1877. N°. 51. Dinsdag 1 Mei. 648te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel. Voor de aanstaande verkiezing van vier leden voor de Provinciale Staten bevelen wij aan de heeren: mr. J. C. R. VAN DER BILT, J. H. BIJBAU, dr. Q. J. M. JANSSEN, vanl WissekerJce, en mr. J. H. DE LAAT DE KANTER. In onze volgende nommers komen wij op deze verkiezing nader terug. Verkiezing voor Prov. Staten. posterijen. Vertrek der brievenmail naar öost-lndie. OFFICIEELE MËDEDEELIU. binnenlandsche berichten. Mededeelingeii van verschillenden aard. -mam* GOESCHE 0« uitgave dezer Courant geschiedt Maahdag-, Woensdas-, en VK1ADA6Avomd uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 6 ctn met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 1—8 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van G0E8 brengen ter openbare kennis, dat DE VERKIEZING VAST VIER LEDEN DER PROVINCIALE STATEN, tengevolge der periodieke aftreding van de heeren: Mr. J. C. R. VAN DER BILT, J. H. BIJBAV, J. W. VADER en Jhr. mr. J. J. POMPE VAN MEERDERVOORT, zal plaats hebben op Dinsdag den 8 Mei aanstaande, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren; dat de oproepingsbrieven op Donderdaa den 26 April aan de kiezers zijn uitgereikt, en dat de kiezer, die geen stembriefje ontvangen of het zijne verloren heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeente, mits zich daartoe in persoon aanmeldende tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren van eiken werkdag. Goes, den 28 April 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Via MARSEILLE, 4 Mei, 1.'s middags. Via NAPELS, 6 Mei, 5.45 'st.vouds. Via TRIEST, 9 Mei, 9.40 's morgens. Via BRINDISI, 11 Mei, 1.'s middags. Via NIÉUWEDIEP, 27 Mei, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Staat van brieven, verzonden door het post kantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Maart 1877. 1. M. De Labond, 's-Gravenhage. 2. Mej. J. Van de Strate, Rotterdam. 3. P. Bruketob, Schoon- derloo. 4. Van der Werf, Tholen. Van het Hulpkantoor: Kruiningen. 5. P. Belleraski, Rotterdam. De aflevering der bij de nationale militie, voor de lichting van dit jaar, in te lijven manschappen uit de gemeenten van N.- en Z.-Beveland zal geschieden op a. s. Vrijdag 4 Kei, te Middelburg, op de bovenvoorzaal van het raadhuis, en wel: des voormiddags te half 10 uur die der gemeenten in Noord-Beveland; te half 12 uur die der gemeenten in Zuid-Beveland. In den loop van dit en het volgende jaar kunnen 120 commiezen der vierde klasse van ae directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen worden aange steld op een bezoldiging van 420 's jaars en een toelage voor eens van ƒ75 voor uitrusting, nadat zij op de linie van toezicht zijn in dienst gesteld. De St.-Ct. bevat verdere bijzonderheden. De Nederlandsche bezittingen en koloniën in Oost en West-Indië zullen, te rekenen van 1 Mei 1877, tot de Algemeene Postvereeniging behooren. In het post verkeer tusschen Nederland en zijn voormelde bezit tingen en koloniën zal dientengevolge met dat tijdstip bij verzending: o. naar Oost-Indië over Napels, Brindisi, Marseille of Triest; b. naar Suriname over Southampton Of SL Nazaire; c. naar Curasao over Southampton of Hamburg, het navolgende tarief algemeen worden toe gepast: a. voor gefrankeerde brieven 25 cent, en voor ongefrankeerde 40 cent voor elke 15 grammen of elk gedeelte van 15 grammenb. voor briefkaarten 121 cent. De St.-Ct. bevat verdere bijzonderheden. GOES, 30 April 1877. Wjj waren, bp een bezoek aan de werk plaats van den heer J. G. Van de Ven, horloge maker alhier, iu de gelegenheid kennis te maken met een klok, aldaar vervaardigd. De heer Van de Ven is erin geslaagd om »le mouve ment invisible", waaronder men verstaat de bewegiDg van het uurwerk, dat onzichtbaar is, in toepassing te brengen op eene geheel nieuwe wijze. Vroeger, zoo werd ons medegedeeld, was bet alleen in toepassing gebracht bij klokken met twee wjjzers, terwijl in den slinger het werk was verborgen j thans heeft men slechts een wijzer: waar het uurwerk zit verborgen, kan ieder licht gissen. Het eigena trdige boven dien is, dat, hoe men den wijzer ook draait, hij dadelijk op het juiste uur wij3tzelfs al neemt men hem af en legt men hem dagen achter een op eene andere plaats, dan zal hij toch bij aanhechting weer direct den stand aannemen, om het juiste uur aan te geven. Belangrijk is het met deze nieuwe toepassing eener nog niet oude uitvinding kennis te maken, en wij raden ieder daarom aan een bezoek te brengen aan de werkplaats van den heer Van de Ven. In een Zaterdag gehouden bijeenkomst van inschrijvers voor een bad- en zweminrich ting te Middelburg is besloten, aan het voor genomen plan uitvoering te geven. De aanbe steding voor de daarvoor te maken werken, aau de oostzijde van het kanaal door Walcheren, is reeds tegen a. s. Vrijdag aangekondigd. Het Nutsdepartement besloot tot het ver strekken van een renteloos voorschot van ƒ2000, aflosbaar in 20 jaren en tegen voldoenden waarborg. Zaterdag is, met gunstig gevolgeen tweede proef genomen met de schipsluis en het opzetten van het water in het droge dok te Middelburg. Er is kans, dat het nu spoe dig gereed zal zijn. De maatschappij tot exploitatie van gron den te Vlissingen heeft besloten voorloopig van hare plannen tot het bonwen van buizen af te zien en de door haar aangekochte terreinen te blijven verpachten. Het weinig toenemende vertier en de voorwaarden, haar door het ge meentebestuur gesteld, hebben genoemde Maat schappij tot dit besluit geleid. In verband hier mede zal de ingenieur Mees, die door de maat schappij te Vlissingen met de behartiging harer belangen was belast, eerstdaags naar elders ver trekken. N R. Ct.) Op de voorjaarskermis te Bergen op-Zoom heeft een 18jarig jongeling een knaapje van 5 jaar, dat hem een scheldwoord had toege voegd, dermate mishandeld, dat het kind met gebroken arm en twee gaten in het hoofd huiswaarts werd gebracht. Volgens de M. Ct. wordt, in verband met de opening van den spoorweg Rotterdam Mallegat op 1 Mei a. s. de dienst voor de zuiderlijnen in zooverre gewijzigd, dat de thans bestaande treinen tot Rotterdam doorgaan en van daar vertrekkende dienst op de lijn DordrechtVenlo blijft geheel onveranderd. Vrijdag is in eene suikerraffinaderij te Amsterdam een plaat van den stoomketel vlak boven de vuring losgescheurd en door den stoomdruk naar binnen geslagen, waardoor de heete stoom en het kokende water met vreeselijke kracht ontvlood, en een vijftal werk lieden in de nabjjheid van den ketel over ge heel hun lichaam deerlijk werden gebrand. Twee hunner zijn overleden en een derde verkeert in bedenkelijken toestand. Het Handelsblad verneemt, dat te Am sterdam door twee personen (Duitschers) val- sche muntbiljetten in omloop worden ge bracht en reeds op twee plaatsen door hen met goed gevolg zijn uitgegeven. De biljetten zjjn groot 10, dragen het jaartal 1864, zijn echter glanzig en borderigvoorts ontbreekt het watermerk op een paar letters nade handteekening van den Minister van Financiën is gebrekkig en de figuren, die boven de kransen dragen, zjjn grover afgewerkt. Ook te Emme rik is een persoon in hechtenis genomen, die in het bezit bevonden werd van 96 stuks valsche muntbiljetten van 10. Hij was in complot met twee te 's-Heerenberg gevangen genomen Duitschers, die zich daar met dezelfde industrie onledig hielden. Vrjjdagnacht is te Amsterdam ingebro ken in het kantoor van een koopman in teer, enz. Twee personen schijnen met valsche sleu tels de voordeur geopend en de kantoordeur opengebroken te hebben. De dieven werden overvallen door een der knechts van het kantoor, die toevallig zeer vroegcirca half vjjfdaar kwam. Zij wierpen den knecht op den grond en kozen het hazenpad, niets medenemende en onder achterlating van een lantaarn. Men schrijft uit Ouderkerk a/d. Amstel Onder de Duitschers, die bij grooten getale hier jaarlijks heentrekken om in de veenderijen werkzaam te zijn, is eene grève ontstaan. Zjj verkiezen niet te werken voor een loon van ƒ4,daags, maar verlangen verhooging. In het kiesdistrict Hoorn is door Bur gerplicht de heer Fransen Van de Futte weder tot candidaat voor de Tweede .Kamer gekozen. De afdeeling Vlagtwedde van de kiesver- eeniging De Grondwet heeft tot candidaat ge steld den heer mr. J. Fresemann Viëtor, notaris te Winschoten. Zaterdag is de spoorweg door Rotterdam feestelijk geopend. De vlaggen wapperden al- lerwege. De door de exploitatie-maatschappij tot den feestrit genoodigden kwamen tnsschen 2 unr en half B bij elkander in het eentraal station buiten de Delftsche poort, waar de directeur-generaal der exploitatie-maatschappij de genoodigden welkom heette. De feesttrein vertrok te 3 uren van het station. Tegen een sigarenfabrikant te Lith (Noord- Brabant) is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op den kinderarbeid. Te Maassluis eu Zierikzee zijn valsche rijksdaalders met de beeltenis van koning Wil lem III en de jaartallen 1858 en 1870 in be slag genomen, terwijl te Wageningen en Rot terdam valsche 25-centstukken zijn uitgegeven. Dezer dagen drong te Swalmen, (Limburg) terwijl de vrouw des huizes zich alleen in huis bevond, een vermomd manspersoon binnen. De vrouw viel in zwijm, en de dief nam uit eene kist 800 mede. De vorige week overfied te Rotterdam in 7 ljarigen ouderdom dr. A. De Jager, een onzer uitstekendste en verdienstelijkste taalgeleerden. In België werden gedurende eenigen tjjd inge wikkelde processen gevoerd over eene erfenis van 12 millioen fronlangs door een grijsaard nagelaten. Geen testament werd gevonden, terwijl als naaste erf genaam een bloedverwant in deu 8n graad optrad, die, na 600,000 duizend frs. aan successierechten te hebben betaald, zich in het bezit der nalatenschap stelde. Spoedig daarna meldde zich echter uit Frankrijk een erfgenaam aan, die den overledene één graad nader bestond. Een uitvoerig rechtsgeding was hiervan het gevolg, dat terstond vele kosten met zich bracht. Tot groote ontsteltenis werd nu echter dezer dagen plotseling een testament gevonden, behoorljjk verzegeld en waaraan een klein papiertje was bevestigd, waarop geschreven stond, dat het testament moet geopend worden op den dag van het gouden bisschopsfeest van Pius IX, zoo deze alsdan nog in leven is. Terwjjl alzoo de volgende maand volkomen zekerheid omtrent het lot der erfeuis zal worden verkregen, twijfelt men echter niet, of de Paus zal de erfgenaam zjjn dezer aanzienlijke fortuin.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1