1877. N°. 57. Dinsdag 15 Mei. 648te jaargang Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg Hoofdelijke Omslag*. Vertrek der brievenmail naar Öost-lndie. OtflCIKELE MEDEDEELINGEN. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. \leiledeelingen va» verschillenden aard. GOESCHI De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag-. Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 30 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het kohier van den HOOFDELIJK.EN OMSLAG voor het dienstjaar 1877, zooals dit in de raadsvergaderingen van 4 en 27 April 1877 is vastgesteld, door Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij hun besluit van 4 Mei no. 42, is goed gekeurd en op heden aan den ontvanger ter invor dering uitgereikt, zullende dus ieder aangeslagene ver plicht zijn, den aanslag op den bepaalden tijd te voldoen. Goes, den 12 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. POSTERIJEN. De Directeur van het postkantoor te Goes brengt ter kennisse van het publiek, dat met het iu werking treden van den zomerdienst op de spoorwegen, op 15 Mei, de buslichtingen aan zijn kantoor vastge steld zijn op de navolgende uren RICHTING ROZENDAAL. 6,30 's morg., 9,20 s' morg., 1 uur 's midd. en 5,45 'a avonds. RICHTING VLISSINGEN. 10,10 'smorg, 1 uur 's midd., 4,15 's midd., 7,30 en 9,25 's avonds. Voor de brieven naar Noord-Beveland des mor gens 6 uur ea des middags 1,45. Voor 's-Gravenpolder, Hoed»kenskerke, Nisse, Ove- zand, Driewegen en Ellewoutsdijk: des morgens 6'/tuur en 11 uur. Aangeteekénde brieven moeten 30 minuten voor de laatste buslichting bezorgd zijn. De Directeur voornoemd, VAN DER FELTZ. Via MARSEILLE, 18 Mei, 1.'s middags. Via TRIEST, 23 Mei, 9.40 's morgens. Via BRINDISI, 25 Mei, 1.'s middags. Via NIËUWEDIEP, 27 Mei, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Ëanka en Palembang niet aan. Aan de Rijkskweekscholen voor onderwijzers zal met het begin van den cursus 1877/78, aanvang nemende op 1 September 1877, gelegenheid zijn tot plaatsing in liet eerste studiejaar van 20 kweekeliogen te 's-Her- togenbosch, 20 te Haarlem, 21 te Middelburg, 20 te Deventer en 23 Groningen, teneinde daar op kosten van het Rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen De voorwaarden zijn in de Staats-Courant vermeld. Bij kon. besluit is aan den ingenieur van den waterstaat 3e kl. H. A. Van der Maaien, te Goes, bui ten bezwaar van 's Rijks schatkist, op zijn verzoek, een verlof verleend voor den tijd van zes maanden. Het in Juni a. s. te houden onderzoek der in de provincie Zeeland zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, zal betreffen hen, die behooren tot de vier oudste lichtingen, namelijk die van 1873,1874, 1875 en 1876, voor zoover zij vóór 1 April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Het onder zoek zal plaats hebben voor Zuid-Boveland: te Goes, op Donderdag 14 Juni, des voormiddags te 10 uur, voor Baarland, Borssele, Driewegen, Ellewoutsdijk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abts- en 's-Heer Arends- kerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekenskerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ovezand en Wolfaartsdijk; te Kapelle, op Vrijdag 15 Juni, des voormiddags te lO'/j uur, voor Kapelle, W'emeldinge, Yerseke, Kruiningen, Krabbendijke, Bath, Rilland, Schore en Waarde;voor Noord-Bevelandte Cortgene, op Woensdag 6 Jur.ides voormiddags te 9 uur, voorColijnsplaat, Cats, Cortgene en Wissekerke. De opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over A pril 1877 bedraagt/7,987,486.38 tegen 7,827,053.724 in April 1876. De raming voor twaalf maand, bedraagt 89,389,038, voor éen maan<V7.449,086.43. Opbrengst over de vier eerste maanden van 1877 ƒ29,355,349.911. Idem over de vier eerste maanden van 1876 28,369,013.30. GOES, 14 Mei 1877. Per telegraaf. Tot Bisschop van Haar lem is door Z. H. den Paus benoemd de Wel- eerw. heer Petrus Mathias Snickers, president van het Seminarie te Warmond. Te Vlissingen zijn 33 personen toege treden als deelnemers tot de vereeniging j>Eigen Halp", en is eene districts-vereeniging opgericht. Eene voorloopige commissie is benoemd, om aan het hoofdbestuur te 's-Hage alle inlichtingen te vragen, teneinde iederen belangstellende beter op jde hoogte te kunnen brengen. Zijn er in Goes geen manneu, die dat voor beeld willen volgen eu eene meeting willen houden, teneinde dit punt te bespreken? Aan onze uitnoodiging voldeed éen persoon zegge éen persoon Bij advertentie wordt in de N. R. Ct. be kend gemaakt, dat belanghebbenden in deze, wegens de aanzienlijke deelneming stellig tot stand komende vereeriging, worden uitgenoo- digd zich te wenden tot den heer Kuyper, ontvanger te 's-Gravenhage, tot deelneming of ter verkrjjging van circulaires en statuten. Zoo er belangstellenden zijn voor de sta tistiek van den handel en de scheepvaart in ons landover de maand Maart, dan kunnen zij aan ons bureau daarvan inzage nemen. Onder de vele sollicitanten naar de be trekking van gemeente-secretaris te Gouda komt voor de heer H. G. Hartman Jz., secre taris alhier. Als een navolgenswaardig voorbeeld ver dient vei melding, dat in het kiesdistrict Roer mond, bij de jongste verkiezing van leden der Provinciale Staten, van de 757 kiezers 694 hunne stem uitgebracht hebben. In verscheidene gemeenten bleef' niet éen kiezer thuis. Het ge volg van deze trouwe opkomst was, vjJgens een correspondent der ArnhemsJie courant, dat in alle districten op éen r.a de aftredende can- didaten herkozen werden, niettegenstaande de clericale partij sommigen hunner op het heftigst bestreden had. De eenige, die niet herkozen werd, was de heer Houben, burgemeester van Stevensweert, die, naar men verzekert, zyn nederlaag te wijten heeft aan zijn zwenking naar de zijde der clericale partij. Men ziet dus, dat door vereende krachten het wel mogelijk is, aan den invloed eener kerkelijke partij paal en perk te stellen. Mocht men zich daaraan in het district Goes ook eens spiegelenen de onverschilligheid uit moedelooshe'd plaats maken voor een ernstig streven om elk naar zijn krachten tegen te werken, wat tegengegaan moet worden! Te Utrecht is Woensdag een vergadering gehouden van het antirevolutionair centraal- comité, voor de verkiezingen met de verkiezings- comité's uit de districten. De vergadering was vrij talrijk bezocht, maar wat er is voorge vallen schijnt een geheim te moeten blijven. Voorzeker bij die party geen zeldzaam ver schijnsel RillaiMl. Tot leden van de commissie ter be oordeeling van het ontwerp van vereeniging der gemeenten Bath en Rilland zijn alhier gekozen de heerenCh. ZandeeR- Zandee A. Oele, J. Van Hoepen, J. De Jager, J, Bruinzeel en J. Elenbaas. Het fregatschip Utrecht, groot 2009 toD, is Zaterdag met goed gevolg in het droogdok te Middelburg gezet. Thans is gebleken, dat de dienstmeid, die bjj een bloemist te Middelburg op naam eener mevrouw een pot, bloemen gehaald heeft, dit had gedaan om dien aan iemand ten ge schenke te geven. Een landbouwer te Koudekerke heeft een zoo geweldigen slag van een paard tegen het lijf gekregen, dat hy weinige oogenblikken daarna een lijk was. Hij laat eene vrouw en acht kinderen na. De Eerste Kamer is op den 22 Mei des avonds te acht uren byeengeroepeu. Het bestuur van het Nationaal Leder industrie-bond heeft bij adres aan den Minister van Financiën het verzoek gericht zoo spoedig doenlijk maatregelen te willen nemen tot op beuring van den kwijnenden toestand der leder industrie Eene gruwelijke gebeurtenis heeft te Hor sten (Groningen) plaats gehad. De 30jarige vrouw van den commies 1). werd met zware verwondin gen op deu grond gevonden, terwijl haar kind het hoofd bijna geheel was afgesneden. De vrouw jammerde nog over haar kind. Zij hield een mes in de hand. Na een onderzoek, door de politie te Stadskanaal gedaan, is het gerecht onmiddellijk met het feit in kennis gesteld, en des avonds werd de vrouw naar Winschoten getransporteerd, nadat zij aan de rechters had bekend, dat zij zelve de gruweldaad had ge pleegd. In een vlaag van waanzin had zij zich aldus verminkt met een broodmes, na vooraf het eenig kind uit het tweede huwelijk tusschen D. en haar, en nauwelijks zestien maanden oud, 't welk ze bezig was te kleeden, met datzelfde werktuig te hebben onthoofd. Zich zelve heeft zij vier teenen van een der voeten en de lin kerhand afgesneden, terwijl zij zich ook diepe sneden aan den hals toebracht. De feestelijke inwijding van de nieuwe haven te Harlingen zal op Maandag den 4den Juni e. k. plaats hebben en, zooveel mogelijk, in verband worden gebracht met de spoorweg- aansluiting Nieuwe-Schans Ihrhove. Onder de gemeente Achtkarspelen (Fries land) is inden nacht van 10 op 11 dezer een vee handelaar door een onbekende aangevallen en van omstreeks 1000 beroofd. Twee nachten te voreu is op de Bergumerheide iemand, van Yeenwoudeu komende, door eenige personen aangevallen, die hem met geweld eenig geld ontnamen en deerlijk mishandelden. Donderdagavond beeft zich iemand te Veenwouden, (Friesland) man en vader van een 4tal kinderen, in de kroeg doodgedronken. VERKIEZINGEN. De kiesvereeniging De Grondwet te Mid delburg heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. D, Van Eek,en die te 's-Hage dhr. Lodewijk Mulder, oud-majoor en oud-inspec teur van het lager onderwijs. De liberale kiesvereenigingen uit het hoofd kiesdistrict Haarlem zullen tot candidaat by de verschillende vereenigingen in het district aanbevelen het aftredend lid, mr. C. J. F. Mi- randolle. De centrale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Sneek heeft tot candidaten voor de Tweede Kamer geproclameerd de heeren M. S. Wybenoa en dr. W. ldzerda, aftredende leden. Prof. B. J. Gratama heeft aan het be stuur der Kiesvereeniging //Nederland en Oranje" te Dokkum bericht gegeven, dat hij dit jaar voor elke kandidatuur voor de Tweede Kamer bedankt, terwijl ook de heer J. L. Nierstrasz thans officieel heeft kennis gegeven, dat ook hy ditmaal niet in aanmerking wenscht te komen. In de volgende maand zal een processie van Roorasch-Katbolieken uit Utrecht, Harmeien. Houten, Schalkwijk en Kuilenburg zich begeven naar het hei ligdom van O. L. Vrouw van het Heilige Hart te Sittard. Te Roermond zal men mede een paar ker ken bezoeken. De processie heeft plaats ter intentie van Pius IX", en zal op 9 Juni plaats hebben. Zij strekt ter viering van het 50jarig bisschopsfeest van den paus. Het denkbeeld tot deze wijze van viering is van Harmeien uitgegaan. U. D.) De Nederlandsehe jachtvereeniging Nimrod zal dit jaar bare 3de hondententoonstelling houden, die nu een internationaal karakter dragen zal. Op den 8n en 9n Jnni a. s. zal te 's-Hage een wedstrijd op het biljart gehouden wordeD, waar aan de leden der voornaamste sociëteiten in Neder land worden uitgenoodigd deel te nemen. Tengevolge van de nieuwe dienstregeling voor

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1