Mededeelingen vau verschillenden aard. RECHTZAKEN Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Algemeene vergaderingen van Ingelanden der verschillende polders in Zuid en Noord-Beveland. is zeer goed geslaagd. In de tweede helft dezer week zal vermoedelijk een proef met de schip- sluis genomen worden. Slaagt deze ook, dan is het droogdok gereed om weder schepen te ontvangen. Yzendijkc. Zondag 11. had alhier een wedstrijd op het biljart plaats. 52 liefhebbers namen aan den wedstrijd deel. Uit tal van ge meenten, zelfs uit België, waren deelnemers ko men opdagenwel een bewijs, dat in deze streek daartoe lief hebberij bestaat. Twee personen uit Oostburg behaalden den eersten prijs, nl. twee prachtige petroleumlampen &J 11. Per telegraaf meldt men ons uit Bergen-op-Zoom, dat de verpachting der oes- terbanken in het oosteljjk gedeelte van de Schelde ruim 154,000 gulden opbracht. Per telegraaf. Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, Dinsdag te Amsterdam gehouden, waren 678 biljetten ingekomen, waarvan 670 geldige. De meerderheid was dus 336. Ge kozen is de heer mr. C. Van Heukelom, libe raal, met 481 stemmen. De heer Jitta had er 165. Bij de verkiezing, te Tiel gehouden, waren 1473 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer mr. IV. H. De Beaufort, liberaal, met 759 stemmen. De heer Werdmuller had 486, de heer Van Goltstein 85 en de heer Dijck- meester 29 stemmen. De verkiezing van leden der Provinciale Staten moet voor dit jaar op den 8sten Mei geschieden. De eventueele herstemmingen zul len plaats hebben op 22 Mei d. a. v. Z. M. de Koning en de Prinsen hebben Maandag Amsterdam verlaten. Namens Z. M. werden den Burgemeester als naar gewoonte twee duizend gulden ter hand gesteld ten be hoeve der algemeene armen dier stad. Zondagnacht is te Amsterdam een mari nier, die de wacht had op het vlot bij het wachtschip Prins Maurits, waarschijnlijk door den hevigen wind in bet water geraakt en verdronken. In Artis aldaar zijn twee Zeeleeuwen aangekomen. Door de kiesvereeniging Burgerplicht" te Drachten is mr. B.T. Van Harinxma thoe Sloten voorloopig weder candidaat gesteld voor de Tweede Kamer voor het district Dokkum; terwjjl de kiesvereeniging Eendracht", te Veen- dam, het aftredend lid dr. W. J. B. Jonckbloet candidaat gesteld heeft. Te Appingedam is eene moeder, die hare eigen dochter goed verzorgde, veroordeeld tot 8 maanden gewone gevangenisstraf en boete van 8,wegens het mishandelen en ellendig verzorgen van hare twee stierfkinderen, het eene van 7 en het andere van 5 jaren. Zij en haar man veikeeren niet in behoeftige om standigheden. Te Nieuwe Pekela is Maandagnacht een sigarenfabriek geheel uitgebrand. Niets is gered kunnen worden. De fabriek was bij verschillende maatschappijen verzekerd voor p. m. ƒ40,000. De fourier, die gearresteerd werd als ver dacht de kazerne te Zwolle in brand te hebben gestoken, heeft bekend dit gedaan te hebben. Hg is naar Leeuwarden getransporteerd. Op den dag zijner arrestatie had hij uit den brand ge redde goederen aan een koopman te koop aan geboden. Omtrent den brand in het Asyl Steenbeek, te Zetten, wordt nader gemeld, dat in korten tgd het gansche gebouw met den inboedel door de vlammen vernield was. De verpleegden zijn allen gerecl. Gebouw en inboedel zjjn tegen brandschade verzekerd. De brand is vermoe delijk in een der schoorsteenen begonnen. De directrice van het gesticht was juist gevaarlijk ziek en moest doodelijk krank naar de direc teurswoning worden overgebracht. Er worden voor die instelling liefdegiften gevraagd. In Rotterdam en Dordrecht o. a. geven de Jubilé-zangers nog uitvoeringen, die door duizenden worden bijgewoond. Zijn wij goed ingelicht, dan hebben de Jubilé-zangers een groot deel der opbrengsten van de laatst door hen gehouden uitvoering voor het Asyl Steenbeek bestemd. Volgens mededeeling van prof. Buijs is de gemiddelde temperatuur van Maart beneden die van de onmiddellijk voorafgaande maanden Februari, Janu ari, December en November gebleven, iets wat sedert 1748 nog slechts driemalen meer heeft plaats ge vonden. De sectie voor meekrap en indigo van het congres voor Tuinbouw enz., te Amsterdam, heeft zich, na het ontvangen van verschillende belangrijke mede deelingen en na uitvoerige discussiën, met algemeene stemmen met de volgende conclusiën vereenigd a. dat uit de discussiën en uit de door de leden verkregen ondervinding gebleken is, dat de kunst matige alizarine ongetwijfeld is eene vaste kleur, en in haar karakter geheel verschillend van de analine* kleuren b. dat het zeker te verwachter, is, dat het gebruik van meekrap en garancine zullen ophouden, bij het tegenwoordig standpunt der wetenschap, en het raad zaam schijnt te zijn om de cultuur van meekrap intijds geheel te verlaten. In verband daarmede sprak de sectie als haar gevoelen uit, dat het voor den landbouwer van be lang is, dat de bodem in de allereerste plaats worde gebruikt tot 't kweekeD van planten, die niet op kunstmatige wijze kunnen verkregen worden, zooali voedingsmiddelen, vla», hennep enz. Binnenkort zal men te Amsterdam een nieuwe wijze van annonceeren in praktijk brengen, door photo- electrische lichtbeelden. Een adres wordt in reus achtige afmetingen op een daartoe gunstig terrein des avonds aldus tentoongesteld. Tegen een paar ingezetenen te Wageningen is proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van Holloway- of andere pillen. (N. R. Cf.) Te Heerlen zijn dezer dagen onderscheidene goed geconserveerde muntstukken gevonden met het rand- of opschrift A'erva en Ceasar Aug. Voorts ia nog opgedolven een urn, die geheel gaaf was, doch door onvoorzichtigheid gebroken is. Lord Bidon, die te Londen overleden ia, heeft zjjn geheele vermogen nagelaten aan het krankzin nigengesticht (Bedlam). „Ik vermaak mijn vermogen aan de gekken", zei hij in zijn testament, „omdat ik het aan de gekken verschuldigd ben." Lord Bidon was advocaat, en had zich rijk gepleit. Het programma der Internationale Tentoonstel ling te Parijs in 1878 bevat ook een groep „natio nale kleederdrachten van verschillende streken." Het plan bestaat eenige groepen in de meest schilder achtige kleederdraehten van Nederland voor te stel len ia den trant als die, waarmede Zweden op ver schillende expositiën zooveel bijval beeft geoogst. TWEEDE KAMER. Dinsdag heeft de Kamer hare werkzaamheden hervat. De heer A. Bugper heeft wegens redenen van gezondheid tegen 1 Juni ontslag als lid dei- Kamer genomen. Reeds bekende en nog eenige kleine wetsontwerpen zijn ingekomen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. De heer A. A. Van der Horst, te 's-Hage, heeft akte voor het Engelsch verkregen, terwijl in Fries land nog voor dezelfde taal zijn toegelaten mej. C. C. A. De Laat de Kanter en M. H. J. De Laat de Kanter, van Heerenveeu. PER TELEGRAAF. De 14 visschers uit Clinge zijn heden door bet Gerechtshof te 's-Hage elk tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank van koophandel te Brugge heeft een belangrijk vonnis geveld in een geding tusscben de liquidateurs der Nederlandsche Hypotheekbank en eenige aandeelhouders in die stichting van Lan grand. Door de liquidateurs was van de aandeel houders eene storting van 21 frs16 per aandeel geëischt, doch deze wierpen de exceptie van niet ontvankelijkheid op, gegrond op de onbevoegdheid der eischers. De rechtbank heeft bij breed gemoti veerd vonnis verklaard, dat de vennootschap „De Nederlandsche Hypotheekbank" op onregelmatige wijze ontbonden is, dat alle daden die daarvan 't gevolg waren nietig zijn en dat de vennootschap voortduurt. De liquidateurs hebben appèl aangeteekend. Heden had te Nisse de aanbesteding plaats van het leveren van 115 M3 onderhoudsgriut. Inge schreven werd door L. Wagenaar te Borssele voor 3,20 de M3, en J. Geens Jz. te Waarde voor ƒ2,60 de M3. Eén inschrijvingsbiljet werd ter zijde gelegd, omdat het niet duidelijk was. De levering is aan J Geens Jz. gegund. SUITENLAND. OOSTERSCIIE QÜAESTIE. Wij zullen, helaas! nu weer zoo langzamerhand moeten gewennen aan holle phrasen en schoonklinkende woorden. De France weet ons al zoo iets te vertellen. De Czaar van Rus land zou, een brief van den grootvorst Nikolaas in de hand houdende, gezegd hebben: „Mijr.eheeren Wat mijn zeer hemiude broeder Nikclaas zegt, is ge heel juistde zaak is geklonken, ik heb gehoor gegeven aan den wil van miju volk en aan mijn christen plicht; gij zult onder zijne edele aanvoering voor het Gricksche huis op den grond der Bulgaarsche mar telaars strijden, en ik zal hier blijven, Om den aller- hoogsten God te smeeken, dat hij de wapenen van het heilige Rusland zegene." Misschien, dat de Czaar eene andere opvatting van christenplicht heeft dan wij, maar wij meenden, dat het eerder de roeping van een goed christen is om niet te vechten, laat staan duizenden te doen omkomen. En wat het heilige Rusland aangaat, daarop valt nog al wat af te dingen. En toch zal volgens de laatste berichten dat heilige Rusland waarschijnlijk morgen ten strijde trekken, om den Czaar zijn christenplicht te doen vervullen, die zelf echter zoo verstandig zal wezen, om thuis te blijven en te bidden. Hierbij geldtbidden is zaliger en veel minder gevaarlijk dan werken. De Czaar zal heden (Woensdag) avond naar het leger te Kischeneff afreizen in gezelschap van generaal Ignatief. Aldaar blijft hij waarschijnlijk 10 dagen, en er zal eene definitieve beslissing omtrent het opruk ken der troepen worden genomen. Donderdag of Vrijdag kan het Russische manifets worden verwacht. De Russische zaakgelastigde te Konstantinopel heeft bevel ontvangen zich gereed te houden, om den 19 April die stad te verlaten. De troepenbewegingen nabij de Rumeensche grenzen nemen toe. ITALIË. In de centrale afdeeling van den Senaat is verslag uitgebracht over het door de Kamer goed gekeurde wetsontwerp aangaande ambtsmisbruiken door de geestelijkheid, in welk verslag geconcludeerd wordt de behandeling van het ontwerp uittestellen tot de discussie over het ontwerp van het alge meen strafwetboek. De Minister zal zich tegen die conclusie nadrukkelijk verzetten. De onderhandelingen van den Heiligen Stoel met Rusland over de aangelegenheden der katholieke kerk in Polen ^zullen vermoedelijk vertraagd worden, daar Rusland nieuwe voorstellen gedaan heefthet Vaticaan daareutegen had eene onmiddellijke beslissing gewenscht. Fius IX is over de houding van het kabinet van St. Pi tersburg verbitterd en wil eene heftige bijzondere allocutie tegeu Rusland uitvaardigen. TRANSVAALSCHE REPUBLIEK. Aan de Times wordt uit Kaapstad, onder dagteekening van 20 Maart, getelegrapheerd, dat de zitting van den Transvaalschen volksraad is gesloten. Onder den indruk van Sheps- tones bedreiging, dat de republiek door Engeland zou worden geanexeerd, indien er geen maatregelen tot waarborg der orde en rust werden genomen, heeft de volksraad, alvorens uiteen te gaan, het eerst verworpen hervormingsplan van den president Burgers aangenomen. In dit plan zijn o. a. opgenomen de samenstelling van een sterk politiekorps, de vorming vau een ministerie en de oprichting van verschillende instellingen van bestuur. De verkiezing van een president der republiek zal geschieden in Mei. Paul Krüger werd aangewezen voor de benoeming tot vice-president. Het opperhoofd ümbellini is in een gevecht tegen boeren gewond en naar Zuzuland op de vlucht gegaan. Dalum. Donderdag 3 Mei, te 10 uren, Donderdag 5 Mei, te 12 uren, Donderdag 3 Mei, te 1 'uur, Maandag 7 Mei, te 10 uren, Maandag 14 Mei, Woensdag 16 Mei te half 11 uur. Woensdag 1ti Mei,te half 12 uur, Woensdag 10 Mei, te half f uur, Woensdag 10 Mei, te half 2 uur, Polder. Plaats. Punten te behandelen: Middel-Zwake, 's-Gravenpolder, Rekening 1870/7. Begrootingl877/8, enz., enz Ooster-Zwake. t lloonenpolder, 's-Gravenpolder, 's-Gravenpolder, Rekening 1876/7. Degrootmg1877/8. enz., enz Hoedekenskerke, Hoedekenskerke, Rekening 1870/7. Begrootingl877/8. Voorkom, zaken. West-kraaiertp., 's-Heerenhoek, Nieuwe west-kraaiertp., 's-Heerenhoek. Noord-kraaicrtp., 's-Heerenhoek, Opmaken voor dracht, benoe ming gezworene. Zuid-kraaiertp 's-Heerenhoek, Rekening 1876/7. Begrooting1877/8. Voork. zaken. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Datum. Plaats. Voorwerpen, Informatiën. t9 April. Goes, jachtrecht Maire, Kakebeeke V. d. Bussche. 19 Driewegen, woonh enz bouw-enweil. Scholten. 19 Heinfcenszand, inspan en meub goederen, Karseboom. 19 Wemeldinge, dorschvloerdelen enz.. Rembges. 19 Rilland, verp. jacht en visscherij, Kakebeeke. '23 Middelburg, koetspaarden enz. Woutersen. 25 Nisse, inspan, P. Overman 25 's-Heerenhoek, meub. goederen enz Karseboom. 26 Driewegen, inboedel, Schollen. 26 Sas van Gent, inboedel, apotheek enz., Coninck Westenberg. 28 Nieuwland, afbraak muien enz., Tak, Middelburg. 30 's-Heer Arendsk., vruchten te velde enz., v.d. Bussche. 2 Mei, Biervliet, beestiaal enz., Brevet, te Yzendijke. 17 Kloetinge, hofstede, bouw-en weiland, Paardekooper en Rembges, 2.' Hoofdplaat, beestiaal enz, Brevet, te Yzendijke. 24 Biervliet, beestiaal enz, Brevet, te Yzendijke. Juli, Kapelle, hofstede, Pilaar. 293ste STAATS-LOTERIJ. 5e kl. Prijzen van 100 en daarboven. 9e lijst. Nos. 834, 2101, 4769, 15067 en 18975, ieder 1000; nos. 4617, 12687, 15094, 18427 en 19223, ieder 400; nos. 4588, 7645, 1159s en 14002, ieder /200-- nos. 1044, 1520, 4579, 5183, 5204, 5298, 8701, 12577 17151 en 19125, ieder 100; liOTEItlJ. Bij de Maandag gehouden premiëntrekking der leening stad Amsterdam, groot 21,0(10,000, zijn de volgende prijzen gevallen op: serie 3878 no. 8 ƒ200, serie 3878 no. 2 200, serie 3878 no. 1, serie 3878 no. 6, serie 3878 no. 5, serie 3878 no. 9, elk ƒ150. Serie 10381 no. 10, serie 10381 no. 6, elk ƒ500. Serie 10381 8, serie 103S1 no. 9, elk 200. Serie 10381 no. 4 ƒ150. .-erie 7113 no. 4 200. Serie 7113 no. 7 ƒ150. Serie 12480 no. 3 1000. Serie 12480 no. 6 200. Serie 5349 no. 8, serie 5349 no. 6, elk 200. Serie 5349, no. 10, serie 5349 no. 5, serie 5349 no. 9, serie 5349 no. 1, elk 150. Serie 15612 no. 5 10.000. Serie 15612 no. 7 f 200. Serie 15612 no. 1, en serie 15612 no. 4, elk 150.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 2