1877. N°. 58. Donderdag 17 Mei. 64ete jaargang. OFFICIEELE MEDEDEEL». Agenten voor liet Buitenland zijnG. L. DABBE Co., te Parijs, 31Ws Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Aan allen, die met het oog op het plaatsen van ADVERTENTIEN daarbij be lang hebben, wordt bericht, dat Maan dagavond geen nommer van ons blad verschijnt. 2e IPinlsLStercleig-. POSTERIJEN. Medcdeeiingcn van verschillenden aard. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Frijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, j 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat op aanstaanden Maan dag den 21 Mei, uithoofde van den invallenden Tweeden Pinksterdag, de Secretarie der Gemeenie gesloten, en al leen van 12 tot 1 uur des middags gelegenheid tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal zijn. Goes, den 12 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN- De Secretaris, HARTMAN. De Directeur van het postkantoor te Goes brengt ter kennisse van het publiek, dat met het in werking treden van den zomerdienst op de spoorwegen, op 15 Mei, de buslichtingen aan zijn kantoor vastge steld zijn op de. navolgende uren RICHTING ROZENDAAL. 6,30 's morg., 9,20 's morg., I uur 'smidd. en 5,45 's avonds. RICHTING VLISSINGEN. 10,10 's morg., 1 uur 's midd., 4,15 's midd., 7,30 en 9,45 's avonds. Voor de brieven naar Noord-Beveland: des mor gens 6 uur eo des middags 1,45. Voor 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke, Nisse, Ove- zand, Driewegen en Ellewoutsdijk: des morgens 61'. uur en 11 uur. Aangeteekende brieven moeten 15 minuten vóór do laatste busliobting bezorgd zijn. De Directeur voornoemd, VAN DER PELTZ. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand April 1877. 1. W Yan Begge, Fijenoord. 2. F. B. De Wolf, Rotterdam. 3. P. Kappools, Veere. Van het Hulpkantoor: Ellewoutsdijk. 4. Johs. Franp. Burgerhout, 's-Bosch. Bij beschikking van den Min. van Binn. Zaken is bepaald, dat als arrond.-ing. zullen dienst doen in het 11de district (Zeeland)de ing. 2de kl. W. Verteeg Az., standplaats Goes de ing. van den waterstaat 3de kl. C. B. Schuurman, standplaats Neuzen en de ing. van den waterstaat 3de kl. R. J. Castendijk Jz., standplaats Breskens De Nederlandsche Regeering heeft bij het uitbre ken van den oorlog tusschen Rusland en Turkije aan de oorlogvoerende mogendheden haar voornemen be kend gemaakt om met betrekking tot dien oorlog de strengste onzijdigheid te handhaven, en van de Regee ringen van Rusland en Turkije de verzekering gekregen, dat Nederlands onzijdigheid vanwege de oorlogvoerenden zal worden geëerbiedigd. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. GOES, 16 Mei 1877. Wij herinneren onzen lezers, dat gisteren (Dinsdag) de zomerdienst op de verschillende spoorwegen is aangevangen. Naar wij vernemen zal den 20 Juni te Kloetinge het vijfde Zuider zendingsfeest ge vierd worden. Ds. Cohen Stuart, van Utrecht zal de openingsrede uitspreken, terwijl nog verder als sprekers genoemd worden de hee- ren Von Wrangel auf Lindenberg van Utrecht, Sjoers vbd Dordrecht, Notten van 's-Hertogen- bosch, De Bruijn van Legdendorp, Van der Valk van Delft, De Wilde van Schiedam, Van Eek van Utrecht, Coolsma van Rotterdam, Pier- son van Zetten, Brijce van 's-Gravenhage en Gezelschap van Fijnaard. Voor extra reisge- legenheden wordt wederom voldoende gezorgd. Vooral voor Rotterdam zal het gemakkelijk ^jjn dit jaar het Zuider-zendingsfeest te be zoeken. 1311e woutsdijk. Naar men verneemt is door een raadslid alhier protest aangeteekend tegen de benoeming van een Wethouder in de raadsvergadering van 5 dezer, omdat de ge meenteraad onvoltallig was. Ileinkenszand. Men verneemt, dat twee ingezetenen, die onlangs bekeurd zijn voor het rapen van mossels aan den Sloedam alhier, niet zoo gelukkig zijn geweest als de, esnigen tijd geleden, besproken Arnemuidenaars, die wegens dergeljjk feit zijn ontslagen van rechtsvervol ging. Het kantongerecht te Middelburg al thans heeft hen tot geldboete veroordeeld we gens overtreding van het reglement op het be- visschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen. 's-Meerenkoek. Naar men verneemt be vindt de persoon van P. J S., die onlangs J. W. alhier verwondingen toebracht, zich in het krankzinnigengesticht te Rosmalen. Laatet- gemelde is geheel heisteld. Kruluingeu. Onder de geslaagden in het op Dinsdag te 's-Gravenhage gehoudpn no taris-examen behoort ook onze dorpsgenoot de heer Mr. K. Rembges, advocaat alhier. De nieuwbenoemde Bisschop van Haar lem is te Rotterdam geboren en 61 jaar oud. In de Kweekschool voor Zeevaart te Lei den zal op Maandag den 28sten a. s. eene keu ring plaats hebben van knapen, die eene ver bintenis in 's Rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Naar de M. Ct. verneemt, zijn door de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen verschillende maatregelen ge nomen om de regelmatigheid van den dienst op de Zeeuwsche lijn zooveel mogelijk te ver zekeren. O a. zullen een paar locomotieven bijgevoegd, de loods voor locomotieven te Roo sendaal vergroot worden enz. Dezer dagen zal te Middelburg een paar in den echt treden, waarvan de bruidegom 80 en de bruid 64 jaar oud is. 't Kan altjjd jonger 1 Uit Bergen op Zoom wordt geschreven, dat naast de aldaar gevestigde firma's der hoe ren C. L. De Meulemeester Co. en Swaan fy Van Renterghem, die zich toeleggen op kunst matige oesterteelt en de oesters in groote hoe veelheden per spoorweg naar het buitenland verzenden, nog eene derde onderneming tot stand zal komen, waartoe de nog overig zijnde gronden in den Stad«polder in onderhandsche pacht voor 50 jaren aan den heer J. P. Bre- dius zijn afgestaan, die voornemens is de oes- tercultunr op groote schaal uit te oefenen. Te Woudrichem is door bemiddeling van den Commissaris des Konings het geschil tusschen het Gemeentebestuur en de weerspan nige visschers in der minDe geschikt. De vis- schers, die weigerden hun visch tegen korting van 10 pet. aan den afslag te brengen, zullen nu jaarlijks aan de gemeente eene som van twee duizend gulden afdragen. De op stroom liggende stoombarcas blijft voorloopig nog te Woudrichem gestationeerd. Een werkman op het Goirke te Tilburg heeft Maandag 11. zijne vrouw zoodanig mishan deld, dat hjj haar een arm bijna afgehakt heeft. De persoon, die dezer dagen in een der grootste hotels der residentie eene oplichterjj heeft gepleegd, door het aanbieden onder eeD valschen naam van een valschen wissel, is zekere N., die reeds vroeger met de justitie kennis heeft gemaakt en pas onlangs uit de gevange nis is ontslagen, waar hij nu andermaal zjjn intrek genomen heeft. Op 2 Mei is te Sliedrecht een brief op de post gedaan, bestemd naar Rozenburg, en inhoudende een bankbiljet van ƒ60, benevens eene quitantie; het biljet was genummerd UU 4654, en uitgegeven te Amsterdam 9 December 1878. Genoemde brief met inhoud is niet te recht gekomen. Bij ontdekking verzoekt de officier vaD justitie te Rotterdam bericht. Het pelterijenmagazijn van den heer Roorda te Utrecht is geheel en de onmiddellijk daar aan grenzende perceelen zjjn bjjna geheel af gebrand. Uit Stadskanaal wordt gemeld, dat volgens gerucht de vrouw uit Horsten, die gruwelijk verminkt werd gevonden, terwijl haar kind de hals was afgesneden, te Winschoten, waar ze in arrest zit, verklaard zou hebbeD, dat haar man de misdadiger was. Algemeen zegt men, dat de man veel misbruik van sterken drank maakte en dat ze dientengevolge een oneenig leven leidden. Het Asyl Steenbeek te Zetten ontvangt volgens de opgaven vele blijken van sympathie. Door den directeur, den heer H. Pierson, is reeds ruim ƒ16,000 ontvangen. In de Gron. Ct. wordt gemeld dat de crediteuren in het faillissement van Ocerklift en Co. 22*12 pCt. van hun kapitaal terugbe komen. VERKIEZINGEN. De Geldersche kiesvereeniging Nederland en Oranje heeft voor de verkiezing van leden voor de Tweede Kamer tot candidaten gesteld voor Deventer het aftredend lid A. baron Schim- melpenninck Van der Oye; voor Amersfoort het aftredend lid jhr. mr. A. baron Mackay en voor Arnhem mr. A. F. De Savornin Lohman, te 's -Hertogenboseh. (Laatstgenoemde wenscht echter, zooals vroeger reeds gemeld is, niet in aanmerking te komen). Naar de Haarl. Ct. verneemt, bestaat bij de Regeering bet voornemen om met ingang van I Ja nuari 1878 in eenige groote gemeenten des Rijks bu reaux van statistiek te vestigen. Die bureaux zouden bet karakter van gemeentelijke bureaux verkrijgen en de kosten van jaarwedden enz. door het Rijk aan de gemeentebesturen worden teruggeven. Naar het Vad. verneemt, is vanwege de Russische Regeering bij het Hoofdeomité der Nederl. vereeniging Het Roode Kruis aanvraag gedaan om toezending van verbandmiddelen enz. ten behoeve der militairen, die tijdens den oorlog ziek of gewond worden. Door het Hoofdeomité zou zijn besloten zooveel mogelijk hulp te verleenen, doch in dier voege, dat aan beide iu het Oosten oorlogvoerende partijen gelijke ondersteu ning zal worden verstrekt. In eene proclamatie aan de bewoners van het Rijksland (Elzas-Lotharingeu) brengt Z. M. de Keizer van Duitschlap.d hun zijn hartelijken dank voor hun goede ontvangst. De stad Iquique, in Peru, is door eene aard beving bijna geheel verwoest. LANDBOUW VEETEELT. Men meldt uit Deventer: Tengevolge van den zeer slechten toestand der weiden en den buitengewoon hoogen prijs van het stalvoeder zijn de prijzen van het rundvee (guste en drachtige koeien) in den laat- sten tijd 20 a 30 per stuk gedaald. Indien het Weder niet spoedig verandert, verwacht men aanmer kelijk lagere prijzen. KERKELIJKE ZAKELN ONDERWIJS. Ovezand. Vóór eenigen tijd had zich hier tegen over de sedert jaren bestaande kerkvoogdij eene andere opgeworpen, met den beer D. J. Scholten als kerkelyk-ontvanger. Zitcrdagavond werd er eene verga dering van lidmaten der Ned. Herv. Kerk gehouden, die bijeen geroepen waren door den heer./. Pan 't Zelfde. Na de opening bleek het, dat de onlangs ais kerk voogden benoemde beeren tVestfeer c. s. hunne betrekking als zoodanig hadden nedergelegd, en met den ontvanger voornoemd afgerekend en hem gede chargeerd hadden. Terwijl toch de bestaande kerk voogden en notabelen feitelijk nog altijd het beheer in handen hadden, meenden deze heeren, dat daardoor niets dan wanordelijkheden cn processen zouden ont staan, cadeelig voor het welzijn der gemeente^

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1