1877. N°. 50. Zaterdag 28 April. 648te jaargang. I Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoort een bijvoegsel- BEWAKEN VAN VEE IN BEN POEL. DE STRIJD IN HET OOSTEN. n. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75. Afzonderlijke nommers 5 et„ met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 et. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 et. De BURGEMEESTER van GOES maakt aan belang hebbenden in en buiten deze Gemeente bekend, dat het bijzonder bewaken van vee op de weilanden in den zoogenaamden Poel aan de Agenten van Politie in deze gemeente voortaan is VERBODEN. De Burgemeester voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. In den tjjd, dat de wapenen niet gebruikt wer den, en de Servische opperbevelhebber Tsjernajeff dus niets te doen had kwam hij zooals met menschen, die met hun leegen tijd geen raad weten, vaak geschiedt op het denkbeeld, eene dwaasheid uit te halen. Hij wilde zijn vorst Milan tot koning promóveeren, begon reeds met hem als zoodanig uit te roepen, maar moest tot de onaangename ervaring komen, dat hij een gek figuur sloeg. Hij wist dan ook niets beters te doen, dan zich stil terug te trekken. Overigens ken merkte de tijd der wapenschorsing zich door het «ieWnvoeren van hervormingen door Turkije, en het zich bezig houden der mogendheden met bet vormen van plannen, om Turkije op een anderen weg te brengen. Beide gewichtige en hoogst noodige zaken waren even ver, d. w. z. niets verder, gevorderd, toen de wapenschorsing den 2den October eindigde. De Turken vingen den strijd tegen Servië en Monte negro weer aan, en trokken tegen Deligrad op. En weer was het Rusland, dat besloot zijn macht te doen gelden; maar tevens was het Turkije, dat ook nu zieh inschikkelijk toonde. Op aandrang van den Russischen consul te Belgrado dreigde Rus land met zijn tusschenkomst, als er nog niet een wapenstilstand werd toegestaan, die, na inwilliging van Turkije, op twee maanden werd bepaald. En in dien tijd kwamen de mogendheden op de ge dachte om eene conferentie te houden. Lord Salisburyde Engelsche diplomaat, bezocht op zijn reis naar Konstantinopel alle voorname hoven, waar hij op de meest diplomatieke wijze werd ontvangen. Het oude jaar spoedde ten einde, en in het Oosten woei een vreedzame wind. De vertegenwoordigers der mogendheden, in Konstantinopel vergaderd, zou den den toestand in orde brengen zoo meende menigeen, al gelooven wij, dat zij, die in zulk een uitslag het minst vertrouwen stelden, de vertegen woordigers zeiven waren. Genoegvrede zou er wezen en met blijde hoop ging men het nieuwe jaar in. Er waren dan ook zulke schoone plannen gevormd, zoo schitterend om te lezen en te hooren. Turkije moest dat doen Turkije moest daarvoor wakenmaar Turkije verkoos niets te doen dan hetgeen het uit eigen vrijen wil zou verrichten. En Midhat Packa, de grootvizier, handhaafde met kracht de vrijheid van handelen voor zijn landen liet het werk der mogendheden in duigen vallen. En om te toonen, dat het geen gekheid was met zijn plannen, gaf hij aan zijn land een G-rondwetGeen dreigen van de zijde der gevolmachtigden van de mogendheden mocht meer baten; telkens verklaar den zij te moeten vertrekkenwanneer Turkije bleef weigeren de eischen in te willigendie het werden gesteld, en die toch al langzamerhand verminderd waren. Maar de Porte bleef doof voor al die terechtwijzingen, en liet de gevolmachtigden der mogendheden vertrekken. De sultan zelf be dankte voor de eer van een bezoek, en de Engel sche gezant had langen tijd nog gelegenheid om op de stoomboot, waarmee hij vertrok, na te denken over het mislukken van zijn plan. De Groote Raad in Turkije verklaarde zich dan ook ten stelligste tegen het zich onderwerpen aan de eischen der mogendheden en Midhat-Pacba heeft in die ver gadering getoond, uitmuntend de kunst te verstaan van de heeren naar zijn hand te zetten. Maar hij zelf viel als slachtoffer van een intrige. Hij werd verbannen, en in zijn plaats trad Edhem-Pacha op. Servië, dat uitgeput was van al de slagen, die het waren toegebracht, beloofde onderwerping, en sloot vrede. Montenegro echter, dat in den strijd geluk kiger was geweest, wist den wapenstilstand tot 13 April te doen verlengen. De verhouding van Rus land en Turkije werd steeds meer en meer gespan nen nu de Czaar al zijne eischen zag afgewezen, zijn erfvijand, op wien hij reeds lang zulke begeerige blik ken had geslagen, en op wiens spoedigen dood hij reeds hoopte, zag herleven, - scheen het hem noodig te worden met kracht te bandelen. De houding van Turkije strookte echter geheel met zijne plan nen de jarenlang gekoesterde wensch om zijn eigen land in het Oosten uit te breiden, kon nu eens verwezenlijkt worden. Maar de eigen vrienden zaten in den weg; de mogendheden zouden zich bepaald daartegen verklaren, en Rusland besloot dus liever eerst nog een middel aan te wenden, waarvan het welslagen door Rusland zeker ook niet verwacht zal wezen. Het protocol kwam op het tooneel, een document, dat niets meer was dan een oud stuk in een nieuw gewaad. Vele eischen Turkije vroeger gesteld en door de Porte geweigerd, waren daarin op nieuw opgenomen, en de nota- Andrassy werd daarin nog eens opgerakeld. Ig- natieff, de Russische generaal, reisde met dit schoone stuk door gansch Europa. Zeer beleefd werd hij overal ontvangen; in Parijs werd hij ge fêteerd als een vorst, in Engeland was men ook zeer verheugd hem te zien, maar niet zeer geneigd het door hem aangeboden document te teekenen. De ontwapenings-quaestie was het groote struikel blok; Rusland vond het nu jammer, om, najaren- lang tot de tanden te zijn gewapend, zoo plotse ling dat spel te staken en zijne plan nen. Ozijne plannen. Eindelijk, op Goeden Vrijdag nog wel, teekende Engeland toch, maar onder eene zekere reserve, en verheugd ging men naar de Halve Maanom weer te hooren, dat Turkije er niets mee te maken wilde hebben. „Zelf zou zij haar eigen zaken in orde brengen", zoo luidde het. En zij had dit gedaan met Servië, waarmee zij vrede sloot; zij was daarmee bezig met Montenegro, dat, niet overwonnen, zijne rech ten deed gelden. En toen werd er aan Europa verkondigd «De diplomatieke campagne is definitief gesloten." Keizer Alexander, omhangen met den mantel der heiligen, optredende als een beschermer der Christenen, zou hun recht laten wedervaren, en voor hen alleen zou hij duizenden, tienduizenden zijner onder danen doen vallen op het veld van eer! Wat zullen de Kozakken juichen, wat zullen zij door drongen zijn van den ernst hunner taak, nu zij de Turken moeten beschaven met kracht en geweld Owij weten het, krachtige slagen, hevige schok ken zijn er noodig, om hervormingen tot stand te brengen; uit de groote Fransche revolutie ont stond veel goeds; ook de Fransch—Duitsche oorlog is voor Frankrijk zelf een zegen geweest, omdat het daardoor heeft geleerd, zich te bedwingen, zich niet zoo licht meer het slachtoffer te doen worden van een avonturier, omdat hij de vurigste repu blikeinen kalmer stemde, en menig Franschman geleerd heeft, zijne eischen ter wille van zijn land te matigen. Uit het stof, waarin het door Duitsch- land werd vertreden, heeft het zich zeiven met nieu wen kracht en luister opgeheven. En zoo ook zal uit dezen oorlog iets goeds kunnen ontstaan. Dat er in het Oosten veel verbeterd moet worden, zal ieder toestemmen, en dit zal alleen kunnen ge schieden langs dien weg. Maar hoevele vragen doen zich bij ons voor! Wat zal uit dien krijg kunnen ontstaan? Welken omvang zal hij nemen En nog zoovele andere vragen, waarop de toekomst alleen kan antwoorden. Turkije heeft in zijn eigen land zoovele vonken, die smeulen, maar ook Rusland heeft in den Kau- kasus en in Polen lastige en moeielijke punten Daarbij schijnt de geestdrift voor den oorlog in dat land niet groot te wezen, niettegenstaande al de opgeschroefde woorden, waarin de Keizer ver kondigt overtuigd te zijn van de rechtvaardigheid zijner zaak en op de goddelijke genade en hulp te vertrouwen!! Rusland's taak is verre van gemakkelijk. Groote moeielijkheden zijn er te overwinnen, vooral vol gens het schrijven eener Weener militaire auto riteit, waaruit tevens blijkt, dat de czaar slechts den gauschen winter de zaak op bet sleeptouw hield, niet omdat hij uit Christelijke liefde aarzelde de wapenen te grijpen, maar om de eenvoudige reden, dat hij in dat seizoen toch niets kon uit richten. Nauwelijks was dit eenigszins gunstiger, of hij aarzelde niet meer, hij was gereed om ten strijde te gaan. Maar uit dat stuk blijkt tevens, dat aan den overtocht van den Donau voor de Rus sische armee groote, bijna onoverkomelijke bezwa ren zijn verbonden. En gelukt dit nog, dan staan zij in een land, waar alles zal vernield wezen; de Turken trekken zich dan achter het Balkan-gebergte terug, en daarover te trekken zou niet alleen moeielijk wezen, maar Rusland, als het dit deed, in nog grootere moeielijkheden met de overige mogend- heden wikkelen. Engeland zal nooit dulden, dat de Russen in hun overmoed naar Konstantinopel trekken, en dan zou deze krijg een nog noodlot- tiger tijdperk intreden. En wat zal Oostenrijk doen? Maar waarom ons gewaagd aan gissingen, die door de telegraaf ieder oogenblik kunnen weêr- sproken worden. Wij hebben slechts een overzicht willen geven van hetgeen deze ernstige gebeurtenis is voorafgegaan, en meenen onzen lezers daarmee geen ondienst bewezen te hebben. Laat ons voorzichtig zijn in het gelooven van ofiSciëele oorlogs-bulletins en oorlogs-manifesten. Het liegen is een kunst zegt men wel eens, maar die door keizers en generaals uitstekend wordt verstaan. Ergeren wij ons niet aan spotterij, waar men onder aanroeping van Gods genade zal ver kondigen dat er eene overwinning is behaald waar wij zullen lezen, dat de Heer de wapenen zegende waardoor zoovelen sneuvelden. Dit zijn eenige zaken, waaraan men in deze dagen wel eens herinnerd mag worden! Het kan meewerken om ons tot kalmte te stemmenwaar men door dat alles zoo licht zich zou laten verleiden tot drift, of uit zijn humeur zou geraken. Maar diep meelij beziele ons voor de slachtoffers, die zullen vallen! Mijnheer Aangezien er zooveel middelen geannonceerd worden om het Haar terug te doen komen, en de Boos te doen verdwijnenwat niet anders is dan bedrog en kwakzalverij om de menschen het geld uit den zak te kloppen, - heb ik ondergeteekende de eer het publiek te berichten, dat men bij mij niet betaalt om mij te raadplegen, en, wanneer ik iemand de ver zekering geef dat zijn Haar terugkomen zal, er dan ook voor insta. Daartoe ben ik alle werkdagen van 's morgens 10 tot 12 uren gratis te consulteeren. HOUBEABROIJCK, Nauwe Marktsteeg, no. 5, tusschen de Hoogstraat en de Groote Markt, Botterdam. Zie verder mijn Advertentie. NB. Op vragen per brief kan ik geen antwoord geven, daar ik dan niet over de ziekte kan oordeelen. ADVERTENT1ÈN. Tot onze diepe droefheid overleed heden, na een geduldig doch smartelijk lijden mijne geliefde dochter PIETERNELLAin den nog jeugdigen leeftijd van 14 jaar en circa 6 maanden. Kloetinge, Uit naam mijner kinderen 23 April 1877. C. Van DALEN. Algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. Den 24 April 1877 is te Schiedam in den ouderdom van bijna 81 jaren, tot droefheid zijner betrekkingen, overleden de Weleerwaarde Zeergeleerde heer J. OVERMAN, rustend Pre dikant bij de Hervormde Gemeente aldaar. Eénige en algemeene kennisgeving. *B* Heden overleed in 79jarigen ouderdom MARTINA CHRISTINA BOOTSGEZEL, weduwe Hillebbandt. Dengenen, welke in de laatste jaren voor haar gezorgd hebben, .wordt daarvoor dankgezegd. Z D. VAN DER BILT LA MOTTHE. Goes, 25 April 1877.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1