RECHTZAKEN. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. BUITENLAND. fabrieken, 707 s too la booten en 619 locotnobileu. In Zeeland bedroegen die cijfers 200 stoomketels en 184 stoomwerktuigen in 102 fabrieken, 30 stoombooten eu 38 locomobilen. Hieronder zijn niet begrepen de stoom ketels der locomotieven, bij de spoorwegen in gebruik. De nieuwe manier van adverteeren door middel van lichtbeelden is Donderdagavond te Amsterdam in toepassing gebracht voor een magazijn van heeren- kleeding-stukken. Een tooverlantaarn, onderaan van een lens voorzien, was aan het balkon bevestigd en pro jecteerde den naam Oostmeijer in flinke lichtletters in een halven cirkel op het trottoir. Deze nieuwigheid trok den geheelen avond een aantal nieuwsgierigen. Een 70tal pelgrims uit Canada, vergezeld van 50 Ieren, hebben zich te New-York ingescheept, om den Paus bij zijn jubilé te begroeten. Zij brengen hem een geschenk van 40.000 dollars. Te Weenen is een nieuw stelsel in toepassing gebracht om alle openbare uurwerken te regelenhet berust op het gebruik van saamgeperste lucht door middel van buizen, die aan de gasleidingen zijn ver bonden. Een zeer eenvoudig toestel aan de openbare uurwerken stelt den directeur vau het centraalbureel, dat met het observatorium is verbonden, in staat alle wijzers gelijk te richten. Door Struthers and Som te Philadelphia wordt in den laatsten tijd fijuverdeeld ruw ijzer gebruikt, in plaats van zand, bij het zagen van steen. Het zagen geschiedt op de gewone wijze, doch veel sneller dan met zand. Graniet vordert per uur 7 a 10 c.M., en by kleine stukken, waar een grootere druk by kan aangewend worden, gaat het driemaal sneller. Het verlies aan ijzer bedraagt ongeveer 15 K. G. per M». gezaagden steen. In La Semaint de» Comtructeurs deelt Lautzzar een middel mede, om houtwerk of meubelen, door den worm aangetast, hiervan te bevrijden. Het bestaat uit gelyke deelen carbolzuur en terpentijn, welk vocht met een dan, langharig penseel in de openingen wordt gebracht. Het insect komt te voorschijn en sterft. In plaats van terpentijn kan ook een etherische olie, b. v. lavendelolie, gebruikt worden. In China maakt men tegenwoordig valsche paarlen met behulp van de oesters zeiven. Tusschen de schalen van een levenden oester wordt een stukje hout of klei gestoken. Dit irriteert het dier, en zijn parelvocht scheidt zich af. Op die wijze kan men ook kleine busten maken: houten miniatuurkoppen van Boeddha, in oesterschalen gelegd, zijn na verloop van «enigen tijd in parelen van die gedaante veranderd. TWEEDE KAMER. PER TELEGRAAF. In de heden gehouden zit ting is ingekomen 't bekende ontwerp tot droogmaking van het zuiderdeel der Zuiderzee en tot aanleg van een waterweg van Amsterdam naar de Waal door de Geldersche vallei. Tot rapporteurs van het ontwerp tot wijziging der kieswet zijn gekozen de heeren: Kerk wijk, De Roo, Kappetjne, Tak en De Jong. De heeren Fan Heuielom en De Beaufort zijn beëedigd en toegela ten. Op eene interpellatie van den heer Mees omtrent den toestand van den Rotterdamschen waterweg, heeft de Minister van Bionenlandscbe Zaken verklaard, dat een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk 5 der staats begroting, in verband tot dien waterweg reeds zijn departement verlaten heeft. De heer Afeesdankte den Mi nister voor die mededeeling. Woensdag is het ka- dasterontwerp aan de orde en daarna de enquête over de longziekte enz. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Tot hulponderwyzeres aan de bijzondere school alhier is benoemd mej. H. P. Wettel. Hoedkkenskeeke. Eenigen tijd geleden werd door onzen burgemeester, ondersteund door twee leden van den gemeenteraad, eene poging aangewend tot ver hooging van het karige traktement van onzen hoofd- onderwijzer fP. Beaeker, maar deze poging leed schipbreuk bij de meerderheid in den Raad, evenals een voorstel van den schoolopziener, om op het ge nomen besluit terug te komen tegen de viering van het 25jarig jubileum van den heer Btneker als hoofd onderwijzer, op 21 dezer, 't Liet zich dus aanzien, dat die dag weinig aanleiding tot eeuige feestelijk heid geven zou. Maar de inwoners der gemeente bleken het in dezen met hunne vertegenwoordiging niet eens te zyn. Reeds Vrijdagnamiddag zag men de kinderen in de tuinen en op straat bezig met het aanbrengen van takken en bloemen, die door eenige oudere leerlingen en een vriend van onzen Benektr werden geordend en met vlaggendoek saam- geweven tot versiering in- en uitweudig »van het soboolgebouw. In den daarop volgenden nacht voegde de jongelingschap daaraan Dog eene sierlijke eerepoort toe en op den morgen van den gedenkdag wapperden allerwege de vlaggen ten teeken, dat die dag niet onopgemerkt zou voorbijgaan. Van alle kanten ontving de jubilaris de ondub- belzinnigste bewijzen van toegenegenheid en hoog achting. De schoolopziener liet hem weten ver hinderd te zijn in het voornemen, hem in persoon te komen gelnkwenschen. De burgemeester met den seeretaris en vijf ledeu van deD gemeenteraad boden hem, onder hartelijke toespraak, eene fraaie pendule aan, als bewijs hunner persoonlijke gezindheid. Kerk voogden en notabelen vereerden hem, als koster, voor zanger en ontvanger, welke betrekkingen hij eveneens 25 jaren geleden aanvaardde, eene prachtige hanglamp, benevens een geschenk in geld. De kerkeraad noodigde hem uit nu en dan, na zijn trouwen arbeid, uit te rusten op een gemakke- lyken leuningstoel, tot dat doel voor hem neergesteld. De schoolkinderen overhandigden hem een zilveren inktstel en de predikant schonk hem, namens de bur- gery, niet alleen van Hoedekenskerke maar ook van Kwadendamme zes stoelen, in de hoop, gelyk daarby gezegd werd, dat de jubilaris daarop steeds eeD ge lukkig huisgezin rondom zijnen disch vereenigd zou zien. Het onderwijzersgezelschap 's-Gravenpolder was in een aantal leden en een eerelid vertegenwoordigd en de jongelingschap der gemeente zond eene com missie, wier voorzitter eene toespraak hield, die het bewys leverde, dat het onderwijs alhier goede vruchten draagt en die dan ook door alie aanwezigen luide werd toegejuicht. De blijken van belangstelling van particulieren waren te veel om op te sommen, 't Was inderdaad een feest, waaraan door allen met de meeste ingenomenheid werd deelgenomen en dat zeker door den jubilaris zeiven niet licht zal worden vergeten. Eerst in den laten avond werd de rij van toespraken door den voorzitter van het feest besloten met eene dankbetuiging aan den heer Beneker voor de genoten gastvrijheid en aan de aanwezigen voor het gemak, waarmede hij, bij zooveel vroolijkheid, de orde had kunnen handhaven. Met 1 Sept. a. s. zal de nieuwe universiteit, te Amsterdam, in alle opzichten beter uitgerust dan de rijks-hoogescholen, hare werkzaamheid aanvangen. Door de levensverzekering-maatschappij van het N. O. G. is volgena hel jaarverslag in 1876 aan premiën ontvangen 10,611,69 en voor 1877 12,975,67. Met 1 Jan. 1877 bedroeg het maatschappelijk kapi taal, in de onderw.-spaarbank geplaatst, 267,216,84. Bet kapitaal van het hulpfonds, waardoor de lijfrenten tot 100 pCt. gesuppleerd konden worden, mede in de Spaarbank geplaatst, bedroeg ƒ36,554,814- Op 1 Jan. '77 waren er 674 verzekeringen gesloten tot een bedrag van ƒ863,432. Het batig slot der administratie was ƒ18,466,191. Vrijdag had te Dtrecht de algemeene vergadering der Vereeniging voor Christelijk-Nationaal Schoolonder wijs plaats. Baron Fan Wassenaer verdedigde krachtig de anti-revolutionaire nota; de uitvoering van het schoolwet-ontwerp achtte hij den doodslag voor het christelijk onderwijs. Hij besloot met eene opwekking tot betooning van veerkracht bij de verkiezingen. Ook de heer Saoomin Lokman voerde het woord. Het nieuwe art. 16 verergert, volgens hem, den toestand voor de partij; art. 42 geeft feitelijk geen voordeel; verduidelijking van art. 12 is wenschelijk. De art. 25 en 27, over benoeming van onderwijzers en over de schoolboeken, heeft hij bestreden als schrapping der geschiedenis op het onderwijsprogram. Onder toejui ching werd de onuitvoerbaarverklaring van art. 1 ge- eischt. Niemand verdedigde het ontwerp. Ter zitting van de Arrondissements-rechtbank alhier van heden Maandag 23 Aprilzyn de navolgende vonnissen uitgesproken tegen: lo. J. v. d. B., 18 jaar, arbeider te Wolfaartsdijk, schuldig verklaard aan bedriegelijke oplichting, 2 malen gepleegd, en veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c.e. 2o. C. C. S., vrouw van J. B., 57 jaar, destyds koop vrouw, thans zonder beroep te Hulst, vi ijgesproken van enkele bankbreuk; de kosten te dragen door den Staat. 3o. J. M. G 43 jaar, R. C. priester en pastoor te Zuiddorpe, geheel overeenkomstig het requisitoir vau het O. M. vrijgesproken van het hem ten laste gelegde, waarvan wij in ons nommer van Dinsdag 17 April melding maakten; de kosten te dragen door den Staat. LANDBOUW VEETEELT. De grootste stier van ons land, om zijne goede hoedanigheden in 't Ned. Rundvee-stamboek als pre mier erkend en „Cesar" genaamd, is voor 1000 aan een slager te Harlingen verkocht, om in de voor naamste steden des Rijks te worden tentoongesteld. In de Vrijdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging „Het Nederlandsch Rundvee-stamboek" is medegedeeld, dat het ledental tot 137 gestegen is en dat de kas een batig saldo van ƒ391,62 bezat. Z. M. de Koning heeft het bescherm heerschap aanvaard. Na eenige bespreking is bepaald, dat de inschrijvingsgelden voor vee van 10 tot 5 verminderd worden en afstammelingen van reeds inge schreven vee tegen 2,50 worden ingeschreven, buiten gewone inspectiekosten afzonderlijk te vergoeden. Bij de omschryving zullen de opgaven betrekkelijk den melkspiegel slechts bij wijze van noot gevoegd worden. Op naam der Vereeniging, doch buiten bezwaar van de kas, zal op de wereldtentoonstelling te Parijs vee inge zonden worden. Als bestuurderen zijn herkozen de heeren IJ. F. Bultman sn B. A. baron Fan Ferschuer. De volgende vergadering zal weder te Amsterdam ge houden worden. Gelijk bekend ie hebben in Mei en Juni 1876 leeraren eu leerlingen van de landbouwschool te Grig- non, in Frankrijk, een landhuishoudknndig reisje gemaakt door België en de Nederlanden en bij die gelegenheid ook den Wilhelminapolder bezocht. Hun reisverhaal komt voor in het Journald'Agriculture van Barral, en is afzonderlijk uitgegeven bij Matton te Pa rijs. Het bevat zeer belangrijke wenken over de opbreng sten van den Wilhelminapolder; de bloemkweekerijen van Haarlemde vetweidery in Beemster en Gronin gen den landbouw in Haarlemmermeer en den nieu wen IJ polderhet geeft eene zeer uitgewerkte vergelijking van de staathuishoudkundige werking van het Gro ninger beklemrecht met die van de pachtstelsels in Vlaanderen, Hesbays en elders. Het eindoordeel is voor het beklemrecht niet gunstig. Dit stuk verdient, zegt het IV. v. d. Dag, de op merking van Nederlandsche staathuishoudkundigen en landbouwers. Vrijdag is te Middelburg aanbesteedbet ver anderen yan het sociëteitsgebouw in de Lange Noord straat te Middelburg, tot rijkskweekschool voor onder wijzers; minste inschrijving van de firma We. Fan üije en zonen aldaar, voor ƒ17,400. UIT ONZE KOLONIËN. De regeering beeft aan de Ned. Indische spoor wegmaatschappij concessie verleend voor den aan leg en de exploitatie van de spoorwegen van Djocjo- karta naar Magelang en Tjiiatjap, en yan Soera- karta naar Madioen, onder genot van een rentega- reDtie van den Staat van 5 pCt. 'sjaars, voorden tijd van veertig jareD. De Staat heeft tevens van de genoemde maatschappij gekocht den spoorweg van Batavia naar Buitenzorg voor 5 millioen gulden. Aan de" pas aangekomen Indische mail onl- leenen wij het volgende Een van den Gouverneur- Generaal ontvangen telegram gedagteekend Sin gapore 10 Maart, luidt als volgt: In welstand te Singapore aangekomen. Van Atcbin zijn de vol gende berichten ontvangen. Radja Rigas aan boord oorlogsschip geweest, om vlag te vragen. Tocht over land naar Pedir zonder het minste verzet vol bracht. Toestand Simpang Olim gunstig. Volgens andere correspondenties heeft de vijand een nieuwen aanval op Biloel-Zuid gedaan, die ons 2 dooden en 11 gewonden, waaronder twee officieren, heeft gekost. De Padangsche bladen spreken van een ziekte in de koffieboomea in de bovenlanden, het gevolg van insekten, die den stam der boomen doorboren. De Sumatra Ct. bericht echter, dat het kwaad met succes wordt bestreden. Door den directeur der burg. openb. werken in Ned.-Indie is overgeplaatst van Fort de Koek naar Sumanap, de opz. 2e kl. W. F. De Graaff. Gedetacheerd by het dep. van binn. best. de opz. 3e kl. J. P. Serrarent, met bepaling dat hij gedu rende zijne detacheëring by zyn korps zal worden gevoerd a la suite. OOSTERSCHE QUAESTIE. De geschiedschrijver Hume zeide eens: „Als ik twee vorsten elkander den oorlog zie verklaren, dan komt het mij voor ais bespeur ik twee kegelspelers, die hunne partij opstel len in een porseleinwinkel." Wie past die woorden niet toe op den tegenwoordigen stand der Ooster- sche quaestie? De Keizer vau Rusland en de Sul tan van Turkije zijn bezig met het opstellen hunner kegelpartijgelukkig echter is het teeken tot den aan vang van het spel nog niet gegeven, en zelfs is nog niet te wanhopen aan het behoud van den vrede. De wapenschouwing over de troepen, die gereed staan ten strijde te trekken, heeft nog niet plaats gehad; een oorlogsmanifest is nog niet uitgevaardigd; de twee vijanden in spe hebben nog niet, ieder voor zich, hun vertrouwen aan den dag gelegd, dat de God der heirscharen hunne wapenen zal zegenenaan de wereld is nog niet verkondigd, dat èn de zaak van Rusland èn de zaak van Turkije rechtvaardig en goed is. Misschien dat Alexander en Abdul-üamid zich de woorden van Hume herinneren en terugdein zen voor de verwoestingen, die zij kunnen aanrichten. Wij schrijven die laatste woorden neer met het oog op de gebeurtenissen der laatste dagen. De Kei zer van Rusland is wel naar Kischeueff vertrok ken, docb heeft in de eerste plaats zijn weg niet over Moskou genomen, waarin de journalistiek eene gelukkig geslaagde poging van de diplomatie ziet, om eene herhaling te voorkomen van wat in No vember 1876 voorviel, toen Alexander aldaar eene toespraak hield, geheel in den Russischen nationalen en godsdienstigen geest. In de tweede plaats meldt een telegram uit St. Petersburg, dat de reeds aan gekondigde circulaire van Gorhchakoff nog niet ver zouden is, daar het openbaar maken van de besluiten der Russische regeering is uitgesteld tot den 29 April, en de Keizer den 30n van KischenefF naar St. Petersburg terugkeert. Ook openbaart zich eene buitengewoon zeldzame vertraging in het nemen van definitieve be sluiten aan de zijde van Rusland, terwijl de Porte, volgens bericht uit Koustantinopel, geneigd is te trach ten de zaak zonder vuur of zwaard te schikken en zelfs met een agent van Lgnatieff in het geheim onderhandelt. In een onderhoud met deu Groot-vizier en den Minister van Buitenlandsche Zaken heeft de Engelsehe gezant te Konstautinopel de termen, waarin de circu laire van de Porte is opgesteld, berispt en te verstaan gegeven, dat het door de daden van de Porte, vooral door de gruwelen in Bulgarije, voor Engeland onmoge lijk was Turkye te steunen. De gezant beschouwde eene vreedzame oplossing der quaestie onmogelijk. Toch schijnt Rusland niet zeker van Engelands houding. De PolitCorr. verneemt ten minste uit St.-Petersburg, dat men daar ernstig de mogeljjkheid overweegt van een oorlog met Engeland. Uit de troepen der-noordelijke militaire districten wordt een noorderleger gevormd ten behoeve der kustverdediging. Torpedos worden gereed gemaakt voor de havens aan de Oostzee. Binnen kort zal de landweer misschien worden opgeroepen. RI/MANIË. Dit vorstendom neemt in de gebeur tenissen van den dag eene belangrijke plaats in. De Regeering is van oordeel, dat, wat ook tusschen Rus land en Turkye voorvalle, het grondgebied van Ru- manië onaantastbaar is en het vorstendom- zich dus onafhankelijk van de Porte kan toonen. In een artikel van een der voornaamste politieke mannen, voorko mende in de Romanul, wordt gezegd„Het is onze plicht tegen de schending van Rumanië's grondgebied, van welke zyde die ook moge komen, ten aanhoore van Europa te protesteeren. De legers, die, in strijd met dit protest, ingeval van hooge noodzakelijkheid zouden wenschen door RumaDië te trekken, moeten van ons de voorwaarden ontvangen, waarop zij kunnen passeeren; die legers echter, welke zonder zoodanige regeling onzeJgreDzen overschrijden, zullen als vyandige behandeld worden." De Porte moet, nadat baar door eenige mogendheden was te kennen gegeven, dat dc onzijdigheid van Rumanië niet bij verdrag gewaar* borgd is, verklaard hebben, dat, zoodra de Russen Moldavië zyn binnengerukt, de Porte harerzijds strategische punten aan den Donau bezetten zou. BELGIË. In de Kamer van vertegenwoordigers is de Regeering door den heer Frère-Orbun geïnter pelleerd over hetgeen zij doen zal met betrekking tot de petitie der bisschoppen ten gunste van den

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2