Bijvoegsel van de AÉgj Goeseke Conrant. No- 44 Zaterdag 14 ij) April 1877. OFFICIEELE MEDEDEELINGËN. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan S. De Ridder, gewezen hoofdonderwijzer te St. Kruis, van ƒ467. Bij kon. besluit is pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan mr. F. F. Karsehuom, gewezen procu reur-generaal bij den Hoogen Baad der Nederlanden, ten bedrage van ƒ4000 's jaars. Uit het dezer dagen ingekomen regeeringsverslag blijkt, dat het aantal spaarbanken in Nederland in Dec. 1874 219 bedroeg. Het getal deelnemers stond tot de bevolking in het geheel als 35 tot 1000 zielen; in 1873 was die verhouding circa 32 tot 1000. BINNENLANPSCHE BERICHTEN. GOES, 13 April 1877. De Statistiek van den handel en de scheep vaart in ons land, gedurende Februari, ligt aan ons bureau ter lezing. In de geldleening der Eïreede Watering bew. Yerseke, groot 200,000, is ingeschreven voor f 390,000, t. w.: f 129,000 tegen eene rente van 41/» 14000 tegen eene rente van 43/« °/o en 247,000 tegen eene rente van 5%, zoodat van de laatstgenoemde slechts f 57000 is kunnen worden aangenomen. De rederijkerskamer Aurora" alhier gaf Donderdagavond eene opvoering, die door een zeer talrijk publiek' werd bjjgewoond. Volgens achterstaande annonce zal de vereeniging Dins dag nogmaals eene opvoering geven van Arthur of zestien jaren later; De Militaire Wil lemsorde, een juweeltje van den echten stempel, door onzen grooten acteur Faassen geschreven, en mogelijk ook van De Schoonpapa, een en ander ten voordeele der weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. Voor dat doel onder vond de Kamer vroeger zooveel medewer king, dat zij met vertrouwen ook nu weer warme ondersteuning durft hopen. Ook wjj verwachten dit met haar. De eerste verga dering der vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland met com missarissen zal Vrijdag 20 April te Goes worden gehouden. Wanneer in die vergadering het bericht kwam van Aurora", dat zij door haar werken een flinke som voor het doel der vereeniging kan afstaan, dan zou dit zeker voor hendie de handen aan het werk zullen slaan, een spoorslag wezen, om dit met kracht en lust te doen. Wjj bevelen dus allen aan, dit plan van Aurora" te steunen, en zelis hopen wjj, dat er buiten Goes gevonden zullen worden, die tot dat doel zullen medewerken. Den leden van Aurora" geven wij in be denking, de voorstelling zóo te regelen, dat zij niet later dan 11 uur is geëindigd; de bewoners van de omliggende plaatsen zouden dan nog bjjtjjds huiswaarts kunnen keeren. Dien leden wenschen wij tevens, dat zjj, tot belooning voor hun streven, op Dinsdagavond allen, die zullen teekenen, van welken rang of ijtand ook, bij hunne opvoering tegenwoordig mogen zien, en dat dit aantal groot moge wezen. Yerseke. Comelis Elewout, van wiens on geluk wij in on3 vorig nommer melding maak ten, is Woensdag aan de gevolgen van zijn val overleden. In de fabriek der firma Pennock, te Mid delburg, is een nieuw soort ressort vervaardigd, waardoor de bezwaren, aan het afroesten van span koorden of zeelen verbonden, zjjn weggenomen, door de staande veeren te verbinden met dwars- loopende spiraalveeren en zinken draad. De ressort bestaat uitsluitend uit een houten raam en metaal, zoodat zij de meest mogeljjke waar borgen voor zuiverheid en reinheid oplevert terwjjl de veerkracht en de duurzaamheid door de dwarsche veeren zeer worden verhoogd. Bij het gebruik wordt er een losse matras opgelegd. Wjj hebben een en ander met genoegen be zichtigd en zjjn overtuigd, dat het eene ver betering in het vak der beddenfabricatie mag genoemd worden. (M. Ct Maandag is in een huisgezin te Middel burg een brandend petroleumkomfoor ontploft, terwijl niemand te huis was. Gelukkig kwam de vrouw des huizes spoedig terug, en mocht bet haar gelukken het komfoor, waarvan al het soldeersel reeds was gesmolten uit te dooven. De vlammen hadden reeds eenige schade aangericht. Naar men aan de M, Ct. mededeeltzjjn de werkzaamheden ter herstelling der calami teit aan het droogdok te Middelburg bijna ge ëindigd en zal een begin worden gemaakt met het langzamerhand inlaten van water. Te Bergen-op-Zoom heeft zich eene Com missie gevormd, om gelden bjjeen te brengen voor den voorgenomen tocht naar ISova-Zeiubla. Te Zierikzee had Woensdagochtend een treurig voorval plaats. De weduwe B. zou zich in het huweljjk begeven met een tweeden man. Toen deze zich dien ochtend aan de woning zijner aanstaande vervoegde om haar af te halen, teneinde samen naar de kerk te gaan, alvorens het burgerljjk huweljjk te sluiten, vond hjj de deur gesloten en kreeg geen gehoor op zijn herhaald kloppen. Later nog eens terug komende, vond hjj de woning nog steeds ge sloten. Toen heeft men zich met geweld toe gang tot het huis verschaft en werd de vrouw gevonden met eene diepe snede in den hals. Men gist, dat zjj in een vlaag van krankzinnig heid tot deze ongelukkige daad gekomen is. Terstond is geneeskundige hulp ingeroepen en er bestoi. d nog eenige hoop haar in het leven te behouden. Gisteren had te Amsterdam de opening der internationale bloemen-tentoonstellingplaats in tegenwoordigheid van Z. M. den koning, beschermheer, H. M. de koningin, hunne konink- ljjke hoogh. de prinsen HendrikFrederik en Alexander, de ïYlin. van bin. eu buit. Zaken en een aantal diplomaten en autoriteiten. Na eene toespraak van Z. K. H prins Hendrik heeft de koninkljjke familie alles met de meeste belangstelling bezichtigd en vele bekroonden geluk geweqscht. De tentoonstelling telt niet minder dan 1400 nommers. Woensdag is te Amsterdam een jongetje van 3 jaar uit een bovenverdieping dood ge vallen. Mr. Jac. Wertheim, te Amsterdam, heeft voor de candidatuur van de Tweede Kamer bedankt. De heer T. Werdmüller Von Elgg, bur gemeester van Kuilenburg, heeft thans de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Tiel aangenomen. Hjj is door de kiesvereeniging Nederland en Oranje candidaat gesteld. Er is sprake van het oprichten van een Nederlandsch anti-revolutionair »Kiezersbond." Zou dat zjjn, om des te beter uitvoering te kunnen geven aan het teiugtrekkingsplan van den veldheer, die geen veldheer wil zijn? vraagt het Vaderland. Donderdag had te Rotterdam met het beste gevolg de beproeving plaats van de spoorwegbrug over de Schie en van nog vjjf in de nabjjheid gelegen kleinere spoorweg bruggen of viaducten. Alle in den spoorweg door Rotterdam gelegen bruggen en viaducten zjjn nu beproefd. Donderdag kreeg een jongen aan boord van een aakschip te Rotterdam bjj ongeluk een zoogenaamde spring op het hoofd, en werd daardoor doodeljjk getroffen. Te Leiden heeft zich onder de studenten een sub-comité gevormd voor het inzamelen van gelden voor de Nederlandsche noordpoolreis. Dinsdag is Zr. Ms. ramtorenschip Scor- pioen naar Ameland gestoomd, teneinde toezicht te houden op de visscherjj, daar onze visschers dikwijls klagen over de baldadigheden der Engelsche visschers, die zich niet ontzien de netten en beugen der onzen te beschadigen en nu en dan de visch mee te nemen. Woensdag is de spoortrein nabij Meppel door eene verzakking van den weg gederailleerd. Een nieuwe locomotief is verbrjjzeld. Alleen een conducteur is gewond Een fourier der infanterie, te Zwolle in garnizoen, is in hechtenis genomen, als ver dacht van brandstichting in de kazerne te Zwolle (zie ons vorig no.) Op last van den garnizoenskommandant is hij naar het huis van burgerl. en milit. verzekering overgebracht. De 19-jarige zoon van een grintschipper, wiens praam Maandag bjj de Rijnbrug te Arn hem door een stoot tegen een der brugschepen zonk, is verdronken. De vader en de brug wachter welke laatste hem met zijn boot te hulp kwam, doch ook in de diepte verdween, zjjn gered. De verschillende detachementen infanterie en cavalerie van 's-Hertogenbosch, die de gren zen van Overjjsel en Limburg hebben bezet, in verband met de heerschende veeziekte in Duitschland, zijn weder in hun garnizoen te ruggekeerd. Dinsdag is te 's-Hertogenbosch een ar beider in een stoomgips- en trasmolen, terwjjl hij onder eene in werking zjjnde drijfas wilde doorkruipen, daardoor opgenomen, eenige ma len heen en weer geslingerd en kort daarna aan de bekomen kneuzingen en lichaamsbreuken overleden. De ongelukkige laat eene weduwe met twee kinderen na. TWEEDE KAMER. PER TELEGRAAF. De Memorie van antwoord nopens het ontwerp tot regeling van het onderwijs aan de militaire academie is bereids verschenen. Na uitvoerig de strekking der voordracht nogmaals uit eengezet te hebben, dringt de Kegeering, met het oog op de urgentie eener behoorlijke aanvulling van het ofiicierskader hier .en in Indië, op spoedige be handeling aan en handhaaft zij, met weerlegging van verschillende bedenkingen, de voordracht. Daarin wordt thans echter het programma voor het toela tingsexamen opgenomen. Van verplaatsing der aca demie naar Utrecht wordt de Minister weerhouden door de groote kosten en andere bezwaren. Het denkbeeld der oprichting van adspirant-kadettenscho- len acht hij niet voor uitvoering vatbaar. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Bedankt voor het beroep voor de Christelijk Ge reformeerde gemeente te Colijnsplaat door ds. M. H. K, Mol, te Dirkshorn. Bedankt voor het beroep naar Amsterdam door ds. C. A. Renter, te Utrecht. Naar de M. Ct. verneemt, wil men te Arnemui- den den consulent niet meer in die betrekking erken, nenterwijl ook aan eenige ringpredikanten van Mid delburg den predikstoel tot het houden der godsdienst oefeningen is-geweigera. De kerkeraad zal zich over een en ander bij het classicaal bestuur moeten ver antwoorden. De oudste dienstdoende predikant, de heer J. Corett, te Kerk-Avezaath, vierde dezer dagen zijn 90en geboortedag. Bij die gelegenheid werd hem het ridderkruis van den Nederlanaschen Leeuw geschonken. Vijf en zestig jaren vervulde de heer Corell het predikambt. De verdere uitslag der nu geëindigde akte-exa - mens te Middelburg is als volgt Hulponderwijzers: geëxamineerd 15, toegelaten 11, nl. de heerec: C. C. A. Croin, te Sluis; J. De Kèijzer, te Middelburg M. Mieras, te Middelburg A. A. C. De Mol, te MiddelburgD. J. Van Oijen, te Vlissingen C. C. Reizinger, te Middelburg; P. J. Vervenne, te Middelburg; J. W. Gunst, te WissekerkeP. Lansu, te Stoppeldijk; C. Moens, te Colijnsplaat en J. J. Van den Oudente Neuzen. Onderwijzers in de gymnastiek geëxamineerd en toegelaten 2, de heeien j. Hoqerland en D. W. Louis, te Middelburg. Onderwijzeres in de wiskundegeëxamineerd en toegelaten mej. E. Cramer, te 's Gravenpolder. Fransche taal: aangegeven 4, geëxamineerd 3, toegelaten 2, de heeren A. DeRoo hulponderwijzer te Groede en D. B. Steins, hulpon derwijzer te Neuzen.Teekenen: aangegeven en ge ëxamineerd 4, toegelaten de heer J. H. Rolleslelle, te Middelburg. Voor de Christelijke normaalschool te Zetten is thans ontvangen 10,468,20. LANDBOUW VEETEELT. Zierikzee Terwijl men over een groot deel van ons vaderland nu al sinds maanden te worste len heeft gehad met ongewoon veel water, zoo bin nen- als buitensdijks, waardoor hier en daar zelfs het landbouwbedrijf zeer ernstig wordt bedreigd, ver keert de polder Schouwen tegenwoordig wat het bin nenwater betreft in een zeer gunstigen toestand en die gaandeweg nog zal verbeteren. Tot voor wei nige maanden bestond de waterloozing van dit 9000 hectaren groote waterschap nit een stel van suatie- sluizen, die het polderwater hij ebbe, als de verdere omstandigheden gunstig waren, naar de omringende zeegaten voerden. Slechts op het laagste punt van Schouwen werd dit primitieve middel van wateraf voer eenigszins geholpen door een paar watermolens. Bij dezen staat van zaken had men menigmaal ge- duchten last van het binnenwater, ofschoon 't bjj vroeger vergeleken toch beter gesteld was. Thans echter meent men hier het binnenwater voor goed de baas te zjjn. Het verleden jaar aangelegde stoom- bemalingswerktuig is sinds eenigen tijd iu werking en laat reeds zjjn doeltreffendheid waarnemen. Dit stoomwerktuig bestaat uit twee afzonderljjke machines, elk van zestig paardenkr., waardoor twee schep raderen in bewegiog gebracht worden van 7,50 M. middellijn, het eene 2,10 M., het andere 1,05 M. breed. Het geheel, uitgevoerd en geleverd door de „kon. Ned. stoombootmaatschappjj", werkt uitmuntend en schjjnt voor het toekomende ten volle aan de eischen te voldoen. Thans zijn namelijk de boezem kaden, die een boezem van ca. 100 heet. omsluiten, nog niét op de voldoende hoogte om al het in. de hoogWatdrgetjjden opgemalen water te kunnen ber gen. Ook voor de grondverbetering in den polder koestert men van de werking dezer stoommachine de beste verwachtingen. (jV. R. Ct.)

Goessche Courant | 1877 | | pagina 5