BANK van LEENING. RECHTZAKEN BUITENLAND* VAN HET OORLOGSTOONtEL GEMENGDE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND GOES van 26 tot 28 Mei 1877. - op Woensdag 6 Juni 1877, een Woonhuis, Erf en Tnin, OPENBARE VERPACHTING. op Donderdag 7 Juni 1877, eenige perceelen BOUWLAND, op Donderdag 7 Juni e. k., OPENBARE VERHURING Spoorwegdam door de Schelde, OPENBARE VERKOOPING vao het Gras en Nagras over 1877 op Woensdag den 13 Juni 1877, Verhuring bij Inschrijving een echte Noord-Hollandsche STIER, Op de voordracht voor hoofdonderwijzer te Val kenburg, bij Leiden, komt als co. 1 voot de heer A. W. Swart, hulponderwijzer te Leiden. Te Boksmeer is de hoofdonderwijzer voor drie maanden geschorst om de volgende redenen, die wij in de Pr. N. Br. Cl. vinden opgeteekend lo. Hij heeft te veel kolen verstookt, is niet zuinig genoeg geweest met de scboolbehoeften. 2o. Hij heeft een dsr leden van de schoolcommissie een oud wijf genoemd. 3o. Hij heeft de rechtvaardigheid var. den burge meester durven betwijfelen, en dit geuit tegen een veld wachter of schoonmaakster De nieuwbenoemde procureurgeneraal bij het Ge rechtshof te 's-Bosch, mr. A. J. T. 11. Fan den Bergh is 11. Woensdag plechtig geïnstalleerd. Na den ge lukwensen van den president van het Hof nam de nieuwbenoemde het woord, om in een kernachtige rede hulde te brengen aan zijn voorganger mr. J. C. F. baron Z>' Aulnis de Bourouill. Hij wees er daarbij op, hoe de heer D' Aulnis, om zijn rechtschapenheid en nauwgezette plichtsbetrachting, om zijn kunde en erva ring bekend en geacht, van zekere zijde was gehe keld, gelasterd en verguisd. De thans bekend geworden aanschrijvingen betrekkelijk de processiën in Limburg hebben, vervolgde de heer Fan den Bergh, bewezen hoe ongegrond de aantijgingen waren, die tegen hem werden gericht. Een vreeselijke ramp in zijn familie had den heer D' Aulnis doen besluiten zijn ontslag te nemen; toen hij dit in vertrouwen aan den heer Fan den Bergh mededeelde, had deze hem dien stap ont raden en het tijdstip daartoe ongunstig geacht, omdat de arrogante partij, die zich niet had geschaamd op zijn ontzetting aan te dringen, zich allicht de eer van dit ontslag zou toeëigenen. Daarom verklaarde de nieuwbenoemde procureur-generaal, dat hij met genoe gen van de hooge onderscheiding had keunis genomen, zjjn voorganger, nog na diens ontslag, te beurt ge vallen, door de benoeming tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. Na nog den weusch te hebben geuit, dat het eedsformulier voor de amb tenaren der rechterlijke macht nimmer moge worden vervangen door de koude formule in België, eindigde de heer Van den Bergh zijn rede met de navolgende bewoordingen ten opzichte van den thans bestaanden eed van zuivering: „De rechterlijke ambtenaar, die dien eed zweert, onverschillig welke politieke richting hij zij toegedaan, om het even tot welk kerkgenootschap hij behoore, zal niet vergeten, dat in de rechtzaal, in dien tempel der gerechtigheid, slechts een eeredienst geldt, de eere- dienst der Wet, en dat hij in dat heiligdom zelf een verheven priesterschap te vervullen beeft, het priester schap namelijk van het dogma onzer Nederlandscbe Grondwet: gelijkheid van allen voor de wet. Deze beginselen hoop ik steeds tot richtsnoer te doon strek ken m|juer ambtelijke handelingen." (Fad) LANDBOUW VEETEELT. Men meldt, dat de kerse- en vruchtboomen in de provincie Utrecht vrij gunstig staan, en er, wanneer geene onvoorziene omstandigheden zich voordoen, een flinke oogst kan verwacht worden. Wegens verscheidene aanvragen om plaatsing van leerlingen aan de rijks-landbouwschool te Wage- ningen, is aldaar een huis aangekocht, om als 2e inter naat te worden ingericht. FRANKRIJK. Dagelijks wordt in de nieuwsbladen eene nieuwe reden openbaar gemaakt, waar of ouwaar, voor den val van het Kabinet Jules Simon, en als de oorzaak van den tegenwoordigen toestand De meest verbazingwekkende is wel die, welke in de Nazione, een blad van Florence, gevonden wordt. Daarin is opgenomen een brief, die Mevrouw de Mac-Mahon, gemalin van den maarschalk-president, aan het Vati- caan geschreven zou hebben, houdende bericht, dat de ware oorzaak, de voorname reden van bet ontslag van Jules Simon is„het dement, door dezen minister in het openbaar aan den Heiligen Vader gegeven, en dat het Katholieke Frankrijk niet heeft kunnen dulden in den mond des voorzitters van den minis terraad." Is dit zoo, dan hteft Madame la Maréchale, zooals de Frécurseur doet opmerken, haren kleinen coup d'état gehad, gelijk eene andere dame eens haren oorlog had. Figaro verklaart echter in staat te zijn den brief op de stelligste wijze te kunnen logenstraffen. Het verhaal der Nazione zou niets zijn dan een nieuw bewijs van het wachtwoord, door Oambetta gegeven, dat Frankrijk op alle wijzen en overal voorgesteld moet worden als geheel door clericale invloeden be- heerscht, en daaraan onderworpen te zijn door de politiek van maarschalk Mac-Mahon. Hoe dit zij, het is zeker, dat, wanneer te avond of te morgen blijkt, dat Mac-Mahon's staatsgreep een werk van, of voor de clericalen is geweest, men zich op eene „wrijving" tusschen Duitschland en Frankrjjk mag voorbereid houden. Een Berlijusch journalist laat zich volgender- w|jze uit: „Duitschland kan in Frankrijk eene regeering dulden, gelijksoortig met die, welke op de regeering van Thiers volgde, maar zal er nooit gedoogen een regeering, waarin hel ultramontaansch element de bovenhand beeft." Ook in Engeland vindt de han delwijze van Mac Mahon afkeuring. De Times, de Daily Telegraph en Daily News achten alleszins ge rechtvaardigd de bekommering, die b|j Bismarck is ontstaan „door de clericaal-monarchale kuiperijen, die thans in Frankrijk zich voordoen." De tegen stand van den Heiligen Stoel, ook tegenover Duitsch land, is door den ommekeer in Frankrijk versterkt. Volgens de Köln. Zeitung wordt elke schikking door- den Paus en zijne omgeving voor onmogelijk verklaard, zoolang de Duitsche rijksregeling zich de regeling der kerkelijke aangelegenheden in canonieke eil inwendige zaken aanmatigt, en omdat de confessioneele wetten de negatie zijn van de bepalingen der conciliën. Dat men dus te Berlijn op zijne hoede is laat zich begrijpen, te meer, daar men te Rome voornemens is den strijd met nog meer ijver dan vroeger voort- tezetten en dit gevoelen door de in Rome bijeenge komen Duitsche bisschoppen gedeeld wordt. Prins Hohenlohe, Duitschlands gezant te Parijs, moet dan ook reeds zijne instructien ontvangen hebben voor het geval, dat de Fransche pausgeziuden eene voor Italië dreigende houding mochten aannemen. in Azië luiden de berichteu voor de Russen gunstig. Volgens een telegram uit Koustautinopel bevindt zich de rechtervleugel van het Kaukische leger uit Rusland te Olti, halverwege tusschen Ardahan en Erzerum, ter wijl de linkervleugel te Wan staat. De Russen hebben beproefd een brug over de rivier te slaan in het gezicht van het Turksche kamp bij Batum, doch werden met verlies teruggeworpen. Een veldslag is aanstaande. Twee der voorwerken bij Kars worden door de Russen beschoten. Al die voordeelen, door den vijand behaald, maar hoofdzakelijk het iunemen van Ardahan, hebben in Konstantinopel de gemoederen aan het gisten gebracht. Er hadden ernstige wanordelijkheden onder de softa's plaats; men sprak van het terugroepen van Midhat- Pacha en de stad werd in staat van beleg verklaard. Volgens een telegram, te Parijs ontvangen, zou de Kamer van afgevaardigden laatstleden Woensdag heb ben besloten, den Sultan te verzoeken, Redif-Pacha uit zijn ambt vervallen te verklaren en hem verant- antwoordelijk te stellen voor het verlies van Ardahan, welks verdediging was toevertrouwd aan een officier zonder ondervinding. In Europa worden de Russen zeer bemoeielijkt door het stijgen van den Donau, die ver buiten z|jn oevers is getreden. Vóór dat daar eenige beslissende slag zal worden gileverd, zal nog wel eenige tijd moeten ver- loopen. Donderdagavond heeft te Arnhem een ontslagen knecht uit wraakzucht met een pistool op zijn vroe- geren meester geschoten. Gelukkig heeft het schot gemist. De dader is in arrest genomen. 4 Kin deren van een timmerman te Midwolde, 2 zoons en 2 dochters, zijn Woensdag allen tegelijk in het huwelijk getreden. Zeker iets buitengewoons! Te Kralingen is een vijfjarig kind onder een molenwagen geraakt en zóo ernstig gewond, dat het kort daarna overleed. De v|jfde verwonde bij het onlangs gebeurde ongeluk in de suikerrafinaderij te Amsterdam is her steld. Door een visscher te Elburg is aangebracht een steur ter zwaarte van circa 125 kilo, en heb bende een lengte van nagenoeg 9 voet. fe Bergen- op-Zoom beeft op klaarlichten dag een tamboer van het aldaar garnizoen houdend 3de reg. iuf. bij een bakker een ruit ingeslagen en een mandje met beschuit weggenomen, naar bet schijnt uit tegenzin in den dienst. De jongeling onder Zweelo, van wien in ons vorig no. werd gemeld, is vermoedelijk doodgesla gen, omdat hij, die in Noord-Barge woonde, het ge waagd had een meisje, dat onder Zweelo diende, ten huwelijk te vragen. Omtrent den moord te Nieuw-Amsterdam, die door een vader op zijn zoon gepleegd zou zijn, wordt nu gemeld, dat de dader nog volstrekt niet bekend is. De verslagene was dronken en had de ruiten bij een kastelein ingesla gen, die met zijn zwager naar buiten is gekomen. Wat er toen gebeurd is weet men niet, maar niet lang daarna is bij dood gevonden in een greppel, met een paar knuppels in zijne nabijheid. VEKKOOPINGEN VERPACHTINGEN Datum. Plaats. Voorwerpen, Information; 29 Mei, Goes, sparren, V. Dam. 6 Juni, Ovezand, woonhuis enzLiebert. 7 Haarland, verp. bouwland, Schollen. 12 Goes, woonhuis, Schollen. 13 Bergen op Zo >m, verp. spoorwegdam, l'ax. 13 Bergen op Zoom, gras en nagras, Bax. Juli, Kapelle, hofstede. Pilaar. Geboren: den 26, Adriaan Marinus, z. v. Jacob Bil en Jannetje Vroegop den 28, An- tonetta Theresia Josephina Maria, d. v. Petrus Loobeek en Pieternella Eversdijk. April. KAPELLE. Ondertrouwd den 27, Johannes Cornelia Keim, 43 j, jm., met Willemina Vao de Vrie, 24 j., jd. Getrouwd: den 13, Joannes Baptista Valent, 34 j., jm., met Jacomina De Winter, 26 j jd. Geboren den 2, Thomas, z. v. Gerard Baas en Maatje Bruinooge den 18, Catharina, d. v. Karei Snoep en Neeltje Van Willigen den 20, Jacomina, d v. Antonie Korstanje en Willemina Sinkeden 27, Marinus, z. v. Pieter Dekker en Adriana Korstanje. Overleden: den 21, Thomas, 19 d., z. v. Gerard Baas en Maatje Bruinoogeden 25, Lourens Janse, 76 iechtgenoot van Adriana De Leeuw. WEMELDINGE. Ondertrouwd den 20, Jacobus Van Stil Jz., jm., met Kaatje Oranje, jd. Jacobus Van Stil Az., jm., roet Sophia Mulder, jd. Getrouwd: den 26, Jacobus Glerum, jm., met Pieternella Van Zweden, wed. Geboren den 4, Adriaan Johannes, z. v. Foort Van Oosten en Jannetje Verwejj den 8, Abraham, z. v. Marinus Vleugel en Janna Schepperden 9, Pieternells, d. v. Willem Ferdinandusse en Cornelia Van den Dorpel den 13, Christiaac, z. v. Jan Kloosterman en Magdalena Staalden 22, Marinus, z. v. Abraham Hoogestijn en Jacoba Paauw. Overleden: den 5, Cornelia, 2 m., d. v. Jan De Schryver en Cornelia Potden 23, Maria Van der Hart, 65 j., echtgenoote van Cornells Paauw. WOLFAARTSDIJK. Ondertrouwd den 25, Cornelia Bolle, 29 j., jm., met Maria Van Beek, 24 j., jd.; den 26, Constant Mari Drooglever Fortuijn, 30 j., jm., met Elizabeth Johanna Persant Snoep, 25 j., jd. Getrouwd den 6, Jacobus Kousemaker, 49 j., wedr. van Maria Mieras met Geertje Klap, 50 j., wed. van Janus De Hamer. Geboren: den 1, Dina, d. v. Francois Katteen Pieternella Veerhoekden 3, Jacomina, d. v. Pieter Thorenaar en Martina Verlare; den 11, Pieternella, d. v. Frans De Back en Catharina Nijsse; den 15, Anthonetta, d. v. Adriaan HoogeBteger en Neeltje Van de Reepe; den 20, Dirk, z. v. Pieter Wagenaar en Maria Loo|j; den 26, Johannis Anthony, z. v. Johannis Anthonij Quist en Jozina Kaat. Overleden: den 1, Cornells, 5 w., z. v. Jan Dingemanse en Johanna Bronkhorst. ADVERTENTIÈN. Heden viert onze geliefde Moeder wed. G. H. OSSEL, geboren De Munck, haren TSsten verjaardag. Goes, den 29 Mei 1877. Hunne dankbare kinderen. De Notaris Mr. J. L. H. LIEBERTte Goes, zal des voormiddags te 11 uren, in het gemeente huis te Ovezand, in het openbaar te koop aan bieden P>'ig staande en gelegen in de gemeente Ove- 1zand, sectie A no. 482 en 483, aanko mende A. Schreurs, te Ovezand. Informatie» bij genoemden Notaris. D. J. SCHOLTEN, Notaris te Ellewoutsdijk, zal des voormiddags te 10 uren, in het gemeente huis te Baarland, ten verzoeke van Heeren Diakenen, in het openbaar, voor 14 ach tereenvolgende jaren, verpachten: in Ydel-Ambachtden Grooten Reinoutspolder, Jan Vernissen hoekFlorishoek, den Zuidpolder, de Groe en Westerstriepealles onder de ge meente Baarland. Breeder bij biljetten omschreven. Verknoping van de l'ASDEY over JuliSeptember 1875 en gedeeltelijk over het daaraanvolgend kwartaal, des namiddags te 1 Va uur, in het koffiehuis „De Prins van Oranje." KIJKDAG van 10 tot 12 uur. voor 6 jaren van den om te beweiden met Schapen; en der Spoorweglij n V lissin gei» tot Roosendaal, door Notaris M. BAXte Bergen op Zoom, bij den heer Tuinbos, in de Braak aldaar 's voormiddags 9 J/a uur. Breeder bij biljetten omschreven. van in den Oud-Sabbingepolder, onder Wolfaartsdijk, groot Heet. 42.17.20, voor 7 jaren, ingaan de November 1877, thans in huur bij D. KAL LEMAN. De biljetten moeten ingeleverd zijn op Don derdag 14 Juni 1877, des middags te 12 uren,- te Dordrecht, ten kantore van den heer J. A; VOS Van HAGESTEIN, of bij den heer D. M. UITTENBOGAARDbij wien intusschen alle noodige inlichtingen zijn te bekomen. De ondergeteekende geeft bij déze aan zijne medelandbouwers kennis hkJwSL: dat er bij hem geplaatst is die tegen betaling van 0,50 den sprong, in gebruik zal kunnen genomen worden. JltOltlS VAN DAMilE Jas., onder Kloetinge.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 3