1877. N°. 53. Zaterdag 5 Blei. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijn: G. L. DAUBE Co., te Parijs31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. TOEGANGSWEGEN NAAR HST STATION. Een vreedzame strijd in ons midden. Mr. J C. ft. VAN ItEli BILT, J. II. BUBAU, Dr. Q. J. S. JANSSEN, en Mr. J. II. DE LAAT DE KANTER. COIIUNT. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. Gewone advertenticn worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat eer. uittreksel uit dendoor Hceren Gedeputeerde Staten van Zeeland ontworpen legger, der toegangswegen naar de spoor wegstations en halten in die provincie, voor zooveel de gemeente Goes betreft, ter secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen, gedurende dertig dagen, aanvan- fende den 14 Mei a. s. en dat, gedurende vijf en veertig agen na deze aankondiging, bezwaren tegen dien legger bij Gedeputeerde Staten, of voor deze gemeente bij Bur gemeester en Wethouders, schriftelijk kunnen worden ingebracht. Goes, den 4 Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAK. ii. Het ligt nog versch in ons geheugen. Van alle kanten in Noord- en Zuid-Beveland werden requesten verzonden, voorzien van vele hand- teekeningen. Overal ontstond eene beweging om te trachten de rechtbank te Goes te behouden. In onze gemeente deed men het om de stoffelijke en andere voordeelen, aan dat behoud ver bonden in de overige plaatsen wilde men zoo veel mogelijk voorkomen, dat men te ver ver wijderd zou wezen van de plaats, waar men recht zou kunnen zoeken. En toch niettegen staande al ons pogen, waaraan wij allen deel namen, is de rechtbank van Goes opgeheven, en kunnen de bewoners van Zuid- en Noord- Be veland zich in het vervolg een lastige reis getroosten. Of zij allen daarvoor dankbaar zijn Wij gelooven het niet. En toch vordert inen van ons een blijk van dankbare hulde; als eerste bewijs van onze groote ingenomenheid met het opheffen der rechtbank verlangt men, dat wij een lid der mlddelburgsche recht bank zullen afvaardigen naar de provinciale Staten. O, bittere spotternijIs dat niet ons zeiven een slag in het aangezicht geven, en ons karakter verloochenen? Wij, die tot het laatste toe, en nog wel den laatsten keer het hevigst, hebben gestreden, wij zullen ons tot zulk eene verloochening van onze eigen kracht laten over halen! Middelburg, gij, dat ten nadeele van Goes en omstreken wordt groot gemaakt; dat in de Rijkskweekschool en de rechtbank ten koste van Goes hebt getriumfeerd; dat, niettegenstaande het werken der Goesche ingezetenen, groot wordt, - verheug u, want in het vervolg zal het kleine Goes ook nederig onder uwe bewoners vragen en zoeken naar atgevaardigden voor hoogere colleges! De mannen van „voor Nederland en Oranje" en van „de Algemeene Kiesvereeniging" vorderen veel te veel! Zij wisten, dat jonkheer Pompe Van Meerdervoort onze gemeente ging verlatenons ten minste was het reeds vroeger bekend. Nu donkere dagen voor Goes aanbreken, nu de hoofdelijke omslag ons misschien zwaarder zal drukken, nu verlaat hij onze stad. Wij zul len hem dit niet euveldui denintegendeel, wij wenschten hem reeds geluk, en onze beste wen- schen volgen hem naar zijne nieuwe woonplaats; maar de heeren, die hem nu nog stellen, hadden meer eerbied moeten hebben voor ons aller streven, om one zeioen vooruit te helpen. Of zijn zij zoo schaarsch, de candidaten, die door hen kunnen gesteld worden In dat geval onthouden zij zich liever van candidaten te stellen, dan ons tot zulk een lafhartige daad over te halen, die van eigen zwakheid getuigt! Neen, wij willen in onze Staten vertegenwoordigd wezen door iemand, die met ons leeft; die in onze omstreken werkzaam is; die niet, door elders te wonen, meer en meer van ons vervreemd zal worden. Men vergete niet, dat het lidmaatschap der Provinciale Staten zes jaren duurt, en al moge jonkheer Pompe Van Meerdervoort nu nog bekend wezen met onze belangen, vóór er een paar jaren om zijn, zal hij met onze bijzondere belangen niet meer zoo vertrouwd wezen. Te minder, nu aan zijne nieuwe betrekking veel uitgebreider werkzaam heden zijn verbonden. De verandering in de rechterlijke wereld heeft immers hoofdzakelijk ten doel veel meer bezigheden te verschaffen aan de ambtenaren, die nu benoemd zijn. Neen, liever een man gekozen, die, hoewel hij ook in de rechts geleerde wereld thuis behoort, ons niet verlaat, en in onze sfad en in ons gewest zal blijven wer ken zooals hij (ot nutoe werkte, met geheel e toewijding op velerlei en veelzijdig gebied. Al tijd is hij bereid om ten nutte eener goede zaak zijne krachten aan te wenden, en hij zal ook niet aarzelen iu de Staten onze belangen te be hartigen. Als bekwaam rechtsgeleerde, als in gewijde in gemeente-administratie en polderzaken, als nauwgezet financier komt hem eene plaats toe als vertegenwoordiger van ons, die hij ook zal blijven steunen, nu wij den steun van zulke mannen het meest behoeven. Maar waarom lan ger uitgeweid over de verdiensten van mr. J. B. l)e Laat de Kanter, den man, dien allen in ons gewest kennen en waardeeren Reeds in 1874 verkreeg hij 382 stemmen, en had hij de volstrekte meerderheid. Er waren toen slechts vier leden voor de Staten noodigzoodat hij de hem toegekende plaats moest afstaan aan een ander; en ware de opkomst te Goes toen veel beter geweest, dan zou de keuze nog meer waarde gehad hebben. Met vreugde zou men dan ook zijn optreden in de Staten begroeten. Thans rest ons nog een man voor Noord- Beveland. Van liberale zijde zelfs worden ook de verdiensten van den heer Vader, aftredend lid, erkend, en wij willen die niet verkleinen. Ook wij gelooven, dat die heer een werkzaam lid der Staten is; maar er is een gevaar aan zijne richting verbonden, het gevaar dat, bij quaestiën van onderwijs of andere belangrijke punten, wij in hem een tegenstander vinden van die beginselen, welke door ons worden gehul digd als de eenige, die den mensch in waarde kunnen doen stijgen en gelukkig maken. En bovendien, als huldiger van het gezag, het persoonlijk gezag wie kent op Noord-Beve land daarvan de bewijzen niet? kuunen wij hem niet steunen. Het is zeker fraai de ver diensten van een tegenstandei? te erkennen, maar wordt dit te ver gedreven, dan vervalt men tot beginselloosheid. En, bovendien handelt onze tegenpartij zoo billijk tegenover den heer Bijl/au Hebben de ingezetenen van Cats, Colijnsplaat en Cortgene zich te beroemen op de erkenning der goede eigenschappen van hun burgemeester? Neen, onherroepelijk wordt hij verstooten. Wel nu, het is eerlijk als er met eerlijke wa penen wordt gestreden zijn beginselen niet voor de personen op te offeren Eerbiedi gende de handelwijze onzer tegenstanders staan ook wij pal om te strijden voor erkenning van ieders waarde, voor onafhankelijkheid en vrij heid. En als eerlijk tegenstander van den heer Vader bevelen wij aan dr. Q. J. M. Janssen, die meer dan twintig jaren als doctor te Wissekerke woont, in verschillende betrekkingen zich als een bekwaam, en vooral onajhankelijk, man deed ken nen, en door zijn krachtige houding vaak deeischen van eene zekere coterie tegenging Hij zal voor Noord-Beveland een flink vertegenwoordiger in de Staten wezen, en wij verheugden ons toen hij bericht zond de candidatuur te aanvaarden Maar nu rust op alle bewoners van Noord-Beve land de plicht om, door hem te kiezen, een bewijs te leveren, dat men langer wars is van te buigen, waar ieders vrijheid is geëerbiedigd bij de wet. Het recht van stemmen is gegeven, om er van gebruik te maken, en aan niemand, neen niemand is men rekenschap schuldig van de wijze, waarop men zich van die taak kwijt. Uit Noord-Beveland ga vooral éen stem op, die voor vrijheid en onafhankelijkheid, en al is de overwinning zeer onzeker, elke stem op dr. Janseen uitgebracht, is een protest tegen zede lijken dwang, die daar maar al te vaak wordt uitgeoefend. En de bewoners van Zuid-Beveland steunen hen, aan wie zij zoo nauw zijn ver bonden, dan zal men Dinsdag 8 Mei uit de stemmen, op dr. Q. J. M. Janssen uitgebracht, kunnen berekenen, in hoeverre men nog in Zee land prijs stelt op vrijheid en onafhankelijkheid 1 Een vreedzame strijd zal in ons midden wor den gestreden. Met welke wapenen Wij wen- schen ze eerlijk en zuiver geslepen men moet er zieh in kunnen spiegelen en dat doende nooit behoeven te blozen. Zal er deel genomen worden aan den strijd? Er zijn elf honderd negentig kiezers maai' hoevelen blijven misschien t'huis? Die t'huis blijven, hebben 't zich zei ven te wijten, als de uitslag niet naar hun zin is. Zullen er geen overrompelingen plaats hebben? Wij willen hopen van niethet is echter aan de overzijde zoo akelig stil! En het jaar 1870 met zijn berucht strooibiljet komt ons in de ge dachten omdat wij daarmee dezer dagen juist kennis maakten! Eu wij schrokken van zoo'n laag- hartigen, gemeenen sluipmoord, gepleegd achter een masker, evenals de grootste schelm dat doet. En toen durfde men nog wel misbruik te maken van den titel Eenige leden van de Hervormde gemeente te Goes." Waakt dus, kiezers in Goes, die een geacht ingezetene kunt afvaardigen naar de Staten, een man, die niet u wil blijven werken, en uwe belangen trouw en eerlijk zal behartigen Waakt dus, landbouwers! Laat u niet over rompelen en door schijnheilige woorden om den tuin leiden. Jaagt ze van udie met zulk een taal tot u komen en toont u wakkere Zeeuwen, door zelf eerst na te denken en dan te stemmen. Kiest, maar kiest geleid door uw eigen overleg Legt tegenover hen die de tegenpartij stelt, onze candidaten, en wij weten het zeker, gij zult overtuigd zijn, dat het beter is, iemand te kiezen, die in uw gewest woont, dan een, die in Walcheren zijn verblijf gaat zoeken! Wij bevelen nogmaals aan de heeren: i—in I »iwi i iimn» in n«i ui ii ii biwi i ii ii i in li iiMmmiiwiiimn inwimwwi Onze onbekende tegenstander die zijne ge dachten weergeeft in de Nieuwe Goessche Courant is aan het dwalen en vergist zich deerlijk. Onze waarschuwing om voor Zuid- en Noord- Beveland iemand uit Middelburg af te vaardigen, geldt nu wel degelijk jhr. Pompe Van Meer dervoort. Hij kan dit lezen in ons hoofdarti kel. Hadden wij gebrek aan mannen in ons eigen midden, dan zouden wij kunnen beginnen met er over te denken op Walcheren te gaan zoeken. Maar toch gelooven wij, dat we lang zouden aarzelen vóór wij iemand uit Walcheren namenEr zou toch altijd wel een ander te vinden zijn. Maar Goddank, wij kunnen ons zei ven helpen Verder vindt de schrijver het zeer op merkelijk, dat de G. Ct. zich nooit verheven heeft tegen de verkiezing van den liberalen heer Matlion voor het district Hulst Hij bedoelt zeker, dat wij onze stem nooit verheven hebben! Nu, wan neer men zoo verward zit in godsdienst, natio naliteit en liberalisme, kan men licht zulk eene vergissing plegen. Dit vergeven wij hem gaarne, maar hij moet niet zoo lachwekkend gezocht

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1