1877. N°. 55. Donderdag 10 Mei. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE& Co., te Parijs31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. VEllKIEZIXG. Oost-Indië. Overgeplaatst van Rembang naar Bod- jonegoro de architect 2e klasse F, W. Witte. B1NNENLAIMPSCHE BERICHTEN. 18 68 11 16 12 8 GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdaqavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct„ met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij van het stem bureau alhier ontvangen hebben de procsssen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter ver kiezing van vier leden der Provinciale Staten, op 8 en 9 Mei, waaruit blijkt, dat van de 861 geldig uit gebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de heeren Mr. J. C. R. VAN DER BILT810, J. W. VADER607, Jhr. Mr. J. J. POMPE VAN MEERDERVOORT 572, die allen door hefstembureau voor gekozen zijn ge proclameerd, terwijl eene herstemming moet plaats hebben tussehen de heeren: D. J. HELDERMAN, die 414 en J. H. B1JBAU, die 364 stemmen op^zich vereenigde. Voorts, dat gemelde pro- cessen-verbaal ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, terwijl afschriften ter gewone plaatse ziin aangeplakt. Goes, den 9 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. OKFIUffiLE MIM1)ISMI«. GOES, 9 Mei 1877. De uitslag der verkiezing voor vier leden der Provinciale Staten, Dinsdag in het kies district Goes gehouden, is als volgt: AANTAL kiezers. tjITGEBR. st. Goes243 Baarland21 Bath Borssele Cats Colijnsplaat Cortgene Driewegen Eilewoutsdijk 's-Gravenpolder 's-Heer Abtskerke 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek Heinkenszand Hoedekenskerke Kapelle Kattendijke 8 37 13 59 32 13 19 30 19 55 30 47 18 Kloetinge36 Krabbendyke 30 KruiniDgen 74 Nisse22 Oudelande 19 Ovezand24 Rilland24 Schore18 Waarde13 Wemeldinge 38 Wissekerke 94 Wolfaartsdijk 58 Yerseke34 Totaal 1214 866 Van die 866 stemmen waren 5 van onwaarde, nl. 4 blanco en[éen, geen duidelijke namen be vattende. De volstrekte meerderheid was dus 432. Daarvan verkregen de heeren: mr. J. G. R. Van der Bilt 810, J. W. Vader 607, jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort 572, D. J. Helderman 414, J. H. Bijbau 364, mr. J. H. De Laat de Kanter 303 en dr. Q. J. M. Janssen 215 stemmeD. De drie eerstgenoemde heeren zjjn dus ge kozen, terwjjl eene herstemming moet plaats hebben tnsschen de heeren D. J. Helderman en J. II. Bijbau 174 13 4 20 18 49 28 13 25 14 45 15 38 18 31 9 28 46 14 17 19 19 27 72 42 26 Verder bekwamen onderstaande heeren nog het achter hun naam vermelde aantal stem men, nl. C. P. Lenshoek Van Zioake 51, D. P. Dominicus 5, mr. C. P. Lenshoek Van Wolfaarts dijk 4, B. Vermande 3, J. C. Kakebwke 3, mr. M. J. De Witt Hamer 2 en J. P. I. Bu- teux 2; voorts bekwamen nog 33 personen elk 1 stem. Dat wij dezen nitslag betreuren, behoeven wij niet te verbloemen; wij zijn echter in de laatste jaren aan geene overwinningen gewoon, en hadden die ook hierbij niet verwacht. En zoolang de andere partij onder valsche leuzen strjjdt en in 't geheim middelen bezigt, die wij niet willen gebruikeD, schamen wjj ons onze nederlaag niet. Onze hoop is slechts op de toekomst, wanneer ieder kiezer zelfstandig za,\ willenen kunnen denken enhand-len, hoe ver die toekomst ook misschien nog verwijderd moge wezen. Per telegraaf. De uitslag der te Mid delburg gehouden verkiezing voor de Provinc. Staten is aldus: Uitgebracht waren 620 stemmen, waarvan 18 van onwaarde en 10 blanco. Meerderheid 297. Gekozen de heeren J. P. I. Buteux met 445, mr. G. AFokker met 396, mr. N. J. C. Snouck Hurgronje met 422, mr. W. Ph. Vis met 398 en Hu P. Winkelman met 423 stemmen. Herstemming tussehen de heeren mr. J. Snijder, die 270 en Ph. Van Uije Pieterse, die 204 stemmen bekwamen. Mr. M. J. De Witt Hamer heeft voor de herbenoeming als plaatsvervanger-kanton rechter alhier bedankt. 's-Heer Arendskerke. Een trenrig ongeluk had Maandag alhier plaats. Een vracht rijder, werkzaam aan 's rjjks grooten weg, nam bij het huiswaarts rijden een paar voetgangers uit vriendschap op zijn wagen mede; nauw- ljjks aan het rjjden, sloegen de paarden op hol, de passagiers sprongen in haast van den wagen, en een hunner, de wagenmaker AK een hoog bejaard man, viel achterover op den postweg en bleef als een doode liggen ;de andere, een jeugdiger persoon, kwam er met eene lichte kneuzing af, terwijl de voerman, die nog een eindweegs voortholde, het geluk had zijne paar den in te toornen en alzoo hoegenaamd geen letsel bekwam. De geneeskundige vreest, dat bij den be jaarde hersenschudding beeft plaats gehad zoodat er groot gevaar voor zijn leven bestaat. Heinkenszand. Den 17 Mei a. s zal het 50 jaar geleden zijn, dat twee ingezetenen dezer gemeente, Anthonie Haasdonk en Elisabeth Weststrate, huwden. Ofschoon in armoedige omstandigheden verkeerende, zullen zij gewis dankbaar zijn voor het voorrecht, dat weinigen ten deel valt. Moge liefdadigheid van in andere opzichten rgk gezegende mede-ingezetenen hunne armoede dien dag doen vergeten en de jubila rissen stemmen tot eene gepaste feestviering! Op een adres aan den Koning van hee ren Kerkvoogden van de Roomsch-Katholieke Kerk in Nederland, waarbjj de tusschenkomst der regeering werd verzocht om, in overeen stemming of overleg met de andere mogend heden, tot de regeering van Italië zoodanige vertoogen te richten of maatregelen te nemen, als knnnen strekken om de vrijheid en onaf hankelijkheid van den Heiligen Stoel te hand haven en het recht van Zijner Majesteits Ka tholieke onderdanen te verzekereD, is door den raad van ministers, namens den Koning, aan de adressanten te kehnen gegeven dat Zijner Majesteits regeering nimmer in gebreke blijft, de godsdienstige vrijheid van 's Ko- nings onderdanen, zooals die door de Grondwet is gewaarborgd, te beschermen; dat echter noch uit genoemd adres, noch van elders is gebleken, dat de godsdienstige vrij heid der Nederlandsche katholieken door de regeering van Italië zou zijn gekrenkt, noch ook dat de briefwisseling tussehen den Heiligen Stoel en die katholieken niet vrij is; dat de door heeren Kerkvoogden verlangde bemoeiing eene inmenging in de inwendige aangelegenbeden van het Koninkrijk Italië zou zjjn, en dat nit dien hoofde aan genoemd adres geen gunstig gevolg kan worden gegeven. Men schrijft aan de Midd. Ct.: »Kort na het bijeenkomen van de Tweede Kamer na het Paasehreces heeft het in eene bijeenkomst, door de leden der liberale partij gehouden, een pnut van overweging uitgemaakt, welke houding men zou. aannemen tegenover den blijkbaren toeleg der regeering om de afdoening van de schoolquaestie te vertragen. Er waren er enkelen, die een votum verlangden, waarbij de regeerir.g in gebreke werd verklaard, en anderen die het voorstel van den heer Moens aan de orde wilden stellen. Doch men besloot de re- gearing de volle maat te geven en geduldig het einde van de tegenwoordige zittingperiode af te wachten, om dan, wanneer het antwoord op het voorloopig verslag nog niet zou ont vangen zijn, de regeering in mora te stellen. Zoodoende meende men elke ontijdige aanlei ding tot een conflict te vermijden en op de regeering de volle verantwoordelijkheid te leggen voor hare gedragingen. Op de liberale party zou geen schijn van verwijt knnnen geworpen worden, dat zij hunkerde naar vermeestering van het gezag en aan haar ongeduld eene grondige voorbereiding van de beslissing over de school-quaestie opofferde. Later heeft men door middel van het Haag- sche Dagblad verkondigd, dat de Kamer vroeg uiteen zou gaan, omdat eenige leden wegens bet aanvaarden eener nieuwe betrekking bij de rechterljjke macht ophielden lid der Kamer te zijn, en met eene onvoltallige Kamer de school quaestie niet beslist mocht worden. Dit is echter bij de centrale sectie geen oogenblik opgekomenhet is eenvoudig eene vinding om de vertraging, die de minister Heemskerk teweeg brengt, te doen toeschrij ven aan andere redenen dan zuiver opzet." Zondagmiddag is op telegrafisch bericht Zr. Ms. monitor Hydra van Vlissingen naar Woudrichem vertrokken, teneinde de ongere geldheden onder de visschers aldaar te beteugelen. De bemanning van het kollossale stoom schip Koning der Nederlanden" heeft het tjj- dens haar kortstondig verblijf te Vlissingen al daar zóo schuins laten liggen", dat de kom - mandant kapitein-ter-zee Enslée het noodzakelijk heeft geacht, even van nit de vluchthaven naar de ree te stoomen, teneinde aan 43 schuins marcheerders" een afwassehing toe te dienen. Vad.) De Leidsche studenten hebben besloten mede te werken tot wederopbouwing van het Asyl te Zetten. Ook de afd. Dodewaard van de Central kiesvereeniging te Tiel heeft mr. H. J. Dijck- meester tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. De anti-revolutionairen in het hoofdkies district Delft hebben den generaal W. Von Wrangel auf Lindenberg tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen. De Standaard raadt nu reeds den anti revolutionairen kiezers te Amsterdam af de candidateur van den heer Fabius te stennen. Te Alkmaar zijn drie drinkebroers op jammerljjke wijze omgekomen. De een stikte,

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1