Bijvoegsel van de Goesehe Courant. 53 Zaterdag 5 Mei 1877. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. föededeelingen van verschillenden aard. TWEEDE KAMER. KERKELIJKI"ZAKEN ONDERWIJS. RECHTERLIJKE BENOEMINGEN. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Bij mieisterieele beschikking van 1 Mei is aan 11. F. Van Renterghem, te Goes, tot wederopzegging, vergunning verleend voor een stooinbootdienst tot ver voer van goederen en vee tussehen Goes en Rotterdam. De pupillenschool te Nieuworsluis zal met 1 Juli e. k. worden geopend. Nadere voorwaarden bevat de St.Ct. Van 25 Maart tot 21 April jl. zijn in het Rijk 118 runderen door longziekte aangetast, tegen 121 in het vorige tijdperk van vier weken. Het examen om als leerling aan 's Rijks veeart senijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben op Woensdag 11 Juli e. k. en volgende dagen belanghebbenden moeten zich in persoon ot schrif telijk, mits portvrij, vóór of op 30 Juni e. k. bij den directeur der school aanmelden. Verdere voorwaarden worden in de Staatscourant vermeld. Aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht zal op Vrijdag 15 Juni e. k. en volgende dagen gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het natuurkun dig examen voor aanslaande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874- Zij, die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, behooren zich in per soon of schriftelijk, mits portvrij, voor 1 Juni e. k. aan te melden bij den directeur van gemelde school. Ten behoeve van de afdeeling .hoogere burger school" van het gymnasium Willem III, te Batavia, worden verlangd twee leeraren in de wis-en natuur kunde en éen leeraar in de wiskunde, bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs aan een hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hier te lande. In de Staatscourant zijn ae voorwaarden vermeld. Ten behoeve van de hoogere burgerschool met driejarigen cursus,te Samarang,worden verlangd: lo, een leeraar in de staatswetenschappen en geschiedenis; 2o. een leeraar ia het handteekenen en schoonschrijven 3o. een leeraar in de Nederlandsche taal en aardrijks kunde; 4o. een leeraar in de Fransche taal en cijfer kunst, of in de Fransche taal met Sngelsch en Duitsch 5o. een leeraar in de EngeRche en Duitsche taleu allen bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs aan een hoogere burgerschool met driejarigen cursus hier te lande. De voorwaarden worden in de Staats courant meêgedeeld. GOES, 4 Mei 1877. Wjj ontvingen eene circulaire tot deel neming in de vereeniging Eigen Hulp. Den inhond daarvan aan onze lezers bekend te ma ken is ons heden onmogelijkMaandag a. s. hopen wjj dit te doen. Door de brigade-marechaussee te Axel werd Woensdag in het huis van arrest te Goes overgebracht J. V. L., 25 jaar, arbeidster, wonende onder de gemeente Zaamslag, als ver dacht van kindermoord. Nadat zij nl. nabij de woning harer moeder op den 28 Maart ji. op het gehucht Margretha, gemeente Zaam slag, in den namiddag van een levend kind van het manneljjk geslacht was bevallen, schijnt zjj dat kind bjj de geboorte de keel zoolang te hebben toegenepen en vervolgens nog eenige stompen met den voet en de hand op het borstje te hebben toegebrachtdat er de dood op volgde, waarna zjj het lijkje, gewikkeld iu een blauwe schortin eene bakkeeten wel in een door haar expresselijk gegraven pat onder den steenen vloer, heeft begraven, alwaar het den 30 April jl. door gemelde brigade werd gevonden. Naar men ons meldt, heeft zij hare misdaad reeds volledig aan de justitie bekend, terwjjl zij als redenen van den door haar ge- gepleegden moord opgafschaamtegevoel en vrees voor vermeerdering der armoede van hare moeder, die weduwe en ziekeljjk is, en wier eenigste kostwinster zjj was. Heden te half zes uren viel het kind van Van Hees bp de buitenplaats van den heer Giljamin het water en dreef tot aan de steenplaats van den heer J. Dekker, Aldaar werd het gered door Cornells Geerts, terwijl het zich nu in redelijken welstand bevindt. Bath. Dinsdagmorgen circa 8 uren is het Belgisch tjalkschip Gustave, kapt. J. Van Damme, geladen met keien en bestemd naar Botterdam, aan den westkant dezer plaats tegen eene zand plaat (wel genaamd de halve maan) aan den grond gevaren. Een gedeelte der lading is om schip en lading te redden, over boord ge worpen terwjjl een ander gedeelte door een ander schip is overgenomen. Door het werken van het schip is de waterklomp gesprongen en zijn de zwaarden gebroken. Aan bakboordzijde stond het zand gelijk met het schip terwijl er aan stuurboordzijde 16 voet water was. Thans ligt het schip met het andere alhier op de reede. De Kamer van koophandel te Middel burg heeft opnieuw aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin de inlichtingen, door den Minister van Binnenlandsche Zaken naar aanleiding van haar vroeger adres gege ven, besproken en voor zooveel noodig weder- legd worden. Dinsdagavond werden de gedeeltelijk vol tooide nieuwe lokalen der sociëteit St. Joris te Middelburg voor de leden dier vereeniging, ontstaan uit de samensmelting der beide vroe gere sociëteiten St. Joris en de Vriendschap, voor het eerst opengesteld. Bij die gelegenheid betuigde de voorzitter der sociëteit de erken telijkheid van het bestuur aan den heer Han- nink, stedelijk architect te Goes, naar wiens plannen en ontwerpen het nieuwe gebouw tot stand gebracht is. Deze week is te Vlissingen een stoker op het stoomschip Stad Vlissingen van een trap gevallen. Hij brak den nek en was onmiddellijk een lijk. Volgens het Dagbl. ligt de reden, waarom de Tweede Kamer binnen eenige dagen uiteen zal gaan, hierin -. dat door de aanstaande al gemeens ontbinding van de rechtbanken en kautongerechten, een aanmerkelijk aantal leden der Kamer zich vermoedelijk aan een nieuwe verkiezing zullen te hebben onderwerpen, en men het niet wenscheljjk acht, met een zoo onvoltallige Kamer o. a. 't schoolwet-ontwerp te behandelen. 't Is werkeljjk een schoone uitkomst voor den daarbij betrokken Minister! Op verzoek van den Minister van Bin nenlandsche Zaken zijn door Gedep. Staten aan de gemeentebesturen inlichtingen gevraagd omtrent de werking der wet tot regeling van het armbestuur, la het bijzonder wordt een overzicht verlangd van den meerderen of min deren druk, door de wijziging der armenwet in 1870 aan de gemeenten naarmate van hare bevolking veroorzaakt en voorts een antwoord op de vraag, waaraan te wijten is de vrij sterke, maar toch onregelmatige progressie, in het be drag der subsidiën aan de iustellingen van weldadigheid. Bij gelegenheid van een gastmaal, Woens dag in het Amstelhotel Prins Hendrik aange boden door allen, die als leden der jury en bezoekers van het congres, voor de internationale tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam gehou den op 's prinsen Lustslot Soestdjjkzijne gasten waren geweest, sprak Z. K. H. o. a. prins Alexander toe met deze woorden: »Ik beu niet jong meer, maar ik zal mij staande houden, zoolang mijne krachten dit veroorloven; als ik dan niet meer kan hoop ik dat gij prins Alexander, mijn arbeid zult willen voort zetten, mijne voetstappen zult willen drukken." Eu prins Alexander nam met een fier gezegde die opdracht, zooals hij het noemde, dadelijk aan. s Onder ons wapen staat Je Maintiendrai; welnu, ik zal handhaven; uwe Koninklijke Hoog heid kan op mij rekenen." De tentoonstelling is behalve wat aangaat die der producten gesloten. Woensdag is weder een der werklieden uit de suikerraffinaderij, te Amsterdam, aan de bekomen wonden bezweken. Een vierde ver wonde lag in bedenkeljjken toestand. Eerlang zal te Rotterdam een inrich ting tot stand komen, waarin werkplaatsen met stoomkracht te huur zijn. Voorloopig zullen 12 werkplaatsen worden beschikbaar gesteld, doch dit getal kan later verdubbeld worden. Elke werkplaats staat geheel op zich zelf. Dinsdag zijn van de Nederlandsche visch- teeltkweekerij (in liquidatie) in ontvangst ge nomen circa 700,000 jonge zalmen en in den IJsel geplaatst. De kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Sexbierum (hoofdkiesdistrict Leeuwarden) heeft voor de Tweede Kamer tot oandidaat gesteld mr. A. F. De Savornin Lohman, te 's-Bosch, die echter verklaard heeft geene can- didatuur te zullen aannemen. De algemeene vergadering der kiesver eeniging Nederland en Oranje" (kiesdistrict Dockum) heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozenmr. B. J. Gratama, hoog leeraar te Groningen. De kiesvereeniging Vrijheid en Orde," te Deventer, heeft de aftredende leden, mr. II. IV. J. Van Al ar le en mr J. H. Van Delden als candidaten gesteld voor de Tweede Kamer. De heer Haffmans is door de afdeeling Grave van de kiesvereeniging Noord-Brabant" tot candidaat herkozen. - De „Arnh. Ct." van Woensdag bevat een Ne derlandsche Minister-Kalender, waaruit blijkt dat Nederland na 1848 heeft gehad 21 Ministers van Buitenlandsche Zaken, 15 van Binnenlandsche Zaken, 16 van Financiën, 20 van Koloniën, 19 van Justitie, 14 vau Marine en 16 van Oorlog, 16 interimaire Minis ters zijn daaronder begrepen ;de Ministers van Eeredienst ontbreken aan de opgave. In 26 jaren waren er dus voor de genoemde 7 Departementen te zamen 121 Ministers, wier levensduur gemiddeld (zonder de in terimaire Ministers bierbij te rekenen) wasBinnen landsche Zaken 1 jaar, 7 maanden, 15 dagen; Ju stitie 1 jaar, a maanden, 10 dBinn. Zaken lj., 10 m., 8 dMarine 2 jaar, 7 maanden, 6 d.; Fi nanciën 1 jaar, 10 maanden, 15 d.; Oorlog 1 jaar, 10 maanden, 15 d.; Koloniën 1 jaar, 7 maanden, 15 dagen. Eenige kinderen te Peperga moeten de onvoor zichtigheid gebad hebben steenen op de rails van den spoorweg te leggen. Gelukkig werd dit door den stationschef tijdig oudekt; hij heeft proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Als een eenvoudig middel om van vogelver delgers vogelbescherraers te maken, wordt door den heer Van Lennep aanbevolen het beschikbaar stellen van een aantal kunstmatige vogelnesten, op aanvrage te verkrijgen alléén voor jongens, beneden de 16 jaren, en hun, bij het afgeven, de beloften af te ver gen, dat ze de toekomstige bewoners daarvan niet zullen verstoren. In sommige Bulgaarsche dorpen in den omtrek van de stad Selri hebben de Bachi-Bazouks weer op bun gewotfb wijze huisgehouden. De kerken werden geplunderd en de bewoners mishandeld; vele vrou wen werden zwaar gewond. De Turksche Regeering heeft een onderzoek gelast. De laatste in Engeland ontvangen nieuwstijdin gen uit de Transvaal zijn van onbeslisten aard. Paul Kruqer, de candidaat voor het Presidentschap, dringt er thans bjj de bevolking op aan zich by de nieuwe constitutie neer te leggen en de geëischte belastin gen te betalen, daar dit de eenige middelen zijn om een annexatie bij Groot-Brittannië te voarkomen. In de zitting van Donderdag zijn de eindverslagen gereed gekomen over het ontwerp betreffende het onderwijs aan de militaire academie, de onteigening van den spoorweg Zwolle—Almelo en verlenging van den termijn van den aanslag der beetwortel-fabrieken. Er werd besloten die ontwerpen achtereenvolgens aan de orde te stellen tegen Maandag éen uur. Zondag a. s., te 10 uren, zal in de Doopsgezinde kerk alhier (Kortevosstraat) godsdienstoefening worden gehouden, waarbij ds. K. Pekelharing zal optreden. Als vervolg op de in ons vorig nommer vermelde benoemingen bij de rechterlijke organisatie nog het volgende Benoemd bij de Arroud.-rechtb. te Roermond tot s.-off. mr. F. J. M. Jespers, thans s -off. te Goes; bij het Kantongerecht te Goes tot kantonr. plaatsverv. mr. J. 6. De fVitt Hamer en mr. M. J. De Witt Hamer, beiden thans plaatsverv. kantonr tot ambte naar van het Openb. Ministerie voor de Kantons Middelburg en Goes, staodpl. Middelburg jbr. mr. J. F. S"huurbeque Boe'je, thans griff. bij het Kan- tonger. te Vlissingen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Voor dein deze week gehouden aanbesteding van het maken en stellen van twee ijzeren lichtopstanden met koperen lantaarn voor oeverlichten bij Stavenisse en het Goesehe Sas, alles met den aankleve van dien, was van de zes ingekomen biljetten het minste dat van gebr. Tromp, te Vlissingen, voor 3560. VAN HET 00RL0GST00NEEL Van den slag, die bij Kars zou plaats hebben, zijn nog geene nadere bijzonderheden bekend. In den oorlog van 1854/55 hield deze vesting hetb jnazes maanden tegen de Russen uit, en geen woader, dat men daarom met belangstelling de beweging daar gadeslaat. In een brief uit Galatz van 26 April wordt aan de Neue freie Pres se geschreven, dat de per spoor aangebrachte Russische kauouueerbootea met spoed in elkander gezet zullen worden en bestemd zya om by het leggen van torpedo's ter bescherming vau de brug gen, welke over dea Douiu geslagen zullen worden, behulpzaam te zijn. Omtrent het punt van dea over gang gelooft men, dat, evenals in 1828, de keuze

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5