1877, N°. 56. Zaterdag 12 Mei. 649te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE& Co., te Parijs, 1 Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. OFPIGIEËLE MMimiNGEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Mededeelingen van verschillenden aard. BUITENLAND. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen aiB buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommera 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. De Minister van Oorlog heeft bevelen gegeven tot het onder de wapenen roepen van miliciens-ver lofgangers, te weten van 4 Augustus tot 7 Septem ber, bij het le, 2e, 4e, 5e, 7e en 8e regiment infan terie, de regimenten huzaren en compagnieën hospi taalsoldaten die der lichting van 1874, en bij het regiment grenadiers en jagers, het 3e en 6e regiment infanterie die der lichtingen van 1874 en 1875 van 4 Augustus tot 12 September, bij de regimenten veld artillerie en het regiment rijdende artillerie die der lichting van 1874: van 16 Juli tot 24 Augustus, bij het korps pontonniers die der lichting van 1874; bij het bataljon mineurs en sappeurs die der lichting van 1874, van 12 Juli tot 20 Augustus, en die der lichting van 1875, van 21 Augustus tot 29 September. GOES, 11 Mei 1877. Vervolg uitslag verkiezing van leden voor de Prov. Staten. In het kiesdistrict Z ier i k zee Gekozen de heeren mr. B. C. Cau en J. Hoogen- boom Bz., aftredende leden, J. H. C. Heijse (in de plaats van jhr. J. L. De Jonge, die bedankt had.) In het kiesdistrict Tholen: Herstemming tosschen de heeren mr. T. A. Wagthoaftredend lid, en D. Bolier. In het kiesdistrict Sluis: Herkozen de af tredende heeren M. Mazure, H. G. Hammacher en mr. F. J. Brevet. In het kiesdistrict Hulst: Herkozen de af tredende heeren A. G. V. Hombach, C. C. P. Pierssens, H. A. A. baron Collot d'Escury en P. F. Dierick. Te Middelburg is bij een bloemkweeker door eene meid een bloeiende azalea in pot afgehaald, op naam eener mevrouw, die bp onderzoek van deze bestelling niets wist en ook niets ontvangen had. Deze week is het driemastschip Utrecht in 't droogdok te Middelburg gebracht. Tot heden blpkt, dat het dok thans volko men aan zpn bestemming zal beantwoorden. Naar de Haagsche correspondent der Midd. Ct. verneemt, zijn er heel wat reclames en klachten ingekomen tegen de rechterlijke benoemingen, en zal er eene reeks van ver beteringen op het koninklijk besluit verschijnen. Volgens hem is de heer Van Lijnden bij de reorganisatie der rechtbanken wel een weinig afgeweken van de schoone politieke onpartij digheid, die hem bij de organisatie der hoven zoo schoon stond, en die men zoo gaarne in een Minister van Justitie opmerkt. De Minister heeft van deze zeldzaam voorkomende gele genheid" gebruik gemaakt om die zijner party, of liever der regeeringapartij, der conservatieve, in de rechterlijke macht binnen te leiden, en datis niet zeer prijzenswaardig. Ik geloof niet schrijft de correspondent dat iemand der fungeerende rechterlijke ambtenaren bij deze reorganisatie om den politieken geloove is achteruit of op stal gezet; maar dat bij de aanvulling in de eerste plaats, zoo niet uitslui tend, het politiek geloof heeft zalig gemaakt, zal iedereen moeten erkennen die weet wie in Nederland wat is." De wet van 28 April 1876 Staatsblad no. 102) tot regeling van het hooger onder- wps, zal op 1 October 1877 in werking treden. Volgens een schrijven uit Leeuwarden aau de Prov. Gron. Ct. welke zegt hare bron volkomen te vertrouwen moet Jut aan den heer A. F. Beukman, vroeger commissaris van politiejin Den Haag en tot voor eenigen tijd adjunct-commandant in het tuchthuis te Leeu warden, verklaard en later voor den comman dant herhaald hebben, dat De Jong, Behagel en Verlint, dezelfde drie personen, die reeds eenmaal op vermoeden gearresteerd werden, zpne medeplichtigen in de zaak van den dub belen moord waren. Naar aanleiding van diQ bekentenis zou thans een nieuw onderzoek in gesteld zjjn. Meer dau 2000 veenarbeiders in de veen- derpen onder Terwispel en Beets weigeren nog steeds den arbeid weder op te vatten. Bij een brand, die jl. Zondagnacht te Nieuw-Beerta (Groningen) twee boerenplaatsen vernielde, zijn door het omvallen der muren des anderen daags vier landbouwersknechten (van 15 tot 17 jaren) getroffen, en wel zoo, dat twee dadelijk gedood werden en 1 in be- denkeljjken toestand verkeert. De vierde schijnt er beter te zullen afkomen. Jl. Dinsdag is het zilveren feest van de school Koning Willem III," te Apeldoorn, luisterrpk gevierd. Op bet raadhuis te Amsterdam zal een licht meter geplaatst worden, om te kunnen nagaan, of de lichtsterkte van het gas, ten behoeve der gemeente geleverd, met de bepalingen van het contract over eenkomt. Een zeer ontijdige verschijning in deze dagen van oorlog en duurte! - Een Engelsch blad meldt, dat te Dundee een kind is geboren met twee magen. Bij bet afbreken van het postkantoor te Berlijn is een plafond ingestort, waardoor 5 personen getrof fen en twee terstond gedood werden. Volgens de Uuitsche bladen heeft de politie te Emmerik b(j den aldaar gearresteerden Friedrich Geck, uit Elberfeld, 351 valsche Nederlandsche muntbiljet ten van f 10 gevonden, benevens een brief, dien bij juist naar het postkantoor wilde brengen. Aan het slot van dien brief, geadresseerd aan een medeplich tige te Essen, leest men„Ik waag een zeer gevaar lijk spel. Mogen de goede geesten mij bijstaan. Als God wil, kom ik Zondag of Maandag ten uivent." Een predikant in bet plattelandsdistrict Vensys- sel (Denemarken) heeft op Zondag 22 April in zijne leerrede de staatsbegrooting gecritiseerd, zijne gemeenie aangespoord geen belasting te betalen, den Koning als eedverbreker voorgesteld, en in het nagebed de bede uitgesprokendat God „den Kouing moge doen in zien, dat hij niet langer verdient de kroon te dragen." Hierover in verhoor genomen, heeft hjj dadelyk ronduit bekend, de hem ten laste gelegde woorden te hebben gebezigd. Daarop is hij in zijne ambtsbediening ge schorst en is er eene vervolging tegen hem ingesteld. De laatst ontvangen kranten van de Kaap de Goede Hoop behelzen uitvoerige mededeelingeD over de onaangenaamheden tusscben den President Burgers en den Volksraad in de Transvaal. Eerst heeft men geweigerd de plannen van Burgers in behandeling te nemen, later heeft men deze met eenige wijzigingen aangenomen, en wel toen men zag, dat het ernst was met de Engelsche annexatie. De verwarring vormt als 't nare het voorspel van de ons reeds bekende annexatie. Voor wie de zaken uitsluitend van de financiëele zijde bezien, schijnt de annexatie van de Transvaal eene goede gebeurtenis te zijn. Nadat sedert lang aan de Amsterdamsche beurs niets gedaan was in oblig. Zuid-Afrik Republiek zoo meldt de Arnh. Ct. die het laatst voor 45 pet. werden aangeboden, is bij de bekendwording van de anexatie de prijs tot 75 a 76 pet. gestegen. Kapitein De Bordes, die, zich voor herstel van gezondheid uit Indië naar Nederland wilde begeven, doch weder naar den wal is teruggezonden, omdat de geneesheer zijn vervoer onraadzaam achtte, is bij het verlaten van het schip 1000 ontvreemd. TWEEDE KAMER. Aan de Kamer is ter kwijtschelding voorge dragen eene som van 17,404, zijnde het bedrag dat een Chinees, kassier van den algemeenen ontvanger te Batavia, tusscheD 11 en 21 Juni 1872 van de hem als zoodanig toevertrouwde gelden heeft ontvangen. De verantwoordelijke ambtenaar kan bezwaarlijk van nalatigheid of achteloosheid worden beschuldigd, en de Minister van Koloniën acht de kwijtschelding uit het oogpunt van billijkheid wenschelpk. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zit ting is voortgezet het debat over het ontwerp, rege lende het onderwijs a/d militaire akr demie. Op art. 3 (vierjarigen cursus) waren verschillende amende menten voorgesteld, die alle werden ingetrokken na een amendement van den beer Kappeyne, bepalende dat in de twee eerste jaren van dien cursus geen onderwijs gegeven wordt in militaire vakken. De Minister van Oorlog nam dit amendement over, aan gezien daardoor zijn concept-leerplan weinig ver andering ondergiug. Na discussie, waarbij de hb. Begram en Beydenrijck die overneming laakten, werd het gewijzigd art» 3 aangenomen met 68 tegen 9 stemmen. Op art. 7 (bevattende uitvoerig programma toelatings-examen) werd, na discussie en na bestrijding door den Minister, het amendement der commissie van rapporteurs, be helzende een verkort programma en bepalende, dat het examen overeenkome met het onderwijs in de derde klasse eener burgerschool met vijfjarigen cursus, aangenomen met 44 tegen 32 stemmen. Art. 1GA, door de commissie voorgesteld (instel- üng krijgsschool, bestemd tot voortzetting der studiën van alle officieren) werd aangenomen met 44 tegen 31 stemmen. De verdere artikelen werden goedge keurd. Op het slotartikel werd met 45 tegen 30 stemmen aangenomen een amendement der comm. van rapporteurs, door den Minister aan de beslissing der Kamer overgelaten, om de wet vóór September 1882 te herzien. De geheele wet, zooals zij in den loop der discussie was gewijzigd, is daarop aangenomen met 53 tegeb 22 stemmen. KERKELIJKE ZAKEN ONDEKWIJS. Het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen heeft bij eindbeschikking het vonnis, ten vorigen jare uit gesproken tegen dr. Hooykaas Herderschee, predikant te Nijmegen, waarbij hij voor den tijd van 6 weken geschorst was in zijne bediening, vernietigd en hem. niet schuldig verklaard aan vergrijp tegen de kerkelijke reglementen. De commissie voor het geneeskundig staats examen heeft het getuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer L. Vermande, med. doctorandus. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Donderdag had ten behoeve van den polder Zuid-Craaiert de aanbesteding plaats van: Het ver nieuwen en onderhouden der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan den dijk van genoem den polder, gedurende het dienstjaar 1877/78. Dit is aangenomen door Jan Leijs, te Nieuwdorp, voor 2380. FRANKRIJK. De republikeinen hebben weer eeDe overwinning behaald. Voor een lid der Tweede Kamer in het district St.-Malo heeft de republi- keinsche candidaat met 3000 stemmen gezegevierd over den clericalen. Toch vinden de aanhangers der Ultramontaanscbe partij in de kamer het goed, Om op verschillende wijze de regeering in het belang der hunnén of tegen dat der andere partij te iuterpellee- ren. Zelfs de geschiedenis der geestelijke zuster te Vauban-Saint-Léger, die ondeugende kinderen op heete kachels zette, gaf aanleiding tot eeoe interpellatie, weike slechts leidde tot een'ge hatelijkhedenen tot de slotsom, dat de geestelijke zuster, al Jwordt zij ook in hooger beroep vrijgesproken, toch niet meer ais onderwijzeres zou worden aangesteld, omdat zij zulke zonderlinge denkbeelden koestert omtrent dp voe ding van jeugdige stervelingen. Paul De Cassagnac richtte vervolgeus bet woord tot den minister Jules Simon over de aanvallenwaaraan in de republi- keiusche bladen de Czaar vau Rusland blootstaat. De Minister keurde volgens zijn zeggen ten sterkste af, en noemde ze beleedige Souverein eener groote natie, waarn in de hartelijkste verstandhouding Maar van vervolging kon ge de Russische gezant zelf een heer De Cassagnac nam lata werd door den voorzitter^ to; het Journal Ojficiel is. eene rijks neutiaiiteit tegenover den Oosteischen krijg genomen. ENGELAND. Ook in het Lagerhuis gaat bet tegenwoordig hevig toe, zoozelfs, dat volgens de Times een De Cassagnac er zich te huis gevoeld zou hebben. Het gewichtigste resultaat van deze discussiën is wel de verklaring der regeering, dat zij nadrukkelijk het wanbeheer van Turkyeafkeurt i'n niets zal doen om de Porte te beschermen. Voorloopjg dus bestaat er geen gevaar, dat Engeland zich in den oorlog tusschen Turkije eu Rusland zal mengen. Mocht Rusland zich ooit zóo ver vergeten, dat het de vrijheid van 't wereldverkeer door de Dardanellen of 't Suez-kanaal wilde belemmeren, dan. zóu het 't artikelen voor it? •ankrtfk

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1