurd. Hierbij moet tevens in aanmerking genomen worden, dat de prijzen nog voortdu rend stijgende zijn. Naar men verneemt, zal op de dag der begrafenis van H. M. de Koningin de beurs te Amsterdam gesloten worden. Volgens Het Vad. bestaat het voor nemen, om op dien dag o. a. ook langs het zuidernet van de Staatsspoorwegen een extra- trein te laten loopen. Iu de Maandag jl. gehouden algemeens vergadering van de Maatschappij «Zeeland" is de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij op haar verzoek eervol ontslagen als directrice der Maatschappij, onder dankbetuiging voor al hetgeen zij gedaan heeft bij het in het leven roepen en exploiteeren der stoomvaartlijn Vlis- singenQueensborough. Tot directeur werd benoemd de heer C. L. Van Woelderen, oud- luit. ter zee le kl. Het college van commis sarissen werd aangevuld met de heeren J. P. J. Buteux, jhr. mr. J. W, Schorer en J. G. Bets. Door een in de statuten gebrachte wijziging werd aan Z. K. H. prins Hendrik het recht gegeven tot het aanstellen van een bjjzonderen commissaris, om te waken voor de rechten en belangen, voortvloeiende uit de door hem ge waarborgde leening. De resnltaten van het afgeloopen boekjaar worden bevredigend ge- noemd. EERSTE en TWEEDE KAMER. Id de zitting der Eerste Kamer, Donder dagavond gehouden, is ingekomen een konink lijke boodschap, meldende het overljjden van H. M. de Koningin. Op voorstel van den voorzitter besloot de Kamer deze boodschap met een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning te be antwoorden. Nog dien avond zouden de sectiën eene commissie van redactie daartoe benoemen. De geloofsbrieven van den heer Thooft waren ingekomen en commissoriaal gemaakt. Per telegraaf. Het nieuw benoemde lid, de heer Thooft, is in de zitting van heden toege laten. Het adres van rouwbeklag aan den Koning is vastgesteld. De Kamer drukt daarin haar diep leedwezen uit over den zwaren rouw, waarin het overlijden van H. M. de Koningin Z. M., het Ko ninklijk huis en het Nederlandsche volk heeft ge dompeld. Het volk, dat in de Koningin de edel ste deugden en de meest buitengewone gaven van hart en verstand waardeerde, gevoelt in deze dagen opnieuw hoe innig het aan den Koning en het Doorluchtig Stamhuis is gehecht. Het adres eindigt aldus: Moge het onwrikbaar vertrouwen in Gods Vaderlijke Voorzienigheid Uw troost zijn en kalme onderwerping aan zjjn bestuur U tot kracht en blijvenden steun verstrekken." Dit adres zal Z. M. worden aangeboden door eene commissie. De Kamer is daarop op recès gescheiden. Per telegraaf. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is ingekomen eene koninklijke boodschap, houdende kennisgeving van het overigden van H. M de Koningin. Op voorstel van den Voorzitter wordt beslo ten dat treurig bericht, zoo treurig voor den Vorst, voor 't Vorstelijk huis en voor de Neder landsche natie, met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. De reeds bekende wetsontwer pen zijn ingekomen, evenals de geloofsbrieven der leden, die tusschentijds moesten aftreden wegens aanvaarding van rechterlijke betrekkin gen of ter vervanging van tusschentijds bedankt hebbende leden. Te 3 uren is de zitting hervat, en zijn bedoelde leden toegelaten. De Commissie voor het adres van rouwbeklag bestaat uit de heeren Corver HooptVan HeukelomKappeyne, Fransen Van de Putte en Van den Berch Fan Heemstede. Het concept is gereed en wordt morgenochtend in de afdeelingen onderzocht.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1