Mededeelingen van verschillenden aard. TWEEDE KAMER. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Schoke c. a. Als derde poging is alhier een beroep uitgebracht op ds. E. Otten, pred. te Ter Aa. BUITENLAND. UITLOTINGEN. BURGERLIJKE STAND GOES Getrouwd den 2 Mei, Jakobus Broekema, 31 j., jmmet Carolina Henrietta Van der Meer Mohr, 22 j., jd. Geboren den 80 April, Magdalena, d. v. Karei Kornelis Maartense en Sara Anthonia Glerum. LIEFDADIGHEID. A I V ERTEINTIÊHV. Goes, 2 Mei 1877. Goes, 1 Mei 1877. plaat, J 700,99; Basilius Arnoldus Overman, te Heinkenszand, 688,44. Ook te V lissin gen heeft zich een Nova- Zembla-comité gevormd. Het voorstel tot wijziging van enkele artikelen van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering strekt, om dat wetboek in overeenstemming te brengen met de onlangs aangenomen nieuwe rechterlijke indeeling. Ook te 's-Hage moeten in de laatste dagen pogingen zijn aangewend om valsche bankbiljetten uit te geven. Met éen van f 200 moet het bedrog zijn gelukt; het schijnt geschiedt te wezen door dezelfde Duitschers, die elders zijn opgemerkt. In verband met het desbetreffend be richt in ons vorig no. deelen wij mede, dat den 26 April jl. te 's-Heerenberg zijn aan gehouden twee Pruisen uit Osterfeld bij Ober- hausen, ter zake van uitgifte van, waarschijnlijk in Pruisen vervaardigde, valsche Nederlandsche muntbiljetten van 10, dd. 1 Nov. 1871, waar van 298 stuks in hun bezit zijn bevonden, terwijl ook te Emmerik een persoon, in het bezit van 96 stuks, is aangehouden. Ook te Zutfen zijn twee personen gear resteerd wegtns het in omloop brengen van valsche muntbiljetten. Te West-Blokker verdronk Zondagavond een veehandelaar van Lost-Blokker. Met iemand uit Hoorn terugrijdende stootte zijn tilbury zoo geweldig op eene der tallooze oneffenheden van den slechten straatweg, dat hij door den schok uit het rijtuig en in een sloot viel, waarin hij onmidaelljjk stikte. Jl. Vrijdagnacht is te Berkhout (Noord- Holland) een oppassend persoon, die van een bruiloft huiswaarts keerde, in een sloot geraakt, waaruit hp na een paar uren levenloos werd opgehaald. De eerste, die het lijk herkende, was zjjne moeder, die mede van dezelfde brui loft naar huis ging. Als een bijzonderheid dient gemeld, dat in den academischen hortus te Groningen eene koffieplant, daar uit zaad gekweekt en die onlangs heeft gebloeid, thans eenige vruchten draagt. De Haagsche brood- en meelfabriek kan over 1876 een dividend van 15 pCt. uitkeeren. Met Juni komt een tweede fabriek in werking. De zaken gaan dus niet slecht! Van de 152 zeilschepen, volgens Veritas" in Maart jl. verongelukt, waren 10 Nederlandsche. -Een priester te Saint-Étienne, die met beurs- speculatiën groote verliezen had geleden, is met de noorderzon verdwenen. Hij laat een deficit van 150 a 180,000 fr. achter. De firma Thomas Kitchen, Soerte Co. te Londen en te Hull is in staat van failfissement ver klaard. Het passief bedraagt niet minder dan ƒ5,040,000. Over de beteekenis van het p. p. c. op kaartjes bjj het afscheid nemen worden in de Engelsahe di plomatieke kringen allerlei grappen uitgehaald. De een zegtp. p. c. op het kaartje van een diplomaat, die uit het Oosten van Europa vertrekt, beteekent: ¥pour protéger Cbrétiens"; de andere „pour preparer compagne"; een derde „pour prendre Constantinople". Misschien is wel deze laatste lezing de beste. In de zitting van Dinsdag zijn benoemd tot leden der commissie van enquête omtrent de besmettelijke longziekte oader bet rundvee de heeren De Jong, Wijhenqa, Schepel, Begram en De Jonge. PEE TELEGKAAF. In de heden gehouden zitting is overeen aantal aan de orde gestelde ontwerpen niet gediscussieerd. Langdurige discussiëu werden gevoerd over het aAxa-Schoo/iebeek tot het bekomen van schade vergoeding wegens preventieve hechtenis en naturali satie van den gewezen pauselijken zouaaf Felters. De conclusie der comm&f-it-Schconebeek is eenstem mig aangenomen en de naturalisatie- Welters een parig, op 1 stem na, die van den heer Bas/ert. BENOEMINGEN BIJ DE RECHTERLIJKE ORGANISATIE. Per telegraaf. Bij de rechtbank te Middelburg is benoemd: tot president de heer Reigersberg Fersluijs, tot vice-president de heer Berdenis Van Berlekomtot rechters de heeren Fompe Tan Meer dervoort, thans te Goes, Fan der Lek de Clerq, Van TeijlingenSchorer en Callenfels, thans te Vlissingen, tot officier van Justitie de heer Fan Hoek, thans te Goes, tot substituut officier van Ju stitie de heer Fan Doorn, thans te Brielletot griffier de beer De Fremery, tot substituut-griffiers de heeren Roetert Tuk en Snouck- Hurgronje, thans griffier te Heinkenszand. Bij de rechtbank te Zierikzee tot president de heer Schuurbeque Boeije, tot rech ters de heeren Schneiders, De Jonge en Heemskerk, thans adjunct-commies bij het depart, van Justitie, tot officier van justitie de heer Pan Manenthans te Sneek, tot subst. officier de heer De Vos Fan Steenmjk, advocaat te Amsterdam, tot griffier de heer Van Tienen Jansten, thans kantonrechter te Zeven bergen, en tot substituut-griffier de heer De Jonge. Bjj het kantongerecht te Goes: tot kantonrechter de beer Fan Foorst Faderthans te Heinkenszand, tot plaatsvervanger de tegenwoordige kanronrechter en tot griffier de heer La Grapne Dominions,substi tuut-griffier bij de Airondissements-rechtbank te Goas. Bedankt voor het beroep naar Yerseke door ds. Bartsira, te Klundert. Door den Commissaris des Koninsfs in deze provincie is bepaald, dat het eindexamen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland dit jaar te Goes zal wor den gehouden. De commissie, met het afnemen daar van belast, bestaat mt de heeren: mr. J. H. De l.aat de Kanter, Voorzitter, dr. A. IF. Fan Campen en dr. II. Japikseallen te Goes, J. Vermeulen, dr. G. Fan Hennekeler en F. G. De Liefde, leeraren aan de II. B. S te Middel burg, dr. W. K. J. Schoor en G. De Brvijne, leev- aren aan de H. B. S. te Zierikzee, R. F. Modder man, leeraar aan de H. B S. te Breda, en J. M. Reindersleeraar aan de H. B. S. te Tilburg. Aan de openb. schoot voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs van den heer G. B. Lalleman, te Moor drecht, zijn ais hulponderwijzers benoemd de heeren H. Van Strien Wz en M. Mieras Dz., beiden geboor tig van Wolfaartsdijk, en als kweekelingen te Haailem onlangs hulponderwijzere-examen afgelegd hebbende. FRANKRIJK. De Minister van BuiteDlandsche Zaken heeft de tusschenkomst van den Pauselijkeo nuntius ingeroepen tot beteugeling van den te grooten ijver, waarmede de geestelijkheid in Frankrijk de regeering van Italië aanvalt. De nuntius belooft den Heiligen stoel kennis te geven van des Ministers verlangen; doch in afwachting van hetgeen die stap zal kunnen tengevolge hebben, houdt de beweging niet op maar wordt zij zelfs erger. De bisschop van Nimes is als medearbeider opgetreden en ondersteunt den bisschop van Nevers en de handelingen, welke het Fransche kabine} in zoo ernstige verlegenheid brengt. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft voorloopig aan de republikeinsehe partij eenige vol doening gegeven, door het colporteeren van het adres der katholieken tegen Italië te verbieden. ITALIË. De heer Maiani zal in de eerstvolgende zitting der Kamers aan den Minister van Buitenlandsche Zaken vragpn, wat de regeering denkt te doeu tegen over de gisting onder de katholieken in België, Frankrijk en Ierland. Uit. Rome wordt aan de Köln. Zeit. bericht, dat op de klacht der Pruisische bisschoppen, dat de voort durende tegenstand tegeu de Meiwetten hun positie onhoudbaar maakte, door den Paus na ingewonnen advies is geantwoord, dat de bisschoppen den mid delweg konden inslaan, dien zij in het belang der kerk achtteo, zonder dat evenwel daarbij aan de hei lige beginselen werd tekort, gedaan. OOSTERSCHE QUAESTIE. Engeland en Frank rijk hebber verklaard zich neutraal te houden in den oorlog tusschen Turkije en Rusland. Bij officiëele proclamatie heeft de KoniDgin van Albion kenuis van haar voornemen gegeven, om zich met dien strijd niet te bemoeien, en Lord Lof lus te St. Petersburg heeft die verklaring aan de Russische regeering overhan digd. Deze verklaring zou overeen komen met die van 9 Augustus 1S70, met betrekking tot den Fransch- Duitschen oorlog. In de Kamer van afgevaardigden iu Frankrijk heeft de minister Decazesna indiening van het Gele boek, opgemerkt, dat de verwikkelingen in het oosten Frankrijk geheel los vonden van eenige verbintenissedert het begin der crisis, zeide hij, hebben wij kunnen constateeren, hoe alle regee ringen er naar streefden den vrede van Europa niet in gevaar te brengen door de dreigende verwikke lingen, waartoe de Oosterscae quaestie aanleiding gaf, en hoezeer zij wenschten den eventueelen oorlog ge- localiseerd te zien Europa heeft oDze oprechtheid en onwankelbare!) wil, om in goede verstandhouding met. alle mogendheden te blijven, waargenomen sedert 7 jnren waren onze betrekkingen tot de vreemde staten dan ook nooit gunstiger. De ons omringende mo gendheden zijn evenals wij door geen enkel direct belang betrokken bij de tegenwoordige gebeurtenis sen hare woorden laten geen twijfel bestaan aan hare vredelievende gezindheid en aan den hoogen prijs, dien zij er op stellen, de goede betrekkingen met Frankrijk te handhaven. Zoo zal, aldus eindigde de de Minister, in de Oosterscbe quaestie de meest vol- komene neutraliteit, gewaarborgd door de nauwge zetste onthouding, de grondslag onzer politiek zijn. In hetzelfde Gele boek, hetwelk een overzicht, van de voornaamste gebeurtenissen geeft, komt echter een tirade voor, waarin de regeering zegt slechts dan van die neutrale houding te zullen afwijken, wanneer gewijzigde omstandigheden haar veroorloofden met Europa gemeenschappelijk den weg te openen tot vrede. In hoever beide lauden hunne neutraliteit kunnen blij ven bewaren, zal de toekomst leeren. Ook Duitschland zou de toezegging gedaan hebben van strikt onzijdig te blijven en Rusland ziet daarin een groot blijk van welwillendheid. Duitschland zou daartoe gekomen zijn door de verzekering van Rusland, dat het niet ten strijde trekt om te veroveren, maar alleen om zich te redden uit den moeielijkeu toestand, waarin de Slavonische comité's zijne regeering gebracht hebben. Oostenrijk meende, dat Rusland om den wille der oorlogspartij zijn woord niet zal kunnen gestand doeu. Naar aanleiding hiervan heeft de Czaar een eigen- handigen brief aaa den Keizer van Oostenrijk geschre ven, waarin hij, ten bewijze dat hij volstrekt geen uitbreiding van grondgebied beoogt, aan Franz Joseph voorstelt Servië en een deel van Bosnië door Oos- tenrijksche troepen te doen bezetten en voorts zich ver plicht, na de eerste overwinning de vijandelijkheden te staken, mits de Porte aan Bulgarije de plaatselijke autonomie en aan Rumanië een volkomer.e onafhan kelijkheid toekenne. VAN HET 00RL0GST00NEEL valt niet veel te vermelden. Volgens een Renter's depeche uit Erzerum zou er Zondag met het aanbreken van den morgen in de nabijheid van Kars een gevecht zijn begonnen. Ieder oogenblik verwachtte men nadere bijzonderheden. Daar bij beweert de Romannl, een blad in Wnlachije, dat de typhus in het Turksche leger bij Siliscia heerscht dagelijks eisebt die ziekte 80 tot 100 slachtoffers. De overige door ons ontvangen berichten luiden als volgt RAGUSA, 29 April. Een zeer talrijke Turksche troepenmacht is heden van Trebinje, Henitza en Scutari opgerukt, om de Monenegrijnen in hunne stellingen aantevallen. KICHENEFF, 29 April. Het vertrek van den Keizer van hier i9 bepaald op 2 Mei naar Mo3kau, vanwaar hij de.i 4 vertrekt om den 6 te Petersburg terug te komen. PETERS BURG, 29 April. Het stedelijk bestuur heeft een half miilioen ten behoeve der gekwetsten beschikbaar gesteld. Hoewel het Turksche gouvernement aan Russische onderdanen het verblijf in dat land heeft ontzegd, beeft de Rnssische regeering aan Turksche onderdanen toegestaan iu het land te blijven, en zich onder bescherming van Enge land te stellen. De verjaardag des Keizers is gisteren onder algemeene deelneming gevierd. ZARA, 1 Mei. Zondag deden opstandelingen een eersten aanval op de Turksche voorhoede in Besinapas Nevevinje; 15 Turken werden gedood. WEENEN, 1 Mei. Bij de premie-trekking vanl860er Loten zijn uitgekomen op serie 19913 no. 9 de hoogste prijs, fl. 300,000; serie 4020 no. 2 fl. 50,000; serie 15631 no. 8 ll. 25,000; serie 13320 no. 14 en serie 10983 no. 7, eik fl. 10,«00. van 30 April tot 2 Mei 1877. Voor het Asyl Steenbeek ontvingen wij 2,50. 33 Op Zaterdag 5 Mei hoopt onze waarde vader, behuwd- en grootvader JACOB SCHOUWEN AAR, ff l in78jarigenouderdom, zijn 50jarigendienst U. als beëedigd Kantonnier aan 's Rijks groo* o ten weg in Zuid-Beveland te herdenken. II Kapelle, 2 Mei 1877. Zijne dankbare kinderen, behuwd- en (Br kleinkinderen. W Getrouwd J. BROEKEMA, van Middelburg, met C. H. Van der MEER MOHR, die tevens hun dank betuigen voor de vele blij ken van belangstelling, zoowel van binnen als van buiten de stad, ondervonden. Den 24 April 1877 is te Schiedam, in den ouderdom van bijna 81 jaren, tot droefheid zijner betrekkingeu, overleden de Weleerwaarde Zeergeleerde heer J. OVERMAN, rustend Pre dikant bij de Hervormde gemeente aldaar. Eenige en algemeene kennisgeving. TWEEDE AANKWÏ* Bij vonnis van de Arrondissements-reehtbank te Goes, dd. 23 Maart 1877, is het huwelijk tusschen JACOBUS CORNELIS TISSOT Van PATOT, leurder, wonende te Keuzen, en LOUISA CAROLINA DREGMANS, thans verblijvende te Harderwijk, ten verzoeke van eerstgemel- den door echtscheiding; ontbonden ver klaard tengevolge van door laatstgemelde ge pleegde kwaadwillige verlating, en zulks met al de wettelijke gevolgen van dien en met ver oordeeling van de gedaagde in de proceskosten. De Procureur van den eischer, P. D. MARGADANT.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2