Bijvoegsel van de Courani Zaterdag 28 April 1877. T OFFICIEELE MEDEDEELINGEIV. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. tfededeelingen van verschillenden aard. ji 950x2otO [/.aio in de prov. Zeeland G. E. Serrarens, thans Bij de rustende schutterij ia o. a. benoemd tot 2den luit. schutter. Bij Koninklijk besluit van 12 dezer is het volgende bepaald Art. 1. De frankeering der brieven, gedrukte stukken en monsters of stalen van koopwaren geschiedt door middel van postzegels, die Op de brieven en alle andere stukken vóór hunne ter post bezorging door of vanwege de afzenders zijn vastte hechten, of wel door middel van gezegelde omslagen. Art. 2. Artikels van het Koninklijk besluit van 12 November 1851, houdende dat de vooruitbetaling van het port ook met gereed geld in handen der postambtenaren kan geschieden, wordt inge trokken. Art. 3. De bepalingen van dit besluit komen in werking met den 1 Mei 1877. De Minister van Marine brengt ter kennis: lo van artsen en geneeskundigen, gehuwd of onge huwd, die volgens art. 2 der wet van 1 Juni 1865 bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunde in haar geheelen omvang, in hetgeheele Kijk, dat er gelegenheid bestaat om bij de zeemacht in dienst te treden als offic. van ge zondheid der 2e kl., voor den tijd van vier jaren, onder genot eener premie van 6000, mits niet ouder dan iO jaren; 2o. van belanghebbenden, dat aan de hoogescholen acht studenten, die minstens in het bezit zijn van het diploma van afgelegd medisch propaedeutiscn examen, kunnen worden toegelaten om hunne studiën in de medicijnen aan de hoogescholen voort te zetten, op de voorwaarden bedoeld in de Kon. besluiten van 17 Mei 1872 en 6 Octo ber 1872, teneinde, na het examen als arts te hebben af gelegd, tot offic. van gez. 2e kl. bij de Nederl. zeemacht te worden aangesteld; 3o. van ouders of voogden, dat dit jaar acht plaatsen worden opengesteld voor jongelieden, die wenschen om, in verband met het hooger onderwijs dat te Amsterdam wordt gegeven, bij het garnizoensbospitaal aldaar te worden opgeleid tot officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. GOES, 27 April 1877. Volgens de M. Ct. is de a. s. zomer dienst op de Zeeuwsche lijn zoodanig geregeld, dat van uit Goes dageljjks zullen vertrekken: in de richting naar Vlissingen 6 treinen, en wel te 8.15, 10.27, 1.29, 7.56, 9.45 en 10.12; en in de richting naar Roosendaal 5 treinen, en wel te 6.44, 9.51, 1.26, 6.14 en 9 30. Zoo dra die dienstregeling officieel is bevestigd, ont vangen onze abonné's en lezers weer de gewone opgaaf der aren van vertrek. Rilland. Door Gedep. Staten is een plan ontworpen, om deze gemeente met die van Bath te vereenigen onder den naam van Ril landBath. Ingevolge art. 131 der gemeente wet nn moet dit plan voorgelegd worden aan het oordeel van den raad en van eene, door de kiezers voor den raad ten zelfden getale als diens leden te kiezen, commissie nit de inge zetenen, waarin de burgemeester voorzit. De leden dier commissie worden, op de by de kieswet bepaalde wijze, buiten de leden van den raad, gekozen en benoemd met de meeste stemmen. Teneinde nn 7 leden voor die commissie te verkrijgen, is eene verkiezing uit geschreven tegen Vrijdag den 4 Mei a. s. Wlssekerke (N. B.) 24 April. Zondag avond heeft men aan den Vliete-polder met goed gevolg een zinkstuk laten zinken op een afstand van ongeveer 120 M. nit den wal en bjj een diepte van 25 M. beneden laagwater aan de landzijde. Op de deze week te Middelburg gehouden 23e tentoonstelling van de Vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland is o. a. de zilveren medaille toegewezen aan jbr. xnr. C. Van Citters, te Heinkenszand. De gemeenteraad van Middelburg heeft een voorstel tot beperking van den dunr der kermis verworpen. De Kiesvereeniging De Grondwet, al daar heeft tot eandidaat voor leden der Provin ciale Staten van Zeeland gekozen de heeren J. P. I. Buteux, mr. G. A. Fokker, mr. N. J. C. Snouck BurgronjeTh. Van Uye Pieteree mr. W. Ph. Vis en H. P. Winkelman. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg, verontwaardigd over de even onware als onwaardige voorstelling, in het antwoord van den Min. van Binn. Zaken aan de Tweede Kamer gegeven aan bet door baar ingezonden adres over den dienst op den Staatsspoorweg, éeaft besloten, wanneer die zaak nog niet in de Tweede Kamer mocht behandeld worden (waaromtrent eerst inlichtingen zullen worden ingewonnen), zich by een tweede adres tot die vergadering te wenden en de zaak nader toe te lichten. Onlangs werd te Aardenburg eene ver ordening vastgesteld, waarbij zij, die zich in staat van kennelijke dronkenschap op straat of publieke plaatsen vertoonen, met straf worden bedreigd. De eerste, tegen wien deswege proces verbaal is opgemaakt, is een aldaar gestatio neerd maréchaussee. Jl. Maandag is aldaar door den Gemeente raad ook eene verordening tegen het mishan delen van dieren en bet uithalen van vogel nesten vastgesteld. De bisschoppen in Nederland hebben zich volgens De Tijd tot den Koning gewend, met het verzoek dat, in overleg met andere mogend heden, door ons gouvernement zoodanige ver togen aan de Italiaansche regeering mogen gericht of maatregelen worden genomen, om in de handhaving en vryheid van den Heiligen Stoel het recht ook der Nederlandsche katho lieken te verzekeren. De Tijd meldt, dat de heer A. 1 Schaep- man, aartsbisschop van Utrecht, aan het hoofd eener deputatie, de gelnkwenschen der Neder landsche Katholieken aan den Paus op zyn gouden jubelfeest zal aanbieden. Voor de ontvangst der Nederlandsche depu tatie op het Vaticaan is de 15 Alei aangewezen. Den 2den Mei zal in Natura Artie Magi- etra, te Amsterdam, door Z. K. H. prins Hen drik, de plechtige uitreiking der prijzen plaats hebben, toegekend door de Jury der interna tionale tuinbouwtentoonstelling. Uit die stad schryft men aan het U. D., 23 April: Naar men verneemt, heeft weder een oude aanzienlijke firma, alhier han delende in effecten, ten gevolge van de politieke omstandigheden hare betalingen moeten staken. Het passief moet 2 millioen bedragen. Dinsdag is te Amsterdam een optuiger uit den mast van een schip doodgevallen. De aldaar gevestigde procureurs hebben bij de Tweede Kamer hunne bezwaren inge bracht tegen het wetsontwerp, waarbij hun bediening wordt opgeheven. Een adres van Rotterdamsche Katholieken aan de Tweede Kamer tegen het school wets ontwerp is naar 's-Hage verzonden, voorzien van 1881 handteekeningeu. Naar de N. R. Ct. verneemt, zyn de bestaren der practische ambachtscholen in ons land met elkander in overleg getreden, om op de tentoonstelling te Parys in 1878 ook ge noemde inrichtingen waardiglijk te doen ver tegenwoordigen. Te Peize is een nog zeer jeugdig kind, dat alleen te hnis was, in het vuur gevallen. Het arme kind is letterlijk verkoold. Een zesjarig meisje te Oosterwolde heeft een manchet-knoop in den mond gestoken en in de luchtpijp gekregentengevolge waarvan het onmiddellijk den geest gaf. t Een werkman te Zwolle heeft zich op zyn verjaardag zóo zwaar bedronkendat hy plotseling is gestorven. Uit Wageningen schryft men aan de Arnh. Ct., dat de berichten aangaande >eene nieuwe godsdienstige secte," welke zich daar zou gevormd hebben, onjuist zyn en van een visioen niets bekend is. Bedoelde boerenar beider heeft maar eene gewone godsdienstige by een komst gehouden, waarbij hij als voor ganger optrad. Zulke oefeningen" zyn op de Velnwe niets buitengewoons. Op een bruiloftsparty te Arnhem werd aan een der gasten door zyne s vrienden" uit aardigheid een kruitsigaar gegeven. De aar digheid gelukte volkomende man had er geen erg in en schrikte hevig, toen de ontploffing plaats had. Maar de ontploffing had ook ten gevolge, dat hy ernstige brandwonden in het gelaat kreeg. Men zegt zelfs, dat zyn oog er door geleden heeft. Er zyn zeer geestige menschen, zegt de Arnh. Ct. Maar zou, om hen niet in verzoeking te brengen, het ver knopen van kruitsigaren niet strafbaar kannen gesteld worden? Een marinier te Hellevoetsluis heeft zich moedwillig door de hand geschoten, waarschyn- lyk om door die verwonding ongeschikt te worden voor den militairen dienst. De n Bank-und Hand.-Zeitung" beweert in een telegram, dat de Russische regeering met Neder landsche bankiers een leening heeft aagegaan tot den koers van 92 pCt. Het zou een 6 pCts. fonds zijn en het bedrag der gesloten leening 3C0 millioen gulden. In het graafschap Durham zyn nieuwe steen- kolenlagen ontdekt. Engelands voorraad is dus nog niet uitgeput, zooals men eenige jaren geleden beweerde. Uit Philadelphia wordt bericht, dat in de vo rige week aan de kust ten zuiden van Chesapeake vreeselijke stormen gewoed hebben. Meer dan 20 sche pen leden schipbreuk en 100 menschen verloren het leveu. Een Fransch meteoroloog beeft bevonden, dat de afgeioopen winter de zachtste is geweest van alle winters sedert 1719. De grootste koude viel in Maart en die maand is in 1877 kouder geweest dan seder 1825 het geval was. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is een voorstel-De Jong c s., tot het houden van eene enquête om trent de besmettelijke longziekte onder het rundvee, na eenige discussie, waarbij de Minister van Bin- nenlandsche Zaken verklaarde zich geen party te stellen, aangenomen met 57 tegen 6 stemmen. De termijn, waarop dat onderzoek behoort afteloopen, is gesteld op 1 Mei 1878. De benoeming eener enquête-com missie van 5 leden zal plaats hebben op Dinsdag aanstaande. In antwoord op een vraag van den heer Ideerda verklaarde de Minister Heemskerk, dat Duitsch- land wel invoer van rundvee weder wenscht vrjj te laten, indien wij de longziekte kunnen meester wor den. De discussie is aangevangen over het wets ontwerp tot regeling van het bouwen op en langs dijken. Na uitvoerige algemeene discussie is een amende ment der commissie van rapporteurs, stekkende om uitsluitend het keizerlijk decreet van 2 November 1810 intetrekken, zonder aanvulling van nieuwe be palingen, aangenomen met 44 tegen 19 stemmen. De Minister was zeer sterk daartegen en verklaarde vooraf de verantwoordelijkheid van de bloote afschaf fing niet op zich te nemen. De Minister vroeg, na aanneming daarvan, schorsing van het debat bij ont breking eener machtiging des Konings tot intrekking der wet. Morgen is de militaire pensioenwet aan de orde. (Reeds gisteren in de stad Goes pes bulletin bekend gemaakt.) Uit het verschenen verslag op de zegelwet blykt, dat de hoofdstrekking der voordracht by de meerderheid instemming heeft gevonden. De meerderheid der leden wenschte van wissels en assignation geen proportioneel recht, maar eeD laag vast recht geheven te zien. De heer Fan der Loeff heeft zich in een nota krachtig verzet tegen de bepaling, dat op on gezegelde quitanties geen recht zal kunnen worden gedaan. Z. i. verdient het boete-stelsel in den geest van de Dnitscbe wet verre de voorkeur. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zit ting is behandeld het ontwerp tot wijziging der wet van '51, regelende de militaire pensioenen by de landmacht, waarvan de strekking is die pensioenen voor alle rangen, officieren en minderen, zoomede voor hunne weduwen, te verhoogen. Daarop is even wel aangenomen een, door den Minister aan de be slissing der Kamer overgelaten, amendement der com missie van rapporteurs om, met eenige vermindering van pensioen voor den rang van kolonel, dat voor kapiteins eenigszins te verhoogen, zoodat tegenwoor dig bet bedrag van alle pensioenen (behalve van lui tenant-generaal) met 300 en voor kapitein met 400 wordt vermeerderd. Evenzoo wordt bet pensioen voor weduwen en kindereu van alle militairen vermeer derd met circa de helft der tegenwoordige verhooging. Vervolgens zijn langdurige en ingewikkelde discus- siën gevoerd over een amendment der commissie van rapporteurs op art. 3, en eenige subamendementen. De slotsom was, dat met 35 tegen 24 stemmen aan genomen werd een amendement dier commissie, om te bepalen dat de verhooging wegens Indischen dienst eerst ingaat voor officieren enz., die na inwerking treding van de tegenwoordige wijzigingswet in Indi schen dienst gedetacheerd worden. De geheele wet is daarop aangenomen met 52 tegen 7 stemmen. Maandag is het ontwerp tot indeeling der Ypolders aan de orde. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer Salomo Te Gempt, Em. pred. te Hoede- kenskerhe, is te Vlieland beroepen. Beroepen te Baarland ds. Visser, te Asch (Gelder land.) De Hervormde Kerkerand van Voorst heeft het voornemen te kennen gegeven, het schoolgaan der kin deren van minvermogenden zooveel mogelijk verplich tend te stellen. De ouders, welke bezwaar mochten hebben om de weinige verdiensten hunner kinderen hierdoor te missen, zouden eenige vergoeding ontvangen. LANDBOUW VEETEELT. Volgens ontvangen bericht is de invoer van schapen en kalveren in Duitschland reeds weder toe gestaan die van runderen wordt eiken dag tegemoet gezien. (Fad.)

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5