IHededeeüngen vaii verschillenden aard. RECHTZAKEN 1 OPENBARE VERKOOPING. op Vrijdag 15 Juni 1877, geven van hunne belangstelling in deze ver- eeniging, die thans ruim 3000 deelnemers telt. Jl. Zondagnacht zijn in het gehucht Orthen, onder 's-Hertogenboseh, in minder dan éen uur vijf woningen, bewoond door acht huisgezinnen, benevens eene schuur in de asch gelegd. De inboedel is grootendeels gered5 varkens zijn in de vlammen om gekomen. De huizen zijn tegen brandschade verzekerdde oorzaak van den brand is on bekend. Op 31 Mei a. s. zal reeds de aanbesteding voor het herbouwen van het Asyl Steenbeek plaats hebben. Volgens bestek bedraagt de lengte van het te maken hoofdgebouw 36.11 M. bjj eene breedte van 12.25 M, waarin 48 ka mertjes worden gemaakt voor helpsters en asy- listen. De begrooting bedraagt 37,500. VERKIEZINGEN. Tot candidaten voor de Tweede Kamer zjjn nog gesteld door de kiesvereeniging Ne derland en Oranje (kiesdistrict Deventer) de heer A. baron Schimmelpenninck Fan der Oye (aftredend lid)in het hoofdkiesdistrict Apin gadam, van anti-revolutionaire zijde, tegenover den heer J. Schepel, mr. Thomassen a Thues- tink Van der Hoop, te Slochteren, en te Win schoten van dezelfde zijde, tegenover den heer mr. De Ruiter Zylkerprof. A. Brummelkamp, te Kampen, die ook door de anti-revolutionairen te Sneek candidaat is gestelddoor de kies vereeniging 't Zandt (hoofddistrict Appingadam) in plaats van mr. Zylker, mr. Freseman Vietor, die ook reeds candidaat der Centrale Kiesver eeniging in het kiesdistrict Winschoten is; door de Centrale kiesvereeniging in het kies district Gorinchem, na het bedanken van mr. Van Tienhoven, de generaal W. J. Knoopdoor de kiesvereeniging Nederland en Oranje, te Go rinchem, het aftredend lid, de heer Teding Van Berkhout-, door de kiesvereeniging Recht voor allen te Enkhuizen mr. A. F. De Savornin Lokman-, door de centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning, in het district Gouda de heeren Wijnmalen en Bichon; door de kiesvereeniging Vooruitgang te Bolsward de heeren dr. Idzerda en mr. Wybenga opnieuw, terwijl ook de afdeeling Volkson derwijs" aldaar is deze candidatuur zooveel mogelijk zal ondersteunendoor de Centrale kiesvereeniging Schagen mr. W. Van der Kaaydoor de R. K. kiesvereeniging Recht voor allen te Oldenzaal de heer Insinger; door een der liberale kiesvereenigingen in het district Appingedam nevens mr. D. De Ruiter Zylker, mr. M. Van der Tuuk, te Groningen, oud lid van het Gerechtshof aldaar (in plaats van den heer J. Schepel, te Winsum,ookaftredend lid.) Met zekerheid kan de Standaard mededeelen, dat generaal Von W rangel auLindenberg in geen geval ter wille van de conservatieve kies vereeniging van de candidatuur voor Delft zou afzien. De verschillende spoorwegmaatschappijen in En geland betaalden in 1875 als schadevergoeding voor verwondingen van passagiers Diet minder dan £381,038 of ruim 25000 meer dan in 1874. Wegens be schadiging aan goederen werd betaald 278,917, samen 659,955. In 1858 was dit cijfer 123.071, in 1870 44,6,431 en in 1874 607,169. Te Seraing hebben onderscheidene arbeiders den wensch te kennen gegeven, om weer aan 't werk te gaan. Er zijn intusschen reeds betrekkingen aange knoopt met Duitsche mijnen. Het aantal moorden, in den laatslen tijd in België gepleegd, is zeer aanzienlijk. Alleen in de gevangenis te Charleroi bevinden zich op 't oogeublik 13 personen, beschuldigd van even zooveel moorden. Omstreeks 1850 werd te Kopenhagen de proef genomen om des zomers de scholieren tegen de na- middaghitte te vrijwaren, en des winters de helft van den weg te sparen, door het ouderwijs 's morgens van 8—2 uren namiddag te geven, met verpoozitig van 5 a 10 minuten tusscheu de lessen. De verkregen uitslag deed de proef in gansch het Koninkrijk nemen. In 1860 werd dezelfde maatregel op de middelbare scholen toegepast; een jaar daarna nam men insge lijks de proef te BerlijD, van 7 tot 1 uren voor het zomerseizoen en van 8 tot 1 uren gedurende de win termaanden. De geneeskundige maatschappij van Pruisens hoofd stad trok zich de zaak aan, onder opzicht der gezond heidsleer, en bracht den wensch uit de proef te ver lengen. Vóór een 12tal jaren heeft men dezelfde schikkingen genomen in ééne der gemeentescholen van Brussel van 71 uren namiddag. Bij ons weten heeft er niemand over geklaagd. (N. B.) EERSTE KAMER. De Kamer heeft Dinsdag aangenomen met 28 tegen 1 stem het ontwerp betreffende het onderwijs aan de militaire academie, en met 25 tegen 4 dat tot ver hooging van hoofdstuk V (Rotterdamsche waterweg). Ingekomen is het verzoek om ontslag van den heer mr. J. 4. Singendonck, als griffier der Kamer. De Kamer is op reces gescheiden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Door den kerkeraad der Hervormde Gemeente te Goes is aan de leden eene circulaire verzonden, waarin hij met het oog op de inoeielijkheid, tot nu toe ondervonden om de, sedert het vertrek van ds. W. Vlie^enihart, opengevallen predikantsplaats ver vuld te krijgen, eene jaarlijksche vaste bijdrage ver zoekt teneinde daardoor bet predikauts-traktement te verhoogen. Ds. J. Visser, pred. te Schoondijke en bevorens te Fort Bath c. a., heeft voor het beroep naar Hoofd plaat bedankt. - Eerstdaags zal te Aardenburg een bijz. R. katb. school geopend worden, waardoor ruim 60 leerl. de gemeente-school aldaar zullen verlaten. LANDBOUW VEETEELT. Wolf aartsdijk. Maandagavond hieid de ver- eeuiging Landbouw en veeteelt hier weder een verga dering, welke druk bezocht was. Niet alleen de twee voorgestelde nieuwe leden, maar ook nog twee an deren, die zich staande de vergadering daartoe aan meldden, werden eenparig aangenomen. De voordracht van den Penuiugmeester O. Zuidweg over het gelei delijk afschaffen van het braken, gaf tot belangrijke discussiën aanleiding. Daarna werd het voorstel van het lid H. fester tot het invoeren van de tabaks teelt besproken, en besloten daaromtrent nadere onder zoekingen in te stellen. Na eene en andere mede- deeling deed hel bestuur een voorstel tot het houden van een wedstrijd met verbeterde ploegen en eggen, hetgeen algemeen goed gevondeu werd. Tot het uit reiken van premiën te dier zake verleende ieder lid een vrywillige bijdrage, en nu benoemde men voor deze zaak eene bijzondere regelings-commissie, bestaande uit de leden O. De Jager, C. Zuijdweg, C. Van Damme, AI. De Kater en J. AI. Parhan. Ten slotte vergastte het lid J. De Back de aanwezigen nog op eene doelmatige behandeling van de Lucern, en in genoegen ging men daarna uiteen. Van 22 April tot 19 Mei jl. zijn in het Rijk door longziekte aangetast 100 runderen, tegen 118 in het vorige tijdvak van vier wekan. De Hooge Raad heeft het beroep io cassatie, door Hallo te Arnhem ingediend, verworpen. De beschuldigde was tot 9 maanden celstraf veroordeeld. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u verzoeken onderstaande regelen als in- gezouden in uw volgend nummer op te nemen? UEd. Dw. Dienaar, A. V. d. Berge. De berichtgever van 's HeerArendskerke uwer cou rant van Dinsdag jl., omtrent het ongeval van A. F. d. B. uit Iieinkeuszand en G. O. uit 's-HeerArends kerke, schijnt niet goed ingelicht te zijn, of uit andere redenen een dusdanig verslag gegeven te hebben. Volgens dien berichtgever was G. O. of Govert Otte onmiddellijk bereid de materiëele schade te vergoe den aan mij; de berichtgever wijkt willens of onwil lens verre van de waarheid af. Nadat er, te Hein- kenszand komende, aangifte gedaan was van de ou- menschelijke en schandelijke behandeling van G. Otte, mij aangedaan, waarbij acht getuigen tegenwoordig waren, is 2 dagen daarna onderzoek gedaan door den majoor tit. der Rjjksveld wacht alhier, aan wieu G. Otte gezegd had naar mij te zullen komen om de schade te voldoen, doch hij is, na twee dagen wach- tens, niet bij mij geweest; wel is waar ben ik eenige dagen daarna bij een derden persoon alhier geroepen, die niets van de zaak afwist, zonder dat die persoon echter aan mij eenig aanbod beeft gedaan om de schade te vergoeden. Of zulks nu was uit bijzondere belangstelling voor Govert Otte! of voor eigen profijt is mij oubekeud. Wanneer G. Otte niet enkel be reidvaardig, maar menschelijk geweest ware, bad hij zijn paard doen stil staan en ten minste hulp moe ten verleenen, daar er op dat oogeublik drie men- schenlevens op het spel stondenhad hij stil gestaan, het ongeluk had niet plaats gegrepen, doch in plaats van zulks te doen, was hij hardnekkig genoeg om het paard met de leidsels te slaan, om het nog in driftiger vaart te doen voorthollen. Als uw bericht gever zulks bereidvaardigheid noemt, zou ik hem iu zulke omstandigheden wel eens willen ontmoeten. Wanneer door zulk een bereidvaardigheid vergund is iedereen omver te rijden, waardoor zelfs nog men- schenleveus op het spel staan, dan kan zulks ua den marktdag en op iederen anderen dag geschieden. G. Otte was tijd genoeg gelaten om zulk ongeluk* te voorkomen; zulk een daad is geen bereidvaardig heid maar schandelijke moedwil, zooals al de acht getuigen verklaren. A. V. d. BERGE. VEtlfcLOOPlNGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen, Information, li Juni, Ovezand, woonhuis enz., Liebert. 7 baarland, verp. bouwland, Schollen. It üoes, woonhuis, Scholten. 13 bergen op Zoom, verp. spoorwegdam, bax. 13 bergen op Zoom, gras en nagras, bax. J5 Wollaartsdijksche veer, scheepsatbrScholten. Jut;, Kapelle, hofstede, Pilaar. EEN RAAD OM OP TE VOLGEN. Van alle ziekten, die dagelijks de sterftelijst ver meerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot heden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eenigeu tijd te ver lengen. 't Is een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosschen, waarvan de uitwase- miug een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen, en 't is voornamelijk tot dezulken, dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst in Brussel en later b(jna overal geleerd, dat de teer, die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merkwaardigen en gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan tering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg, om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel te vestigen. Men moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ontaarden, 't Is derhalve natuurlijk dat men, om het meeste voordeel van dit geneesmiddel te hebben, zich er van hediene zoodra men aaDvangt te hoesten. Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenen, dat ze een zware ver koudheid of lichte bronchitis hebben, als de beginselen der tering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwater. Vroeger deed men wat teer in een karaf en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schudde gedurende eene week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossing, waarvan de uitwerksels zeer verschillend waren en van een zeer scherpen en onaangenamer! smaak. Te- geuwoordig vindt men bij de beste apothekers, onder den naam van Goudron de Guyot, een zeer gecon centreerde teerlikeur, die u in staat stelt, om on middellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromatiek teerwater te bereiden van niet onaan- genamen smaak. Men doet éen of twee theelepeltjes van genoemd teer likeur in een glas water, en meu verkrijgt terstond een teerwater, meer of minder met de aromatieke bestanddeelen der teer bezwangerd en van zoo ge ringen prjjs, dat een flacon van twee francs voldoende is om tien a twaalf liters teerwater te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstellingen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien, die by eiken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde teerlikeur Goudron de Guyotdat men met den besten uitslag proeven ge nomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, alsook te Brussel, Weenen en Lissabon. De heer Guyot heefs tevens kleine capsules, ter grootte van een gewone pil, vervaardigd, die onder een enveloppe van gelatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hen, die een afkeer van teerwater hebben of veel op reis moeten zijn. Twee of dr ie capsules, genomen op 't oogenblik dat men gaat eten, vervangen gemak kelyk de teerlikeur. Iedere flacon van twee francs vjjftig centimes bevat zestig capsules. Dit is voldoende om te bewyzen, hoe goedkoop het gebruik is der capsules de Goudron de Guyotvijf tot zeven en een halve cent daags. Wan neer eene verkoudheid verouderd is, of wanneer men het effect wil bespoedigen, kan men de teeicapsules gelijktijdig gebruiken met de teerlikeur, die men dan bij 't eten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkooksels, patés en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende uitwerking. ADVKRTENTIÊN. Bevallen van een MEISJE: C. SNOODIJK—De Dreu. Kerkkaede, 27 Mei 1877. Tot ons aller diepe droefheid overleed, na een lang smartelijk lijden, onze geliefde moe der C. WISSE, vrouw van C. WESTSTRATE, in den gezegenden ouderdom van 68 jaren, 4 maanden en 10 dagen, na een echtvereeniging van bijna 51 jaren. Wij hopen stil te berusten in het welbehagen des Heeren. Baarland, den 29 Mei 1877. Uit aller naam, J. C. WESTSTATE Cz. Voor de vele blijken van deelneming, zoo van hier als van elders door mij ontvangen bij het overlijden van mijn geachten vader, den heer J. OVERMAN, in leven rustend predikant bij de hervormde gemeente te Schiedam, betuig ik mijn oprechten dank. Heinkenszand, 28 Mei 1877. B. A. OVERMAN. Voor de vele blijken van belangstelling bij zijne herkiezing tot I.Id der Staten betuigt de ondergeteekende zijn oprechten dank. CoLIJNSPLAAT, rttratt den 29 Mei 1877. J' Hl BIJBAU- Wij brengen langs dezen weg onzen innigen dank aan allen, welke ons op den 25 Mei hunne belangstelling hebben betoond. Goes, W. VERBURG. 30 Mei 1877. T. VERBURG—Braam. D. J. SCHOLTEN, Notaris te Ellewoutsdijk, zal des voormiddags te 10 uren, aan het Wolfaarts- dijksche Veerten verzoeke van Jolt"* De

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2