1877. N°. 49. Donderdag 26 April. 649te jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE& Co., te Parijs, 31tó Piue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. Bij deze Courant behoopl een bijvoegsel. Nu op het Oosten van Europa aller oogen zijn gevestigdieder oogenblik nieuwe gebeurtenissen kunnen plaats grijpen, hebben wij maatregelen genomen om, zoodra eene gewichtige tijding over den oorlog in ons land bekend is, die ter kennis van de bewoners van Goes en omstreken te kunnen brengen. Wij meenden op grond van de groote be langstelling, die de Goesche Courant on dervindt, ons de groote kosten, daaraan verbondente moeten getroostenen zullen dagelijks, hetzij eens of meermalen, al naar gelang het noodig is, bulletins verspreiden. Die bulletins worden door ons geleverd 1°. Aan de abonnésin Goes kosteloos. 2°. w lezers, die in Goes de Cou rant direct van ons bureau ontvangen, tegen 1 cent per bulletin. Zij, die dit dus verlangen, gelieven daarvan aan ons kennis te geven, ten einde de bulletins te doen bezorgen. 3°. Aan de geabonneerden buiten Goes tegen vergoeding van porto, dat is 1 cent per bulletin. Mochten onder hen zijn, die zich de geringe kosten daarvoor niet willen ge troosten dan gelieven zij daarvan ons kennis te geven, en de toezending wordt gestaakt. Tevens zullen die bulletins tegen be taling van 2 cent a contant aan ons bureau verkrijgbaar wezen. F. KLEEUWENS ZOON. DE STRIJD IN HET OOSTEN. ÖFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, ƒ1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. COURANT. Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. Namens de Administratie der Goesche Courant, OPENBARE VERGADERING VAN DEN g,IAD der GEfflEKXTIil OOK» op VRIJDAG den 27 APRIL 1877 des namiddags te 2 uren. Goes, den 25 April 1877. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Mededeelingen, ingekomen stukken. Afkoop van jachtrecht door den heer A. Kake- beeke Jz. Rekening der Leenbank over 1876. Rekening der gezondheids-commissie over 1876, Rekening der fondsen van de vernietigde gil den ove$ 1876. Remissiëh van aanslag in den Hoofdelijken Omslag over 1876. Idem in de belasting op de honden. Aanvrage van deD gemeente-ontvanger om resti tutie van te veel verantwoorde gelden. Rapport der commissie voor het doen vaD onderzoekingen, of er zelkasch in de gronden der gemeente aanwezig is. Aanwijzing stembureau voor de verkiezing van Prov. Staten op 8 Mei a. s. I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. i. Daden zjjn gepleegd en woorden zijn gesproken Voor wie zjjn uwe sympathieën, voor Rusland of woor Turkjje? O! wjj bemerken het reeds. Gjj slaat een blik op nw effectentrommelgij gaat jut,, welke papieren de meerderheid vormen of alleenheerschers zijn in dat heiligdom, en naar den uitslag van dat onderzoek bepaalt gij uwe wenschen voor het geluk der wapenen van deze of gene partij. Of gij gelijk hebt? Zeker, zeker, uw zelf behoud dwingt u, om de overwinning te verlan gen voor het land, waaraan gij het grootste deel uwer bezittingen liebt toevertrouwd Gelukkig echter, dat de uitslag van den strijd niet van ons wenschen afhangt! M$ar, van zelf behoud gesproken, Turkije strijdt voor het behoud van zijn bestaan. De Turken worden gedwongen de wapens te grijpen, om hun land te verdedigen dood waren zij verklaard, maar zij gaven teekenen van krachtig leven, en daarom moeten zij voor goed vernietigd worden! Wat zouden wij doen, wanneer men ons aanviel, en in ons land een vreemde potentaat ons de wetten kwam voorschrijven? Een algemeene kreet zou opgaan; ten strijde zouden wij worden ge roepen en gaan, om onze eigen onafhankelijkheid te verdedigen. Welnu, is Turkije dan zoo te ver- oordeelen? Doch wij achten u, met het oog op uwe effecten waarin misschien de Halve Maan zoo onvriendelijk reeds een gat sloeg, zoo groot dat gij voor haar, en niet ten onrechte, niet gunstig gestemd kunt wezen niet onpartijdig genoeg, om de feiten te beoordeelen. Er zijn anderen, die geen effecten bezitten, wat misschien in deze tijden nog benijdenswaard zou kunnen heeten! Bij hen kloppen wij aan, aan hen vragen wij: Waar zijn uwe sympathieën? »De Russen zijn Christenen, de Turken zijn Moha- medanenWanneer gij daarmee wilt zeggen, dat Christenen beter dan Mohamedanen zijn, als een gevolg van hun godsdienst, dan past u in de eerste plaats medelijden met hen, die van de christelijke godsdienstleer verstoken waren, en in de tweede plaats voegt u een zeer zacht oordeel over hen, die, juist omdat zij de door u zoo hoog geroemde zegeningen van den christelijken gods dienst niet kennen, misdreven in onwetendheid, en dus vergeving verdienen voor hunne daden.Maar zjj vervolgden de ChristenenDat is lang zoo erg niet, als het vervolgen van Christenen onderling. Slaat uwe blikken in het rond, ziet hoe in Spanje, in België godsdienststrijd onder de Christenen zich openbaart, hoe in Frankrijk de gemoederen worden opgehitst, hoe in ons eigen land de hooggeroemde christelijke leer zich openbaart in strijd en nog eens strijd, niet op leven en dood, omdat de wet dat verbiedt, maar in verbittering, in zedelijke vernie tiging van eikaars bestaanO! veroordeelt de Muzel mannen niet, omdat ruwheid hen nog veel verder van het pad deed afwijken; onder ons Christenen wordt toch, al kennen wij betere grondbeginselen, ook zoo menigmaal misdrevenWacht nog eenige jaren, en wie weet. O! Godin der liefde, die de grondslag van den christelijken godsdienst moest zijn, bedek uw aangezicht met de handen, want als het zoo voortgaat, dan zal er onder die Christenen zeiven misschien nog een strijd ontbranden, die, gevoed door fanatisme, gesteund door priester dwingelandij de wereld zal beroeren, de Christe nen in christelijken ijver elkaar zal doen vernielen Eén hoop blijft ons nu bijTerwijl in het Oosten een verschrikkelijk drama zal worden gespeeld, zal daar te aanschouwen worden gegeven, wat eenmaal ons aller lot zou kunnen worden, wanneer men voortgaat de hartstochten op godsdienstig gebied in beweging te brengen. Nu gij uwe vuurmonden hebt geopend, spreekt dan luide, zoo luide moge lijk. Laat van het Oosten uit een tooneel ons worden vertoond, waarbij en dat zal zeker ge loofsijver een droeve rol zal spelen, en Muzelman en Christen elkaar zullen bestrijden, vermoorden, totdat éen van beide partijen niet meer kan en krachteloos neerzinkt. Dat zal, naar wij hopen, de oogen van velen openen en ze den afgrond doen bemerken, die zich voor ons allen opent, en aan gansch Europa zal het Oosten een les geven, die nuttig kan zijn voor alle Christenen. Och, laat ons niet roemen op ons christelijk ge loof! Muzelmannen zijn ook menschen met mensche-, lijke deugden en zwakheden zooals elk ander, en met de mensehelijke macht om het goede te doen en het kwade te laten, mits zij daarin worden onderrichtOf nu Rusland als leermeester kan optreden, zal toch bij u ook wel aan eenigen twijfel onderhevig zjjn. Wij gelooven 't best, geene bij zondere sympathieën te koesteren; de grondslagen daarvoor zijn vaak valsch. Antipathie beziele ons voor het geheele feit, dat stroomen bloeds zal doen vloeien, de menschen tot dieren zal maken, handel «n nijverheid zal drukken, en ontzagljjk veel geld zal kosten. Slaan wij liever een blik op de naaste gebeurtenissen, die dit groote en droeve feit voor afgingen. Het was Juli 1875, dat Servië en Montenegro al eenigszins in opstand kwamen tegen Turkije. Moeielijk valt het de geheimen der diplomatie te ontsluieren, maar bekend is 't genoeg, dat het op staan van die va zalstaten niet geheel en al zonder ruggespraak en ondersteuning van andere grootere mogendheden geschiedde. Er was reden van klagen voor die vazallen van den sultan. Recht en billijk heid werden vaak met voeten getreden, en aan hunne grieven werd geen gehoor verleend. Zij eischten daarom hunne onafhankelijkheid, die Tur kije niet verleenen wilde. Schoone beloften werden gedaan, nadat de keizers van Rusland, Oostenrijk en Duitschland hun invloed hadden doen gelden, en zelfs hunne tusschenkomst hadden aangeboden, die Turkije echter van de hand wees. Hervor mingen op allerlei gebied zouden worden ingevoerd. Belastingen, rechtswezen en bestuur zouden worden verbeterd. Ieder begreep, dat bij de Turken tusschen heioven en doen een breede klove ligt, en de diplomatie hield een oog in 't zeil, om op de houding van Turkije te letten. In Januari 1876 werd aan de Porte de nota -Andrassy overhandigd; zij was niet zeer gevoelig en uiterst onverschillig daarover. De sympathie, door de mogendheden aan Servië en Montenegro bewezen, gaf aan de bewoners dier staten moed om aan hnnne eischen door daden meer kracht en klem bjj te zetten. In Servië vooral was men zeker, dat Rusland zou helpen, zij 't niet openlijk, dan toch zeker in 't geheim. Daarbij kwamen gebeurtenissen in Turkije zelf. Niettegenstaande de mogendheden in Mei nogmaals aandrongen op uitvoering der beloofde hervormin gen en waarborgen daarvoor eischten, hield de Turksche regeering zich, alsof zij daarvan niets wist, en openbaarde zich het Muzelmansche fana tisme op krachtige en treurige wijze. De Duit- sche en Fransche consuls werden te Salonika vermoord. In Konstantinopel werd kort daarop de sultan onttroond, en vond hij op de bekende wijze zijn dood; zijn neef Murad F trad op, ook met de schoonste beloften! Kort daarop wer den twee ministers vermoord, naar men beweert door aanhangers van den onttroonden sultan. Van dien toestand maakten Servië en Montenegro ge bruik om openlijk den oorlog te verklaren, en geen wonder dat de Turksche Regeering, alle krachten noodig hebbende om dien opstand te dempen, niet meer dacht om de beloofde hervormingen. Maar de wijze, waarop zij të werk ging, was gruwelijk. Wie denkt niet met schrik aan de moordtooneeien in Bulgarije! Servië was ongelukkig in den strijd, niettegenstaande Rusland het steunde. De Serviërs werden herhaaldelijk geslagen, en zij stonden op het punt van geheel vernield te wordenHet sprak echter van zelf, dat Rusland zijne beschermeling niet aan haar lot kon overlatenin overleg met de andere mogendheden, wier afgevaardigden steeds zich verdiepten in beschouwingen over de beste wijze om die Oostersche quaestie op te lossen, deed het 't voorstel een wapenstilstand te sluiten. In Turkije had Murad middelerwijl plaats gemaakt voor Abdul Hamid II; de eerste was niet sterk van hoofd, wat een familiekwaal scheen te wezen maar gelukkig voor hem vond men het niet noodig hem voor goed onschadelijk te maken. Zijne raads lieden raadden den nieuwen sultan aan den eisch der mogendhedenom een wapenstilstand van 6 maanden toe te staan, in te willigen, en deze kwam daarop tot stand! Wegens staking van den dienst der Russische pakketbooten tusschen Odessa en Konstantinopel is de gelegenheid tot verzending van brieven en verdere stukken voor Konstantinopel over Odessa opgeheven. Voor de verzending der brieven en verdere stukken voor Konstantinopel, door tusschenkomst van de DuitscRa. administratie, kan alzoo alléén gebruik worden gemaakt van den weg over Lemberg, Bucharest en Varna of van den weg over Budapest, Basiasch en Verna. (St. Ct.) Van het le regiment infanterie zullen, volgens aanschrijving van den Min. van Oorlog, de milliciens, bestemd om na 12 maanden naar hun haardsteden terug te keeren, voor zoo verre zij daartoe in de termen vallen, den 6 Mei a. s. met groot verlof vertrekken. De St. Ct. no. 98 bevat een Kon. besluit, be helzende nadere bepalingen ten aanzien van bet ver gelijkend examen voor surnumerair der dir. belastingen en van het kadaster. Zulk een examen wordt gehondeu in Februari 1S78. Aanmelding vóór 15 Januari 1878.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1