1877. N°. 67. Zaterdag 9 Juni. 84ste jaargang. Agenten voor liet Buitenland zijnG. L. DAUBE& Co., te Parijs, 31iis Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. OFFICIEELE IUËDËDËELLVGBJV. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommeis 5 ct„ met bijblad 10 ct. COIMVT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. !_icS"» - J"S- C' •r*-»'1 "$#S«385i vf--V-. ■- .-•rv De Commissie, belaBt met het afnemen van het tweede natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Juli 1874, zal zitting houden op Donderdag 14 Juni e. k. en volgende dagen te Amsterdam. Bij den aanvang van den nieuwen cursus aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda (11 Septem ber a. s.,) kan een leeraar worden geplaatst in elk der hier vermelde vakken: a. Kederlandsche taal en letterkunde; b. Fransche taal en letterkunde; c. Hoog- duitsche taal en letterkunde; d. Engelsche taal en letterkunde; e. Maleische taal en land-en volkenkunde van Hederlandsch-Indie; wiskundeg. natuurkunde; k. aardrijkskunde; i. geschiedenis; en k. handteekenen. De leeraren in de vakken ai zullen een jaarlijksch traktement van 2000 a ƒ2200 genieten, dat later tot een maximum van ƒ2800 kan worden uitgebreidde leeraar voor het vak sub Tc genoemd, zal een jaarlijksch traktement van ƒ1000 a ƒ1400 genieten, hetgeen later tot een maximum van ƒ1800 kan worden gebracht. Sollicitanten naar bovengenoemde betrekkingen be- hooren zich, onder overlegging van de noodige beschei den, schriftelijk te wenden tot den generaal-majoor, gouverneur van gemelde inrichting, bij wien tevens nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. GOES, 8 Juni 1877. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn bijeengeroepen, de Tweede Kamer tegen Vrijdag 15 dezer, 's namiddags te 1 uur, om een adres van rouwbeklag vast te stellen wegens het overlijden van H. M. de Koningin. De jaarljjksche vergadering der inspecteurs van het lager onderwijs, onder leiding van den Minister van Binnenlandsche Zaken, zal aanvangen op 18 Juli e. k. Blijkens een bekendmaking van den Com missaris des Koniugs in Groningen kan vee, uit Nederland afkomstig uit een plaats, waar in drié maanden geen besmettelijke veeziekte is voorgekomen, weder in Duitschland worden ingevoerd, mits het binnen een door den Com missaris te bepalen tijd worde geslacht. De postduiven-sociëteit »De Telegraaf" te Bergen-op-Zoom heeft een prijskamp ge houden van Valenciennes uit. Aan de eigenaars der zes eerstaangekomen duiven werden prijzen uitgeloofd. Om 5 uur 's ochtends losgelaten, werd de eerste dier zes duiven om 7,28, de laatste om 7,37 gepresenteerd. De sociëteit »De Zwaluw" aldaar hield een prijskamp van uit 's-Hage. Aan vier deelnemens werden prij zen geschonken. Om 7 uur opgelaten, kwamen zij te Bergen-op-Zoom aan tusschen 8,26 en 8,55. De sociëteit» Telegraaf" zet dezen zomer de prijs kampen voort uit St. Quintin, Parijs en Orleans. In de residentie is aangekomen en aan het hotel den Ouden Doelen" afgestapt me vrouw Grant, echtgenoote van den gewezen president der Vereenigde Staten in Noord-Ame- rika, die zich thans met zijne verdere familie te Spa bevindt. Op een der kostelooze scholen te Amster dam ontdekte de onderwijzer dezer dagen, dat een knaap zijn boterham in een Turksch lot gewikkeld had. Na onderzoek bleek, dat de moeder van den koaap, eene schoonmaakster, geruimen tijd geleden een pak Turksche loten (13 in getal, gelooft men) op straat gevonden had. »Wat op straat ligt kan niet veel waard zjjn" dacht ze, en ze gebruikte de loten als kastpapier. Toen dit papier minder oogelijk be gon te worden, gebruikte ze het om er de boterhammen van haar zoon in te wikkelen. Dit feit pleit zeker evenzeer voor den een voud als voor de onzindelijkheid der schoon maakster. Voor de tweede maal is een onderzoek ingesteld naar den toren van Zwolle, dien men beweert zoozeer over te hellen, dat hij t' avond of morgen op de omliggende huizen moet neer komen. Vreemdsoortig is het inderdaad, dat het vierkante gedeelte van den toren 85 centimeter overhangt, terwijl de spits daar recht overeind op schjjnt te staan. Wegens den ongunstigen toestand in den handel heeft een voorname firma te Enschedé de betalingen voor haar stoomkatoenspinnerij en weverij gestaakt. Men vreest voor meerdere financiëele ongelegenheden. Ook in het Buitenland heeft de dood onzer Ko ningin veel sympathie verwekt. De Engelsche bladen, het bericht van den dood vermeldende, herinneren eraan, hoe zij bij Haar her haalde bezoeken aan Engeland aller sympathie wist te winnen en in hoe hoog aanzien Zij in de Engelsche hofkringen stond. Een Woensdag in Buckingham-Palace te houden gala-concert ging om het sterfgeval niet door. Van de Fransche bladen zegt o. a. Ie Moniteur: uNederland's Koningin was een voortreffelijke Vor stin, een toonbeeld van goedheid, van intelligentie en van deugd." Le Temps zegt o. a.«De Koningin der Neder landen stond bekend om Hare gaven van verstand en Haar ontwikkelden smaak voor schoone kunsten." Ook Belgische bladen, als VEtoile Beigehet Handelsbl. v. Antwerpen brengen warme hulde aan de nagedachtenis der Koningin. Het Neue Tagblatt, dat in Stuttgart, de ge boorteplaats van wijlen H. M. verschijnt, schrijft «Een zware slag" heeft ons koningshuis getroffen; een verlies, waarin het geheele land oprecht en innig deelneemtKoningin Sophia, de zuster van onzen koning, is Zondag na een kortstondig lijden te 's-Gravenhage overleden. Het laatst bezocht de overledene haar vaderland bij gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken van wijlen koning Wilhelm. De Doorluchtige vrouw heeft veel goeds en edels tot stand gebracht; in Wurtem- berg evenals in haar tweede vaderland zal de her innering aan haar in het hart des volks voortleven. Toen aldaar de tijding van haar dood werd ont vangen schorste de heer Carré uit eigen be weging de voorstellingen in zijn cirque. Ook het Engelsche en Belgische hof hebben den rouw aangenomen. In ons land worden tal van adressen van rouwbeklag, zoowel van gewes telijke, als gemeentelijke besturen en particulieren aan den Koning verzonden. In Amsterdam zijn al de stukken, van de gemeentelijke administratie uitgaande, van een rouwrand voorzien. De boden ten raadhuize zijn begonnen met een rouwband te dragen aan den linkerarm, tot nader order. Onderscheidene personen, waaronder leden van het dagelijksch bestuur, hoofdambtenaren, leden van den raad, het ambtenaars-personeel der politie en zelfs vele voorname familiën hebben den rouw aan genomen. In het Dagbl. en andere bladen komt eene opwek king voor van dhr. H. J. Doorman, te 's-Hage, om een monument op te richten ter nagedachtenis van de overleden Koningin. Naar aanleiding hiervan heeft de Heer M. J. Van Zanten, aldaar, aangeboden kosteloos het fundament voor het op te richten monument of standbeeld te maken. De heer v. Z. doet deze aanbieding op het voet spoor van zijn vader, die met den heer De Groot het fundament kosteloos heeft gelegd voor het standbeeld van wijlen Z. M. Koning Willem II. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft Woensdag middag geruimen tijd in de lijkkamer zijner zoozeer betreurde moeder doorgebracht. Men zegt, dat wijlen H. M. de Koningin in Haar testament heeft bepaald, dat al diegenen, welke tot Haar Huis hebben behoord, levenslang in het genot moeten blijven van de aan hun betrekkingen ver bonden wedden. LANDBOUW VEETEELT. Uit Oudelande schrijft men'aan de Nieuwe Rotterd. CrtOmtrent den stand der gewassen in het westelijk gedeele van Zuid-Beveland kan men, in vergelijking van vóór eenige weken, de beste verwachtingen koes- tereD. Men kan, ten minste wat tarwe-, rogge-, gerst en haverplanten aangaatgerust hoop koesteren op eenen voordeeligen oogst. Minder is dit het geval met bruine- en audere gelegde boonen (paardenboonen staan evenwel goed te velde), daar deze door de vele regenvlagen der laatste dagen veel te lijden hadden. Mangelwortelen en penen komen gezond te voorschijn. Mocht zulks ook gezegd kunnen worden van de aard appelen Dit is niet het gevalintegendeel, op vele landen komen ze niet op en vindt men ze verrot in den grond terug; vandaar dat er landlieden zijn, die de lauden op nieuw bepoten, in hope, dat de uitkomst zal leeren, dat daartoe de tijd niet te ver verstreken is. De tuinbouw lijdt ook veel door het langdurige natte weder. En wat de boomen aangaat, de nachtvorsten hebben ook hier schadelijk gewerkt; immers men ver wacht weinige of geene perziken en abrikozen aan de boomen. Ook kersen en pruimen zullen aan de verwachtingen op verre na niet beantwoorden. De pereboomen beloven in tegenstelling met de appel- boomen veel vrucht. Wat den veestapel aangaatdeze is gezond. De dieren op het veld vinden overvloedig eten in de weide. In de aan de Midd. Ct. ontleende mededeeling omtrent afgekochte tienden in Zeeland, voorkomende in ons vorig nommer, moet de laatste zinsnede worden gelézen als volgt: „De afgekochte grootte van SchouwenDuiveland en Tholen is daarentegen volledig bekend en omvat, over 1876, op SchouwenDuiveland 3462 hectaren (bundtrs) 44 aren (roeden) en 77 centiaren (ellen), en op Tholen 5 L hectaren 34 aren en 30 centiaren. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Door de dijksdirectie der watering Hoedefcetiskerke had VI oensdag 11. de aanbesteding plaats van: Het verbeteren en vernieuwen der Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiinqwerken aan den Zeedijk van de W atering UoedekenskerkeDaarvoor werd ingeschreven door: U. Bolier te Rilland voor ƒ9450, A. Van Popering te Bruinisse voor ƒ9274, C. De Wilde te Kattendjjke voor ƒ9190, G. Vos te Sliedrecht voor ƒ9180. Het werk is niet geguod, daar de inschrij vingen te veel boven de begrooting waren. Later is het beneden de laagste inschrijving besteed aan Ant. Foudraine te Goes. Voor de levering van 800 scheepston afval van Doornikschen steen werd ingeschreven door: J. Cttele- mans te Niel voor 2400, F. H. Volker te Sliedrecht voor 2388, D. Tholens te Neuzen voor 2308, F. Mouthaan te Vilvoorden voor 2224, J. Van Male Dz. te Breskeos voor ƒ2104. De levering is gegund aan den laatstgenoemde. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor bet beroep naar Bath c. a. door den candidaat W. A. F. Winkel. Vele menschen beklagen zich, dat ze des morgeDs bjj 't wakker worden eene groote belemmering gevoelen in de broaches, een zeker gevoel van benauwdheid in het achterste gedeelte van de keel, veroorzaakt door min of meer dikke slijmdeeltjes. Men wendt dan dikwijls hef tige pogingen aan om ze kwijt te geraken, waarvan hoesten en soms misselijkheid dan dikwijls het gevolg is, terwijl men er menigmaal eerst na veel moeite eo eenige uren van onpasselijkheid in slaagt, om de stofjes te verwijderen, die de ademhaling belemmeren. Allen, die aan deze onaangename kwaal lijden, bewjjst men een waarachtigen dienst door hun 't middel aan te wijzen, om ervan verlost te worden. Dit middel nu is de teer, waarvan het gebruik zoo heilzaam werkt op alle aandoeningen van de bronches. Het is voldoende bij eiken maaltijd twee of drie capsules te nemen, om spoedig een gevoel vau verlich ting te krijgen, dat men dikwijls te vergeefs zocht iu een menigte zeer samengestelde en dure geneesmiddelen. Tienmaal van de twaalf gevallen zal dat gevoel van onpasselijkheid des morgens geheel verdwijnen, wanneer men geregeld gedurende eenigen tijd de ttercapsules ge bruikt.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1