BUITENLAND. Algemeene vergaderingen van Ingelanden der verschillende polders in Zuid en Noord-Beveland. Amsterdamsche Effectenbeurs van heden (Vrijdag 27 April.) BURGERLIJKE STAND GOES In Groningen wordt dit jaar veel minder kana riezaad verbouwd dan verleden jaar Men hoort er nu meer van 't zaaien van karweizaad en klaverzaad. OPENBARE VERGADERING VAN DEN BAAD der «BflflilATE GOES, op VRIJDAG den 27 APRIL 1877, des namiddags te '2 uren. Voorzitter de heer mr. M. P. Blaaubeen. Tegenwoordig II leden en de Secretaris. Afwezig de beeren dr. G. T. Callenfels met, en mr. J. I. Del Ëaere zonder kennisgeving. I. De notulen der vergadering van den 4 April jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allezooveel noodig met goedkeuring, voor no tificatie worden aangenomen a. dat de lessen van den leeraar in de Engelsche en Duitsche talen, aan de Hoogere Burgerschool voor jongens, tijdens de vacature door de andere leeraren zijn waargenomenen dat de jaarwedde is verdeeld als volgtde heeren Van der Meulen De Koning en Lasonder, elk 16,26, Ringeling 26,25, Ja- pikse 48,76, Van Loghem en Kolpa elk 65,—, Diehl 72,50 en Van Campen 80, b. dat de heer dr. B. Koster, volgens bericht van de commissie van toezicht op de inrichtingen voor middelbaar onderwijs, den 12 April zijne betrekking als leeraar in de Engelsche en Duitsche talen aan de hoogere burgerschool voor jongens heeft aanvaard, zijnde hg door ziekte verhinderd, dit onmiddellijk na de Paaschvacantie te doen; c. dat door den hoofdonderwijzer der school van de 3e klasse, onder goedkeuring van den schoolop ziener en met voorkennis van burg. en weth.tot kweekelinge aan die school is benoemd mej J. E. Van de Visse, die onlangs de akte van hulponder wijzeres heeft Verkregen, waardoor aanvankelijk in de behoefte aan meerder hulppersoneel aan die school is voorzien; d. dat in overleg met de plaatselijke schoolcom missie, en naar aanleiding van het verzoek van mej. H. P. Wessel, om ontslag als helpster, 't welk haar eervol is verleend, door burg. en weth. eene wijziging is g;bracht in de regeling van het hulppersoneel aan de bewaar-, naai- en breischool voor on- en minver mogenden, tengevolge waarvan voortaan aan die in richting zullen werkzaam zijn Eene helpster op eene jaarwedde van 150 'sjaars. Eene dito u 125 Twee helpsters - 100 Eene kweekelinge - 50 Twee kweekelingen - 25 met instandhouding der bepalingdat de belooning der kweekelingen, na ieder vol jaars verblijf aan de school, met den ingang van een nieuw kwartaal, zal verhoogd worden met f 5,totdat die voor de eerste kweekelinge is gekomen op 70,en voor die der beide anderen op 40,en dat voorts zjjn benoemd tot tweede en derde helpsters mej. H. J. Visser en C. Siepman en tot eerste kweeÜDge mej. A. C. De Jongh een en ander met ingang van 1 Mei a. s.; e. dat is benoemd tot klokluider, in plaats van G. Legerstee, overleden, diens zoon A. J. Legerstee zijnde tevens eene instructie voor de klokluiders vast gesteld die gedrukt en aan de leden rondgedeeld zal worden. dat burg. en weth., ter uitvoering van art. 15 der verordening op de invordering van den hoofd, omslag, hebben bepaald, dat, desverkiezende, de aan slag van hen, die in de vier laagste klassen van het kohier voorkomen, zal opgehaald worden en dat aan den ontvanger een krediet van honderd gulden is toe gestaan tot belooning van den persoon, die onder zijne - verantwoordelijkheid met die ophaliüg zal worden balast; g. dat burg. en weth. met het oog op het ongerief, dat ■bij de tegenwoordige dienstregeling van den staats spoorweg bij de aanstaande vereeniging van de arrondissementen Goes en Middelburg voor de jus titiabelen in het tegenwoordig arrondissement Goes zou ontstaanom ten behoorlijken tijde te Mid delburg te kunnen zijn, zich tot den Minister van Binn. Zaken hebben gewend, met verzoek daarop -de aandacht te willen vestigen bij de regeling van den zomerdienst en ondersteuning van dit verzoek hebben gevraagd aan de Rechtbank te Middelburg en aan den Commissaris des Konings, wordende bierbij gelezen de brieven van burg. en weth. en de ant woorden van de Rechtbank te Middelburg en den Commissaris des Konings, waaruit blijkt, dat de beide iaat sten ook reeds met gemeld doel pogingen hebben aangewend, en dat in de voordracht van den Directeur-Generaal der Maatschappij tot Exploi tatie van Spoorwegen is opgenomen een locaaltrein, die des morgens te 8 uren 15 min. van Goes zal vertrekken, om te 8 uren 50 min. te Middelburg aan te komen. Wordt vervolgd.) TRANSVAALSCHE REPUBLIEK. Thans luiden de berichten weer iets gunstiger. Zoo leest men in het Bandehblad. De bijeenkomst der Regeering met den Britachen gemachtigde heeft geen bevredigende uit komst gehad, doch, na aanneming in hoofdzaak van Burger* hervormingsplannen, is de vrees mindet voor gewelddadige aanhechting. Hij houdt zich bezig met de samenstelling van een Ministerie, maar ondervindt daarbij moeilijkheden. De heer Jorisien zou de be noeming tot Minister van Justitie en van Buitenlandsche Zaken aannemen. De verkiezing van den President is uitgesteld. De heer Paul Kriiger is tot vice-pre sident benoemd. Besloten is tot versterking der politiemacht onder kapitein Van de Venter, een geest krachtig man. Het Nieuws van den Dag deelt mee, dat de toestand niet zoo hopeloos schijnt te staan als sommige be richten, dezer dagen verspreid, zouden doen vermoeden. De Volksraad heeft, hoewel dan laat, toch gebukt voor den drang der noodzakelijkheid en al de door President Burgers voorgestelde radicale maatregelen goedgekeurd. Er wordt een ministerie gevormd. Ook is de concessie voor den aanleg van den spoorweg Delagoabaai—Klipstapei, voorloopig aan de firma Cockerill verleend, definitief goedgekeurd. Wat vooral het vertrouwen op de handhaving der onafhankelijkheid verlevendigt, is de onverwachte komst van den zoon van Sir Tlieophilus Shepstone, die voor zijn vader nieuwe instructies overbracht van de Engelsche regeering. 't Zou niet te verwonderen zyn, indien Engeland op 't oogenblik geen door niets gewettigde annexatie van vreemd grondgebied aandurft, nu het misschien spoedig in de noodzakelijkheid zal komen tegen an nexatie-plannen van Rusland in verzet te komen. Aan Daily News wordt geseind: «Berichten uit Pretoria, loopende tot 28 Maart, melden dat Secocoeni het vredestractaat verbroken heeft door te vuren op personen, die 't land kwamer opnemen. „President Burgers heeft eene krachtige proclamatie openbaar gemaakt, waarin hij verklaart dat weigering om belasting te betalen rebellie, en aansporen tot der gelijke weigering landverraad is. „Inmiddels handelt Sir Th Shepstone met vastbera denheid en behoedzaamheid. Het 13de regiment is te Newcastle, doch zal het Transvaalsche grondgebied niet binnentrekken dan in geval van nood." SPANJE. Woensdag zijn de Cortes door den Koning geopend. In de troonrede wordt gezegd, dat de be trekkingen met alle mogendheden beter waren dan ooit te voren. De kleine verschillen met de Veree- nigde Staten en met Duitschland, en die met Engeland naar aanleiding van de Soeloe eilanden, waren uit den weg geruimd. De koning hoopte, dat de bevre diging van Cuba nabij was. De wet op de fueros werd met voorzichtigheid en kracht toegepast in de Baskische provinciën. De toestand laat niet toe de sterkte van het leger en van de marine te verminde ren. De koning zou nimmer de betuiging van hoog achting vergeten, die hem ten deel viel van twee groote mogendheden. Hij erkent, dat er veel ge daan is, maar er blijft nog veel te doen over, vooral wat betreft de reorganisatie van het financiewezen. VAN HET 00RL0GST00NEEL. Reeds vroeger, voor dat de oorlog was verklaard, werd het gerucht verspreid, dat bij eventueele moeie- lijkbeden de Sultan zich zou stellen aan het hoofd van het leger. Ook nu werd dit bericht herhaald maar is onwaar of mag voor het minst in twijfel worden getrokken! Wanneer Abdul Harnid werkelijk ten strijde toog, zou dit zeker het Ottomanische fana tisme tot het uiterste opwekken. Reeds nu is in Konstantinopel en elders in Turkije geloofshaat merk baar en de afkeer van alles, wat Europeesch of Wes- lersch is, neemt onophoudelijk toe. Zoo b. v. heeft het hoofd der politie in de hoofdstad in zijne op roeping tot de mannen, om zich bij den eersten kreet van den muezzin in de moskeeën te begeven, aan de vrouwen gelast de nieuwe modes afteleggen en de oude, traditioneele kleeding weder aan te nemen. De tolk van de Belgische legatie is dooreen moordenaar aangevallen en gekwetst geworden, omdat hij eene Turksche vrouw groette. Meerdere dergelijke voor beelden zouden vermeld kunnen worden. De Serven schijnen het nog Diet eens, of zij zich bij den oorlog zullen aansluiten of niet. Rusland's Jiouding hindert hen, omdat zij zeiven gaarne de onschatbare eer van als christenbevrijders op te treden, zouden willen hebben, maar aan de andere zijde vleien zij zich met de hoop, nog eenig voordeel te kunnen behalen, als Rusland straks gaat deelen. Voorloopig schijnen zij te leven in afwachting, maar overwint hun beschermer, dan zullen zij zeker niet laDg meer aarzeleD. (Men zie de laatst ontvangen telegrammen Turkije heeft eene uitvoerige circulaire aan de mogendheden gericht, om hen eens aan het Parijsche tractaat te herinneren, waarbij zij zich verbonden om als bemiddelaars op te treden. Volgens de Politische Correspondenz is er geen kans, dit aan dat verzoek zal worden voldaan, wat zeker zeer zonderling mag heeten. Belofte toch maakt schuld. Heden ontvingen wjj de navolgende telegraphische berichten, gedeeltelijk per bulletin in Goes reeds be kend gemaakt. BUCHAREST, 26 April. Hedennacht is de telegraphische gemeenschap tus- schen Rumenie en Turkije verbroken. De spoorweg brug van Barbasch is nog passable, 's Avonds te 5 uren was nog geen schot gevallen. De vijanden zijn nog niet handgemeen. Men schat het aantal Russen, te Barbasch vereenigd, op 80000. Er zjjn nog geen troepen den Donau bij Sereth over getrokken. De Russen schijnen het gemunt te heb ben op de Dobroedscha, waar de Turken te zwak zouden zijn om den Russen tegenstand te bieden. LONDEN, 26 April. Bij een gisteren gehouden feestmaal verklaarde Sir Northcote, dat de regeering den toestand met groote ongerustheid beschouwt; zy heeft echter het bewust zijn haar plicht gedaan te hebben, en zal voortgaan dien tebetrachtn daarbij houdt zij ziob verzexerd van den steun der natie by al, wat zij mocht onder nemen. RAGUSA, 26 April. Prins Nikita heeft een nota aan de mogendheden gezonden daarin verwijt hy Turkye de onderhan delingen te hebben afgebroken wegens voorwaarde, dat de terugkeer der Herzegowiners naar het vaderland en de bevrijding van Kutchi zouden worden gewaar borgd. De vorst zegt alleen, zonder bondgenooten, steunende op zijne onderdanen, zijn grondgebied even als vroeger wanhopig te zullen verdedigen tegen over macht hij hoopt, dat het christelyk Europa in tegen spoed vrouw en kind zal redden. KONSTANTINOPEL, 27 April, (officieel In eene eerste gevecht, te Tsouraksou by Batoum geleverd, werden de Russen verslagen en-, na ver lies vau 800 maD, op de vlucht gedreven. WEENEN, 27 April. Een bericht aan Das Tageblatt uit Belgrado meldt, dat Turkije van Servië eene belofte eischt tot strikte neutraliteit en toestemming verlaugde voor de door trekking van een Turksche troepenafdeeling door het grondgebied van Servië naar Kladira. Abdul Kerim- pacha, opperbevelhebber van het Donau-leger, gaf daarop onmiddellijk kennis aan den kommandant der Servische troepen te Nigotin, dat eene afdeeling Turksche troepen bevel ontving om eenige strategische punten aau den Donau, in het bijzonder Kladira, te bezetten. De Servische ministerraad besloot een protest naar Konstantinopel te zenden met de stellige ver klaring, dat Servië zich met geweld van wapenen tegen de doortrekking der Turksche troepen door Servisch grondgebied zou verzetten. LONDEN, 27 April. De hoofden der oppositie in het parlement wei gerden de voorstelling eener resolutie, dat van de regeering eene neutraliteitsrerklaring van Engeland zou verlangd worden. Ponten te behandelen: Datum. Zaterdag 28 April, te 11 uren, Donderdag 3 Mei, te 10 aren, Donderdag 3 Mei, te 12 uren. Donderdag 3 Mei, te 1 uur. Maandag lOMei, te uren, Vrijdag 11 Mei,te 10 uren. Maandag 14 Mei, Woensdag 16 Mei, te half 10 uur, Woensdag 16 Mei te half II uur. Woensdag 16 Mei, te half 1*2 uur, Woensdag 16 Mei, te half 1 uur, Woensdag 16 Mei, te half 2 uur, Vrijdag 18 Mei, te 9 aren. Polder. Plaats. Kruiningen, Kruiningen, Begrooting1877/8. Middel-Zwake, 's-GravenpoIder. Rekening 1876/7. Begrooting1877/8. enz., enz., Ooster-Zwake. Boonenpolder. 's-Gravenpolder, 's-Gravenpolder, Rekening 1876/7. Begrootingl877/8. enz., enz.. Zes polders. Wolfaartsdijk, Rekening 1876/7. Hoedekenskerke, Hoedekenskerkr, Rekening 1876/7. Begrooting!877/8. Voorkom, zaken. Nienwe-kraaiertp., "s-Heerenhoek West-kraaiertp., "s-Heerenhoek, Nieuwe west-kraaiertp., 's-Heerenhoek. Noord-kraaiertp., 's-Heerenhoek, Opmaken voor dracht, benoe ming gezworene. Zuid-kraaiertp., 's-Heerenhoek, Rekening 1876/7. Begrooliiigl877/8. Voork. zaken. Polder Krabbend., Masgs., Krabbendijke, Oost- en Mairiepolder. De beurs was heden zeer flauw gestemd de koersen waren als volgt: Zilveren metalliek 477/„ Nicolai- spoorweg 65'/.,, Russen 1875 66'/s. Turken 63/4, Spanje 10' /4, Orel Vitebsk-spoor weg 70, Winona St. Peter 71'/s. 293ste STAATS-LOTERIJ. 6e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. 14e lijst. Hos. 5221, 6525, 10790, 12797 en 20383. elk ƒ1000; nos. 1380, 3323, 5043, 8967, 14025, 18950 elk ƒ400; nos. 9990, 15916, 17605, 18652, 18730, 19088, elk f 200nos. 2583, 3206, 4753, 9013, 9528, 12776, 14070. 16543, elk 100. 15e lijst. Nos. 8355 en 17815, elk /"1000; nos. 2470. 9248, 14486, 17506, 17721 en 17856, elk ƒ400; nos. 4473 6079, 12247, 14816 en 17188, ƒ200; nos. 4102,4503,6295! 6657, 7318, 7926, 9035, 12000,13312,15230,15560,16688. 16750, 16967 en 17671. elk ƒ100. van 25 tot 27 April 1877. Ondertrouwd den 26, Adriaan De Dreu 23 jm.., met Pieternella Kloosterman, 27 j.,jd. Getrouwd: den 26, Franciscut Antoniut Wil' helmus Guljé, 37 jm., met Emilie Anne Elite Liebert, 20 j., jd. Geboren den 26, Calhanna, d. v. Abraham Corstanje en Dingena Linthout; den 27, Jannetje, d, v. Gemt Schmidt en Jannetje Romein. Overleden den 25, Martina Christina Boots' gezel, 49 j., weduwe van Willem Marintu Hillebrand. Goes. Snelpersdruk van F. Kl eeuwens Zoon.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 6