Mededeelingen van verschillenden aard. aangegroeid. Het bedrag van spaargelden ver- minderde van f 26,986 tot f 22,917; het re servefonds verminderde met f 175, het gezamen lijk bedrag der gestorte aandeelen met ƒ427. Er werden 81 voorschotten verstrekt tot een bedrag van 52,500, terwijl de op het einde der drie maanden nog staande voorschotten 37,492 beliepen. Heden middag is de karreman B. met kar en paard op hol geraakt. Komende van de markt door de korte Kerkstraat over het Kerkhof, is gemelde persoon van de kar gevallen. Het paard liep met den wagen nog voort tot het Weeshuis, waar het viel. Na eenige po gingen gelukte het, het beest weer op te helpen. Biezeliuge. Zaterdag had alhier het eerste concours plaats, dat was uitgeschreven door de Handboogschutterij Be Paauw. Twaalf so ciëteiten waren vertegenwoordigd, om aan dien wedstrijd deel te nemen, n. 1. Concordia van 's-Heerenhoek door 9, St. Sebastiaan uit dezelfde gemeente door 5, De drie Korenbloemkens van Kruiningen door 10, De edele Handboog van Ondelande door 7, St. Sebastiaan van Kwaden- damme door 4, Victoria uit dezelfde plaats door 3, De Kroonprins van Cats door 5, Willem Tel van Ovezand door 10, St. Sebastiaan, ook uit Ovezand door 3, St. Barbara van 's Hee- renhoek door 3, Soranus van Heinkenszand door 15 en Jacoba van Beijeren van Goes door 5. Daar de boogschutter^ De Paauw zelve door 18 schutters was vertegenwoordigd, namen in 't geheel 97 schutters aan het concours deel. Het feest werd opgeluisterd door het fanfaren- muziekgezelschap van Kruiningen, onder directie van den heer H. C. Baarens, terwijl de wed strijd van 1 tot half zes uur duurde, en er 96 geldige vogels werden afgeschoten. Prjjzen werden behaald door: de heeren lo. P. Tazelaar van de boogschutten] De Kroonprins te Cats, de le medaille voor het afschieten van een zjjvogel2o. M. Goense, van Soranus te Hein kenszand, de tweede medaille; Zo. P. Van den Driesvan dezelfde boogschutterp, de derde me daille voor de meeste kleine vogels. De meeste punten op de klep werden behaald door P. Van Stee van Soranus te Heinkenszand, en de daarop volgende door J. Van den Dries, van dezelfde vereeniging en door M. Van den Brink van de Kroonprins te Cats. Na afloop van het coucours begaf men zich in optocht, door de muziek voorafgegaan, door het dorp naar de herberg, waar de medailles werden uitgereikt, den leden werd dank ge zegd voor hunne talrijke opkomst, en aan het muziekgezelschap een woord van dank werd toegesproken voor de verleende hulp tot op luistering van het feest. Het gansche feest is tot aller genoegen af- geloopen, en de Paauw mag zeker wel geluk gewenscht worden met het welslagen dezer eerste poging. '«•Heer Arendskerke. Als gevolg van de mededeeling in de Goesche Courant van den 13 Februari 11. over de gebrekkige uitwatering der landen, gelegen in het noordwestelijk deel der Breede Watering bewesten Yerseke, met name onder 's-Heer Hendrikskinderen en Wisse- kerke, is in de vergadering van het Waterschap die Piet, op jongstleden Vrijdag gehouden, een .verzoek van het bestuur der Breede Watering behandeld, strekkende tot verkrijging eener Suatie door de Sluis in de Piet. Het voor- loopige resultaat was eene opdracht aan het dagelijksch bestuur tot onderzoek dezer zaak ten fine van rapport en voorstel in eene vol gende vergadering. Men verneemt, dat door A. v. d. B. uit Heinkenszand, van wiens ongeval melding is gemaakt in de Courant van Donderdag laatst leden, bjj de politie van het voorgevallene met G. O. alhier, aangifte is gedaan. Bij het ver nemen van de onmiddellijke bereidvaardigheid van dezen laatste om alle materiëele schade te vergoeden, mag het vreemd heeten dat de voorkeur gegeven wordt aan eene gerechtelijke Vervolging, die vermoedelijk op niets anders zal uitkropen dan op eene politieboete en mis schien op een geringer schadeloosstelling dan is aangeboden. Ovezand. Benoemd tot djjkgraaf der •Watering Ovezand, in plaats van J. M. Kijk (overleden), de gezworen P. A. De Jonge; on tot gezworen, in plaats van P. A. De Jonge voornoemd, P. A. Rijk, Wolfaartsdljk. Naar men verneemt heeft de gemeenteraad alhier besloten, naar aanleiding der circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten .over de jaarwedden van Burgemeesters en Secretarissen, te adviseeren de jaarwedde van dqn Burgemeester te houden op het tegen woordige bedrag van 400, maar die van den Secretaris te verhoogen tot ƒ800. Dit advies is bepaald in strjjd met het ge voelen van Gedeputeerde Staten, die volgens gemelde circulaire vast willen houden aan het beginsel, om de jaarwedden op gelijke hoogte te houdenmaar als alle gemeenteraden eens handelden in den geest van dien dezer gemeente, dan zou daardoor misschien nog eene verande ring ten goede ontstaan, die het bezwaar min der drukkend zou maken om de jaarwedde van den Burgemeester ten koste van de gemeente kas te verhoogen o. a. ook voor vermeerdering van werkzaamheden, die schier alleen op den Secretaris neerkomenwerkzaamheden boven dien, die niet in het belang der gemeenten, maar diensten voor he't Rijk zijn. De gemeenteraad van Ylissingen heeft de jaarwedden van den burgemeester en den se cretaris met ƒ100 verhoogd, en het verzoek van de koninklijke maatschappij de Schelde", om afstand van gronden tot het bouwen van arbeiderswoningen, toegestaan. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld: In de ansjovisvangst is men de laatste dagen uit muntend geslaagd; bij duizenden werden ze door onze visschers binnengebracht. Het tot stand komen der tentoonstelling van kunst, op nijverheid toegepast, dit jaar te Amsterdam te houden, is verzekerd, aangezien de waarborgsom van ƒ14,000 bijeengebracht is. Murad Effendidezer dagen te 's Hage aangekomen, is Minister-resident van Turkije in Zweden en Noorwegen, welke functie hij ge lijktijdig bij de Hoven te 's-Hage en Brussel bekleedt. Op de aanbeveling voor gemeente-secreta ris te Gouda staan de heeren mr. Brouwer, secretaris te Wormerveer, en Vernede, ambte naar op de secretarie te Schiedam. Volgens den Courtier zijn te Maastricht een aantal valsche guldens in omloop gebracht. De stukken zjjn vrij goed nagebootst, maar kenbaar aan den doffen klank. VERKIEZINGEN. Ook de kiesvereenigiug De Grondwet te Amsterdam heeft de heeren dr. Stieltjes, Holtz- man en mr. Rutgers Van Rozenburg als can- didaten gesteld voor de Tweede Kamer voorts zijn gesteld: door de liberale centrale kies- vereeuiging te Gorinchem mr. H. A. Van Tien hoven door de kiesvereenigiug Het algemeen Belang te Leiden mr. H. N. Neebdoor de kiesvereenigiDg Nederland te Delft de heeren A. M. Schagen Van Leeuwen, notaris t e Delft, en mr. J. Loudonoud-gouverneur-generaal van Indië in het district Almelo van liberale zijde mr. S. J. baron Van Pallandt, die echter heeft bedanktdoor de afdeeling 's-Gravenhage van Volksonderwijs de heer Bodewijk Mulder oud-inspecteur1 van het lager onderwijs; door de kiesvereeniging Burgerrecht en Burgerplicht, te Dirksland, het aftredend lid, de heer J. J. Van Kerkwijk door de centrale liberale kies vereeniging te Dokkum het aftredend lid, mr. B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten door de ultramontaansche kiesvereeniging Recht voor Allen te 's-Gravenhage mr. R. J. graaf Schim— melpennick, aftredend lid in de algemeene ver gadering der centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Tiel mr. R. J. Dijckmeesterdoor de kiesvereeniging Vrijheid en Orde te De venter mr. A. Van Delder., oud-Minister van Financiën. De heer mr. O. W. Star Numan heeft voor de candidatuur in het hoofdkies district Sneek bedankt, omdat hij geen can didatuur wenscht aan te nemen tegenover een aftredend lid, dat zich herkiesbaar stelt. Mr. G. J. Grashuis stelt zich zei ven in het kies district Delft candidaat. Door de kiesvereeni ging te Oudewater zijn tot candidaten gesteld: mr. P. P. Van Bosse, Minister van Staat, in de vacature-Bichonmr. J. G. Patijn in de vacature-Kuyper. Mr. G. M. Van der Linden is te Hengelo candidaat gesteld. Volgens mededeeling van de St.-Ct. heeft de Engelsehe gezant bij ons hof, uit naam zijner Re- geeriüg, te kennen gegeven, dat zij noch de firma Insinger, te Amsterdam, noch eenig ander machtigen kan tot verdere operatiën in de leening van 1875 aan de Transvaal, en dat zjj na het uitvaardigen der proclamatie van de annexatie daarvoor niet aanspra kelijk is. In het Belgische kolendistrict Seraing wordt eene werkstaking in't groot ondernomen. In de meeste mjjnen hebben de werklieden de reden, waarom zij 't werk staken, verzwegen, doch zij moet waarschijn lijk gezocht worden in de loonsverlaging. Intusschen beeft de grootste loonsverlaging reeds 6 weken ge leden plaats gehad en hadden de mijnwerkers nadien tjjd gewerkt evenals reeds sedert lang de gewoonte was, d. i. zeer weinig, omdat de toestand van de kolen-industrie allerellendigst is. Bij de mijnen hadden eenige samenscholingen plaats, doch zjj bestonden meest altijd uit werklieden uit naburige mijnen, die 't werk reeds hadden gestaakt en dan kwamen om hunne makkers ook van 't werk af te houden, wat hun veelal gelukte. Donderdag waren in de mijnen van Flémalle nog een zestigtal werk lieden aan den arbeid, maar op den rechteroever van de Maas is de werkstaking bjjna algemem. De gouverneur van Luik, de arrondissemente commis saris en de justitie zijn in het kolendistrict. Drie ba taljons soldaten zjjn aanwezig en een paar malen heb ben zij samenccholiugen uiteen moeten drijven. Uit een oploop is éénmaal een pistool afgeschoten, en éénmaal met een steen geworpen, doch verder is nog geen gewelddadigheid gepleegd. 14 personen zijn ge arresteerd. Wederom zijn eenige mijnwerkers gedurende enkele dagen opgesloten geweest en wel in Frank rijk, in een mijn nabij St. Etieune, aan de Loire. Ook thans mocht het allen gelukken, vijf in getal, te bevrijden, nadat zij 125 uur in iiun gevangenis hadden doorgebracht. Toen zij zich opgesloten zagen, brachten zij de eetwaren eu 3 liter wijn, die zij bij zich hadden, bjjeen en hiervan werd met groote spaar zaamheid gebruik gemaakt. Weldra was nochtans aan hun voorraad een einde gekomen. Van groote waarde was het vinden van een wel, die zuiver water gaf. Een der werklieden had zijn lamp weten te redden, zoodat zij aanvankelijk io het genot van licht waren, dat echter na 2 dagen bij gebrek aan olie uitging. Baar de opsluiting veroorzaakt was door een overslrooming van het lagere deel der mjjn, hadden zij veel koude te verduren. Toen de honger al te zeer begon te kwellen, nuttigden zij hun tabak en kDaagdeD zij aan stukjes hout. In 't prachtig gelegen Star aud-Gartel-botel te Eichuiond, een geliefd uitspannings-oord der rijke Londenaars, werd Woensdag een eigenaardig feest ge vierd. Omringd door 67 vau zjjn 102 kinderen, klein kinderen cn achter-kleinkinderen, vierde de heer Edtcard Morgan, nog in het bezit van al zjjn vermogens, zjjn 107den verjaardag. l>e York Herald meldt, dat eerlang proeven zullen genomen worden om Chineesche dienstboden iuEn- geland te importeeren. Er wordt spoedig een scheeps lading verwacht. Reeds lang is dit plan in de pen geweest. De voortdurende onaangenaamheden met de Fngelsche werklieden doet er nu uitvoering aan geven. Te Lercara (Italië) hebben eenige personen heimeljjk het huis ondermijnd van het hoold der po litie Rizzi te dier plaatse, een man, die met voorbeeldige nauwgezetheid zijn plicht doet en op wien bedoelde personen om die reden zeer verbitterd hebben moeten zijn. Toen zij het huis ondermjjnd hadden, legden zij er eene hoeveelheid buskruit onder, en alzoo heb ben zij in den nacht van 15 dezer, terwijl Riizi, zjjn vrouw en twee kinderen sliepen, het huis in de lucht doen vliegen. Door de krachtige pogingen der politie, die steun vond bij de geheele bevolking, is het gelukt de slachtoffers van onder de puinhoopen te voorschijn te halen. Zij zijn deerljjk gewond, doeh niet doodelijk. Volgens berichten uit Konstautinopel hebbeu de Ministers, zoolang de oorlog duurt, hun jaarwed den afgestaan aau de schatkist. De veestapel neemt af. Volgens de opgaven van een professor zou in 17 Staten van Europa het levend slachtvee in weinige jaren van ruim 29,576 millioen kilogram tot 28,875 millioen kilogram ver minderd zijn. In dienzelfden tijd vermeerderde de bevolking met 13 millioen. De Amerikanen willen een zevenden kabel, die New-York direct met een der grootste Europeesche handelsplaatsen zal verbinden, aanleggen. Men zal de te groote diepten in zee vermijden, eu den kabel zoodanig bewerken, dat 20 woorden per minuut over geseind kunnen worden. Het plan schijnt ten uitvoer te zullen komende kabel zal aan een der Fransche havens uitkomen. De Fransche Regeering heeft thans vergunning ver leend tot de landverbindingen op Fransch grondgebied. Het lager onderwijs breidt zich in Japan ver bazend uit. In 1873 waren er 10354 zoo openbare als particuliere scholen met 1,327,952 kinderen, waar van 1,009,616 jongens en 318,336 meisjes. In 1875 was het getal scholen reeds tot 30,000, en dat der kinderen, die er lager onderwijs ontvingen, tot 2 millioen gestegen. EERSTE KAMER. Voor het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs bij de militaire academie toonde de meerderheid zich gunstig gestemd. De Kamer heeft Zaterdig al de aan de orde ge stelde wetsontwerpen, ook dat betreffende de militaire pensioenen, met algemeene of bijna algemeene stemmen aangenomen. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zit ting zjjn, behalve de ontwerpen op het onderwijs aan de militaire akademie en de verhooging van hoofdstuk V, die morgen behandeld worden, alle aanhangige ontwerpen unaniem aangenomen. Daar onder waren die betreffende het kadaster, de wijziging der Indische begrooting (havenwerken te Batavia), wijzi ging van artikelen van burgerlijke rechtsvordering en verhooging van het hoofdstuk Justitie wegens onkosten op de nieuwe rechterlijke wetten. Bjj laatst genoemd ontwerp verzekerde de Minister van Justitie dat geschikte, niet herbenoemde, rechterlijke ambte naren bij vacatures zullen geplaatst worden, waar door tevens het cjjfer der wachtgelden zal verminderen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Aangenomen het beroep naar Vlieland door den heer Salomo Te Oempt. Uit Arnemuiden meldt men aan de M. Ct., dat een adres, door 84 lidmaten onderteekend, aan het klas sikaal bestuur is ingezonden, houdende verzoek om ook de vier ringpredikanten, aan wie door kerkbestuurders de predikstoel is geweigerd, op huune beurt te doen prediken.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2