1877. N°. 48. Dinsdag 24 April. 64ete jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE& Co., te Parijs, 31tó Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. AANBESTEDING. Vertrek dee brievenmail naar Oosl-lndie. Mededingen van verschillenden aard. GOGSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maahdag-, Woensdag-, en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten does, J 1.75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. COURANT. Gewone advertentiön worden a 10 ct. per regel geplaatst. 'Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek king hebbende dankbetuigingen van 18 regels a 1, Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zijn voornemens op Zaterdag den 5 Mei 1877, des namiddags te 1 uur, in hunne vergaderkamer ten Raadhuize aan te besteden Eenige herstellingen aan het Rijspakwerk der schutkolk en aan de steenglooiing der haven- dammen van het Goesche Sas. Aanwijzing geschiedt Woensdag bevorens, des voor- middags te 10'/s uur. Het bestek ligt voor belanghebbenden ter inzage op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, den 21 April 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. "posterijen. Via TRIEST, 25 April, 9.40 's morgeus. Via BRINDISI, 27 April, 1.'s middags. Via MARSEILLE, 4 Mei, 1.'s middags. Via NAPELS, 6 Mei, 5.45 's avonds. Via NIEUWEDIEP, 27 Mei, 5.45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. MiLiN. Bij Kon. besluit is aan mr. J. C. F. baron d'Aul- nis De Bourouill, op verzoek, eervol ontslag verleend als procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch, en als fungeerend directeur van politie in de provinciën Noord-Brabant en Limburg, onder dank betuiging voor de vele diensten, door hem in verschil lende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen. Bij de wet van 28 Maart 1877, tot vervanging der koperen door bronzen pasmunt, in werking tredende 1 Juli, is o. a. bepaald: a. dat de thans bestaande Nederlandsche koperen pasmunt zal worden vervangen door,bronzen pasmuntstukken van 2'/a, 1 en '/2 cent, maar dat de bestaande Nederlandsche koperenjmunt wettig betaalmiddel blijft totdat zij, na genoegzamen aanmaak van nieuwe bronzen munt en na voorafgaande bekend making, buiten omloop zal worden gesteld; b. dat niemand verplicht is bronzen of koperen pasmunt aan te nemen tot een liooger bedrag dan van vijf' en twintig cent; c. dat net is verboden vreemde koperen, bronzen en nickelmunten in betaling te geven. Het Staatsblad no. 79 bevat de wet van den 9den April 1877, tot vaststelling van de klassen en samen stelling der arrondissements rechtbanken, van de jaar wedden der leden van en ambtenaren bij die rechtbanken, alsmede van de klassen der kantongerechten en van de jaarwedden der kantonrechters en der ambtenaren bij de kantongerechtenno. 80 de wet van den 9den April 1877, houdende bepalingen omtrent het personeel der ontbonden arrondissements-rechtbanken en kanton gerechten, de daarbij aangestelde procureurs en deur waarders, de overbrenging der daarbij aanhangige zaken, alsmede omtrent den ambtskring van notarissen. Te beginnen met 1 Mei e. k. zal aan het ijkkantoor te Amsterdam gelegenheid bestaan tot het ten ijk aanbieden van: io. nieuwe weegwerktuigen; 2o. weeg werktuigen, welke herstellingen hebben ondergaan, die onjuiste aanwijzingen tengevolge kunnen hebben, of schending van stempelmerken5veroorzaken (art. 156 der bovengenoemde wet)3o. weegwerktuigen, waarvan de ijk door belanghebbenden wordt verlangd (art. 15c der bovengenoemde wet), en alsdan voor dat doel geopend zijn de ijkkantoren Rotterdam, Arnhem, Utrecht, Gro ningen, Breda en Amsterdam. BINNENLAMDSCHE BERICHTEN. GOES, 28 April 1877. Als bewijs, dat onze beschouwiug over dr. Kuypers aftreden, met het oog op zijne geestverwanten, gegrond is, laten wij hier vol gen, wat het Weekblad voor Delft en het West- land, een anti-revolutionair blaadje, schrijft: »Tot ons leedwezen heeft Dr. A. Kuyper wegens redenen van gezondheid zijn ontslag genomen als lid der Kamer tegen l Juni. Bij al de verliezen, die de anti-revolutionaire partij in de paar laatste jaren heeft te betreuren, zoowel in de Kamer als daar buiten, is dit een nieuw verlies. Pas werden Groen, Mackay, Van Loon door den dood ons ontnomen, thans zien we den man heengaan, dien we als providen- tiëele opvolger van Groen hadden begroet. „uVest op prinsen geen beteouwen"" wordt ons ook thans weer luide toegeroepen." De Jubilé-zangers zijn uit Rotterdam naar Londen vertrokken met de aangenaamste her inneringen aan ons land, waar zij veel harte lijker zijn ontvangen dan in Engeland en in hun eigen land. Zij zonden reeds 24,000 als opbrengst hunner opvoeringen naar Ameri ka. Van de bijdragen, door hen aan het Asjl Steenbeek geschonken, hoorden wij niets nader. Wij schjjuen dus daaromtrent verkeerd te zijn ingelicht. Toen zij vertrokken, gaven zij hun dankbaarheid lucht door het zingen van Good lye, brothers", terwjjl als blijk van sympathie voor ons land aan de plek, waar Livingstone- Ilall werd gebouwd, de naam zal worden ge geven van Netherlands square (het plein der Nederlanden.) Hoe goed bet doel misschien ook wezen moge, waaraan de ontvangen gelden worden besteed, gel ooven wij toch, dat in ons land 24,000 ook wel nuttig te besteden zijn. En charité bien ordonnée commence par soi-même, Naar wij vernemen, heeft de Arrondisse- ments-rechtbank alhier heden hare laatste open bare zitting in strafzaken gehouden. Onder de werkzaamheden welke de Tweede Kamer zich voorstelt nog iu het te genwoordige zitt.ingtijdperk te behandelen, be hooren naar men verneemt, de militaire be- vorderings- en pensioenvoordrachten. Vad Men deelt aan het Vaderl. mededat in een enkele afdeeliug der Tweede Kamer het onderzoek van de kieswet Vrijdag reeds be gonnen is. Er wordt gemeld dat de heer Nier- strasz zich bij de periodieke aftreding in Juni niet weder als lid dar Tweede Ka au er zal ver kiesbaar stellen. Men verneemt nader, dat de uitbreiding van het successierecht in de rechte lijn, voor gesteld bij de concept-wet, thans aan den Raad van State ingezonden, nederkomt op eene be lasting met 3 pCt. in de rechte opgaande, en 1 pCt. in de rechte nederdalende lijn. Naar men verneemt, zegt de M. Ct., zal de regeling van den dienst der provinciale stoombooten op de Wester-Schelde, voor den zomer, nog niet in Mei kunnen worden inge voerd, omdat de herstelling, die eene der stoom booten nog moet ondergaan, niet vroeger dan in het laatst dier maand kan zijn afgeloopen. De afdeeling Westelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen van Volksonderwijs", heeft als candidaten voor de Prov. Staten geproclameerd de heeren Hammacher Sr. en Mazure, te Groede en den heer Brevette IJzendijke. De Z. Ct. verneemt, dat door vele kiezers tot candidaat wordt gesteld voor het lid maatschap der Prov. Staten, voor het district Zierikzee, de beer J. II. C. Bei:se, die zich be reid heeft verklaard de candidatuur te aan vaarden. In eene te Middelburg gehouden verga dering van inschrijvers voor de daar op te richten bad- en zweminrichting is besloten, de zaak krachtig door te zetten, zoodat men hoopt, dat bij eenige medewerking nog in het a. s. seizoen die inrichting tot stand zal komen. De mailboot Stad Breda is te Middelburg aangekomen om op de werf der Commercie- compagnie gerepareerd te worden, terwijl de Stad Vlissingen den maildienst zal hervatten. Jl. Donderdag is eene langdurige con ferentie met gedelegeerden der verschillende Nederlandsche spoorwegadministratiën gehouden ter vaststelling van den zomerdienst. Naar de M. Ct. verneemt bestaat het plan om, bij de a. s. zomer-dienstregeling, een locaaltrein meer des morgens van Goes naar Middelburg te laten loopen, en ook een extra sneltrein van Vlissingen naar Rotterdam in te leggen, waardoor men in veel korter tijd dan tot dusverre en op veel vroeger uur aldaar zal kunnen wezen. Ook is, volgens dat blad, Vrijdag (20 April) de spoorweg Delftsche poort Mallegat door den raad van toezicht op de spoorwegdiensten op genomen en is daarbij niets bevonden, dat aan leiding zou kunnen geven, dat de opening dier lijn niet op den ln Mei a. s. zou kunnen plaats hebben. De internationale tentoonstelling te Am sterdam was tot Vrijdag door 80,000 personen, betalenden en niet betalenden bezocht. Die van bloemen wordt op 2 Mei aanst. gesloten; die der voorwerpen van kunst en industrie toegepast op nijverheid, duurt tot 3 Juni. Op de beurs te Amsterdam werd Vrijdag medegedeeld, dat er valsch bankpapier in óm- loop is. Het papier is zeer glad, de teekening goed nagemaakt, maar het beeld in den bo venrand grof. Te Rotterdam zon zulk een valsch biljet van 100 aangehouden zijn. Vrijdagmorgen is nabij Sloterdijk een werkman door een goederentrein overreden. De ongelukkige is met verbrijzeld rechterbeen naar het gasthuis vervoerd en gaf daar weldra den geest. Donderdag is de woning van een land bouwer te Elspeet m-t den geheeleu inboedel, waaronder 6 stuks runderen en een vet varken, verbrand. Donderdag is op den spoorweg tusschen Gilse-Rijen en Breda een waggon door het springen van een wielband gederailleerd. De stremming was spoedig opgeheven. Op het voor cenigen tijd door de Kamer van K. en F. te Middelburg in handeu vau den Min. van Binn. Zaken gestelde adres betrekkelijk de exploitatie van de Zuiderlijn der Staatsspoor-vegen, met verzoek om inlichtingen, heeft de Minister thans voldaan, doch niet zonder protest aan te teekenen tegen de K. v. K., die z. i. het recht mist „klagend of be- sclmld.gend tegen de Regeering" bij de Staten-G.ene- raal op te treden. Aan de adressanten geeft de Min. verder weinig troost; uitvoerig gaat hij de onder deden van het adres na, maar laat aan het einde vau ieder detail een: „uori possumus" hooren. lo. Het opnemen der sporen langs de bassins te Vlissingen in het exploitatiegebied van de Staatsspoor wegen. De Minister deelt mede, dat de directeur- generaal der Exploitatie-maatschappij en de rijksop ziener, belast met het dagelijksnh toezicht over den spoorweg Roosendaal-Vlissingen, in zoover overeen stemmen, dat zij de tweeledige exploitatie van de beide onderdeelen van het geheel en de wijze, waarop die exploitatie geschiedt, niet aanmerken ais een der hoofdoorzaken, waarom het handelsverkeer te Vlissin gen niet toeneemt. Bovendien kan na de bij de. wet bekrachtigde overeenkomst van Mei 1876 de exploitatie der haveasporeu aan de Exploitatie-maatschappjj niet worden opgedragen. 2o. Gelijkstelling van Vlissingen en Middelburg met Amsterdam, Dordrecht en Rotterdam voor de internationale zeehaventarieven. De Minister ziet niet in hoe bij het groot verschil in afstanden de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen tot zoodanige gelijkstelling kan verplicht worden, te minder omdat zoodanige gelijkstelling of een uniformtarief voor het vervoer bij internationaal verkeer tusschen de onderscheiden zeehavens en de grenzen aan de iandzijde ook elders niet bestaat. 3o. Herstelling van de gebreken der bestaande dienstregeling. Naar de meening van den Minister laat de dienstregeling weinig te weuschen over en wordt aan de meest strenge eischen van het verkeer voldaan 4o. Onregelmatige treinenloop.l)e onregelmatige treinenloop wordt niet ontkend, maar al het mogelijke is reeds gedaan om er verbetering in te brengen. Blijkens opgaat van den hoofdingenieur voor het stoomwezen bedroeg op 31 December jl. het aantal stoomketels hier te lande 4691, geplaatst in 2398

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1