1877. N°. 62. Dinsdag 29 Mei. 64ste jaargang. Aanbesteding. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAI3BE& Co., te Parijs, 31his Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Herijk van Maten en Gewichten. Vertrek der brievenmail naar Oost-lndië. ERNSTIGE TEEKENEN! i. 0EFIC1EËLE MËÜËI)ËËLli\GËi\. BINNENLAND SC HE BERICHTEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst." Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1,—. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 30 et. OPENBARE VERGADERING van den H O der OKMEKNTTBGOKS, op DINSDAG den 39 MEI 1877 des avonds te 8 uien. Goes, den 25 Mei 1877. üe Secretaris, H A R T M A N. Punten van behandeling I. Mededeeliugen, ingekomen Stukken. II. Nadere kenoisgeving van den heer A. Kake- beeke Jz., omtrent den afkoop van Jachtrecht. III. Circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten betrekkelijk de verhooging van de jaarwedden van den Burgemeester eu den Secretaris. IV. Ontwerp-Legger der toegangswegen naar bet Station. V. Aanvrage fan het Gasthuis-bestuur om mach tiging tot het wjjzigen der begrooting voor 1876. VI. Voorstel van burg. eu vveth.- tot wijziging der verordening op de straten, betrekkelijk bet bedrijf van Omroeper. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat tot den HERIJK VAN MATEN EN OE WICHTEN in deze gemeente ter gewone plaatse zal worden gevaceerd van den 4 tot eu met den 23 Juni op alle werk dagen, des voormiddags van 9 tot 12, eu des namid dags van 1 tot 3 uren. Zij herinneren voorts, dat de maten en gewichten behoorlijk schoongemaakt tot den herijk moeten wor den aangeboden, en dat de lengtematen van vijf, twee, een en een halve meterbenevens de vochtmaten, dit jaar niet aan den herijk zijn onderworpen. Goes, den 26 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op Zaterdag den 9 Juni aanstaande, des namiddags te éen uur, in hunne vergaderkamer ten raadhuize zullen trachten aantebesteden Eenig schilderwerk aan de openbare gebouwen enz., en de scholen, onderwijzerswoningen en schoolmeubelen, in twee perceelen. Bestek en voorwaarden liggen ter Secretarie voor een ieder ter inzage op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren, terwijl aan wijzing zal worden gedaan op Woensdag den 6 Juni bevorens, des namiddags te 1 uur, te beginnen aan de Hoogere Buigerschool voor jongens. Goes, den 26 Mei. 1877- Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 1 Juni 1.— 's middags. Via TRIEST, 6 Juni, 9.20 's morgens. Via BRINDISI, 8 Juni, 1.— 's middags. Via NIEÜWEDIEP, 8 Juni, 1,— 's middags. Via NAPELS, 17 Juni, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Bij verzending via Triest moet dit op het adres worden aangednid. Wie niet ziet, dat er tegenwoordig een demonische tocht over ons heen blaast, die de werkelijke en schijnbare gebre ken en wonden van onze maatschap pelijke toestanden tot een algemeenen brand wil aanblazen, die is blind of sluit opzettelijk de oogen. Wij ge- looven echter, dat zelfkennis voor elk onzer en voor de natie de eerste schrede is tot afwending van het gevaar. H. Gelzer, Wachter, wat is er van den nacht? Wenscht gjj een antwoord op die vraag? Werpt dan een blik in 't rond, aanschouwt hoe alles gist en werkt, hoe dreigende golven zich verheffen en hoe zij in hunne vaart de volkeren trachten mee te sleepen. Het is volstrekt geene nieuwe beweging, die op touw wordt gezet; het is de strijd, die steeds de wereld heeft beheerscht, de strjjd tusschen het licht en de duisternis. Het is waar, vaak valt het moeielijk de dienaren der laatste te leeren ken nen, zij hullen zich in zulke vriendelijke vormen zij bezigen zulke innemende woordenzij trachten hunne bedoelingen zoo schoon voor te stellen, dat menigeen niet weet, of hunne handelingen wel zoo afkeurenswaardig zijn als de huldigers van het licht wel voorstellen. En daarom is 't vaak noodig te verwijzen naar hetgeen er op het wereldtooneel voorvalt, en de aandacht te vestigen op den loop der gebeurtenis sen, die zoo welsprekend getuigen. Neen, zelden sprak de wereldgeschiedenis zoo luide, zelden kon men zoo duidelijk ernstige teekenen waarnemen als in deze dagen. In 't kort zullen wij op een en ander wijzen, overtuigd als wij zijn, dat er ten slotte wel aanleiding zal worden gevonden om in het belang vail ons eigen land te waarschuwen, onder verwijzing naar hetgeen wij thans schrijven. Het hoofd der Katholieke kerk viert feest. De Hoogepriester, op wien iedere Katholiek trotsch is, omdat niet éen zijner voorgangers de voor rechten genoot, die hem te beurt vallendie zijn vijf en twintigjarig pausschap mocht herdenken, viert thans zijn öOjarig jubilé. Z. H. Pius IX met al zijne ervaringenvaak zoo smartelijk en bitter, zal steeds een historische figuur blijven, die, ook voor niet-katholieken, daardoor eerbied waardig en bewonderenswaardig is. En wanneer Z. H. eenmaal het hoofd zal hebben ter ruste gelegd, hij, die bekend staat als steeds zoo goedhartig en vriendelijk te zijn, dan zal mis schien nog een historieschrijver van hem getuigen: dat hij was een eerwaardig figuur, vau wien het te betreuren was, dat hij vooral in 't laatst van zijn leven geene betere raadslieden heeft gehad. Zijn groote raadsman, Kardinaal Antonelli, wist hem nog in .gematigden geest te leiden en te be sturen, al werd zijn invloed in de laatste jaren zeer gefnuikt door hen, die na zijn dood, helaas maar al te veel ruim spel hebben, en die thans niets ontzien, om hun doel te bereiken. De hoofden der jezuïeten, met pater Becx aan het hoofd, weten maar al te goed, hoe gemakkelijk het is, om, waar zij het voornaamste bestuur in handen hebbende gansche kerk door hun geest te bezielen en daardoor de gansche maatschappij te beroeren. Hoe gemakkelijk toch is 't voor hen, een onwillig priester, die, met een milder geest bezieldzijne zaak liever opvat als weldoener der menschheid, en er meer naar streeft in zijn kring gelukte verspreiden dan te heerscben, voor hun macht te doen bukken En hoe menig geestelijke werd reeds hun slachtoffer En door de priesters werden de leeken bewerkt en opgezweept, om alle liefde voor andersdenkenden te verbannen, om daarvoor in de plaats slechts haat en tweedracht te zaaien. Wat kon er uit zulk een streven an ders voortkomen dan een ernstig dreigend gevaar voor de maatschappij, die ten slotte vaneengerukt zou worden, en waardoor het leven hier op aarde, dat toch reeds zoo kort is, ondragelijk zou worden. Dit begrepen de mannen, die zich dorsten verzetten tegen dat rampzalig streven. Een pater Hyacinthe stond in Frankrijk op, om te getuigen, dat hij niet meeging met de leiders in Rome, en hij was tolk van duizenden katholiekendie met hem wilden strijden voor hun geloof, waarvan de grondslag liefderijker en schooner was. Andere mannen, wier werkkring van zuiver maatschappelijken aard was, die geroepen werden te waken voor allen zonder onderscheid van ge loof, begrepen maar al te goed, dat alle pogingen, totdusverre met zulk een goeden uitslag be kroond, om den vooruitgang te bevorderen en de menschen in hun geestelijk en stoffelijk bestaan meer en meer te volmaken, schipbreuk zouden gaan lijden, wanneer de lucht, die uit Rome woei, over de gansche aarde werd verspreid. Maar hoe krachtiger hun verzet werd, des te sterker werden de middelen, die de Jezuïeten bezigden, om niet alleen het terrein te behouden, dat zij hadden verworven, maar om hun macht steeds meer en meer uit te breiden. Waar zij hier verloren, trachtten zij ginds te winnen; met alle macht, zonder naar de eerlijkheid der middelen te vragen, zullen zij volharden in hun streven om de gansche wereld te overheerschen. Jarenlang bleef dan ook een Don Carlosals een strijder voor zijn geloof, de grootste gruwelen bedrijven, totdat hij einde- ljjk den strijd moest opgeven en Alphonsus den troon beklom, die, hoewel nog niet geheel ont wassen aan den invloed der clerieale mannen, het toch zoover wist te brengen, dat er rust en vrede in zijn land heerschten en er tegenwoordig weinig over Spanje wordt gesproken. Dit is zeker, dat daar de invloed der Jezuïeten werd gebroken. Ecuador was voor hen langen tijd een eldorado, tot dat thans als vrucht van al hun werken de bevolking in eindeloozen strijd is gewikkeld daar elke generaal aan het hoofd der republiek wil staan. De jarenlange afpersingen, waaraan de bewoners bloot stonden, dwongen hen eindelijk om te be proeven zich te onttrekken aan het juk, dat hen zoo knelde. Bloedige daden getuigen van dit streven. Zuid-Amerika kan bewijzen hoe Aartsbisschop pen vielen als de slachtoffers van hun eigen werk. In Ecuador toch werd zulk een hoog geestelijke vergiftigd, in Lima kwamen de Aarts bisschoppen Benavente en Luna Pizarro op dezelfde wijze om. Treurig zijn voorzeker zulke feiten, maar zij bewijzen tevens, waartoe een volk in staat is, wanneer het, na jaren lange onderdrukking, ontwaakt. Van Duitschland weet men algemeen, hoe Bis marck heeft gewaakt voor te grooten invloed der clericalen. Zijn handelwijze lokte een hevig pro test uit, maar thans reeds begint de geestelijkheid zich te schikken in de door hem genomen maat regelen, en op hoog bevel zich te onderwerpen aan de door hem uitgevaardigde wetten. Maar het spreekt vanzelf, dat er altijd eene ernstige span ning zal blijven bestaan tusschen de mannen, die in het Vaticaan fen hen, die in Berlijn den scepter zwaaien. Steeds zullen de eersten bedacht we zen op middelen, om zich te wreken over de on dervonden tegenwerking. En overtuigd, dat het doel de middelen heiligt, zullen zij niet terugdein zen, al moesten ook duizenden vallen, mits zij slechts op de puinhoopen zich kunnen vestigen. Welk ander land zou hen beter kunnen helpen dan Frankrijk, dat nog zoovele elementen bevat, geschikt om voor dat doel te gebruiken; elementen, die droomen van revanche, die hopen op herstel van eene monarchie? Maar in den laatsten tijd liet het zich aanzien, dat zulk een streven zou mis lukken. De maarschalk Mac Mahon beloofde als trouw soldaat op zijn post te blijven, en niets scheen in staat hem daarvan af te brengen. En toch wie kent niet den geheimen invloed der clericalen? Van alles, van de minste kleinig heid weten zij voordeel te trekken! Scherp is hun blik, slim zijn zij in hun werken. Waar zij zei ven op den maarschalk geen in vloed konden uitoefenen, wisten zij, dat zijne echt- genoote dit beter zou kunnen doen, en door haar tusschenkomst hebben zij hem overgehaald een eersten stap te zetten op den weg, welke Frankrijk zal voeren in de armen van een Bourbon of een Bonaparte, die zich getrouw aan hun wil zal on derwerpen en hen zal kunnen helpen, de lang gekoesterde wraak op Duitschland uit te oefenen. Mae Mahon zond zijne Ministers weg en nam anderen, die meer met clerieale gevoelens zijn be zield. En thans zal er gekuipt en gewerkt wor den, zoolang totdat zij overwinnen, zoo niet onder de Franschen zeiven een groot deel krachtig pro testeert tegen de ellendige manoeuvres, waarvan men hen het slachtoffer wil maken. De sergeant H. J. Van den Bussche, van het 3de reg. int., heeft met gunstig gevolg het examen afge legd voor den rang van 2den luitenant. De Commissie, belast met het afnemen in dit jaar van het examen van leerling-apotheker (apothekersbe diende) zal zitting houden op DinBdag 5 Juni e. k. en volgende dagen te Utrecht. Z. M. heeft een pensioen van ƒ28 verleend aan A. J. Vink, brievengaarder. Ned. Indië. De Gouvern. Gen. heelt overgeplaatst: van bet 6e bij het 11e bataljon infanterie de kapit. J. Sterk; bij het dep.-bat. Meester-Cornelis de le luit. C. K. J. Van den Bussche; aan boord van Zr. Ms. fregat Zeeland de luit. t/zee 2de kl. C. Moll, van Zr. Ms. st. Citadel van Antwerpen. GOES, 28 Mei 1877. Het ledental van de hier gevestigde Coö peratieve voorschotvereeniging en spaarbank is van 5 Februari tot 5 Mei jl. van 156 tot 162

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1