1877. N°. 66 Donderdag 7 Juni. 648lB jaargang. Aanbesteding;. COLLECTE. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE& Co., te ParijsSI6" Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. WATEKLOO. Inspectie van de Verlofgangers der NATIONALE MILITIE. OFFICIEELE MEDEDEELINGEiV. B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. Vletledeeiingen van verschillenden aard. RECHTZAKEN goesche courant. De uitgave de-/,er Courant geschiedt Maanoaü-, Wüknsdao-, en VitUDAGAVOND, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1.76. Afzonderlijke nominees 5 ct„ met bijblad 10 ct. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op Zaterdag den 9 Juni aanstaande, des namiddags te éeu uur, in hunne vergaderkamer teu raad huize zullen trachten aantebesteden Eenig schilderwerk aan de openbare gebouwen enz., en de scholen, onderwijzersiconingen en schoolmeubelen, in twee perceelen. Bestek en voorwaarden liggen ter Secretarie voor «en ieder ter inzage op eiken werkdag tusschen des voormiddugB 9 en aes namiddags 2 uren. Goes, den 26 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, H A B T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Woensdag den 13 Juni 1877, aan de woonhuizen zal gehouden worden eene COLLECTE ten behoeve van het Fonds tot aaD moediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden. «pÓr Met het oog op het weldadig doel van dit fonds, en ten einde het bestuur daarvan in staat te stellen, de uitgaven te bestrijden, vooral om onder het getal gegratificeerden nog op te nemen de oude en gebrekkige krijgslieden, die voor 's Lands onaf han- kelijkheid hebben gestreden, en tot dusverre niet zijn kunnen worden opgenomen, worden de ingezetenen dringend tot ruime bijdragen uitgenoodigd. Goes, den 4 Juni 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, gezien bet besluit van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 10 Mei 1877 A no. 2176/ 3de afdeeling (Prov.bl. no. 57); brengen ter kennis van degenen, wien het aangaat: dat de inspectie van de verlofgangers der Nationale Militie op DONDERDAG den 14 JUNI aanstaande, des voormiddags te 10 uur, zal plaats hebben in de Koop - mansbeuis, binnen deze gemeente, waartoe de verlofgan gers zich zullen verzamelen voor dat gebouw. En worden mitsdien alle verlofgangers, welke zich in deze gemeente bevinden, behoorende tot de lichtingen van 1873, 1874, 1875 en 1876, die voor den 1 April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld en nietin den loop van dit jaar in werkelijken dienst zijn of worden op geroepen, ten ernstigste aangenaamd tot een stipte op volging der onderstaande bepalingen 1. De verlofganger meldt zich binnen 30 dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, teneinde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. (Art, 133). 2. De verlolganger, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, geelt daarvan kennis aan den burge meester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich bij den burgemeester dier gemeente aan, teneinde deze zijn verlofpas voorge zien teekene. (Art. 134). 3. De verlofganger van de militie te land mag zich, zonder toestemming van den Minister van Oorlog, niet langer dan gedurende vier weken buitenslands begeven. (Art. 136). 4. De verlofganger, dieartt. 133,134 en 136 niet naleeft, wordtin werkelijken dienst geroepen en gedurende drie maanden gehouden. (Art. 187). 6. De verlofganger van de militie te land, die bij open bare kennisgeving is opgeroepen om door den mili tie-commissaris te worden onderzocht, verschijnt bij dat onderzoek in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn ver trek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Artt. 138,139,140). 6. De verlofganger van de militie te land is aan de mi litaire rechtspleging en tucht onderworpen, onder anderen gedurende den tijd, dien het onderzoek voor den militie-commiBearis duurt, en in het algemeen, wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 133). 7. Behoudens het bepaalde bij art. 130, kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van be waring oi arrest, door den militie-commissaris wor den opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de bij art. 140 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij bet onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4. die kleeding- of uitrusfingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. (Art. 141 8. Onverminderd de straf in bet voorgaande artikel vermeld, is de verlofganger verplicht, op den daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen om te worden onderzocht. (Art. 143). 9. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan bet feit, sub 4 art. 141 bedoeld, ot niet overeenkomstig art. 143 voor den militie commis saris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert, sub 2 en 3 van art. 141 vermeld, wordt onder de wapenen geroepen en van 3—6 maanden gehouden. (Art. 144) 10. De verlofganger, dieniet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur be handeld. (Art. 145.) 11. Elk, die voor de militie is ingeschreven en ieder, die daarbij is ingelijfd, kan, overeenkomstig de daar omtrent bestaande voorschriften, tot eene vrijwillige verbintenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemacht, het korps mari - niers hieronder begrepen, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittin gen plaatsvervangers echter niet bij de zeemacht of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74). 12. Aan de bij de militie te land ingelijfden, die ver langen na volbrachten oejeningstijd minstens zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te verbinden, wordt zulks vergund. (Art. 126). Goes, den 2 Juni 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 41. V. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. In Juli en Augustus e. k. zal te Breda een examen woruen gehouden ter toelating van jongelingen als cadet tot het le, 2e en 3e s'.udiejaar van den vierjarigen cursus der koninklijke militaire academie. Zie verder de Staa.s-courant van 6 dezer. GOES, 6 Juni 1877. Wegens het overlijden van H. M. de Koningin zal het Hof den rouw aaunenien voor den tjjd van achttien weken, te weten6 weken grooten rouw; 6 weken halven rouw; 6 weken lichten rouw. Volgens het Vaderland is de gezondheid van den Prins van Oranje geschokt door den slag, die hem heeft getroffen. De ongesteldheid van Prins Alexander verbetert. Tot lid der Eerste Kamer is door de Pro vinciale Staten van Gelderland herkozen de heer mr. J. Thooft. Voorzooveel Noord- en Zuid-Beveland betreft zal de Nederlandsche koperen en later ook de Nederlandsche bronzen pasmunt, mits voor niet minder dan tien gulden, tegen stand penningen inwisselbaar zijn aan de kantoren der directe belastingen en der directe belastingen en accijnsen te Colijnsplaat, Goes, Heinkenszand en Kruiningen. De heer A. Geill, geneesheer te Killand en Bath, is als zoodanig benoemd te Veere, en zal denkelijk in den loop dezer maand zich metterwoon derwaarts begeven. M. Ct Men schrijft uit Zierikzee aau de M. Ct. In de vorige week is alhier onderhands aan besteed het bouwen van een nieuwe school door en voor de Roomsch-katholieken. Van het aanleggen eener begraafplaats, uit sluitend voor katholieken, is voorloopig afgezien. Te Zierikzee is eene Vereeniging opge richt, die onder den naam Volksbelang" zal trachten het misbruik van sterken drank in die gemeente te weren en te bestrijden. Aan vankelijk is een zeventigtal leden toegetreden. De beroemde maestro Richard Wagner is volgens de Midd. Crt. Dinsdagmorgen pep mail boot van Londen te Vlissingen aangekomen en per trein van 7 u. 25 m. naar Duitschland vertrokken. Te Gouda is tot secretaris benoemd de heer rar. N. D. Brouwer, thans secretaris te Wormerveer. Zondagochtend is een bouwmanswoning te Rijsoord in korten tijd met schuur, woon- en wagenkeet geheel door brand vernield. Vi,f kalveren kwamen mede in de vlammen om. Slechts een gedeelte van den inboedel werd gered. Bij het garnizoen te Diedenhoven, in Elzas- Lotharingen, is de trichinenziekte uitgebroken. Eenige manschappen zijn reeds er aan overleden. In het hospitaal liggen er ongeveer honderd aan die ziekte. Bij de burgerij is het aantal lijders veel minder, doordien de slachter, die met de leverantie van spek aan bet gar nizoen is belast, het met trichinen besmette spek meest aan de militairen had afgeleverd. Te zijnen huize is eene hoe veel luid worst in beslag genomen, die ins gelijks met trichinen bezet bleek te zijn. Ook van de infanterie te Trier, die onlangs te Diedenhoven dienst heeft gedaan, lijden een aantal manschappen, aan de genoemde ziekte. Vrijdag heeft te Londen en Zaterdag te Parijs eer. heftige storm gewoed. Te Parijs scheen het een hoos. Vele boomen zijn ontwortelden de huizen hebben aanzienlijke schade geleden. LANDBOUW VEETEELT. De volgende ongave, aan officiëele gegevens ont leend, duidt den liendafkoop in Zeeland aan, gedu rende het jaar 1876. Walcheren77,171,27 Noord-Beveland16,600,90j Zuid-BevelandH 138,7 50,04i Schouwen-Duivelaud 110,572,43^ Tholen6,741,23 Samen 349,835,881 Als men hier bijvoegt het vroeger opgegeven af- koopcijfer van de jaren 1872, '73, '74 en '75 a 1,139,149,47, verkrijgt men, sedert het in werking treden der wet van 12 April 1872 tot afkoopbaar- steliing der tienden, ten totaal voor geheel Zeeland van 1,488,985 35L Ook in 1876 is weder de grootte op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland van te veel afgekochte blokken onbekend gebleven, om de uitgestrektheid te vermelden van die partijen, waarvan de opper vlakte opgegeven is. Uit de vermelding dier grootte zou geenerlei resultaat te trekken zijn. De afgekochte grootte van Schouwen-Duiveland en Tholen is daarentegen volledig bekend, en omvat, over 1876, op Scbonweu-Duiveland 3462 aren 44 centiaren en 77 meters, en op Tholen 51 aren 34 centiaren en 30 meters. (M. Ct.) De Hooge Raad heeft bij arrest van Maandag jl. een beslissing genomen, waarbij wordt uitgemaakt, dat de tenlastelegging van oneerlijkheid ook op journa listiek en politiek gebied een strafbaar feit' oplevert. In de zaak van B. P. Korteweg, die in de Am- stelbode" omtrent iemand had geschreven, dat deze geen eerlek man meer was eD te dier zake door de Middelburgscbe Rechtbank was veroordeeld, maar door het Gerechtshof te 's-Gravenhage van rechtsvervolging is ontslagen, heeft de hoogste rechter op het door den proc.-gen. bij het Hof ingesteld beroep in cassatie bo vengenoemd oordeel geveld en het veroordeelend von nis der rechtbank te Middelburg bevestigd. Fad KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. li. Vermaas, te Enter, heeft het beroep naar Yerseke aangenomen.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1