1877. N°. 52. Donderdag 3 Mei. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 316& Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. INVOERING VAN NIEUWE PASMUNT. Een vreedzame strijd in ons midden. 0EFIC1EELE MEDEUEELIiVGËN. (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen op verzoek van den heer Commissaris des Konings in deze provincie ter openbare kennis, dat zijne Excellentie de Minister van Financiën, bij resolutie van 18 April jl., de aandacht der ingezetenen heeft ge vestigd op den hoofdinhoud der wet van 28 Maart 1877 (Stbl. no 43), en dat bij die wet, in werking tredende 1 Juli aanstaande, onder anderen is bepaald a. dat de thans bestaande Nederlandsche koperen pasmunt, zal worden vervangen door bronzen pasmunt stukken van 21, 1 en i cent, maar dat de bestaande Nederlandsche kopermunt wettig betaalmiddel blijft tot dat zij, na genoegzamen aanmaak van nieuwe bronzen munt en na voorafgaande bekendmaking, buiten om loop zal worden gesteld; ft. dat niemand verplicht is bronzen- of koperen pasmunt aan te nemen tot een hooger bedrag dan van vijfentwintig cent; c. dat het is verboden vreemde koperen, bronzen en uikkelmunten in betaling te geven dat het echter, bij wijze van uitzondering op dat ver bod, in de door den Koning bij algemeenen maatregel vun inwendig bestuur aan te wijzen grensgemeenten veroorloofd is van die vreemde munten voor eene waarde van ten hoogste twintig centen in betaling te geven, mits de inbetalinggeving plaats hebbe met toestemming van dengene, aan wien zij geschiedt en op geen hooge- ren koers dan door den Koning bij algemeenen maat regel van inwendig bestuur zal worden vastgesteld; d. dat het aan Rijks-, provinciale, gemeentelijke en waterschaps-ambtenaren en aan pachters en onderpach ters van Rijks-, provinciale, gemeentelijke en water- schaps-inkomsten verboden is, bij ontvangsten, welke zij als zoodanig doen, die vreemde munten in betaling aan te nemen; e. dat overtreding van de sub. lit. c. en d. bedoelde bepalingen wordt gestraft met eene geldboete van ten minste drie en ten hoogste vijf en zeventig gulden dat echter, indien de schuldige binnen de laatste twee jaren wegens deze overtreding is veroordeeld, de geldboete tot vijfhonderd gulden kan worden verhoogd; en dat bij de v\et aan den Koning de bevoegdheid is voorbehouden om de strafbepalingen op de overtreding der sub. lit. c. en d. genoemde voorschriften reeds vóór het in werking treden van bovengenoemde wet zelve, dus vóór 1 Juli 1877, in werking te doen treden. Goes, den 31 April 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. KIEXE RSL IJ S T K JC. De BURGEMEESTER, VOORZITTER van het hooed- KIEsdistbict GOES, brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de KIEZERSLIJSTEN van al de ONDERKIESDISTRICTEN bij hem zijn ingekomen, en dat deze ter secretarie zijn gedeponeerd, alwaar zij dage lijks, met uitzondering der Zon- en feestdagen, van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren, door ieder kun nen worden geraadpleegd. Goes, den I Mei 1877. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. i. Het is een zeer gewaagd stukom hoofden en zinnen af te leiden van het groote schouw spel, dat in Europa wordt gespeeld, en eenige oogenblikken de aandacht te vragen voor een strijddie in ons midden zal worden gevoerd, en waaraan velen onzer kunnen deelnemen. Wij zouden diep stouten stap dan ook niet wagen, zoo niet de wet onherroepelijk ons dwong en allen opriep tot het vervullen van een eersten plicht. Een vreedzame strijd is 't echterdie ons wacht. Geen bloed zal er stroomen, geene dooden zullen er vallen! Wij Nederlanders zijn kalmer, waar het verkiezingen geldt. In plaats van zich op te wiudenzullen wel licht velen zich laten aangrijpen door een gevoel van lusteloosheid en onverschilligheid. Noode luistert men misschien naar ons betoog. Het was zoo kalm en rustig iu ons midden; zoo stilzoo gezellig. En om zich te laten storen in die rust, dit kan men slechts dulden, waar het hooge belangen geldt. Welnu, zulk eeu belang geldt het thans! Het betreft den toestand van uw gewest. Wij hebben nl. het oog op de verkiezingen van de PROVINCIALE STATEN. Gij lacht, en het is of gij ons vragen wilt: „is dat nu zoo belangrijk?" In uwe oogeu misschien niet, in de onze zeer zekerDe ge meente, waarin gij woont, hangt ten nauwste samen met de Provincie; uwe vertegenwoor diging in de eene komt telkens in aanraking met die der andere een deel der Provinciale Staten oefent contróle uit over de hesluiten, in uwen Raad genomen. De huishoudelijke zaken der Provincie staan in nauw verband met uw beurs; zoo dikwijls worden in de Staten quaestiën behandeld en afgehandeld, die wel degelijk van ingrijpenden aard zijn in de bestaande toestan den van uw gewest. Uit de leden der Provinciale Staten worden weer Gedeputeerden en door hen die der Eerste Kamer gekozen, mannen uit een college, dat in de laatste jaren door de vaak flinke houding zijner leden meer belangstelling wekt, dan voorheen soms het geval was. De geest, die dus in de Provinciale vertegenwoordiging heerscht, zal weer klank vinden in het hooge staatscollege; en waar daar mannen zitting hebben, bezield met ijveren beheerseht door de beginselen van vooruitgang, daar zal meu ook in de Eerste Kamer dat zelfde streven en werken kunnen waarnemen. Men ziet het, zoo gering is de keuze voor een lid der Provinciale Staten nietIn ieder ge val is het toch wel een gang naar het stem bureau waard; en een recht, dat door u duur wordt betaald, doch waarvan gij geen gebruik maakt, is een verloren recht, dat slechts dubbel te bejammeren is, waar de moeite, om ervan gebruik te maken, zoo luttel is. De Provinciale Staten nu vertegenwoordigen de gansche provincie, en elk deel daarvan lnefi recht daar een vertegenwoordiger te bezitten. o o Het is waar niet altijd raakt het de belangen van éeu deel, maar toch gebeurt het wel eens; niet altijd zijn er bijzondere belangen van bijzondere deelen iu het spel, maar het behoort toch niet tot de zeldzaamheden, dat, bij een zaak van algemeen belang voor de Provincie, toestanden van enkele deelen ter sprake komenwaarhij het advies van een lid, daar goed bekend, van onschat bare waarde is. Maar het recht van elk deel, om een vertegenwoordiger te bezitten, is even groot, en niet een behoeft voor een ander deel onder te doen. Wanneer men in eigen boezem mannen bezit, dan zal men niet op de gedachte komen, om elders in de Provincie te gaan zoeken. Zuid-Bevelaud zal toch zoo dwaas niet wezen om zich door een persoon uit Walcheren, bijv. uit Middelburg, in de Provinciale Staten te doen vertegenwoordigen, want in zijn eigen kling zijn er zoo vele uitstekende mannen. Maar steunende op datzelfde rechtgegrond op de overtuiging van billijkheid, moeten wij, Zuid-Bevelanders, ook aan Noord-Beveland het recht toekennen, twee vertegenwoordigers naar de Prov. Staten af te vaardigenen dienen wij hen tot dat doel te steunen. Beide deelen hebben dezelfde aanspra ken, en slechts onderling samenwerken kan tot dat einde leiden. Wij doen dus een beroep op de bewoners van die beide deelenom die sa menwerking tot eene levendmakende kracht te doen worden, welke tot een goed einde kan leiden. In elk deel dus twee afgevaardigden; en wij vinden in de aftredende leden reeds een voor Zuid- en een voor Noord-Beveland. De heer mr. J. C. R. Van der Bilt is zoo gelukkig, door mannen van verschillende richting te worden gesteld. Het is eene beuijdenswaar dige kunst zich zulk eene goedkeuring te verwerven. Wij zijn niet achter de geheimen, om te kunnen beoordeelen, waarin die groote aan trekkelijkheid voor allen zit. Genoeg, hoofdzakelijk schijnt men bij hem het oog te slaan op praktische resultaten zijner bemoeiingen, op zijn werken als lid van Gedeputeerde Staten. Eu daarin wordt hij als ijverig lid zeer gewaardeerd. Dus aan zijne herkiezing zal wel niemand twijfelenvoor hem kan men alvast een gelukweusch met zijne herbenoeming in orde brengen. In Noord-Beveland hebben wij den heer J. II. Bijbauook aftredend lid, een man, die als burgemeester vau verschillende gemeenten zich steeds ijverig en werkzaam toonde die als lid der Provinciale Staten, door zijne groote bekendheid met de belangen van N.-Beveland en zijne voortvarendheid, van groot nut is. Wat die candidaat toch mag misdreien hebbeu in de oogen van «voor Nederland en Oranje,"en van «de Alge- meene Kiesvereeniging," dat hij daar wordt ver- stooten, en een ander tegenover hem wordt gesteld! Dat men hem daar verwerpt, is voor ons een reden te meer, hem met aandrang te blijven aanbevelen. O, wij begrijpen hun streven De coterie eener familieregeering uitbreiden, ook in onze provin ciale vertegenwoordiging mannen brengen die liever voor anderen buigen dan hunne onafhankelijkheid met kracht te handhaven en die zullen toestemmen, waar elders daar toe een wenk wordt gegeven. Is 't dan niet reeds genoeg, dat zulk een geest bij velen is doorgedrongen Zouden de kiezers dan niet zelfstandig durven denken en stemmen, waar dat stemmen kan gaan zonder dat iemand hoeft te weten, hoe men zich van die taak kwijt. 'tZou dan al zeer ver met hen zijn gekomen. Maar wij hebben moedDe heer bijbau zal zeker ook wel herkozen worden Noord- en Zuid- Beveland zullen samenwerken om hem niet te doen veidringen. De eind-examens van de Polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 der wet, regelende het middelbaar onderwijs, zullen in Juni a. s te Dellt worden afgenomen. Verdeie bijzonder heden staan in de St. Ct. vermeld. BiNMENLAMDSCHE BERICHTEN, GOES, 2 Mei 1877. Den ingezetenen van Rilland wordt her innerd aan de verkiezing, die Vrijdag moet plaats hebben, van 7 ingezetenen, welke met den Raad moeten beslissen over de aansluiting met Bath. Cortgeiie. Maand g viel in het naburige gehucht Geersdijk het driejarig kind van D. l)e S>. op een onbewaakt oogenblik in een put, achter de woning, en werd een oogenbük later daaruit levenloos opgehaald. Ged. Staten van Zeeland hebben Daar aanleiding eener aanschrijving van den Min. van Btnn. Zaken een circulaire (Prov. blad no. 49) tot de collegiën van Burgemeester en Wethouders in de provincie gericht over eene verhooging der jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. Op de lijst der 59 hoogstaangeslagenen in 's rijns directe belastingen in de provincie Zeeland welker bevolking, volgens de laatst gehouden volkstelling, 177,569 inwoners be draagt komen, voor zooveel Zuid- en Noord- Beveland betreft, de volgende personen voor, met het daarachter gevoegd bedrag van hun aanslag; Jacobus Van Dammete 's-Gravenpolder y 1805,99^2; jbr. mr. Cornells Pan Citters, te Heinkenszand1697,96 Vs; Johan Willem Vader, te Cortgene, ƒ1634,29 V2; mr. Willem Lodewijk Pan Voorst Vader, te Heinkenszand, 1591,91 x/n Adriaan Kakebeehele Goes, ƒ1299,78; Johannes Cornells Kakebeehe, te Goes, 1292,74 V2mr. Cornells Petrus Lens hoek, te Wolf aartsdijk, f 1142,58 V2 mr. Pieter Hendrik Saaijrnans Vader, te Rapelle, 1034,48; Jan Trimpe, te Kloetinge, 1018,071/'amr. Jan Cornells Reinier Van der Bilt, te Hein kenszand, f 855,70^2 Cornelia Petrus Lenshoek Van Zwakete 's-Gravenpolder, ƒ795.43; Ja cobus Vereeke, te Kruiningen, 7l8,15V2 mr. Boudewijn Verselewel Van der Bilt, te Kapelle, 712,80Johan Hendrikus Bijbau, te Coigns-

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1