TWEEDE KAMER. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. R E CHTZAK E N. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. BUITENLAND. VAN HET 0QRL0GST00NEEL GEMENGDE BERICHTEN™ INGEZONDEN. Eüiie vraag aan den lieer A. Kakebeeke. BURGERLIJKE STAND GOES van 11 t>t 14 Mei 1877. de lijnen vau de Hollandsehe IJzeren-Spoorwegmaat schappij kan men thaus in één dag (15 uur) van Den Helder naar Parijs rijden en omgekeerd. De handelaars in sterke dranken te Portland, Maine, in welken Staat het verkoopeu van spiritu aliën ..verboden is, zijn op 't vernuftige denkbeeld ge komen, eieren nit te blazen en den leegen dop met spiritus te vullen. Zulke eieren vinden tot 1 doll. 80 ets. het dozijn goeden aftrek en zullen waarschijnlijk ook inden Staat Virginia, waar onlangs ook eene wet is uitgevaardigd om den verkoop van sterke dranken te bemoeielijken, weldra een zeer gezocht artikel worden. De heer Fan den Berch van Heemstede heeft bij afzonderlijke nota voorgesteld artikel 2 der wet van 1863 (doorgraving van den Hoek van Holland) in te trekken, de voorgestelde verhooging van ƒ200,000 niet aan te nemen en de vraag, op welke wijze voor Rotterdam eene haven gebouwd kan worden, zonder gevaar van verzan ding, opnieuw aan eene commissie van deskundigen te onderwerpen. De Kamer beeft Zaterdag Ie aangenomen het ontwerp tot verlengiug vaD den termijn voor den aanslag van beetworlelsuikerfabrikanten, na eenige dis cussie waarbij aangedrongen werd op een spoedige eindbeslissing der Kegeering in de suikerkwestie. De Minister verklaarde zooveel mogelijk daartoe te zullen medewerken; 2e aangenomen met 51 tegen 6 stemmen de onteigeningswet voor Zwolle-Almelo, waarbij ver schillende sprekers sterk aangedrongen op spoedige uitvoering der wet vau 1875; 3e. op de vraag van den heer Fan Nispen erkende de Minister, dat bij den bouw der biug te Arnhem liet staal is tegengevallen. De beer Fan Nispen drong er op aan, dat voor de brug te Nijmegen nu geen staal zou gebruikt worden. Blijkens de gedane tinano ëele mededeelingen bedraagt het geldelijke saldo op de Oost-Indische diensten over 1867 tot 1875 ƒ5,800,000. De dieust vau 1876 levert ten vermoedelijk tekort op van 14 a 16 millioen, met inbegrip vau 6 millioen hooger opbrengst der koffie en na de betaling der bijdrage aan de Nederlaudscbe schatkist. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zit ting zijn aangenomen de wetsontwerpen tot wijziging van verschillende artt. van de burgerlijke rechtsvor dering en verhooging van Hoofdstuk IV, beiden een uitvloeisel van de rechterlijke wetten. Bij laatstge noemden gaven de heeren Lastert eu Cureer Hooft te kennen, dat zij de nieuwe rechterlijke benoemingen in enkele opzichten minder gelukkig vonden, ook met het oog op de belangen der schatkist. De Minister Heemskerk, bij ongesteldheid van zijn ambtgenoot van Justitie, autvvoordde, dat meu zulk eeu gcoote, alge- meene en veelomvattende maatregel in zijn geheel moet beschouwen en baar niet in enkele details moest beoordeelen. Nog werd aangenomen de grens- veraudering tusschen Middelburg eu eenige andere Zeeuwsche gemeenten, en de bekrachtiging der provin ciale belastingen voor Groningen. Morgen zijn aan da orde verhoogingen voor den Ro'.terdamsckeu water weg en voor het departement van Oorlog. Ds. J. Cordes, te Yorden, heelt voor het be roep naar Goes bedankt. 's-Heehenhoïk. Uoor het Prov. Kerkbestuur van Zeeland is de kerkeraad alhier ontslagen, wegens het laten prediken van onbevoegden in strijd met het kerkelijk Reglement op de vacaturen. BaakLakd. Drie leden van den kerkeraad hebben hunne betrekking als zoodanig nedergelegd ter oorzake van de door kerkvoogden eerst verleende toestemming, maar later gevolgde weigering, om het kerkgebouw ten dienste te stellen van den Evangelist, den heer Van Schelven. De heer H. Visscher, predikant te Asch, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. De sergeant Van Bordt van het le regiment infanterie is geslaagd in het gewoon examen voor 2en luitenant bij dat wapen hier te lande. Fer telegraaf. GERECHTSHOF 's-GRA- VENHAGE. Heden had de plechtige algemeene ver gadering en installatie plaats der leden van de nieuwe rechtbanken en kantongerechten, benevens de ambte naren van het Openbaar Ministerie, tot het rechtsge bied vaD dat hof behoorende. De voorzitter, mr. Francois, beeft zoowel vóór als na de eedsaflegging en installatie eene rede gehouden, waarin hij hulde bracht aan den ijver en de voortvarendheid van den Minister van Justitie, herinnerende aan de gewichtige veranderingen, die in het rechtswezen waren gebracht. Hij hield de nieuwbenoemden hunne plichten voor oogen, wenschte hen met hunne benoeming geluk en sprak de hoop uit, dat de nieuwe regeling goede vruchten moge dragen eu dat eenmaal aan den in gang onzer rechtszalen moge te lezen staan „Civi- bus inde salussontibus inde tremor.'' (Bron van heil voor de burgers en van schrik voor de misda digers.) Fer telegraaf. De Hooge Raad heeft he den vernietigd bet vonnis der rechtbank te Goes iu zake den onderwijzer Smit, te 's-Gravenpolder, omtrent de niet-vaccinatie der kinderen, op grond dat niet gebleken is, dat hij als hoofd der school is aan te merken. De zaak is verwezen naar het hof te 's-Gra- venhage. Te Assen is weder een voorbeeld van onverant woordelijke toepassing der voorloopige hechtenis voor gekomen. Vóór zes weken is tegen twee jongelingen uit Nieuw-Amsterdam wegens verwonding en mis handeling proces-verbaal opgemaakt en werden beiden aangehouden. Ter terechtzitting van Woensdag blees echter, dat tegen den éen zoo weinig bewijs van schuld aanwezig was, dat het O. M, zelf van de vervolging afzag. De tweede werd door de recht bank vrijgesproken. De verdediger, oir. H. Oldenhuis Gratamaliet Diet na over zulk een toepassing der preventieve hechtenis zijn verwondering uit te spreken, en wees er op, dat in dit geval nog wel een in structie had plaats gevonden LANDBOUW VEETEELT. Door de heeren Herm. F. Bultman, voorzitter en F. L. Waldecksecretaris der vereeniging „Het Nederlandse!; Rundveestamboek," benevens eenige anderen, is een lijst geteekend, waarbij zij verklaren te zullen trachten het zenden van vee naar de wereld tentoonstelling te Parijs in 1878 te bevorderen, en roepen daartoe de medewerking in van de verschil lende veehouders in ons land. Vie daartoe bereid zijn, worden verzocht hun bericht voor 1 Juni bij den secretaris der veveeuiging in te zenden. De heer Ben Exter Van den Brink is voor 7575 aannemer geworden van het vernieuwen en herstellen der gewone aarde-, kram-, vijs- en steen- glooiingswerken aan het district Flaauwers (3e.per ceel) vau het wateischap Schouwen. Jl. Zaterdag had te Walsoorden de aanbeste ding plaats van de gewone vernieuwitigs- en onder houdswerken aan de waterkeeriug van het calamiteuse waterschap Walsoorden, waarvoor de minste iuschrij- ving was die van den heer J. Kraaiytveldte Hans- weert, voor 26,370. De begrooting bedraagt 26,990,66. mm BW MSB—M—a—HMWBBQPQ—M»—WB—M MM I Lil IMMaWI OOSTERSCHE QUAESTIE. Van het oorlogs- tooneel komt weinig nieuws, zooals onze lezers kunnen opmaken uit het geheel achterwege blijven van bul letins, en ook is over den stand der Oostersehe quaestie iu bet algemeen niet veel bijzonders te ver melden. Dat de Sultan den oorlog geheel als eene godsdienstzaak beschouwt en zijn gouvernement hem in dat denkbeeld ondersteunt, blijkt opnieuw. Men meldt, dat eene „heilige karavaan'1 naar Mekka en Medina gezonden is, om aan de bewoners dier twee „heilige sleden" te verkondigen, dat Rusland, welke Btaat alle uiet-orthodose godsdienstgezmdten op zijn grondgebied ten heftigste vervolgt, (hans ook tracht het hoofd van den Islam uit Europa te verdrijven, teneinde te gemakkelijker de Russische onderdanen, die Mahomedaansch zijn, te kunnen dwingen Christenen te worden, en dat de Sultan daarom besloten heeft, alle geloovigen op te roepen tot den krijg tegen het „gelooftuoordende Rusland". De aanvoerder der ka ravaan heeft in last, namens den Sultan, dag en nacht aan de Zuiderpoort vau de Kaaba te Mekka, zoowel als op het graf van Mohamed te Medina, openbare gebeden \oor de zege der Turksche wapenen te doen opzeggen, en den inwoners dier steden wordt aanbevo len in zeer grooten getale daarbij op te komen. Engelands „krachtige onzijdigverklaring" heeft in Turkije's hoofdstad nog al indruk gemaakt, volgens een telegram uit St. Petersburg. Daarentegen meldt men uit Konstantiuopel, dat daar bet vertrouwen op Engeland's hulp zeer is versterkt door bet antwoord op de circulaire vau Gortsckakoff. De Turken ge voelen zich niet meer zoo geïsoleerd als bij den aan- vaDg vau den krijg en rekenen op de krachtdadige medewerking van Engeland als bondgenoot. Of dit bondgenootschap, dat zich zeker zal vertooneu in den vorm van een bezetten van Candia of van Egypte, de ontbinding van het Ottomanische rijk niet zal verhaasten, is echter eene vraag van gewicht. Zooals men vveet, heeft Engeland aan Rusland te keiinen gegeven, dat het Koustantinopel wensebt geëerbiedigd te zien, of dat anders zijne vloot de maatregelen zal nemen, welke ter bescherming van de Britsche be langen noodig geaebt worden. Als eenmaal die maat regelen genomen zijD, dan zal de Sultan veel moeite hebben de gevolgen te verhoeden, en de vereischte waarborgen voor eigen onafhankelijkheid terug te krijgen. Ook aan de handhaving der Oostenrijksche onzijdigheid begint men te twijfelen en men schrijft keizer Frans Jozef het voornemen toe om Bosnië en Servië te bezetten, teneinde te waken voor de be langen der Oostenrijksche onderdanen. FRANKRIJK. Zooals wij in ons vorig noinmer meidden, heeft de zitting der kamer van afgevaardigden in de vorige week het tooneel eener hevige ver warring opgeleverd, waarvan de Bonapartistische leden de oorzaak moeten zijn. Voortdurend werd de minister Jules Simon in zijne rede gestoord door allerlei uit vallen, zelfs zoo, dat hij in verontwaardiging uit riep, dat de parlementaire discussie in eene boxpartij scheen ontaard te zijD. De fractiën der linkerzijde hebben besloten tot eene bijeenkomst, om te beraad slagen over hetgeen gedaan kan worden ter voor koming van dergelijke tooneelen, waarbij de waardig heid van het parlement tegenover Europa zoo sebau- delijk wordt vergeten. De imperialistische organen daarentegen verhengen zich iu zulke tooDeelen, en een van die bladen durft zelfs zeggen: „nog eenige van die zitiiogen en de republiek zal moeite hebben zich staande te houden." Alweer is een lid van den Senaat, n.l. de heer Ernest Picard, overleden. BELGIE, De Escaut, een clericaal blad van Ant werpen, is tot 2000 francs schadevergoeding aan den burgemeester dier stad veroordeeld, omdat het blad hem beschuldigd had van valschheid in eene ver- kiezingsquaestie. ITALIË. De Senaat heeft de wet tot beteugeling van de misbruiken der geestelijken in de uitoefening van hun ambt verworpen en dit heeft een onaan- genamen indruk gemaakt, te meer, daar ditzelfde lichaam een jaar geleden zich in beginsel met deze door de kamer aangenomen wet vereenigd bad. Aan de meerderheid van den Senaat wordt door de Italië verweten, wapenen gesmeed te hebben voor de leiders der beweging in Italië, AMERIKA. De Eöln. Zeit. meldt in een telegram uit New-York van den 9, uit goede bron, dat de betrekking van gezant der Unie bij de Engelsche regeering door president Hayes aan den heer Fish, minister van buitenlandsche zaken onder president Grant, is aangebodenVoorts, dat Hayes een krachtige politiek wil volgen wat betreft Mexico, en dat, zoo noodig, de Unie-troepen over de Rio-Grande zullen trekken, om aan de onophoudelijke invallen een einde te maken. De laatste berichten luiden als volgt-. Uit Parijs meldt inen van Zondag: Volgens offi- ciëele Turksehe telegrammen heeft Vrijdag in de om streken van Baïouai een gewichtig gevecht plaats ge had, waarbij de Russen na een verwoeden strijd te ruggeslagen werden met achterlating van 40011(1) doo- deu. Andere gevechten van minder beteekenis en gunstig voor de Turken hadden plaats bij Kars eu Ardahau. Uit Petersburg beriebt menGisteren namen twee detachementen der divisie Oklobgis stormerhand de verschanste hoogten van Hatzubane in de richting van Batoum. Alle soldaten vochten dapper, zooals men van Kaukasische troepen verwachten mocht; de artil lerie droeg veel tot het welslagen bij De vijand leed groote verliezenaan onze zijde werden 9 officieren en 107 soldaten gewond; 12 sneuvelden. Branden en Ongelukken. Woensdagnamiddag is te Loon-op-Zand de bliksem geslagen in een buis, dat door drie gezinnen werd bewoond. De daardoor ont stane brand nam zoo schielijk toe, dat aan redding van den inboedel bijna niet te denken viel. Een persoon uit Schonveld is naar de gevange nis te Öittard gebracht, als verdacht van zijn huis in brand te hebben gestoken. Zijne meuuels moet hij in deii keider geborgen hebben. Vrijdagmiddag brak er een geweldige brand uit in den toren van de Westeikerk der llerv. gem. te Helder. Juist zou d6. Bron zijn catechetisch on derwijs aanvangen. Met ontembare woede grepen de vlammen om zicii heen. In betrekkelijk korten tijd was het geheele gebouw vernield, waarvan alleen de muren zijn blijven staan. Xe Vilsteren is een groote boerderij in de asch gelegd. Onder de gemeente Leende zijn 160 hectaren hei degrond afgebrand en in de omstreken van Valken- buig heeit een toschbrand ruim 4 hectaren bosck vernield. Te Kieuw Beerta zijn twee jongens onder een muur van een afgebrand gebouw verpletterd. Een vierjarig meisje te Wijk bij Duurstede vond dezer dagen in den tuin barer ouders een medicijn- flescbje, waarin eenig vitriool; het kind dronk het fleschje leeg, en is onder lievige pijnen den daarop volgenden nacht overleden. Te Boston in Massachusetts heeft een knaap van vier jaar zijns vaders revolver genomen en een zesjarigen knaap, met wien hij twist had, doodgeschoten. Het schot ging het kind door de hersens. De kleine moor denaar begaf' zich toen naar huis en wachtte kalm de komst der politie. Toen bij de jongste verkiezingen eene aanbeveling, door u ouderteekeud met het opschrift „Algemeene Kiesvereeniging in Nederland, afdeeling Goes," in de couranten verscheen, vatte ik het voornemen op u ua de verkiezing daarover eens te interpelleeren. Ik verkeerde toch en velen met mij in den waan, dat de afdeeling Goes der algemeene kiesvereeniging in haren bloeitijd drie, zegge drie, leden geteld heeft, zijnde de heeren A. Kakebeeke, F. Ferdinandusse en jhr. Pompe. Indien er sedert geene nieuwe leden gewonnen zijn, zou dus door den dood van den heer Ferdi- uandusse het aantal leden tot twee teruggebracht zijn, van welke bij de jongste verkiezing de een als kandidaat, de ander als onderteekenaar van de aan beveling optrad. Ik kan mij echter niet voorstel len, Mijnheer Kakebeekedat u zich tot zulk een komediespel zoudt leenen. Daarom meen ik geene onbescheiden vraag te doen, wier beantwoording u niet anders dan aangenaam zijn kan, door u te ver zoeken in deze courant mede te deelen, of er nog andere leden, en zoo ja, hoeveel, van de afdeeling Goes der Algemeene Kiesvereeniging zijn, opdat wij bij volgende verkiezingen niet zooals nu in de mee ning verkeeren, dat de aanbeveling der Algemeene Kiesvereeniging eene manoeuvre, een „godsdienstig kunstje" is, waardoor een eerzuchtig persoon zijne eigene verkiezing onder uwe vlag, van wien wij niet zouden hebben kunnen verwachten, dat u zich tot iets dergelijks zoudt leenen, bevordert. Ik voor mij moet n ook verklaren, dat ik veeleer uwen persoon lijken raad zou opvolgen dan den raad van den heer A. Kakebeeke qq. als secretaris vau jbr. Pompe. EEN KIEZER. Geboren den 11, Cornelia, d. v. Maarten Van den Dorpel en Maria Sinke. CORTGENE. Getbouwjd: den 5, Boudewijn Willem De Die, 20 j., jm,, met Cornelia Kooman, 19 j., jd.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2