1877. N°. 63. Donderdag 31 Mei. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE& Co., te Parijs, S1J" Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. ERNSTIGE TEEKENEN. OFFICIEELE MEDËDËELUVtiËiV. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. II. Zullen wij mevrouw Mac Mahon veroordeelen, haar, de getrouwe dochter der kerk Niemand mag dit doen; en niet éen, die begrijpen en gevoelen kan, hoe zulk eene vrouw het katholiek geloof met hart en ziel is toegedaan, zal het doen. Zonder die kerk, zonder de beginselen, daar verkondigd, toegepast in den staat, bestaat er immers volgens haar gevoelen geen geluk! Wie weet, hoe zwaar de overwinning haar drukt, door haar gemaal in 1859 te Magenta behaald; hoe zij misschien thans meer dan ooit gebukt gaat onder den banvloek, door Z. H. uitgesproken over allen, die tot de verkleining van 's Pausen gebied hadden meegewerkt En daarom, laat ons billijk zijn in ons oordeel. Wij zien immers in Europa, in de gansche wereld, den strijd op godsdienstig gebied overbrengen Wij hooren immers ook in ons land de stellingen ver kondigen, dat zonder deze of gene geloofsleer geen bestuur zegen kan aanbrengen Waarom dan alleen die vrouw veroordeeld Zij strijdt voor haar be ginsel, en zij doet dit zeker uit vaste overtuiging, dat haar werk zegen kan aanbrengen voor het land. Maar meer te veroordeelen is haar echtgenoot, die zijne plichten als hoofd van den Staat zoover vergat, dat bij de meest willekeurige daad beging, die hem, als militair vooral, zeker tegen de borst moet stuiten, wanneer hij bjj nader inzien eerlijk voor zijn gevoelen mocht en dorst uitkomen. Doch daartoe bestaat thans geen gelegenheid meer! Hij heeft eenmaal op de meest onstaatkundige wijze een misstap begaan, en kan nu niet meer terug. Welk hoofd van den Staat zal eene quaestie met zijn ministerie op eene wijze behandelen, zooals hij dat heeft gedaan Waarom niet in een kabinetsraad zijne grieven tegen Jules Simon en de zijnen bloot gelegd, dat veel beter zou geweest zijn dan een schrijven aan zijn minister te richten Waarom zoo gedaan en niet anders? Omdat de uitslag, eene verandering van ministerie, dan niet zoo gemak kelijk verkregen zou zijn als nu is geschiedomdat Mac Mahon slechts dat doel najaagde gedreven door zijne gehechtheid aan zijn kerk, buigende voor zijn geloof en zijn priesters. Toen Thiers zijn plaats moest ontruimen voor den hertog van Magenta, begreep de partij, die thans haar slag heeft ge slagen, terecht, dat Mac Mahon, hoe dapper sol daat misschien ook, in geen geval staatsman was, en veel lichter te bewegen zou wezen om in hun geest te handelen dan zijn kleine, maar meer po litieke voorganger. De soldaat ontrouw geworden aan zijne consignes; zijn land overgegeven aan de macht van hen, die niet zullen vragen of Frankrijk gelukkig of wel ongelukkig zal worden, mits zij er slechts kun nen heerschen Ziedaar een der gevolgen van hun macht. Zij kennen hun tijd, zij weten het juiste oogenblik te kiezen om hun slag te slaan; maar wanneer zij, door eenigen tijd te wachten des te beter kunnen overwinnendan zullen zij zich niet haasten. Zien zij echter, zooals nu in Frankrijk het geval wasdat zij hoe langer zoo meer terrein verliezendan hebben zij ook geen bezwaar spoediger te handelenkrachtiger maat regelen te nemen en alles op te offeren om als laatste redmiddel dienst te doen. De gansche we reld moet in beroering worden gebracht, wanneer dit hun macht kan uitbreiden. Zij spelen immers hun laatste kaart Den stroom des tijds kunnen zij niet keeren, maar vóór zij daardoor voorgoed worden meegesleept, zetten zij lieveralles ophetspel, vereeni gen zij zich zelf met Mohamed's aanhangers mits zij daardoor kans zien de zege te behalen 1 En wan neer nu spoedig blijken mocht, dat Mac Machoris daadniettegenstaande al zijn manoeuvreeren met prefecten en ambtenaren, met zijn toezicht op de pers, toch de Regeering in zijn land niet voorgoed aan hen kan overgeven en slechts zijn eigen on dergang tengevolge heeft, dan zullen zij hem weer aan zijn lot overlaten, om hun geluk op andere wijze te beproeven. De Franschen mogen wel op hunne hoede zijn, en wij hopen, afgaande op hunne bedaarde maar toch ernstige houding, dat zij voor het dreigende gevaar van een clericaal bestuur zullen waken. Het gevaar, dat hen boven het hoofd hangt, is voor alle volkeren reeds een ernstig teeken genoeg. Ook België levert in de laatste jaren het treu rige schouwspel op van een land, dat beheerscht wordt door het clericalisme. Gesteund door de fanatieke bevolking van het platteland, waardoor- de steden zich bij verkiezingen niet kunnen doen gelden, zijn zij daar aan het bewind. Onophou delijk hebben er aan weerszijden de hevigste too- neelen plaats, en in de kamer bestrijdt men elkaar op de heftigste wjjze. De oppositie werkte dit ten goede, dat de minister Malou zijn verkiezings wet niet durfde doorzetten; maar toch wordt menige goede zaak tegengehouden door hen, die de macht in handen hebben. En onlusten en verdeeldheid zijn de wrange vruchten, die zij van hun werken plukken. Doch het is niet enkel de geest van fanatisme in de katholieke kerk, die gevaarlijk wordt voor de maatschappij, ook in de protestantsche kerk is eene uiterste richting, die door haar invloed veel nadeel berokkent. Regeeringsdaden van die partij kunnen niet getoond worden, omdat zij nog nergens daortoe in de gelegenheid is gesteld; maar wel kunnen er bewijzen worden aangehaald, hoe zij het raderwerk van een staat kunnen bemoeie- lijken. De Transvaal leert het ons, hoe een krach tig, energiek man het onderspit moest delven ter wille van domheid en fanatisme. Dat die partij niet meer macht heeft, ochhet ligt slechts aan hare organisatie, die lang zoo vast en aaneengesloten niet is als die harer vriendin in nood, welke hare vijandin zal worden, als deze slechts eenmaal heeft overwonnen. Hare aanhangers volgen niet overal zoo gewillig als die der ultramontanen, die allen de geheele wereld door strijden voor een zelfde beginsel of blindelings volgen. Zij ikan niet beschikken over zulk een heirleger van priesters en geeste lijken van beiderlei geslacht,- want wave dat het geval, ook van haar zoude men nog meer te vree zen hebben. Ja, wij leven in een tijd van bedevaarten en zendingsfeesten, waardoor geestdrijverij wordt ge kweekt. Wat Voltaire in 1742 aan den koning van Pruisen schreef, bevat thans nog maar al te veel waarheid: nCeux qui diront que les Hammes des guerres de religion sont éteintes^ font, ce me sembletrop d'honneur a la nature humaine. Le même poison subsiste encorequoique moins développé." Rusland trekt ten strijde onder de leuze van den Christelijken godsdienst te willen beschermen; de Sultan ontplooit de heilige vaan; van uit het Vaticaan in Rome werkt men om de hartstochten in beweging te brengen; aanhangers van Calvijn pogen ophunbeurt godsdienst-haat en onverdraagzaamheid te kweeken, en allen vinden hunne aanhangers, die maar al te zeer samenspannen tegen de mo derne maatschappijrecht slechts voor hen zeiven zoeken, en onrecht jegens andersdenkenden ple gen. De woorden van Geiser, als motto in ons vorig nommer gekozen, mogen wel in herinnering worden gebracht. In een volgend slotartikel zullen wij in het bijzonder wijzen op ons land, en zien of ook daar geene ernstige teekenen zijn aan te wijzen, die moeten stemmen tot vrees voor de toekomst, en aanmoedigen tot krachtig han delen. Z. M. heeft benoemd tot lid in den raad van Ned.-Indië mr. H. D. Levyssohn Norman, thans alge meen secretaris van het gouvernement van Ned.-In'lië. De Minister van Financiën maakt bekend, dat ter benoeming van hoogstens 25 adspirant-landmeters van het kadaster, in de eerste helft van de maand Sep tember e. k. te 's-Gravenhage een examen zal worden gehouden. Zie verder de Staatscourant van 30 dezer. GOES, 30 Mei 1877. Bij Koninklijk besluit van den 21 Mei 1877 no. 21 is aan mr. P. J. A. Van Dam, oud-griffier bij het kantongerecht alhier, mach tiging verleend tot het houden van openbare verkoopingen, evenals dit tot heden geschiedde. De heer J. De Vos, te Kloetinge, is na afgelegd examen toegelaten als candidaat-no- taris. 's-Heer Arcudskerkc. Volgens eene alhier aangeplakte publicatie zal vanwege het gemeentebestuur te 's-Heer Abtskerke in de maanden Juni tot en met September eene schouwing gehouden worden op de uitroeiing der nesteu van zoogenaamd schadelijk gevogelte. Deze verrichting zal zeker niet met welge vallen vernomen worden door de tegenstan ders der verordening, maar volgens het ge voelen van belangstellenden moet het bepaald goed zijn eene altegroote vermenigvuldiging eenigszins tegentegaan, waartoe het zonder plaatselijke verordening en schouwing niet zon komen, aaugezien vele eigenaars of gebruikers van gronden buiten die gemeenten wonen. Ovezand. Evenals te Wolfaartsdijk heeft de gemeenteraad alhier besloten te adviseeren de jaarwedde van den Burgemeester te houden op het tegenwoordig bedrag en die van den Secretaris te verhoogen. Uit Wemeldinge wordt van 28 Mei ge meld: De schroefboot Telegraaf no. 5 heeft de vrachtboot Schelde van uit Keten tot het Kanaal gesleept, wegens averjj aan den ketel; een andere sleepboot moet de vrachtboot naar Antwerpen brengen. NR. Ct.) H. M. de Koningin is ernstig ziek. Daar omtrent meldt men ons heden per telegraaf uit 's-Hage De Koningin heeft betrekkelijk een rustigen nacht doorgebracht. De toestand, hoewel niet verslimmerd, bljjft zorgwekkend. De Prins van Oranje is op telegraphisch bericht van de ernstige ongesteldheid zijner moeder heden nacht uit Parijs vertrokken, en heden te 2 uren alhier aangekomen. Terstond begaf de Prins zich naar het Huis ten Bosch. Het Zeeuwsch Dbl. meldt, dat Zondag weder drie gevangenen uit Goes naar het huis van verzekering te Middelburg zjjn overge bracht, waaronder ook de liefhebbers van kippen uit Sas van Gent. Naar men verneemt zijn er alleen de vorige week dertien gevangenen in het gesticht opgenomen, terwijl éen be valling plaats vond. Een landbouwer onder de gemeente Kou- dekerke, pas 9 weken gehuwd, heeft zich Vrjj- dag door ophanging van het leven beroofd. Zwaarmoedigheid en aanhoudende mjjmering over de weersgesteldheid enz., wordt als de vermoedelijke oorzaak aangemerkt. Op 15 Mei is door iemand te Vlissingen eigenhandig aan het postkantoor in de bus gedaan een brief, geadresseerd aan een inwo ner te Amsterdam, inhoudende een bankbiljet van f 100, P. P. no. 3683 en op de keer zijde gestempeld: ,tJ. A. Fleur Waalwijk," en een bankbiljet van 40 H. H. no. 6825 en gestempeld op de keerzjjdet>J. A. Slolts, ma kelaar Amsterdam," welke brief niet aan het adres is bezorgd. Ook een brief, te Njj- megen ter post bezorgd, bevattende een bank biljet van 40, gemerkt Z 6125, 1 munt biljet van 10, gemerkt O O 243 en 1 dito gemerkt B R 237, op de achterzijde van welke drie biljetten geschreven zijn de letters J Hff, is niet aan het adres (den heer J. L. A., te 's-Bosch) bezorgd. Naar men verneemt, wordt eerstdaags een promotie en pensioneering voor de officie ren van het leger hier te lande verwacht. Uit 's-Hage meldt men aan de Zalf. Cou rant, dat het antwoord op het voorloopig ver slag over de wet op het lager onderwijs zoo ver gereed is, dat het nog vóór de verkiezing publiek zal worden gemaakt. Aan Z. M. den Koning is voor de ver- eeniging Eigen Hulp" erkenning als rechts persoon aangevraagd eu goedkeuring van de statuten. De Ministers van Oorlog en van Ma rine hebben dezer dagen schriftelijk blijk ge-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1