van de Goesche Courant, rv». Juni 1877. Zaterdag O Mededeelingen van verschillenden aard. BUITENLAND. Blijkens het verslag over den toestand der Maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen staat de omvang van het vervoer over de pakketvaart tusschen Vlissingen en Queensborough in zeer on gunstige verhouding tot de offers, daarvoor door de Maatschappij gebracht. De ondervinding leerde, dat Vlissingen als uitgangspunt eener pakketvaart naar Engeland waarde heeft voor Duitschland en de zui delijke provinciën (ook als voorhaven van Antwerpen), doch niet met goed gevolg concurreeren kan tegen andere havens van de noordelijke provinciën. De verwachtingter vorige algemeene ver gadering uitgesproken dat de exploitatie van het zuidelijk deel der Luik-Limburgsche lijn door den Belgischen staat zou worden overgenomen, is mis lukt, doordat op 24 Mei 1876 de Belgische kamer de overeenkomst verwierp, omtrent het kanaal van Terneuzen gesloten, waaraan de overdracht van ge noemde exploitatie was vastgeknoopt. Het spoor wegnet, in 1876 met 8 kilom. (Zwaluwe-Zevenbergen) vergroot, bedraagt 1,1)00,566 kilom., met 71 stations en balten voor het Noorder- en 91 id. voor het Zuidernet. Het lijk van Motley werd eergisteren op het Kensal-Green-kerkhof ter aarde besteld, waar ook dat van zijn echtgenoote rust. Behalve de beide dochters van den overledene, met haar echtgenooten, waren ook de hertog van Argyll en Brigt op het kerkhof. De Ijjkdienst werd door den deken Stanley verricht. Al vorens de lijkkist in de groeve werd neergelaten, waren daarop tal van kransen neergelegd. Woensdag, bij gelegenheid eener landbouw- ten toonstelling te Bath (Engeland) is onder 't gewicht van voetgangers eene hangende brug over de Avon ingestort. Een honderd personen vielen in 't water, 30 voet naar beneden. De meesten moeten verdronken of onder 't puin van de brug verpletterd zijn. Te Badalona bij Barcelona liet eer. Fransch aero naut, Beudet, een luchtballon opgaan. By het dalen, dat niet zeer gemakkelijk ging, zag Beudet drie mannen aan komen, wien hij, toen hjj op den grond was gekomen, verzocht hem behulpzaam te zijn bij het opbergen van den ballon. Een hunner naui eeu lucifer en stak den ballon in brand en de beide anderen volgden zyn voor beeld. In een oogenblik was de ballon een hoop asch. De schade van Beudet bedraagt ruim 5000 frs. Uit Berlijn wordt gemeld, dat daar een kind van zes maanden aan de mondklem gestorven is, tengevolge van het doorboren der oorlelletjes om het kind oorrin gen te laten dragen. Men beweert, dat dezelfde operatie bij kleine kinderen reeds meermalen door krampaandoe ningen of andere ongesteldheden gevolgd is, welker oorzaak den geneesheer dikwijls onbekend bleef. In Rusland is de geestdrift zoo hoog gestegen, dat de politie in zekere omstandigheden tusschénbeide treedt. Bij de voorstellingen in de schouwburgen viert men daaraan veelal den teugel op een wijze, die voor het personeel hoogst bezwarend is. Telkenmale verlangt men, dat het volkslied zal worden gezongen, hetwelk niet geringe stoornis in de opvoering van de ten tooneele gebrachte stukken veroorzaakt. Dit heeft eeu verorde ning uitgelokt, waarbij wordt bepaald, dat voortaan het zingen van het volkslied gedurende de voorstelling „hoogstens" vijfmalen mag worden gevraagd. Volgens een telegram uit New-York heeft even na de aardbeving, die in Peru den lOen Mei plaats had en die de stad Iquique verwoestte, een vloedgolf, die de kust zweepte, aan meer dan 600 menschen het leven gekost. De inlijving van de Transvaal wordt steeds raadselachtiger, zegt de Standaard. Nu toch vernemen we uit den Zuid-Afrikaan van 21 April: lo. dat lord Carnarvon (minister van Kolo niën) geen volmacht tot de inlijving gegeven had; 2o. dat ShepstonJs voorwaarden, die hij aan de Trans vaal gesteld had, ter voldoening aan Engelauds eischen, allen door den Volksraad waren aangenomen, waar mee elk recht tot verdere pressie vervielen 3o. dat de Hollandsche boeren niet slechts in de Transvaal, maar in heel de Kaapkolonie, dorp aan dorp meetings houden en resolutiën passeereu, om bij het Kabinet van St. James tegen de gewelddaad te protesteeren. FRANKRIJK. Het ministerie zet de „politique de combat" op de tot hiertoe gevolgde, dat is stout moedige, wijze voort, en heelt het nu voornamelijk op de dagbladen voorzien. De Progrh liberal van Tou louse is vervolgd wegens beleediging van den' maar schalk-president de Finütire wegens het opnemen van een adres der afgevaardigden van het arrondis sement aan hunne kiezers; de Reveil van Algiers wagens een artikel, beleedigend voor de bisschoppen van Algiers. Nog zullen de Zeramna en de V vervolgd Vvorden wegens het verbreiden van vals geruchten. De regeering slaat daarbij met argus-oogen het t schrijven en houden van vergaderingen en wat besloten wordt gade. Te Brest is eene niet publ bijeenkomst, door den afgevaardigde Hemon geoi niseerd, verboden, op grond dat de zaal, waar zou worden gehouden, aan de stsd behoorde, hoe diezelfde zaal altijd ter beschikking van de ka lieke vereenigingen was gesteld. De vrijmetselaarsloge te Gaelhac is door den pre gesloten, naar aanleiding van een brief aan de si toren en afgevaardigden, waarin het ontslag van kabinet Jules Simon wordt afgekeurd. De direcj van de pers by de tentoonstelling van 1878 is, gens zijne republikeinsche gevoelens, uit zijne bet king ontslagen. De heer Bonnet-Duverdier, van wiens inhechte neming wy in ons vorig nommer gewaagden, b: eene afwijzende beschikking ontvangen op zyn ven om invrijheidstelling onder cautie. Hem is verg zyne vrouw en dochter te zien, doch slechts v weinige oogenblikken. Volgens de Francais zal proces reeds morgeo (Zaterdag) in behandeling koia Zijn plaatsvervanger heeft in eene toespraak tot gemeenteraad de hoop te kennen gegeven, dat hij sl dig aan dezen zal worden teruggegeven. Het eind van den gang der zaken is waarlijk niet te constateeren. OOSTERSCHE QUAESTIE. Ofschoon aan aide ruchten van schikking en in het gevolg daarvan vrede niet veel geloof kan worden geslagen, is de t op eene spoedige beëindiging der quaestie, zy het al voorloopig, nog niet geheel verdwenen. W el li dat er wat meer zekerheid omtrent Ruslands eisi zal verkregen worden, als de uitslag bekend zal van de zending, die Graaf Schuwaloff, de Russi gezant te Londen, is opgedragen om te onderhal len met het kabinet van St. James over de ci laire, waarvan wij in ons vorig nommer melding maak Van den audereu kant worden verschillende standigheden opgemerkt, die de' mogelijkheid vei derstellen, dat Oostenrijk weldra werkdadig aan strijd zal deelnemen. De gouverneur van Daim doet op dit oogenblik eenè inspectiereislangs grenzen van Herzegowina en de ingezetenen ko hem allerwege begroeten en zijne bescherming inroe

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5