1877. N°. 45. Dinsdag 17 April. 64ste jaargang. Agenten voor het Buitenland zijnG. L. DAUBE& Co., te Parijs, 31Us Rue du Faubourg Montmartre, en A. STEINER, te Hamburg. POSTERIJEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Yerseke. Woensdag is door den heer W. Van Oeveren, burgemeester dezer gemeente, de eerste steen gelegd van het post- en tele graafkantoor alhier. GÖÉSCHE Mm COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag-, Woensdag-, ÉÉliiÉItÊÊlSiL Gewone advertentiën worden a 10 ct. per regel geplaatst, en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Geboorte-, huwelijks- en doodsberichten en de daarop betrek- Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, J 1.75. ^ing hebbende dankbetuigingen van 1 8 regels a 1, Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en v contant betaald, 20 ct. GEDEXKTEEREN NÖVA-ZEMBLA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES: Ontvangen hebbende eene circulaire van het Hoofd comité voor het plaatsen van eenvoudige gedenksteenen tot herinnering aan de roemrijke ontdekkingen en tochten der Nederlanders naar Nova-Zerabla en de Poolstreken, nopens de vorming van plaatselijke comité's; Brengen ter openbare kennis, dat die circulaire voor een ieder ter inzage zal liggen ter Secretarie de1, ge meente op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren En noodigen diegenen der ingezetenen uit, die een comité ter dezer stede zouden willen vormen, zich daartoe te vcreenigen en hiervan aan hun college me dedeeling te doen, teneinde daarvan kennis te geven aan het Hoofd-comité. Goes, den 14 April 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-Indië. Via MARSEILLE, 20 April, 1.'s middags. Via TRIEST, 25 April, 9.40 's morgens. Via BRINDISI, 27 April, 1.'s middags. Via NAPELS, 6 Mei, 5.45 's avonds. Via NIEUWEDIEP, 27 Mei, 5.45 's avonds. De Fransehe pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. 0FF1C1EELE MEDKDEELINGBN. De St.-Ct. van 14 dezer bevat het le gedeelte der wet van 9 April 1877, houdende wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie. De opbrengst der Rijksmiddelen bedroeg in Maart jl. ƒ9 048,694,565, zijnde ƒ351,903,08 meer dan in die maand van 1876 en 1,599,608,13'/, meer dan */ii der raming voor 1877. Sedert 1 Jan. il. was de opbrengst 21,367,863,53», zijnde 815,903,96 meer dan in die maanden van 1876 en 979,395,65'/^ minder dan 3/,j der raming. Van de in garnizoen liggende comp. van het 8e reg. int. zullen den 7n Mei een 100-tal miliciens, be- hoorende tot de lichting van 1876, met onbepaald verlof huiswaarts gaan. GOES, 16 April 1877. Het programma der opvoering, morgen (Dinsdag) avond te Goes door de Rederijkers- kamer „Aurora" te geven ten voordeele der vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Bevelandis thans vastgesteld en zal bestaan uit: Arthur of zestien jaren later en Be Militaire Willemsordeafgewisseld door eenige muziekstukken, o. a. Dichter und Bauer, ouverture für violine und piano von Suppé. Het geheel zal zoo worden geregeld, dat, uiterlijk 11 uur de opvoering is geëindigd. De alge- meene voldoening, welke genoemden stukken by hunne eerste opvoering tebeurt viel, en de toejuichingen, welke de leerlingen van den heer Ahrensmann op de onlangs gehouden Soiree met het muziekstuk van Suppé verwierven, kan vol doende bewijzen, dat de keuze voor Dinsdag avond gelukkig genoemd mag worden. Daarom, en ook vooral om het goede doel, vestigen wy de aandacht van allen op deze opvoering. Men zie verder achterstaande annonce, waaruit o. a. blijkt, dat ook bij de Uitgevers van ons blad kaarten verkrijgbaar zyn. Zooals uit achterstaande annonce blijkt, is het bericht, voorkomende in de Nieuwe Goessche Courant van Vrijdag eu in Het Vader land, onjuist, dat de schildersbazen alhier de loonen hunner knechts zouden hebben verhoogd en dientengevolge hunne begunstigers meer zou den laten betalen. Wie zou Jaapje van Kapelle niet kennen? Wie heeft hem niet dikwijls met veiwonde- ring aanschouwd, en daarbij zich zei ven de vraag gedaan, hoe het mogelijk is, dat iemand, zoo slecht van gezicht als hy, den weg van zijne woonplaats naar Goes dagelijks kan vinden en dien zonder ongelukken afleggen Dien weg, hg kent hem goed, maar den weg om rijk te worden heeft hjj nog niet gevonden. En toch is hjj met het weinige, dat hij verdient, steeds tevreden en opgeruimd, en doet hij zijne bezig heden met vreugde en lust. Daarom is hij waard, een blijden dag te ondervinden, en zou den wij op Dinsdag, zijn 74sten verjaardag, zoo gaarne eenige vreugde hem bereid zien. Wie een kleinigheid voor hem zon willen afzonderen, hij zou een goed werk doen, en zijne plaats- geuooten vooral kunnen daarin voorgaan: In de Zaterdag gehouden raadsvergadering is tot wethouder benoemd de heer Jozias De Koeijer in plaats van C. Hieftjc, overleden. Jhr. J. L De Jonge, te Zierikzee, aftre- dmd lid der Prov. Staten, wenscht niet weder in aanmerking te komen. Naar aanleiding van de door den Minis ter van Binnenlandscbe Zaken uitgevaardigde circulaire aan Gedep. Staten, waarbij inlich tingen worden gevraagd omtrent de toepas sing van artikel 3 der wet van 1857, het verleenen van subsidie door gemeentebesturen aan bijzondere scholen, schrijft de Haagsche correspondent der M. Ct. o. a Jammer, dat deze administratieve enquête niet wat vroeger is opgezet. Er gaan minstens een week of vier voorbij, voordat de gevraagde opgaven in een bruikbaren tQ^stand aan het departement ontvangen zjjn. Naar dezen ter mijn te. oordeelen, zal het antwoord van den Minister wel niet vóór half Mei bij de Tweede Kamer kunnen ontvangen worden. Het is dus onmogeljjk, dat het wetsontwerp voor de verkiezingen afgedaan is." In de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden zal op Maandag 30 April eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's Rjjks zeedienst wenschen aan te gaan. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is voornemens tijdens den zomerdienst, van 15 Mei af, nachttreinen voor goederen-vervoer te laten loopen. Vad Sedert 8 April jl. wordt te Amsterdam vermist J. P. K., oud 33 jaren, koffiehtiisbe- diende. Blijkens een door hem achtergelaten schriftuur had hy het plan opgevat door zelf moord een einde aan zijn leven te maken. Op verlangen zjjner familie verzoekt de commis saris van politie te Amsterdam (2e sectie) zijn opsporing en bij ontdekking, levend of dood, daarvan onmiddellijk bericht. {Vad) Omtrent het ontsporen van een trein nabij Meppel wordt nader gemeld, dat behalve de locomotief ook de tender en bagagewagen geheel verbrijzeld zijn en de le waggon 3e klasse (waarin gelukkig geen passagiers ge zeten waren) zwaar beschadigd is. De con ducteur, die zwaar verwond is aan den hals en het hoofd, zal, vreest men, er het leven bij verliezen. Te Deventer viel Zaterdag een schipper van een Duitsche aak, terwijl hij het anker lichte, in den IJsel, en werd daaruit leven loos opgehaald. Zaterdag is een hevige brand uitgebroken in het Asyl Steenbeek, te Zetten. Blusschen was onmogelijk, doch de inwonenden zijn gered. De oorzaak van den brand is nog onbekend. De Tielsche Ct. bericht, dat mr. II. J. Dijckmeester, te Gorincbem, voor de a. s. ver kiezing in het district Tiel niet in aanmerking wenscht te komen. Vrijdag had te Gouda, ten huize van den heer D., tabakshandelaar, eene geweldige gasontploffing plaats. Terwyl een paar werk lieden in den winkel bezig waren met licht naar eene lekkage in de gaspyp te zoeken, vloog ineens met een sterken knal de vloer uit elkander, de toonbank omver, alle ramen, zoo wel binnen als buiten, aan stukken; tot zelfs de ruiten aan het achtergedeelte van het vrjj diepe huis waren gebroken en de vloerbinten in den winkel door midden geslagen. De heer D. en een knecht, die in den winkel stonden, werden op den grond geworpen, doph kwamen verder met den schrik vrij. Maandag 11. werd te Eede de vrouw van een arbeider plotseling krankzinnig en wilde haar jongste kind dooden. Met moeite ge lukte het aan twee mannen haar dit kind te ontrukken. Vrijdag is een vernisstokerij te Breda, tengevolge van het springen van den stoom ketel, in brand geraakt. Een man heeft daarbg het leven verloren, terwijl een tweede persoon zóo zwaar werd gekwetst, dat hij niet buiten gevaar is. ASededeelingeii van verschillenden aard. In de Zaterdag gehouden algemeene vergadering der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart is het dividend op 20 pet. per aandeel vastgesteld. Van het aanschaffen van eene of meer nieuwe booten moet voor het oogeublik nog geen sprake zijn. Op de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam vindt men o. a. een uitstekende verzameling oranje- boomen en zelfs een vruchtdragenden citroenboom, die voor velen een haute nouveauté zal wezen. Voorts ook eene allerkeurigste étalage van „boterolie", een vet, uit raapzaad geslagen en dat dienst moet doen als boter. Volgens de daarby liggende programma's is deze olie een zuiver onvermengd vet van aange- namen smaak, terwijl de prijs zoo uiterst billijk is, dat die slechts half zoo duur komt te staan als reu zel of andere vetsoorten. Door de jury is deze olie bekroond met de dubbele gouden medaille. Voorts zijn o. a. nog bekroond met de zilvereD medaille de hh. Blom c? Olivierse, te Kuilenburg, voor de uit gave vau het blad „De Tabaksplanten de heer W. A. Ochtman, te Zierikzee, met de groote zilveren medaille voor „meekrap". Den ln Mei a. s. zal de heer W. P. Nagel, inspecteur der posterijen in Noord-Brabant en Zee land, zijn 25jarigen dienst bij het Nederlaudsch post wezen herdenken. De Tijd heeft thans reeds voor 't geschenk, den Paus op diens gouden bisschopsfeest aan té- bieden, f 13,718.51 ontvangen. De stedelijke ambtenaren te Helder zullen van een peilglas worden voorzien om de hoedanigheid van de melk houdende watersoorten, die voor melk worden verkocht, te kunnen controleeren. Volgens het Fad. is de ruimte, waarover Neder land op (ie Internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 zal hebben te beschikken, circa 4000 vierk. meters, terwijl de ons land aangewezen plaats zeer voordeelig is gelegen. Aan de beurs te Antwerpen was Zaterdag het gerucht zeer stellig, dat Rusland den oorlog aan Turkije had verklaard. Dit gerucht, spoedig door de stad verspreid, kwam ook te Goes, en werd ook daar meegedeeld, hoewel het later bleek onjuist te wezen. Volgens een particulier telegram, te Londen uit Philadelphia ontvangen, bestaat er tusschen Venezu ela en de Vereenigde Staten eene niet geringe span-' ning. De gezant van laatstgenoemde mogendheid heeft in Venezuela zjjne paspoorten ontvangen. Te Londen is dezer dagen een telegram ontvan gen van Achmed Fefvik Pacha, den president der Turksche Kamer, waarin niets anders stond dan déze woorden: „De Russen verklaren, dat de zaken in Bul garije zeer slecht staan. Zij hebben volkomen gelyk. Wij hebben juist ondekt, dat daar twee Russische „op- roer-kantoren" gevestigd zyn." Een Engelsch blad meldt het volgende: Den 6den Augustus 1876 stevende een driemaster, Great Queensland, de Theems uit, met bestemming naar Melbourne. De lading bestond uit 5000 tonnen zwa- vel, een paar dozijn vaten salpeter, een bestelling patronen, onderscheidene tonoen buskruit, eene belang rijke hoeveelheid spiritus, tweehonderd ton ijzerwaren en honderdvijftig ton met steenen vermengd kruid.

Goessche Courant | 1877 | | pagina 1