1877. N°. 69. Donderdag 14 Juni. 64ste jaargang. OFFICIEELS MEDEDEELINOEN. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs31lls Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. JAARMARKT TE GOES. POSTERIJEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maasdag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.76. Afzonderlijke nommers 6 ct„ met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat slechts DRIE CARROUSELS op de aanstaande jaarmarkt zullen worden toegelaten, waarvoor de plaatsruimte aan de hoogste inschrijvers zal worden afgestaan. De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente, terwijl de inschrijvingsbiljetten voor den 11 Augustus a. s. moeten zijn ingeleverd. Goes, den 13 Juni 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Mei. 1. J. Gouds, Middelburg. 2. M. Dekker, Ui- rum. 3. J. VelVierhuizen. Van de Hulpkantoren: Kruisingen. 4. A. BlitsAmsterdam. Kapelle. 5. P. Barmhout, Zierikzee. De opbrengst der Rijksmiddelen gedurende Mei jl. was 8,377,498,27* tegen ƒ8,364,636,80 in Mei 1876. De raming voor twaalf maand, bedraagt 89,389,038, voor éen maand ƒ7,449,086,43. Opbrengst over de vijf eerste maanden van 1877 ƒ37,732,848,19, id. over de vijf eerste maand, van 1876 36,733,650,10. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht is gele- fenheid tot plaatsing van een opziener (ongehuwd), ie, met genot van inwoning en voeding, eene jaar wedde van ƒ700 zal genieten. Aanmelding vóór 1 Juli e. k. in persoon bij den Directeur der school, op werkdagen des ochtends tusschen 9 en 12 uur. Ken nis van administratie en bekendheid met staldienst zijn onmisbaar. De Minister van Oorlog, ontwaard hebbende, dat er bij enkelen twijfel bestaat, of jongelieden die aan het examen voor de marine deelnemen, zich voor het in Augustus te houden examen van toelating tot de Kon. Militaire Academie kunnen aanmelden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de hier bedoelde jongelin gen zich voor het toelatings-examen kunnen aanmel den, doch dat ook voor hen de daartoe strekkende stuk ken'voor 20 Juni eerstkomende aan het Departement van Oorlog moeten worden ingezonden, onder mededee- ling, dat de jongeling ook aan het examen voor Willems oord deelneemt. Aangezien de over te leggen stukken niet op gezegeld papier behoeven geschreven te zijn, bestaat er geen bezwaar voor de belanghebbenden om van die stukken, voor zooverre zij reeds aan het Departement van Marine zijn ingediend, een duplicaat aan het Depar tement van Oorlog te zenden. De ouders of voogden echter, wier zonen of pupil len bij de marine worden geplaatst, maar zich tevens voor de Academie hebben aangemeld, behooren, zoo dra hun de uitslag van het toelatings-examen voor Willemsoord bekend is, daarvan medeaeeling te doen aan het Departement van Oorlog, opdat de betrokken zoon of pupil niet noodeloos tot het afleggen van het examen van toelating tot de Academie worde opge roepen. GOES, 13 Juni 1877. De redactie der Middelburgsche Courant schrjjft in haar nommer van heden, dat zp uit het Provinciaal blad van Zeeland no. 63 de vragen leert kennen, door den Minister van Binnenlandsche Zaken tot de gemeentebesturen gericht, met betrekking tot de herziening der schoolwet van 1857. Zp deelt verder de vragen mee, die in dat blad voorkomen. Wij maken haar opmerkzaam, dat het Pro vinciaal blad no. 63 niets meer en niets minder bevat, dan hetgeen men vinden kan in Prov. blad no. 64 van 1876, no. 53 van 1875 en in andere bladen van verscheidene vroegere jaren. De daarin vervatte vragen worden tel ken jare aan de gemeentebesturen gedaan, terwpl zp daarbp worden uitgenoodigd tot het ver strekken van opgaven voor de samenstelling van het regeerings-verslag omtrent het lager onderwijs. De redactie vergist zich, wanneer zij dit iu verband brengt met de herziening der schoolwet van 1857. Uit zeer vertrouwbare bron kunnen wp mededeelen, dat bp de ge meentebesturen nog niets bekend is van vragen met het oog op die herziening. De Minister schijnt zulke vragen nog niet te hebben uit geschreven. Wp ontvingen de statistiek van den han del en de scheepvaart van ons land gedurende April. Belangstellenden kunnen daarvan aan ons bureau kennis nemen. 's-Gravenpolder. Dinsdagmorgen zpn twee koeien, toebehoorende aan C. Folderman alhier, door den bliksem getroffen en gedood. Hoedekenskerke. Het is opmerkelijk, dat in deze gemeente, tellende ruim 1000 zielen, sedert December 1876 zich geen enkel sterf geval heeft voorgedaan. 's-Heer Abtskerke. Tot betrekkelijk groot nadeel van hen, die geen misbruik wil len maken van de vergunning tot visschen door zoogenaamd stolpen of polsen, wordt dit middel tegenwoordig weer meer en meer door anderen gebezigd tot het vangen van paling. Een misbruik, te meer af keurenswaardig, omdat het plaats heeft bij het visschen met kruisnetten. In het belang van allen, die niet stolpen, ware het zeer gewenscht dat een middel kon gevonden worden, om de verwoesting hunner visscherij tegentegaan en het stolpen te ver bieden, zoowel bij het gebruik van beugel- als van kruisnetten. Ovezand. Ofschoon het overvloedige water, in den afgeloopen winter gevallen, ruimschoots tijd gehad heeft om zich te verwijderen, heeft men thans op sommige plaatsen in het water schap Heinkenszandwaartoe een gedeelte onzer gemeente behoort, nog betrekkelijk veel overlast van het water. Aangezien andere ge deelten daarvan geheel bevrijd zpD, begint men terecht intezien, dat het aanwezige water geen opperwater is, dat zeewaarts moet, maar door de slooten en watergangen opgenomen moest worden. Daar deze echter niet de vereischte diepte hebben, moet het water blijven staan Het is toch niet tegentespreken, dat er slooten en watergangen noodig zpn tot opneming van het water der landen en dat deze mitsdien behoorlijk breed en diep gehouden moeten worden, om daartoe in staat te wezen. Aan de Midd. Ct. ontleenen wij het vol gende over het jl. Yrpdag verhandelde in den Geneeskundigen Baad voor Zeeland: De heer Nauta Van der Grijpdie meermalen door de te Goes gevestigde apothekers heeft hooren klagen over de verlenging der door den inspecteur aan den heer J. Adam aldaar ver leende vergunning om de gemeente-apotheek waar te nemen, vraagt of het wenschelpk is die vergunning telkens voor een jaar weder te verlengen? De voorzitter antwoordt dat hem, tegen den tijd dat de voor een jaar verleende vergunning expireert, door het gemeentebestuur van Goes gevraagd wordt, of er bezwaar bestaat het verlof voor een jaar te verlengen. Na informatie blij kende, dat daartegen geen bezwaar bestaat, wordt de vergunning weder voor een jaar ver leend, daar er geen reden bestaat om de gemeente apotheek vacant te maken; de andere apotbekeis lijden er ook geen schade door, daar de inrichting uitsluitend bestemd is voor de gestichten van weldadigheid. Werd de vergunning niet ver leend, dan zon het gemeentebestuur voor zulk een klein traktement als de heer Adam geniet geen anderen apotheker kunnen krijgen. Dr. A. P. Fokker merkt op, dat het bezwaar der andere apothekers is, dat zp allen burgers onder elkaar zpn, die allen in de lasten bijdragen, zoodat zp gelijke rechten hebben, die nu huns inziens verkort worden. Het geven der ver gunning is echter in het belang der gemeente. WilleD nu de andere apothekers het voor minder geld doen, dan kunnen zij zich tegen den tpd, dat de vergunning eindigt, tot bet gemeente bestuur wenden. »De voorzitter stemde dit toe, terwpl de heer Adam nog mededeelde, dat de geneesmid delen voor de gemeente-apotheek jaarlijks worden aanbesteed en de inwonende apothekers daaraan deel kunnen nemen." Voorts is o. a. besloten tot het nauwkeurig toezien op den meer en meer veld winnenden verkoop van geheime middelen, waarin zich geneesmiddelen bevinden. Particulieren die zich, in strijd met de wet, daaraan schuldig maken, zullen streng vervolgd worden. De over het algemeen slechte hoedanigheid van het drinkwater heeft aanleiding gegeven tot een besluit, om in de verschillende deelen der provincie eene enquête in te stellen. Van het bureau voor scheikundige en micros copische onderzoekingen wordt, blpkens het uit gebracht verslag, meer en meer gebruik gemaakt. Aan het bureau is nog nimmer iets geble ken van eene opzettelijke vervalsching, hetzp van voedingsmiddelen of anderszins. Het cpfer der onderzoekingen geeft evenwel géén recht omtrent deze zaak een beslissend oordeel uit te spreken, veel minder de hieromtrent heer- schende meening met op feiten steunende 'Re denen te weerspreken. In de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag den 25n a. s. eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. A. s. Vrpdag zal op de Israelietische be graafplaats te 's-Hage het monument op het graf van den genialen kunstschilder Sam. Verveer onthuld worden, hem door zijne kunstbroeders en kunstvereerders ter nagedachtenis gewpd. Tegen den pastoor van Echt, die, niet tegenstaande de burgemeester last had gegeven tot staking der festiviteiten, zpn parochianen had aangezet het feest van 's Pausen jubilé wel te doen doorgaan, is proces verbaal opge maakt, omdat hij vuurwerk van den toren had doen afsteken zonder toestemming van den burgemeester. Het Ned. Landhuishoudkundig congres te Assen is thans definitief een jaar uitgesteld. De Haagsche correspondent der Gron. Ct. verneemt, dat bij de begrafenis van H. M. de Koningin getrouw de regelen zullen worden gevolgd, die bij de teraardebestelling van vroe gere regeerende vorsten en vorstinnen werden inachtgenomen. Met éen verschil nochthans. Terwijl vroeger in de kerk te Delft een sombere versiering werd aangebracht alleen vanwege degenen, die de plechtige begrafenis bestierden, is thans aan eenige dames vergund daaraan mede te werken door een rouwdecoratie saam te stellen uit immortellenkransen. Verschil lende dames uit de hofstad hebben haar krans daartoe reeds opgezonden. ,,,9n] De correspondent deelt voorts nog eenige bijzonderheden mede uit de laatste levensda gen der beminde Koningin. Toen Hr. Ms. grootmeesteres de edele vrouw voor ,het laatst aan het ziekbed bezocht, móet H: M. bij het

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1