Bijvoegsel van de Goesche Courant, No. 51 Dinsdag t Mei 18TT. Amsterdamsohe Effectenbeurs van heden (Maandag 30 April.) BUITENLAND. VAN HET 00RL0GST00NEEL. Spanje lOj, Zilveren Metalliek 481, Kicolaï-Spoorweg 671, Orel Vitebsk Spoorweg 72i, Winona St. Peter 74, Rusland 1875 69, Indische Sporen 97. BELGIE. Het belooft beden (30 April) aan de stembus in de hoofdstad, ter verkiezing van een lid der kamer, warm te zullen toegaan. De beer Paul Janion, door de liberale associatie met meer dan 60Ó stemmen tot candidaat gekozen tegen den heer Van Becelaere, arrondissements-commissaris te Brussel, die de candidaat der clericalen is, heeft alle kans van gekozen te worden, ofschoon zijn tegenstander, vooral in de plattelandsgemeenten van zijn district, veel invloed heeft. Den 24 April is het Russische legerden Kaukasns overgetrokken, terwijl de grenssteden zich zonder tegenstand hebben overgegeven. Volgens den cor respondent van de Daily Netcs bij het Russische hoofdkwartier was de strijd aan de Aziatische grens reeds op den dag der ooilogsverklaring begonnen. Het Russische Kaukasus*leger trok op vier punten de grens over. De Turksche voorposten worden verrast en na eene korte schermutseling verjaagd. Van een geregelden veld slag zal men zeker den eersten tijd nog niets hooren; alle berichten bepalen zich tot het vermelden van voorloopige maatregelen 0. a. over bet doortrekken der troepen door Rumenie, dat, zooals men uit de heden ontvangen berichten kan zien, eene overeenkomst met Rusland hééft gesloten. Daarbij is bepaald, dat de Vorst van Rumenie aan de Russische armee vryen doortocht en de aan bevriende troepen toekomende bejegening toezegt. De Czaar verbindt zich, de rechten en de integriteit van Rumenie overeenkomstig de trac-, taten te eerbiedigen. Ook bevat de Conventie ber palingen betreffende bet doortrekken der troepen en hun verkeer met de plaatselijke overheden. Ook met Oostenrijk is Rusland, naar het schijnt, op een goeden voet. Generaal Pon Degenfeld, door den keizer van Oostenrijk naar de grenzen 'gezonden om den Czaar te complimenteeren, mocht zich verheugen in* eene hartelijke ontvangst van Keizer Alexander. De Czaar sprak herhaaldelijk over de uitstekende ver houding tnsschen Oostenrijk en Rusland. De Keizerin van Rusland heeft aan de „Vereeni- ging tot het verleenen van bulp aan gekwetsten" een brief geschreven, waariB zy deze Vereeniging en hare leden aanmoedigt tot volharding en liefde by het vol brengen van de belangrijke taak, tot wier vervulling zy geroepen zijn. In den aanhef van haren brief zegt de Keizerinhet voetspoor van baar gemaal druk kende, „dat volgens de ondoorgrondelijke besluiten der Voorzienigheid de oorlog als noodzakelijk is erkend geworden, in weerwil van de pogingen om den vrede te bewaren." Prins Pierre Bonapartedie in 1869 Victor Noir met een pistoolschot doodde, heeft zyne diensten den keizer van Rusland tegen de Turken aangeboden. Turkye's poging om de bemiddeling der mogend heden te verwerven is, zooals wij reeds meldden, mislukt; doch bij gelegenheid dier weigering is tevens bekend gemaakt, dat Frankryk en Italië door Enge land uitgenoodigd zyn geworden om een verbond tot stand te brengen, teneinde den oorlog te loca- liseeren en na de eerste beslissende gevechten zijne vredelievende tusschenkomst aan te wenden. Frank rijk en Italië moeten zich - niet ongeneigd hebben be toond te onderzoeken, of zoodanig verbond kans op slagen zou hebben. In zyn manifest aan de mogend heden gaf de Porte natuurlijk de gansche schuld van den oorlog aan Rusland, dat den opstand in Bul garije, de Herzègowina,iServie en Montenegro aan gestookt en ondersteund had. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat Rusland den aanval doet, juist, nu Tnrkye zou (reden in het genot van de vryzinnigBte constitutie. Om de schandelijkste van alle ondernemingen te keer te gaan, zullen de Tur ken den aanvaller te gemoet treden en het geheele volk, vertrouwen stellende in den triomf van de recht vaardigste der zaken, zal voorzeker tot het brengen van véle offers bereid zyn. In de Turksche kamer van afgevaardigden hebben de christelijke afgevaardigden zich verklaard tegen Ruslands bedoelingen en voor den strijd. Zy en hunne volgelingen zullen strijden vbor Turkije's grondgebied. Heden ontvingen wjj de volgende telegrammen, reeds in de stad bekend gemaakt. LOK DEN, 29 April. De Ohierver verneemt, dat de regeering bezig ié eêjj' antwoord optestellen öp de circulaire van Rusland. Maandag zal de'koningin op Windsor-' Castle een ministerraad presideeren. BUCHAREST, 28 April. In de kamer van afgevaardigden werd heden beraac slaagd over de conventie van den vorst van Rumeni met Rusland, omtrent zijne houding gedurende dei oorlog welke conventie in de zitting |van de 29en is bekrachtigd met 79 tegen 25 stemmen, al eenig middel om de instellingen van het land t verzekeren. PETERSBURG, 29 April. De Minister van Oorlog telegrapheert over opera tiën aan de grenzen van den Kaukusus 27 April De infanterie heeft Kueruck-Dara bereikt, de cavaleri Subotin en Chadjivali. Eene sterke positie te Muchastii is den 26 bezet. Drie Turksche monitors bombar deerden den grenspost Nicolaas, waarbij aan de zydi der' Russen een onderofficier gedood, en 1 gemeer soldaat gewond werd. 27 April verschenen de moni tors voor Poti, doch vertrokken zonder schade aar te richten. Een telegram van den opperbevelhebbel bevestigt de bezetting van Galatz, Ismail en Kilia Berichten omtrent het sluiten van eene Russische leening zijn ongegrond. Rusland is het gëheele loopende jaar voorzien van benoodigde geldmiddelen voor oorlog, terwyl betalingen van rente en amortisatie door voorhanden zynde middelen eveneens zijn verzekerd. Blykens die berichten komt de grootvorst-troon opvolger met den keizer te Petersburg terug. De] berichten van den opperbevelhebber der armee om trent de operatiën en het oprukken der troepen zijn zeer bevredigend. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der *3 M K IS M T K fiOKS, op VRIJDAG den 27 APRIL 1877, I des namiddags te 2 uren. II SlotI III. Als ingekomen stokken worden ter tafei gebracht de jaarverslagen over 1876 van den ar chivaris der gemeente en van de Commissie van toe zicht op de inrichtingen voor Middelbaar onderwys, die by het jaarverslag der gemeente zullen opgeno men wprden. I IV. Aan de orde is de kennisgeving van den heer A. Kakebeeke Jz., dat hij wfenscht af te koopeashet; jachtrechtdat de gemeente bezit op zyne gronden in het Goesche Ambacht, welke gronden eene opper vlakte hebben van 9 H. 45 A 72 C., en wordt, naar

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5